Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 11. června 2023 Bruno

ESPN International Track & Field

  12:00aktualizováno  27. července 2001 11:12
Sony měla s PlayStation2 naspěch a podle toho se museli zařídit i vývojáři, kteří vyvíjeli tituly v rekordních časech. Mezi hrami, které se objeví v prodeji současně s uvedením nové konzole na evropský trh, skutečně mnoho skvostů nenajdeme. Několika nadějných hvězdiček, mezi něž patří i tato hra, se však díkybohu dočkáme.

ESPN International Track & Field

Sony měla s PlayStation2 naspěch a podle toho se museli zařídit i vývojáři, kteří museli své tituly dokončit v rekordních časech. Mezi hrami, které se objeví v prodeji současně s uvedením nové konzole na evropský trh, skutečně mnoho skvostů nenajdeme a na opravdu prvotřídní hry typu Gran Turismo 3 či Metal Gear Solid 2 si budeme muset počkat do příštího roku. Několik nadějných hvězdiček však díkybohu vychází už letos a jednou z her, které Sony zachránili od fiaska je ESPN International Track & Field.

Tento atletický simulátor je dalším pokračováním nesmrtelné série od japonské firmy Konami. První díl se objevil již v roce 1983 na automatech, naposledy slavil Track & Field úspěchy na PlayStation a není tedy divu, že se objevuje i na nadupané dvojce a to rovnou s licencí ESPN. Přínos této u nás pochopitelně neznámé americké televizní sítě pravděpodobně spočívá výhradně v názvu titulu, a tak nás daleko více zajímá přítomnost Maurice Greena, Ato Boldona a několika dalších borců, kteří se podíleli na motion capture a natočili krátké bonusové video, která lze ve hře odemknout kvalitními výsledky.

Track & Field je sice americké označení pro atletiku, ESPN International Track & Field ale v případě této videohry už to dávno neplatí a tak je název poněkud zavádějící - mezi tradiční sprinty, skoky a vrhy se vtlačilo například plavání či gymnastika, celkový počet disciplín však bohužel není příliš vysoký:

 • 100 metrů sprint
 • 110 metrů překážek
 • 100 metrů volný způsob
 • Moderní gymnastika (stuha)
 • Skok do dálky
 • Skok o tyči
 • Hod oštěpem
 • Vzpírání
 • Trap (střelba na holuby)
 • Sportovní gymnastika (hrazda)

  Deset soutěžních kategorií, to věru není mnoho, obzvláště když uvážíte, že i jinak strašlivá oficiální hra letošní olympiády má o dvě více a stejně je na tom i verze Track & Field pro Dreamcast. Nevalná kvantita je tu však kompenzována kvalitou - všechny disciplíny jsou propracované do posledního detailu a to jak graficky, tak svou koncepcí a ovládacím systémem. ESPN International Track & Field Více se o jednotlivých disciplínách dočtete dole pod recenzí, na tomto místě nezbývá než konstatovat, že je sestava více než vyvážená a oproti konkurenčním hrám vítězí na celé čáře právě díky svému ovládání - fandy starého dobrého bušení do tlačítek jistě potěší tradiční sprint či vzpírání, zájemce o trochu propracovanější ovládání zase zaujme gymnastika nebo střelba na holuby. Oproti předchozím dílům je navíc i u těch rychlostních disciplín určitý komplikující prvek, když nestačí jen neomaleně mačkat tlačítka, ale je třeba stisky rytmicky střídat. Na druhou stranu si i zde stačí vzít na pomoc jakýkoliv plochý předmět (např. zapalovač) a bez velkým potíží tak překonat všechny světové rekordy a výkonem 7 metrů ve skoku o tyči totálně ztrapnit nejen Sergeje Bubku, ale i autory v Konami. Díky bohu to hratelnost příliš nesnižuje - ve hře totiž buď zápolíte proti kamarádům v multiplayeru nebo proti času a rekordům.

  Technické zpracování Track & Field je skvostné - mezi všemi těmi narychlo zbastlenými hrami působí jako balzám na oči a je jedním z mála projektů, které poodhalují roušku tajemství schopností PlayStation2. Na první pohled vás zaujmou detaily - při rozběhu ke skoku do dálky vidíte kolem dráhy rozcvičující se sportovce, fotografy či rozhodčí upravující písek. Jedním slovem nádhera a při tak skutečném ruchu na dráze ani není divu, že to trochu odnesli statičtí a hranatí diváci. ESPN International Track & Field Kapitolou samou pro sebe je pohyb sportovců a Konami se již zmíněná investice do špičkových amerických atletů vyplatila - Electronic Arts pomáhal snímat pohyb pro FIFU 2001 Pavel Kuka, ale Maurice Green je trochu jiná liga a na hře je to vidět v takové míře, že jde o jednoznačně nejlepší motion capture, který jsem kdy viděl. ESPN International Track & Field tedy vypadá neuvěřitelně reálně a i když si ho rozhodně nespletete s televizním záznamem, budete spokojeni. Rovněž prezentace je tradičně velmi silnou stránkou Konami a tak bych o přehledném menu, časomíře a všemožných ukazatelích vůbec nemluvil, nebýt propastného rozdílu při srovnání s oficiální olympijskou hrou Sydney 2000. Tedy další body navíc.

  Od Sydney 2000 si sportovní fandové slibovali opravdu hodně. Mne osobně zklamala už dříve, ale teprve vedle IT&F plně vynikají její chyby. Jsem rád, že Eidos nakonec upustil od konverze Sydney 2000 pro PlayStation2 - ušetřil si tak velkou ostudu, protože ESPN International Track & Field je momentálně králem svého žánru a nic nenasvědčuje tomu, že by chtěl trůn opustit. Hratelnost tohoto žánru je omezená a její potenciál spočívá především v multiplayeru, neboť překonávání rekordů vám nevydrží déle než týden či dva. V rámci svých možností však v Konami dosáhli prakticky všeho (snad jen těch disciplín mohlo být více) a díky parádní grafice a dokonalému ovládání má titul nakonec přeci jen o dost větší ambice než být pouhou zábavou na vaší víkendovou párty.

  Představení sportovních disciplín v ESPN International Track & Field

  100 metrů sprint - Tradiční disciplína, která nesmí chybět v žádné atletické simulaci. Je třeba se tu soustředit především na samotném začátku a pokud nezaspíte start, můžete dosáhnout i výsledku kolem 9,6 vteřin.

  110 metrů překážek - Poměrně obtížná disciplína, kde kromě rychlosti přeskakujete překážky. Odrazit se musíte s velkým předstihem a při běhu radě sledujte ukazatel v dolní části obrazovky. Zpočátku je to možná utopie, ale záhy budete podávat výsledky hluboko pod 13 vteřin.

  ESPN International Track & Field

  100 metrů plavání volný způsob - Oproti očekávání tu nejde jen o rychlostní, ale i o rytmické mačkání. Je třeba nejen co nejrychleji, ale především současně mačkat tlačítka L1 a R1. Doporučuji ukazovák a malíček jedné ruky, světový rekord je pak nadosah.

  Moderní gymnastika (stuha) - Ve stylu "bemani" tanečních her mačkáte tlačítka do rytmu. K dispozici jsou tři písničky různých obtížností a i na "easy" můžete získat absolutní hodnocení 10. Chcete-li však odemknout bonusovou sestavu, kterou zvládnou bez chybičky jen opravdoví profíci, musíte vyhrát zlaté medaile na všech třech skladbách.

  Skok do dálky - Další tradiční disciplína s jednoduchým principem. Co nejrychleji se rozeběhněte, odražte se v ideálním úhlu (nově je to pouze 30 stupňů) a pak už jen doufejte. Oproti Track & Field 2 pro PSX, kde hráč aktivně ovlivňoval i dopad byla disciplína zjednodušena, ale není to na škodu. 9 metrů je hranicí, přes kterou se dostanete jen po velmi výjimečném skoku.

  Skok o tyči - Na první pohled klasika, ve skutečnosti je ovšem třeba přeskočit laťku ve správný okamžik a k tomu slouží točící se kolečko na ukazateli. Už šest metrů dá celkem zabrat, ale pokud jste opravdu dobří (a pomáháte si pomůckou), reálným byť rozhodně ne snadným cílem je 7,00.

  ESPN International Track & Field

  Hod oštěpem - Opět tradice, zde však okořeněna novinkou - úhel odhodu totiž upravujete již v průběhu rozběhu. Celkem bez potíží se lze dostat až na hranici 104 metrů a spíše než rychlý rozběh tu rozhoduje právě ten úhel odhodu - s 46 či 47 stupni máte možná šanci na 90, ale přes stovku se dostanete jen s přesnými 45.

  Vzpírání - I ve vzpírání (nadhoz) rozhoduje bušení do tlačítek, které je jen lehce zkombinováno s postřehem. Jde tu především o výdrž, s naloženými činkami si nemůžete dovolit polevit ani na okamžik. Těžké to však není, světový rekord překonáte levou zadní a s pomůckou není problémem ani maximální váha (tuším 300kg).

  Trap (střelba na holuby) - Příjemné odreagování, střelba je čistě technická disciplína, ve které pohybujete se zaměřovačem a trefujete nebohé betonové holuby. Pro prvotřídní výkon nestačí jen zneškodnit všechny cíle, ale důležitá je i rychlost, nemluvě o tom, že je možné trefit dva holuby jednou ranou. Ale to už je úkol pro opravdové borce.

  Sportovní gymnastika (hrazda) - Desátá disciplína je asi nejtechničtější a je jednoduší variací příliš obtížného přeskoku přes kozu z minulého dílu pro PSX. V několikavteřinových intervalech musíte prokázat svůj postřeh a následně co nejrychleji stisknout předepsanou kombinaci tlačítek. Absolutní "desítku" tu asi nezískáte, ale 9,60 by neměl být problém.

  ESPN International Track & Field
  Výrobce/Distributor Konami
  Platforma PlayStation 2
  Multiplayer: ano, 2-8 hráčů
  Vibrace/Analog: ano/ano
  Paměťová karta: ano
  Verdikt: Nejlepší bušení do tlačítek všech dob se skvělou grafikou i hratelností. Ideální pro multiplayer - ukažte Greenovi jak se běhá stovka...
  Hodnocení: 84%

 • Autor:
  • Nejčtenější

  Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

  Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

  Nezvykle zarostlý Cavill ukázal trailer na třetí řadu seriálového Zaklínače

  Poslední řada seriálového Zaklínače s Henry Cavillem již brzy začne, až teď se ovšem můžeme podívat na první oficiální...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Reklama na Duke Nukema vyrobená umělou inteligencí vzbudila posměch i hněv

  Vydání kolekce starých dílů série stříleček o Duke Nukemovi na kapesní konzoli Evercade vzbudilo větší ohlasy, než...

  Rekordman přišel po 80 hodinách o postavu z Diabla kvůli výpadku internetu

  První hráč, kterému se v čerstvě vydaném Diablu 4 podařilo dosáhnout maximálního levelu postavy a jehož jméno bude...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  RECENZE: Diablo 4 je temné, krvavé a zatraceně zábavné. Zatím

  Akční hra na hrdiny Diablo 4 se v mnoha ohledech vrací ke kořenům. Namísto zbytečných experimentů sází na léta...

  Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

  Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

  Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

  Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

  Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

  Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

  RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

  Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

  RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

  Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

  RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

  Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

  RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

  Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

  BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
  BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

  Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

  Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

  V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

  Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

  Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

  Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

  Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

  Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

  Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

  Přehnaným cvičením jsem si zničila tělo, říká Jennifer Anistonová

  Hvězda seriálu Přátelé Jennifer Anistonová (54) přiznala, že byla posedlá štíhlostí a cvičila tak intenzivně, že tím...