Disgaea 2: Cursed Memories

  12:00
Chcete mít z potomka jaderného fyzika, ale on by raději hrál videohry? Možná tu máme něco, co vám pomůže dospět k rozumnému kompromisu.

Disgaea 2: Cursed Memories „Japonské erpégéčko“ je slovní spojení, které si nezadá s českým pivem. To je samozřejmě skvělé pro Japonce i pro nás, ale může to mít i svá úskalí. Zkuste třeba změnit recepturu Plzně. Měnit osvědčenou recepturu u her je na první pohled mnohem snazší, ale opravdu jen na první pohled. Dnes recenzovaná Disgaea 2 navíc není jen JRPG, je to totiž, jak se dočteme na obalu, dokonce SRPG, tedy „strategická hra na hrdiny“, což je ještě hermetičtější svět než „běžné“ RPG hry.

Hráč skřípe zuby, ale ví, že může nadávat jen sám sobě, a tak to má být.

Příběh začíná v malebném městečku, na které před časem zaútočil zlý „Overlord“ Zenon a proměnil jeho obyvatele v démony. Tito se nyní poflakují mezi roztomilými baráčky, častují se vtipy a vypadají v naprosté pohodě, jen občas mezi řečí prohodí, že se jejich stav zhoršuje a mělo by se s tím něco dělat. Žádnou ropu Zenonovi neposílají, takže důvod magického útoku tone v mlhách. Po prvním dějovém zvratu, jakými se bude celá hra jen hemžit, se rozhodne o tom, že nakopat Zenonův zadek Disgaea 2: Cursed Memories půjde švarný, leč dívek se štítící junák Adell a značně sexy dívčina Rozalin, což je jen tak mimochodem Zenonova jediná dcera. Nehodláme hráčům prozrazovat důvod takové prapodivné aliance ani děj spletitější než tenké střevo, pouze upřesníme, že Rozalin je dívka ctnostná, otce milující a Adella dlouho nesnášející, takže základní dvojice má nekonečný prostor k břitkým verbálním přestřelkám. A zde se projevuje první velký trumf hry: naprosto geniální dabing. Přijde vám série GTA zdařile namluvená? Tak si poslechněte, jak se s angličtinou mazlí Disgaea. Obsazení všech postav dokonale pasuje a hra je tak promyšlená, že když jsme si polovinu hrací doby říkali, jak nám jeden hlas pořád malinko nesedí, ukázalo se, že ani tady se tvůrci nespletli, ale má to svůj důvod a chtěli v nás takový pocit navodit.

Ve dvou by to asi nebyly ty správné strategické orgie, takže můžeme verbovat spojence. Výběr je marnotratně bohatý, dokonce zhruba o čtvrtinu širší než u předchozího dílu. Nedoporučujeme zapomínat na léčitele a rovněž je vhodné mít v týmu tak polovinu těch, co mohou bojovat na dálku: Disgaea 2: Cursed Memories dlouho sice padají po dvou ranách prvního pobudy, kterého jim pustíte k tělu, ale v pozdějších fázích hry jim budete líbat vražedné náčiní. Výběru postav se opravdu vyplatí věnovat pozornost od samého začátku, protože začleňovat nováčky do rozjetého masomlýnku může být časem poněkud frustrující. Hra je ale do jisté míry blbovzdorná a čas od času sama obohatí partu. Sice jsme to nezkoušeli, ale máme vážné podezření, že se dá uspět i s týmem sešitým takto automaticky. V čem ovšem hra blbovzdorná není, je plná možnost „friendly fire“, čili palby do vlastních. Věřte, že v zápalu bitvy a množství postav na bojišti není žádný problém sejmout si nepostradatelného léčitele nebo mága, či naopak vyléčit nepřítele. Hráč skřípe zuby, ale ví, že může nadávat jen sám sobě, a tak to má být.

Hříšník bude po zásluze odměněn – například nějakým vzácným předmětem.

Z minulého dílu zůstal i poněkud rozporuplný systém barevných geo-symbolů, magicky ovlivňujících dění na konkrétních Disgaea 2: Cursed Memories čtvercových polích. Rozporuplný proto, že si s ním ve většině lokací nemusíte vůbec lámat hlavu, stačí rozmašírovat všechno, co vám přijde pod ruku, a pravděpodobnost, že tím uškodíte spíš sobě než nepříteli, je dost malá. Některé lokace jsou sice na použití geo-symbolů přímo stavěné, ale není jich mnoho. Stalo se nám například, že jsme na takovém vypečeném bojišti po hodinové bitvě rozbili jeden geo-symbol tak „šikovně“, že na celé ploše zavládla neporazitelnost. Nebylo možné ublížit ani protivníkovi ani geo-symbolům, stejně jako nepřítel nemohl nic udělat nám. S očima obrácenýma v sloup jsme po další čtvrthodině marného hledání východiska restartovali hru. Někdy naopak stačí jediná rána na vyčištění celého pole, aniž bychom si ovšem přesně uvědomovali proč, což nepovažujeme za nějaké zvlášť radostné obohacení hratelnosti.

Střezte se Danajů, když přinášejí dary

Ke hře vydavatel přibalil jako bonus CD se soundtrackem, jehož autorem je veterán herní hudby Tenpei Sato. Bohužel, nikoli skladatelovou vinou jde z našeho pohledu spíš o dar – nedar. Na jednadvacet tracků připadá totiž jen několik poslouchatelných písniček, zbytek jsou nekonečné zvukové smyčky, které ve hře ideálně podbarvují bloumání základnou nebo boj, ale k samostatném poslechu se hodí spíš na Guantánamo. Doposlechnout bonusové cédéčko až do konce sice nezabere tolik času jako dohrát hru, ale rozhodně stojí víc úsilí.

Disgaea 2: Cursed Memories Umělá inteligence se drží v obvyklých mezích strategického žánru. Vzhledem k tomu, že i primitivní šachový prográmek je schopen dohnat kohokoli kromě velmistrů až k slzám, celkem kroutíme hlavou nad známým „divadelním“ nedostatkem, kdy zadní voje protivníka zaujatě přihlížejí, jak drtíme jejich kolegy o pár čtverečků dál, zatímco kdyby přiložili halapartnu k dílu, rozmázli by nás jako štěnici v pražském penzionu. Na druhou stranu ale i díky tomu se dá permanentní přesila nepřítele zvládat poměrně v klidu, hra nijak brutálně k nekonečnému levelování nenutí a i když se sem tam výkonnostní zátaras vynoří, je tu vždycky řada jiných možností jak si zvednout level, než jen otravné procházení již jednou vydezinfikovaných lokací.

Opět je zde Svět předmětů, kde si můžete vybojovat vylepšení jakékoli položky inventáře na dlouhé řadě náhodných bojišť nebo prohledat tajné komnaty s poklady a překupníky jinak nedostupného sortimentu. K Senátu, který známe z předchozího dílu a u něhož se lze domoci nějaké té výhodičky, přibyl Temný Soud, kam vás občas volá úřední obsílka. Berte nebo nechte být – Disgaea 2: Cursed Memories když budete pošťáka lhostejně míjet, žádný orgán si pro vás nepřijde. Pokud ovšem projevíte zájem se u soudu objevit, musíte se k němu nejdřív prokousat řadou náhodných bojišť. Každá obsílka se týká konkrétního zločinu, například „příliš mnoha vražd“. Do dveří soudu lze přitom poslat jakéhokoli člena družiny, bez ohledu na to, komu byla obsílka adresovaná. Soudci tučňáci se nanejvýš podiví, že přišel někdo jiný. Hlavní je, aby u soudu pro příliš mnoho vražd nestanul někdo, kdo moc nezabíjí, to by byl přísně potrestán. Stačí si tedy dávat pozor, zda se ten, koho k soudu posíláte, opravdu skutkem uvedeným v obsílce provinil, a jste za vodou – hříšník bude po zásluze odměněn, například nějakým vzácným předmětem.

Šifra mistra samuraje?

Každá postava hry bez ohledu na to, jestli se objeví jen na pět minut, než ji sejme vaše kombo, má své jméno. Tato jména často čerpají z mytologie od Eposu o Gilgamešovi po germánské báje. Autoři navíc mytologii zjevně záměrně parodují, takže třeba macatá Brunhilda nosí vikingskou rohatou přilbu. V této souvislosti je zajímavé, že se hlavní záporák jmenuje Zenon, což byl řecký filosof, který se proslavil tzv. aporiemi – logickými důkazy neexistence pohybu. Cílem aporií nebylo popírat to, co každý vidí na vlastní oči, ale poukazovat na nedostatky stávající logiky, jejíž rozvoj Zenonova škola eleatů výrazně podnítila. S každým pokrokem v logice se ovšem vzdálil svět původních bohů, mýtických hrdinů a démonů. Bohů Řecka, které se nazývalo Elláda. A jakpak že se jmenuje hlavní klaďas Disgaey 2? Adell. Náhoda nebo kryptogram spojující počátek a konec? Vzhledem k tomu, že Japonsko bylo až roku 1854 přesvědčeno komodorem Perrym za výmluvné asistence amerických válečných plavidel, že věk samurajů, bohů a zubatých démonů končí a přichází éra dvouřadových obleků a tržní ekonomiky, všudypřítomná nostalgie není v  kultuře Japonska nic překvapivého. Cursed Memories, nejen japonské vzpomínky jsou zakleté.

Disgaea 2: Cursed Memories Celkově svět Disgaey 2 oplývá tolika možnostmi, z nichž valnou část nejspíš vůbec nevyužijete, že může iluzí otevřenosti směle konkurovat zdařilým městským akcím, třebaže volný pohyb ve skutečnosti neumožňuje. Délka hry je masivní, ač jde v základu o pouhých třináct kapitol po čtyřech lokacích. Připravte se na to, že v pozdějších fázích není hodina na jednu bitvu nijak výjimečná doba. Samozřejmě bez ukládání, dokud lokaci dokonale nevyčistíte, a výjimečně je vám dokonce ihned naservírována další, takže si nechávejte nějakou tu „česnekovou vodu“ nebo něco k zakousnutí pro strýčka Příhodu na dně brašny. Odměnou za každou vítěznou bitvu je hráči uspokojení velkého vojevůdce, bez ohledu na nedostatky AI i na to, o jak bizarní vojska jde. Tady plně pochopíte úchylnou logiku Napoleonovy vzpomínky na Waterloo: „Měl jsem v poli 71 000 mužů, spojenci jich měli kolem 100 000 a byl jsem si jist, že je porazím.“

Jistou slabinou hry je grafika. Je sice stylová a izometrická perspektiva k žánru patří, ale přece jen až na nepatrná vylepšení typu Disgaea 2: Cursed Memories hezčího fontu písma vypadá prakticky úplně stejně jako Disgaea: The Hour of Darkness, která jako kdyby vypadla z PS One. Úvodní parádní filmeček v anime stylu navnadí, ale pak už posuny děje opět obstarávají staré známé rendery á la GameBoy, před něž se přisouvají neméně statické obrázky promlouvajících postav. Naštěstí, jak již bylo výše zmíněno, úžasně nadabovaných. Příběh sám svou bizarností a suverenitou, s jakou je prezentován, hraje jednoznačně Ligu Mistrů a patří k dalším velkým kladům této hry. Mimochodem k tomu, abyste mu porozuměli, nepotřebujete žádnou znalost předchozího dílu. To, co zprvu vypadá jako divoký sen po požití příliš velkého množství saké, se postupně mění v komplikovanou meditaci o formování osobnosti vztahem k rodičům a obecně o vztahu k rodičům sporných kvalit. Jestliže jste u Dragon Questu žasli, ale usínali, zde to nehrozí a osudy nezapomenutelných postaviček spolehlivě udrží vaši pozornost až do jednoho z možných konců, případně ještě dál.

Klady a zápory

Plus Co fanoušek čeká, to dostane a ještě něco navrch
Plus Dabing
Plus Výborný příběh

Mínus Diskutabilní grafická stránka
Mínus Déjà vu znamená chybu v Matrixu

Stačí hrstka kosmetických vylepšení plus to, že je médiem konečně DVD, na samostatnou hru? Trh jasně přikyvuje: už teď je velmi obtížné „Cursed Memories“ sehnat a zkusíte-li štěstí v bazaru, prodavač vás obdaří pohledem, jako byste chtěli koupit jeho sestru. Sice se obáváme, že s takovýmto přístupem k vývoji Mars hned tak neosídlíme, ale přesto je tenhle titul prostě klasika, jakých je čím dál méně, a přitahuje skutečné nadšence, stejně jako snoby, kteří chtějí vlastnit něco spektakulárně monstrózního, a už tím, ať se to komu líbí nebo ne, vyčnívá a boduje. Svým provedením to rozhodně není univerzální šálek čaje pro každou návštěvu, ale má šanci zaujmout i nováčka bez předsudků. A znalce žánru nepochybně nadchne.

Disgaea 2: Cursed Memories
Výrobce/Vydavatel Nippon Ichi/KOEI
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ne/ano
Paměťová karta: 523 kB
Verdikt: Fanoušci menšinového žánru budou rozhodně navýsost spokojeni a žádné zvláštní pobízení ke koupi nepotřebují. Ostatním srdečně doporučujeme, i když určité riziko, že budou křičet zděšením, tu je.
Hodnocení: 82% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Tři roky tvrdé práce se vyplatily. Úspěch hry překvapil i jejího vývojáře

Nejlépe hodnocenou hrou letošního roku na Steamu je zatím nenápadná skákačka Sheepy: A Short...

Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůrci fantastického remasteru Command & Conquer vydali novou strategii

Studio Petroglyph Games, které stojí za čtyři roky starou kolekcí Command & Conquer Remastered,...

Vývoj GTA 6 jde do finále, zaměstnancům Rockstaru skončil home office

Jedna z nejočekávanějších her všech dob se pomalu blíží a zatímco fanoušci se už nemohou dočkat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jít proti Elden Ringu by byla sebevražda, vysvětlují vývojáři odklad své hry

Vývojáři nadějné soulsovky Enotria: The Last Song jsou jedni z mála, kterým neudělalo nedávné...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Wolfenstein a ti druzí. Ukazujeme evoluci boje proti nacismu ve videohrách

Slovo „náckové“ se v posledních letech nadužívá a neustálým opakováním se jeho smysl vyprazdňuje....

VIDEO: První trailer na Terminator: Survivors ukazuje svět po Soudném dni

Připravovaná survival hra Terminator: Survivors se odehrává po událostech prvních dvou filmů....

Vývoj GTA 6 jde do finále, zaměstnancům Rockstaru skončil home office

Jedna z nejočekávanějších her všech dob se pomalu blíží a zatímco fanoušci se už nemohou dočkat,...

Návrat éry simulátorů života? Několik her chce sesadit The Sims z trůnu

V budoucnu se dočkáme hned několika her ve stylu legendárních The Sims. Každá na to jde trochu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...