Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

MAG je skutečně Masivní Akční Gamesou

Hrajete rádi proti živým oponentům? Tak to bychom tady měli střílečku, kterou může hrát až 256 hráčů najednou.
70

MAG

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Zipper Interactive

 • Až 256 hráčů na jedné mapě
 • Povedený systém hodností a upgradů
 • Velení
 • Rozlehlé mapy
 • Málo herních režimů
 • Editor postavy je k ničemu
 • Lepší představení stran a by neškodilo

Tato online střílečka nabízí hodně specifickou formu multiplayeru, která masy spíše neosloví. Určeno vojákům, kteří se od sítě odpojují pouze při výpadku elektřiny.

Herní karta

Říkáte, že singleplayer je pro vás ztrátou času? A běžný multiplayer o šestnácti hráčích vás nudí? Tak to už potřebujete něco opravdu masivního. A pokud není vaším oblíbeným žánrem MMORPG ve stylu Final Fantasy XI, tak jste měli na konzolích dosud víceméně smůlu. Těmto dnům je ale konec, protože Sony konečně vydala svou online akci MAG. Pod tímto názvem se přitom neskrývá nic jiného než zkratka pro masivní akční hru (Massive Action Game).

MAGPokud byste tedy raději střílečku z pohledu první osoby, která obsahuje i singleplayer, tak MAG není v žádném případě pro vás. Hra je zaměřena čistě na online multiplayer a nic jiného. Rozhodně to ale není žádná vada, a proto není vzáhlaví recenze absence hry jednoho hráče uvedena jako mínus. Vyjma úvodního tréninku bude každá vaše hra probíhat přinejmenším za účasti 64 hráčů.

Očekávání ohledně hry navíc nebyla malá, protože její vývoj mají na svědomí Zipper Interactive, kteří na PlayStation 2 a PSP stvořili válečnou sérii Socom, která excelovala právě v multiplayeru. Zároveň to jsou ti samí Zipper Interactive, kteří nemají nic společného s ne úplně povedeným dílem Socom: Confrontation pro PS3.

Bitvy se odehrávají ve velkých a propracovaných arénách, jejichž rozlehlost bere dech.

Po spuštění hry vás nejdříve čeká stahování a instalovaní nejnovějších updatů, MAGkteré slibují bezproblémový chod hry. Než se vrhnete do válčení, tak si nejprve budete muset vybrat frakci, za kterou budete na bojišti ochotni obětovat svůj virtuální život. Bojují zde proti sobě hned tři.

První z nich, je západoevropská Raven, která má k dispozici tu nejmodernější vojenskou technologii. Další je společnost Valor, tvořená vojáky z USA, Kanady, Jižní Ameriky a Velké Británie. Jejich vybavení je nejbližší tomu aktuálnímu armádnímu. Poslední frakcí je Seryi Volk Executive Response alias S.V.E.R. Její vojáci pochází ze středního východu a Ruska. Svým založením připomíná S.V.E.R. odbojovou guerilu.

MAGBohužel se o těchto frakcích a jejich výhodách či nevýhodách od hry příliš z počátku nedozvíte, a tak vám nezbude nic jiného, než si naslepo některou vybrat. A přesto, že jsou jednotlivé frakce rozdílné, tak ne tolik, jak byste si přáli.

Změna frakce pak není jen tak lehce možná. Lze sice smazat svůj profil a vytvořit nový, ale to není nejšťastnějším řešením. Další možností je, že díky bojové zkušenosti dosáhnete levelu 60, který vám umožní začít další hru s novou postavou. Poslední možností pak je, že si vás jedna ze dvou ostatních frakcí bude chtít přetáhnout k sobě a vy budete souhlasit. V tomto případě ale ztratíte veškeré zkušenosti, kterých jste za frakci, od které utíkáte, získali. Přesto, že jsou jednotlivé frakce rozdílné, tak ne tolik, jak byste si přáli.

Jako u všech ostatních her s online multiplayerem, tak i v MAGu vás před samotným bojem čeká editor postavy. A ten je odfláknutý neuvěřitelným způsobem. Na výběr je pouze několik obličejů a hlasů k nim. Ještě k tomu jsou to obličeje pouze mužské. O videoherní genderové rovnoprávnosti asi v Zipper MAGInteractive nikdy neslyšeli.

Samotné bitvy se odehrávají ve velkých a propracovaných arénách. Sice jich k výběru není příliš, ale jejich rozlehlost bere dech. Na druhou stranu se dala při počtu 256 hráčů i očekávat. Každá mapa obsahuje několik dobrých míst ke skrývání, doplnění munice i zdraví nebo k odstřelování. Arénám prostě nelze nic vytknout.

Protivníci smrtelně raněné často používají jako návnadu.

S výběrem režimů to již ale taková sláva není. Suppression je jinak pojmenovaný deathmatche pro 64 hráčů. Sabotage spočívá v obsazení dvou postů nepřítele a jejich udržení. Tento režim je také určen pro 64 hráčů. Dalším je Acquisition, ve kterém musíte nejdříve zlikvidovat nepřítelovu obrannou linii a poté zajmout jeho vozidla. Tento režim je zábavnější již kvůli dvojnásobnému počtu hráčů a přítomnosti vozidel. Těch je sice jen pár, ale i takové obrněné APC vozidlo nebo varianta na Hummvee s připevněným kulometem, dokážou oživit hru.

MAGPosledním režimem je Domination, ve kterém musíte postupně dobýt několik kontrolních bodů, abyste posléze získali celé území nepřítele. Tento režim je jako jediný přístupný 256 hráčům. Během hry ale stejně zjistíte, že je koncipovaná tak, aby se v jednotlivých částech mapy utkávaly různé bojové oddíly, takže je to i u hry 256 hráčů často 32 na 32. Chápeme, že vytvořit herní režimy pro 256 hráčů, je mnohem těžší, než pro 16, ale stejně nemůžeme rozmanitost herních režimů MAG hodnotit kdovíjak kladně. Poslední zmiňovaný režim je navíc přístupný pouze poté, co dosáhnete osmého levelu.

Samotné hraní je pak rychlejšího rázu a taktika se stále střídá se střemhlavou akcí. Zda to byl záměr tvůrců nebo se prostě hráči MAG takto rozhodli pařit, nevíme. Ve hře prostě pochodíte jak s Rambo stylem, tak taktickým promyšlením. Důležité je hlavně spolupracovat s dalšími hráči. Samozřejmě tím nemyslíme celý zbytek 128mi členného týmu, ale alespoň s několika dalšími.

Co trochu hraní zpomaluje, je nemožnost vyskočit z podřepu. Je to sice možná MAGreálné, ale spoustě jiným multiplayerovým FPS to na kráse nic neubralo. A teď naopak chvála. Po smrtelném zásahu vaše postava padne na zem a je možné ji oživit v případě, že je poblíž jiný hráč s výbavou medika. Pokud ale v dosahu nikdo není nebo nechcete, aby se k vám spoluhráči vydali a riskovali svůj život, tak lze stisknutím tlačítka prostě okamžitě vykrvácet.

Protivníci totiž smrtelně raněné často používají jako návnadu. Po smrti lze vždy vybrat bod kde se znovu objevíte. Tím může být v případě několika módů i letadlo, ze kterého vyskočíte jako výsadkář s padákem.

Chci být velitelem!
MAG nabízí celkem slušně propracovaný vývojový systém. Kromě hodností získáte přístup i k dalším možnostem, které hra nabízí. Tvořit tak budete moci nejenom klany, ale při hraní se budete moci stát i velitelem, který zadává svému mužstvu, kam se vydat a co dobýt či zničit. V praxi to vypadá tak, že pokud máte dostatečně vysoký level, tak v lobby hry zažádáte o velení, které vám v šťastném případě bude svěřeno. Při dobývání například začnete ztrácet bod A, zatím co bod B vypadá, že je pevně v rukou vaší frakce. Svým vojákům tak rozkážete, aby síly zaměřili na bod A. Než se ale k velení dostanete, čeká vás pořádná fuška v roli řadového vojáka.

MAGPřed spuštěním každé hry si vyberete osobní výbavu. Z počátku jsou k výběru předem vytvořené tři, ale brzy si budete moci vytvořit vlastní. Na výběr jsou lehké i těžké zbraně, ostřelovací pušky, výbava pro medika, pro opraváře vozidel, prostě všeho dostatek. Na zbraně ani další vybavení si nelze stěžovat.

Tři nejlepší z každého týmu se mohou po výhře těšit na další zkušenosti, se kterými se nejenom zvyšuje váš vlastní level a hodnost, ale také přibývají body určené k upgradům. Můžete si tak zvýšit účinnost zbraní, rychlost nabíjení nebo kapacitu zásobníku. Po získání čtvrtého levelu navíc konečně budete moci zakládat vlastní klany, a hrát tak pouze s lidmi, které znáte.

Co se týče technické stránky, tak mají v Zipper Interactive vše pod kontrolou. Servery běží, jak mají, a po týdnu hraní jsme zaznamenali pouze několik ojedinělých zpomalení, což je vzhledem ke konceptu hry neuvěřitelné. Tleskáme.

Grafická stránka je navíc pohledná, i když samozřejmě nemůže dosáhnout MAGkvality singleplayerových FPS nebo stříleček pro menší počtem hráčů, jako například Killzone 2. Zvukové efekty jsou rovněž na vysoké úrovni. Aby také ne, když má hra technický certifikát THX.

MAG tedy ve výsledku není hrou pro každého. Ve skutečnosti je její záběr ještě užší, než by se mohlo na první pohled zdát. Nabízí totiž málo režimů, jejichž zaměřením je spíše dobývání pozic a obsazování území nepřítele. Pokud ale chcete trávit svůj herní čas na síti ve společnosti dalších stovek ostrostřelců, tak jděte do toho.

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září. Z důvodu hygienických opatření bude počet návštěvníků omezen na 40 tisíc pro každý den. Ke vstupu je nutné si zakoupit vstupenku vázanou na jméno.

Poprvé se v Ostravě představí nová americká stíhačka F-35A Lightning II, dále se návštěvníci mohou těšit na transportní letouny A400M Atlas, druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

80 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 90 čtenářů

 • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Steam rozdává Surviving Mars a Ubisoft Far Cry 3, času je ale málo

Nepropásněte dvě časově velmi omezené akce obchodů Steam a Ubistore. Pokud si pospíšíte, můžete si zcela zdarma přidat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

 • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...