Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Disgaea 2: Cursed Memories

  12:00
Chcete mít z potomka jaderného fyzika, ale on by raději hrál videohry? Možná tu máme něco, co vám pomůže dospět k rozumnému kompromisu.

Disgaea 2: Cursed Memories „Japonské erpégéčko“ je slovní spojení, které si nezadá s českým pivem. To je samozřejmě skvělé pro Japonce i pro nás, ale může to mít i svá úskalí. Zkuste třeba změnit recepturu Plzně. Měnit osvědčenou recepturu u her je na první pohled mnohem snazší, ale opravdu jen na první pohled. Dnes recenzovaná Disgaea 2 navíc není jen JRPG, je to totiž, jak se dočteme na obalu, dokonce SRPG, tedy „strategická hra na hrdiny“, což je ještě hermetičtější svět než „běžné“ RPG hry.

Hráč skřípe zuby, ale ví, že může nadávat jen sám sobě, a tak to má být.

Příběh začíná v malebném městečku, na které před časem zaútočil zlý „Overlord“ Zenon a proměnil jeho obyvatele v démony. Tito se nyní poflakují mezi roztomilými baráčky, častují se vtipy a vypadají v naprosté pohodě, jen občas mezi řečí prohodí, že se jejich stav zhoršuje a mělo by se s tím něco dělat. Žádnou ropu Zenonovi neposílají, takže důvod magického útoku tone v mlhách. Po prvním dějovém zvratu, jakými se bude celá hra jen hemžit, se rozhodne o tom, že nakopat Zenonův zadek Disgaea 2: Cursed Memories půjde švarný, leč dívek se štítící junák Adell a značně sexy dívčina Rozalin, což je jen tak mimochodem Zenonova jediná dcera. Nehodláme hráčům prozrazovat důvod takové prapodivné aliance ani děj spletitější než tenké střevo, pouze upřesníme, že Rozalin je dívka ctnostná, otce milující a Adella dlouho nesnášející, takže základní dvojice má nekonečný prostor k břitkým verbálním přestřelkám. A zde se projevuje první velký trumf hry: naprosto geniální dabing. Přijde vám série GTA zdařile namluvená? Tak si poslechněte, jak se s angličtinou mazlí Disgaea. Obsazení všech postav dokonale pasuje a hra je tak promyšlená, že když jsme si polovinu hrací doby říkali, jak nám jeden hlas pořád malinko nesedí, ukázalo se, že ani tady se tvůrci nespletli, ale má to svůj důvod a chtěli v nás takový pocit navodit.

Ve dvou by to asi nebyly ty správné strategické orgie, takže můžeme verbovat spojence. Výběr je marnotratně bohatý, dokonce zhruba o čtvrtinu širší než u předchozího dílu. Nedoporučujeme zapomínat na léčitele a rovněž je vhodné mít v týmu tak polovinu těch, co mohou bojovat na dálku: Disgaea 2: Cursed Memories dlouho sice padají po dvou ranách prvního pobudy, kterého jim pustíte k tělu, ale v pozdějších fázích hry jim budete líbat vražedné náčiní. Výběru postav se opravdu vyplatí věnovat pozornost od samého začátku, protože začleňovat nováčky do rozjetého masomlýnku může být časem poněkud frustrující. Hra je ale do jisté míry blbovzdorná a čas od času sama obohatí partu. Sice jsme to nezkoušeli, ale máme vážné podezření, že se dá uspět i s týmem sešitým takto automaticky. V čem ovšem hra blbovzdorná není, je plná možnost „friendly fire“, čili palby do vlastních. Věřte, že v zápalu bitvy a množství postav na bojišti není žádný problém sejmout si nepostradatelného léčitele nebo mága, či naopak vyléčit nepřítele. Hráč skřípe zuby, ale ví, že může nadávat jen sám sobě, a tak to má být.

Hříšník bude po zásluze odměněn – například nějakým vzácným předmětem.

Z minulého dílu zůstal i poněkud rozporuplný systém barevných geo-symbolů, magicky ovlivňujících dění na konkrétních Disgaea 2: Cursed Memories čtvercových polích. Rozporuplný proto, že si s ním ve většině lokací nemusíte vůbec lámat hlavu, stačí rozmašírovat všechno, co vám přijde pod ruku, a pravděpodobnost, že tím uškodíte spíš sobě než nepříteli, je dost malá. Některé lokace jsou sice na použití geo-symbolů přímo stavěné, ale není jich mnoho. Stalo se nám například, že jsme na takovém vypečeném bojišti po hodinové bitvě rozbili jeden geo-symbol tak „šikovně“, že na celé ploše zavládla neporazitelnost. Nebylo možné ublížit ani protivníkovi ani geo-symbolům, stejně jako nepřítel nemohl nic udělat nám. S očima obrácenýma v sloup jsme po další čtvrthodině marného hledání východiska restartovali hru. Někdy naopak stačí jediná rána na vyčištění celého pole, aniž bychom si ovšem přesně uvědomovali proč, což nepovažujeme za nějaké zvlášť radostné obohacení hratelnosti.

Střezte se Danajů, když přinášejí dary

Ke hře vydavatel přibalil jako bonus CD se soundtrackem, jehož autorem je veterán herní hudby Tenpei Sato. Bohužel, nikoli skladatelovou vinou jde z našeho pohledu spíš o dar – nedar. Na jednadvacet tracků připadá totiž jen několik poslouchatelných písniček, zbytek jsou nekonečné zvukové smyčky, které ve hře ideálně podbarvují bloumání základnou nebo boj, ale k samostatném poslechu se hodí spíš na Guantánamo. Doposlechnout bonusové cédéčko až do konce sice nezabere tolik času jako dohrát hru, ale rozhodně stojí víc úsilí.

Disgaea 2: Cursed Memories Umělá inteligence se drží v obvyklých mezích strategického žánru. Vzhledem k tomu, že i primitivní šachový prográmek je schopen dohnat kohokoli kromě velmistrů až k slzám, celkem kroutíme hlavou nad známým „divadelním“ nedostatkem, kdy zadní voje protivníka zaujatě přihlížejí, jak drtíme jejich kolegy o pár čtverečků dál, zatímco kdyby přiložili halapartnu k dílu, rozmázli by nás jako štěnici v pražském penzionu. Na druhou stranu ale i díky tomu se dá permanentní přesila nepřítele zvládat poměrně v klidu, hra nijak brutálně k nekonečnému levelování nenutí a i když se sem tam výkonnostní zátaras vynoří, je tu vždycky řada jiných možností jak si zvednout level, než jen otravné procházení již jednou vydezinfikovaných lokací.

Opět je zde Svět předmětů, kde si můžete vybojovat vylepšení jakékoli položky inventáře na dlouhé řadě náhodných bojišť nebo prohledat tajné komnaty s poklady a překupníky jinak nedostupného sortimentu. K Senátu, který známe z předchozího dílu a u něhož se lze domoci nějaké té výhodičky, přibyl Temný Soud, kam vás občas volá úřední obsílka. Berte nebo nechte být – Disgaea 2: Cursed Memories když budete pošťáka lhostejně míjet, žádný orgán si pro vás nepřijde. Pokud ovšem projevíte zájem se u soudu objevit, musíte se k němu nejdřív prokousat řadou náhodných bojišť. Každá obsílka se týká konkrétního zločinu, například „příliš mnoha vražd“. Do dveří soudu lze přitom poslat jakéhokoli člena družiny, bez ohledu na to, komu byla obsílka adresovaná. Soudci tučňáci se nanejvýš podiví, že přišel někdo jiný. Hlavní je, aby u soudu pro příliš mnoho vražd nestanul někdo, kdo moc nezabíjí, to by byl přísně potrestán. Stačí si tedy dávat pozor, zda se ten, koho k soudu posíláte, opravdu skutkem uvedeným v obsílce provinil, a jste za vodou – hříšník bude po zásluze odměněn, například nějakým vzácným předmětem.

Šifra mistra samuraje?

Každá postava hry bez ohledu na to, jestli se objeví jen na pět minut, než ji sejme vaše kombo, má své jméno. Tato jména často čerpají z mytologie od Eposu o Gilgamešovi po germánské báje. Autoři navíc mytologii zjevně záměrně parodují, takže třeba macatá Brunhilda nosí vikingskou rohatou přilbu. V této souvislosti je zajímavé, že se hlavní záporák jmenuje Zenon, což byl řecký filosof, který se proslavil tzv. aporiemi – logickými důkazy neexistence pohybu. Cílem aporií nebylo popírat to, co každý vidí na vlastní oči, ale poukazovat na nedostatky stávající logiky, jejíž rozvoj Zenonova škola eleatů výrazně podnítila. S každým pokrokem v logice se ovšem vzdálil svět původních bohů, mýtických hrdinů a démonů. Bohů Řecka, které se nazývalo Elláda. A jakpak že se jmenuje hlavní klaďas Disgaey 2? Adell. Náhoda nebo kryptogram spojující počátek a konec? Vzhledem k tomu, že Japonsko bylo až roku 1854 přesvědčeno komodorem Perrym za výmluvné asistence amerických válečných plavidel, že věk samurajů, bohů a zubatých démonů končí a přichází éra dvouřadových obleků a tržní ekonomiky, všudypřítomná nostalgie není v  kultuře Japonska nic překvapivého. Cursed Memories, nejen japonské vzpomínky jsou zakleté.

Disgaea 2: Cursed Memories Celkově svět Disgaey 2 oplývá tolika možnostmi, z nichž valnou část nejspíš vůbec nevyužijete, že může iluzí otevřenosti směle konkurovat zdařilým městským akcím, třebaže volný pohyb ve skutečnosti neumožňuje. Délka hry je masivní, ač jde v základu o pouhých třináct kapitol po čtyřech lokacích. Připravte se na to, že v pozdějších fázích není hodina na jednu bitvu nijak výjimečná doba. Samozřejmě bez ukládání, dokud lokaci dokonale nevyčistíte, a výjimečně je vám dokonce ihned naservírována další, takže si nechávejte nějakou tu „česnekovou vodu“ nebo něco k zakousnutí pro strýčka Příhodu na dně brašny. Odměnou za každou vítěznou bitvu je hráči uspokojení velkého vojevůdce, bez ohledu na nedostatky AI i na to, o jak bizarní vojska jde. Tady plně pochopíte úchylnou logiku Napoleonovy vzpomínky na Waterloo: „Měl jsem v poli 71 000 mužů, spojenci jich měli kolem 100 000 a byl jsem si jist, že je porazím.“

Jistou slabinou hry je grafika. Je sice stylová a izometrická perspektiva k žánru patří, ale přece jen až na nepatrná vylepšení typu Disgaea 2: Cursed Memories hezčího fontu písma vypadá prakticky úplně stejně jako Disgaea: The Hour of Darkness, která jako kdyby vypadla z PS One. Úvodní parádní filmeček v anime stylu navnadí, ale pak už posuny děje opět obstarávají staré známé rendery á la GameBoy, před něž se přisouvají neméně statické obrázky promlouvajících postav. Naštěstí, jak již bylo výše zmíněno, úžasně nadabovaných. Příběh sám svou bizarností a suverenitou, s jakou je prezentován, hraje jednoznačně Ligu Mistrů a patří k dalším velkým kladům této hry. Mimochodem k tomu, abyste mu porozuměli, nepotřebujete žádnou znalost předchozího dílu. To, co zprvu vypadá jako divoký sen po požití příliš velkého množství saké, se postupně mění v komplikovanou meditaci o formování osobnosti vztahem k rodičům a obecně o vztahu k rodičům sporných kvalit. Jestliže jste u Dragon Questu žasli, ale usínali, zde to nehrozí a osudy nezapomenutelných postaviček spolehlivě udrží vaši pozornost až do jednoho z možných konců, případně ještě dál.

Klady a zápory

Plus Co fanoušek čeká, to dostane a ještě něco navrch
Plus Dabing
Plus Výborný příběh

Mínus Diskutabilní grafická stránka
Mínus Déjà vu znamená chybu v Matrixu

Stačí hrstka kosmetických vylepšení plus to, že je médiem konečně DVD, na samostatnou hru? Trh jasně přikyvuje: už teď je velmi obtížné „Cursed Memories“ sehnat a zkusíte-li štěstí v bazaru, prodavač vás obdaří pohledem, jako byste chtěli koupit jeho sestru. Sice se obáváme, že s takovýmto přístupem k vývoji Mars hned tak neosídlíme, ale přesto je tenhle titul prostě klasika, jakých je čím dál méně, a přitahuje skutečné nadšence, stejně jako snoby, kteří chtějí vlastnit něco spektakulárně monstrózního, a už tím, ať se to komu líbí nebo ne, vyčnívá a boduje. Svým provedením to rozhodně není univerzální šálek čaje pro každou návštěvu, ale má šanci zaujmout i nováčka bez předsudků. A znalce žánru nepochybně nadchne.

Disgaea 2: Cursed Memories
Výrobce/Vydavatel Nippon Ichi/KOEI
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ne/ano
Paměťová karta: 523 kB
Verdikt: Fanoušci menšinového žánru budou rozhodně navýsost spokojeni a žádné zvláštní pobízení ke koupi nepotřebují. Ostatním srdečně doporučujeme, i když určité riziko, že budou křičet zděšením, tu je.
Hodnocení: 82% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Z téměř deset let staré hry je nečekaný hit díky internetovým vtipálkům

Zběsilá akční rubanice Metal Gear Rising: Revengeance z roku 2013 se letos nečekaně dočkala přílivu nových hráčů. Může...

Taková nabídka se neodmítá, Borderlands 3 jsou dočasně zdarma

Digitální obchod Epic Store rozjel slevovou akci a láká na ni tím nejlepším způsobem. Dočasně zdarma rozdává ani ne tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Hráli jste v 90. letech počítačové hry na hrdiny? A kolik jich znáte?

Tzv. hry na hrdiny patří dodnes mezi nejoblíbenější žánry vůbec, v devadesátých letech ovšem vypadaly úplně jinak. Na...

Konkurence pro Zaklínače? Poláci chystají další temné fantasy RPG

Chystá se další herní adaptace polské knižní série. Mordimer Madderdin sice v tuto chvíli nemá mezinárodní proslulost...

Rodiče jim zakazovali hry, teď díky Football Manageru trénují ligové týmy

V pouhých osmadvaceti letech stál William Still na fotbalovém hřišti jako hlavní kouč týmu Stade Remeš během jednoho z...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...