MAG je skutečně Masivní Akční Gamesou

aktualizováno 
Hrajete rádi proti živým oponentům? Tak to bychom tady měli střílečku, kterou může hrát až 256 hráčů najednou.
70

MAG

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Zipper Interactive

  • Až 256 hráčů na jedné mapě
  • Povedený systém hodností a upgradů
  • Velení
  • Rozlehlé mapy
  • Málo herních režimů
  • Editor postavy je k ničemu
  • Lepší představení stran a by neškodilo

Tato online střílečka nabízí hodně specifickou formu multiplayeru, která masy spíše neosloví. Určeno vojákům, kteří se od sítě odpojují pouze při výpadku elektřiny.

Herní karta

Říkáte, že singleplayer je pro vás ztrátou času? A běžný multiplayer o šestnácti hráčích vás nudí? Tak to už potřebujete něco opravdu masivního. A pokud není vaším oblíbeným žánrem MMORPG ve stylu Final Fantasy XI, tak jste měli na konzolích dosud víceméně smůlu. Těmto dnům je ale konec, protože Sony konečně vydala svou online akci MAG. Pod tímto názvem se přitom neskrývá nic jiného než zkratka pro masivní akční hru (Massive Action Game).

MAGPokud byste tedy raději střílečku z pohledu první osoby, která obsahuje i singleplayer, tak MAG není v žádném případě pro vás. Hra je zaměřena čistě na online multiplayer a nic jiného. Rozhodně to ale není žádná vada, a proto není vzáhlaví recenze absence hry jednoho hráče uvedena jako mínus. Vyjma úvodního tréninku bude každá vaše hra probíhat přinejmenším za účasti 64 hráčů.

Očekávání ohledně hry navíc nebyla malá, protože její vývoj mají na svědomí Zipper Interactive, kteří na PlayStation 2 a PSP stvořili válečnou sérii Socom, která excelovala právě v multiplayeru. Zároveň to jsou ti samí Zipper Interactive, kteří nemají nic společného s ne úplně povedeným dílem Socom: Confrontation pro PS3.

Bitvy se odehrávají ve velkých a propracovaných arénách, jejichž rozlehlost bere dech.

Po spuštění hry vás nejdříve čeká stahování a instalovaní nejnovějších updatů, MAGkteré slibují bezproblémový chod hry. Než se vrhnete do válčení, tak si nejprve budete muset vybrat frakci, za kterou budete na bojišti ochotni obětovat svůj virtuální život. Bojují zde proti sobě hned tři.

První z nich, je západoevropská Raven, která má k dispozici tu nejmodernější vojenskou technologii. Další je společnost Valor, tvořená vojáky z USA, Kanady, Jižní Ameriky a Velké Británie. Jejich vybavení je nejbližší tomu aktuálnímu armádnímu. Poslední frakcí je Seryi Volk Executive Response alias S.V.E.R. Její vojáci pochází ze středního východu a Ruska. Svým založením připomíná S.V.E.R. odbojovou guerilu.

MAGBohužel se o těchto frakcích a jejich výhodách či nevýhodách od hry příliš z počátku nedozvíte, a tak vám nezbude nic jiného, než si naslepo některou vybrat. A přesto, že jsou jednotlivé frakce rozdílné, tak ne tolik, jak byste si přáli.

Změna frakce pak není jen tak lehce možná. Lze sice smazat svůj profil a vytvořit nový, ale to není nejšťastnějším řešením. Další možností je, že díky bojové zkušenosti dosáhnete levelu 60, který vám umožní začít další hru s novou postavou. Poslední možností pak je, že si vás jedna ze dvou ostatních frakcí bude chtít přetáhnout k sobě a vy budete souhlasit. V tomto případě ale ztratíte veškeré zkušenosti, kterých jste za frakci, od které utíkáte, získali. Přesto, že jsou jednotlivé frakce rozdílné, tak ne tolik, jak byste si přáli.

Jako u všech ostatních her s online multiplayerem, tak i v MAGu vás před samotným bojem čeká editor postavy. A ten je odfláknutý neuvěřitelným způsobem. Na výběr je pouze několik obličejů a hlasů k nim. Ještě k tomu jsou to obličeje pouze mužské. O videoherní genderové rovnoprávnosti asi v Zipper MAGInteractive nikdy neslyšeli.

Samotné bitvy se odehrávají ve velkých a propracovaných arénách. Sice jich k výběru není příliš, ale jejich rozlehlost bere dech. Na druhou stranu se dala při počtu 256 hráčů i očekávat. Každá mapa obsahuje několik dobrých míst ke skrývání, doplnění munice i zdraví nebo k odstřelování. Arénám prostě nelze nic vytknout.

Protivníci smrtelně raněné často používají jako návnadu.

S výběrem režimů to již ale taková sláva není. Suppression je jinak pojmenovaný deathmatche pro 64 hráčů. Sabotage spočívá v obsazení dvou postů nepřítele a jejich udržení. Tento režim je také určen pro 64 hráčů. Dalším je Acquisition, ve kterém musíte nejdříve zlikvidovat nepřítelovu obrannou linii a poté zajmout jeho vozidla. Tento režim je zábavnější již kvůli dvojnásobnému počtu hráčů a přítomnosti vozidel. Těch je sice jen pár, ale i takové obrněné APC vozidlo nebo varianta na Hummvee s připevněným kulometem, dokážou oživit hru.

MAGPosledním režimem je Domination, ve kterém musíte postupně dobýt několik kontrolních bodů, abyste posléze získali celé území nepřítele. Tento režim je jako jediný přístupný 256 hráčům. Během hry ale stejně zjistíte, že je koncipovaná tak, aby se v jednotlivých částech mapy utkávaly různé bojové oddíly, takže je to i u hry 256 hráčů často 32 na 32. Chápeme, že vytvořit herní režimy pro 256 hráčů, je mnohem těžší, než pro 16, ale stejně nemůžeme rozmanitost herních režimů MAG hodnotit kdovíjak kladně. Poslední zmiňovaný režim je navíc přístupný pouze poté, co dosáhnete osmého levelu.

Samotné hraní je pak rychlejšího rázu a taktika se stále střídá se střemhlavou akcí. Zda to byl záměr tvůrců nebo se prostě hráči MAG takto rozhodli pařit, nevíme. Ve hře prostě pochodíte jak s Rambo stylem, tak taktickým promyšlením. Důležité je hlavně spolupracovat s dalšími hráči. Samozřejmě tím nemyslíme celý zbytek 128mi členného týmu, ale alespoň s několika dalšími.

Co trochu hraní zpomaluje, je nemožnost vyskočit z podřepu. Je to sice možná MAGreálné, ale spoustě jiným multiplayerovým FPS to na kráse nic neubralo. A teď naopak chvála. Po smrtelném zásahu vaše postava padne na zem a je možné ji oživit v případě, že je poblíž jiný hráč s výbavou medika. Pokud ale v dosahu nikdo není nebo nechcete, aby se k vám spoluhráči vydali a riskovali svůj život, tak lze stisknutím tlačítka prostě okamžitě vykrvácet.

Protivníci totiž smrtelně raněné často používají jako návnadu. Po smrti lze vždy vybrat bod kde se znovu objevíte. Tím může být v případě několika módů i letadlo, ze kterého vyskočíte jako výsadkář s padákem.

Chci být velitelem!
MAG nabízí celkem slušně propracovaný vývojový systém. Kromě hodností získáte přístup i k dalším možnostem, které hra nabízí. Tvořit tak budete moci nejenom klany, ale při hraní se budete moci stát i velitelem, který zadává svému mužstvu, kam se vydat a co dobýt či zničit. V praxi to vypadá tak, že pokud máte dostatečně vysoký level, tak v lobby hry zažádáte o velení, které vám v šťastném případě bude svěřeno. Při dobývání například začnete ztrácet bod A, zatím co bod B vypadá, že je pevně v rukou vaší frakce. Svým vojákům tak rozkážete, aby síly zaměřili na bod A. Než se ale k velení dostanete, čeká vás pořádná fuška v roli řadového vojáka.

MAGPřed spuštěním každé hry si vyberete osobní výbavu. Z počátku jsou k výběru předem vytvořené tři, ale brzy si budete moci vytvořit vlastní. Na výběr jsou lehké i těžké zbraně, ostřelovací pušky, výbava pro medika, pro opraváře vozidel, prostě všeho dostatek. Na zbraně ani další vybavení si nelze stěžovat.

Tři nejlepší z každého týmu se mohou po výhře těšit na další zkušenosti, se kterými se nejenom zvyšuje váš vlastní level a hodnost, ale také přibývají body určené k upgradům. Můžete si tak zvýšit účinnost zbraní, rychlost nabíjení nebo kapacitu zásobníku. Po získání čtvrtého levelu navíc konečně budete moci zakládat vlastní klany, a hrát tak pouze s lidmi, které znáte.

Co se týče technické stránky, tak mají v Zipper Interactive vše pod kontrolou. Servery běží, jak mají, a po týdnu hraní jsme zaznamenali pouze několik ojedinělých zpomalení, což je vzhledem ke konceptu hry neuvěřitelné. Tleskáme.

Grafická stránka je navíc pohledná, i když samozřejmě nemůže dosáhnout MAGkvality singleplayerových FPS nebo stříleček pro menší počtem hráčů, jako například Killzone 2. Zvukové efekty jsou rovněž na vysoké úrovni. Aby také ne, když má hra technický certifikát THX.

MAG tedy ve výsledku není hrou pro každého. Ve skutečnosti je její záběr ještě užší, než by se mohlo na první pohled zdát. Nabízí totiž málo režimů, jejichž zaměřením je spíše dobývání pozic a obsazování území nepřítele. Pokud ale chcete trávit svůj herní čas na síti ve společnosti dalších stovek ostrostřelců, tak jděte do toho.

Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

80 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 90 čtenářů

Nejčtenější

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

Chernobylite se chce svézt na popularitě seriálu. A asi mu to vyjde

Chernobylite

Havárie v Černobylu skrývala mnohem vážnější tajemství, než je známo. Tedy alespoň v podání připravované hry...

KVÍZ: Legendární studia, která už neexistují. Poznáte je?

Lands of Lore

V dnešním kvízu se podíváme hluboko do herní minulosti. A nejspíše se budete divit, kolik skvělých studií, které v 90....

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Další z rubriky

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

Najdete na iDNES.cz