Letní olympiáda London 2012 bere medaili i bez slavných jmen

aktualizováno 
K blížící se olympiádě v Londýně nemůže chybět doprovodná videohra. A ta nabízí překvapivě více než jen bezhlavé mačkání tlačítek.
70

London 2012: The Official Video Game of the Olympic Games

Platforma: Xbox360
Výrobce: Sega

 • 49 sportovních disciplín
 • Geniální multiplayer
 • Parádní podpora Kinectu
 • Hry nevyžadují jen zběsilé mačkání jednoho tlačítka
 • Většina sportů je zábavných
 • Slušná prezentace
 • Generické modely sportovců
 • Některé disciplíny vyžadují velkou přesnost
 • Nevyvážená umělá inteligence
 • Nelicencované týmy
 • Některé disciplíny tradičně baví méně, než jiné

Zábavná olympijská videohra, která má své mouchy, ale díky povedeným sportům a především skvělému multiplayeru by se měla většině hráčů zavděčit.

Herní karta

London 2012: The Official Video Game of the Olympic Games

London 2012 přináší celých 49 sportovních disciplín. A jak to tak už u podobných sportovních titulů bývá, některé jsou super, jiné povedené, další zabaví, ale najdete zde i několik, které stojí za starou belu.

Ve hře nalezneme 46 reprezentačních týmů, včetně českého. Když se ale podíváte na jeho soupisku a uvidíte jména jako Marek Kučera, Milan Laštůvka, Lukáš Čech nebo sakra-kdo-je Daniel-Svoboda, dojde vám, že hra sice má licenci na olympiádu, ale ne na jednotlivé sportovce. A to platí pro všechny týmy.

Modely sportovců rozhodně mají svou úroveň, ale zároveň velké rezervy. Modely těl jsou u rozdílných sportů naštěstí rozlišené, takže je vzpěrač mohutné postavy, zatímco sprinter dává na odiv atletickou postavu. Když se ale srovnají všichni plavci na startovacím roštu, všimnete si, že jsou všichni stejně vysocí a mají stejně vysekaný pekáč buchet.

Rozdíly naleznete jen v obličejích, ale i ty jsou generické. Výjimečně se tak může i stát, že na stupních vítězů bude vedle vašeho sportovce vypadat jeho soupeř z Lotyšska jako identické dvojče. Diváci jsou pak pouze pozadím, jsou sice trojrozměrní, ale v davech na tribunách najdete stále se opakující modely fanoušků.

London 2012: The Official Video Game of the Olympic Games

Hudební doprovod nám přišel jako naprosto ideální ke sportovní hře. Od hudby v menu, až po elektronické i rockovější skladby u jednotlivých disciplín.

Co je ale nejdůležitější, London 2012 není bezmyšlenkovitou hrou, u které rozmlátíte ovladače neustálým mačkáním, jak je tohoto žánru zvykem. I když i mačkání jednoho a toho samého tlačítka si tu užijete dost. Jde o běh, dráhovou cyklistiku i další sporty. Princip těchto sportů ale nespočívá v co nejintenzivnějším a bezmyšlenkovitém bušení, ale v dynamickém mačkání tak, abyste udrželi ukazatel energie v normě a nepřesáhli ji. Naopak tím můžete svoji jízdu nebo běh zpomalit, nebo se rozhodit z tempa.

London 2012: The Official Video Game of the Olympic Games

Nejhorší jsou disciplíny stylu "mačkej v tempu a pak namiř páčkou v přesném směru. Řeč je o trojskoku, skoku do dálky, nebo skoku do výšky. Po udržení správného tempa je ve vysoké rychlosti mnohdy opravdu těžké přesně zamířit analogovou páčkou a pohyb s ní správně načasovat. Děs je například hod diskem, kdy musíte nejdřív s analogovou páčkou zleva doprava zamávat ve správném tempu a pak s ní ještě přesně zamířit. Než se vše pořádně naučíte, nejspíš nevyhodíte disk ani z klece.

Další disciplíny vyžadují namačkat správnou kombinaci tlačítek v pravý okamžik, například skoky na trampolíně nebo do vody. I zde ale budete mířit s analogovou páčkou, takže musíte být přesní. S analogovými páčkami ale nebudete jen co nejpřesněji mířit. Takové plavání vyžaduje po startu tahání za páčky ve správném rytmu plavání.

London 2012: The Official Video Game of the Olympic Games

Hod oštěpem, který patří mezi nejpovedenější sporty ve hře, zase dokonale kombinuje švih páčkou poté, co musíte mačkáním tlačítka získat co nejrychlejší rozběh. Při lukostřelbě zase zatáhnutím za páčku vytáhnete šíp, zamíříte a jejím puštěním vystřelíte. Zábavné, jednoduché, účelné a člověk má lehký pocit ze skutečné střelby, aniž by měl zapojený senzor Kinect.

Některé disciplíny mají ale zcela ojedinělé ovládání, které v ostatních nenaleznete. Při stolním tenisu například levou páčkou ovládáte svého hráče, zatímco pravou určujete směr a sílu odpalu.

U London 2012 brzy získáte pocit, že většina disciplín je zábavná a skutečně tomu tak je. Nejednou vás ale může rozhodit umělá inteligence protihráčů. Ta je jedním slovem nevyvážená. Někdy to jsou sportovci, kteří se snad kvůli neuvěřitelným výkonům dopují virtuálními steroidy, jindy jsou to zase docela žabaři. A to na stejnou obtížnost.

London 2012: The Official Video Game of the Olympic Games

Hra samozřejmě nabízí několik režimů. Tím hlavním jsou samotné Olympijské hry. V tomto módu potěší, že si sami můžete zvolit disciplíny, které budete v probíhající den hrát. Za vyhrané disciplíny se pak nedočkáte jen české hymny, ale i žetonů pro případné opakování některé z disciplín při neúspěchu. Velmi praktické.

Před každou disciplínou máte navíc možnost vyhecovat diváky k podpoře. Kromě získání Achievmentu podle nás tato aktivita postrádá větší význam, ale pocit z vtažení do hry je ještě větší. Ostatně, prezentace hry je dobrá, včetně opakovaček a mnohdy vtipných komentářů. Jste tak nešikovní, že děláte samé chyby? Od komentátora se dozvíte, že jste nejspíš nemocní.

London 2012: The Official Video Game of the Olympic Games

Mimo olympiády si lze zvolit a vybrat několik disciplín, jen tak pro radost ze hry. V tomto režimu se do hry mohou přihlásit až čtyři hráči najednou, kteří mají možnost zvolit si individuální hru za různé národní týmy nebo společně soutěžit za jednu zemi. Tuto možnost jsme si oblíbili.

Skvělé využití Kinectu

London 2012 nabízí i party mód, který podporuje pohybové ovládání prostřednictvím Kinectu. U PlayStation 3 verze je to samozřejmě pohybové ovládání Move. Ve výčtu disciplín najdeme úctyhodných 16 sportů, které Kinect podporují. A to je slušná porce, která dělá ihned z London 2012 plnohodnotný Kinect titul a ne jen další hru, kde je jeho podpora, jen aby se neřeklo. Zahrát vlastním tělem si můžete běh na 200 metrů, lukostřelbu, hod oštěpem, dráhovou cyklistiku nebo třeba slalom na kajaku. Pohyby vlastního těla skutečně kopírujete a předvádíte typické pohyby pro dané disciplíny. Snímání nefunguje na 100 %, ale s party režimem si zažijete opravdu pořádnou kupu srandy. O tento titul by se rozhodně měli majitelé Kinectu zajímat. Nabízí totiž pro Kinect více než celá řada výhradně Kinect her. Party hry lze však samozřejmě hrát i s ovladačem.

Fotogalerie

Po vyzkoušení hry více hráčů se naplno ukázal potenciál London 2012. Ano, toto je přesně ten titul, který nejvíc vynikne v multiplayeru. I on-line hra je zábavná, jen musíte počítat, že se vám spousta hráčů může odhlásit již z lobby. Znáte to, zvolíte rychlou hru, ale náhodně vybraná disciplína vám nevyhovuje, takže se z ní odhlásíte. Někdy jde o nepříjemnou věc, zvláště když namísto osmi sprinterů běží závod nakonec jen dva.

Zatímco u jedné konzole mohou soutěžit čtyři hráči, prostřednictvím Xbox Live až osm. A více hráčům se zavděčí velkou měrou i party mód.

Celkově tak nemůže London 2012 od Segy získat zlatou medaili, ale místo ve finále si zaslouží. Nabízí totiž slušnou zábavu, dostatek sportovních disciplín a hlavně výborný multiplayer, který vydrží i na dlouhé měsíce.

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 165 čtenářů

Nejčtenější

Dvacet zásadních her roku 1999. Hlasujte, která byla nejlepší

GOTY 1999

Při loňské anketě o nejlepší hru roku 1998 se mohlo zdát, že tehdejší rok neměl v herní historii konkurenci. Letmý...

KVÍZ: Git gut, n00bs sux! Rozumíte mluvě dnešních hráčů?

Grand Theft Auto 5

Stejně jako každá jiná komunita mají i hráči počítačových her svůj vlastní slovník, pro neznalé často nepochopitelný....

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

Stahujte zdarma šest her s Batmanem v hodnotě dva a půl tisíce korun

Batman Arkham Asylum

Nepopulární digitální obchod s hrami Epic Store se opravdu vytáhl. Namísto jedné či dvou her jich tentokrát nabízí...

Progamer chtěl uspět ve dvou hrách najednou, teď je pro smích

Linh "Seiko" Nguyen

Německý hráč východoasijského původu Linh „Seiko“ Nguyen překvapivě prohrál v kvalifikaci na prestižní turnaje v...

Další z rubriky

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz