Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Disgaea 2: Cursed Memories

  12:00
Chcete mít z potomka jaderného fyzika, ale on by raději hrál videohry? Možná tu máme něco, co vám pomůže dospět k rozumnému kompromisu.

Disgaea 2: Cursed Memories „Japonské erpégéčko“ je slovní spojení, které si nezadá s českým pivem. To je samozřejmě skvělé pro Japonce i pro nás, ale může to mít i svá úskalí. Zkuste třeba změnit recepturu Plzně. Měnit osvědčenou recepturu u her je na první pohled mnohem snazší, ale opravdu jen na první pohled. Dnes recenzovaná Disgaea 2 navíc není jen JRPG, je to totiž, jak se dočteme na obalu, dokonce SRPG, tedy „strategická hra na hrdiny“, což je ještě hermetičtější svět než „běžné“ RPG hry.

Hráč skřípe zuby, ale ví, že může nadávat jen sám sobě, a tak to má být.

Příběh začíná v malebném městečku, na které před časem zaútočil zlý „Overlord“ Zenon a proměnil jeho obyvatele v démony. Tito se nyní poflakují mezi roztomilými baráčky, častují se vtipy a vypadají v naprosté pohodě, jen občas mezi řečí prohodí, že se jejich stav zhoršuje a mělo by se s tím něco dělat. Žádnou ropu Zenonovi neposílají, takže důvod magického útoku tone v mlhách. Po prvním dějovém zvratu, jakými se bude celá hra jen hemžit, se rozhodne o tom, že nakopat Zenonův zadek Disgaea 2: Cursed Memories půjde švarný, leč dívek se štítící junák Adell a značně sexy dívčina Rozalin, což je jen tak mimochodem Zenonova jediná dcera. Nehodláme hráčům prozrazovat důvod takové prapodivné aliance ani děj spletitější než tenké střevo, pouze upřesníme, že Rozalin je dívka ctnostná, otce milující a Adella dlouho nesnášející, takže základní dvojice má nekonečný prostor k břitkým verbálním přestřelkám. A zde se projevuje první velký trumf hry: naprosto geniální dabing. Přijde vám série GTA zdařile namluvená? Tak si poslechněte, jak se s angličtinou mazlí Disgaea. Obsazení všech postav dokonale pasuje a hra je tak promyšlená, že když jsme si polovinu hrací doby říkali, jak nám jeden hlas pořád malinko nesedí, ukázalo se, že ani tady se tvůrci nespletli, ale má to svůj důvod a chtěli v nás takový pocit navodit.

Ve dvou by to asi nebyly ty správné strategické orgie, takže můžeme verbovat spojence. Výběr je marnotratně bohatý, dokonce zhruba o čtvrtinu širší než u předchozího dílu. Nedoporučujeme zapomínat na léčitele a rovněž je vhodné mít v týmu tak polovinu těch, co mohou bojovat na dálku: Disgaea 2: Cursed Memories dlouho sice padají po dvou ranách prvního pobudy, kterého jim pustíte k tělu, ale v pozdějších fázích hry jim budete líbat vražedné náčiní. Výběru postav se opravdu vyplatí věnovat pozornost od samého začátku, protože začleňovat nováčky do rozjetého masomlýnku může být časem poněkud frustrující. Hra je ale do jisté míry blbovzdorná a čas od času sama obohatí partu. Sice jsme to nezkoušeli, ale máme vážné podezření, že se dá uspět i s týmem sešitým takto automaticky. V čem ovšem hra blbovzdorná není, je plná možnost „friendly fire“, čili palby do vlastních. Věřte, že v zápalu bitvy a množství postav na bojišti není žádný problém sejmout si nepostradatelného léčitele nebo mága, či naopak vyléčit nepřítele. Hráč skřípe zuby, ale ví, že může nadávat jen sám sobě, a tak to má být.

Hříšník bude po zásluze odměněn – například nějakým vzácným předmětem.

Z minulého dílu zůstal i poněkud rozporuplný systém barevných geo-symbolů, magicky ovlivňujících dění na konkrétních Disgaea 2: Cursed Memories čtvercových polích. Rozporuplný proto, že si s ním ve většině lokací nemusíte vůbec lámat hlavu, stačí rozmašírovat všechno, co vám přijde pod ruku, a pravděpodobnost, že tím uškodíte spíš sobě než nepříteli, je dost malá. Některé lokace jsou sice na použití geo-symbolů přímo stavěné, ale není jich mnoho. Stalo se nám například, že jsme na takovém vypečeném bojišti po hodinové bitvě rozbili jeden geo-symbol tak „šikovně“, že na celé ploše zavládla neporazitelnost. Nebylo možné ublížit ani protivníkovi ani geo-symbolům, stejně jako nepřítel nemohl nic udělat nám. S očima obrácenýma v sloup jsme po další čtvrthodině marného hledání východiska restartovali hru. Někdy naopak stačí jediná rána na vyčištění celého pole, aniž bychom si ovšem přesně uvědomovali proč, což nepovažujeme za nějaké zvlášť radostné obohacení hratelnosti.

Střezte se Danajů, když přinášejí dary

Ke hře vydavatel přibalil jako bonus CD se soundtrackem, jehož autorem je veterán herní hudby Tenpei Sato. Bohužel, nikoli skladatelovou vinou jde z našeho pohledu spíš o dar – nedar. Na jednadvacet tracků připadá totiž jen několik poslouchatelných písniček, zbytek jsou nekonečné zvukové smyčky, které ve hře ideálně podbarvují bloumání základnou nebo boj, ale k samostatném poslechu se hodí spíš na Guantánamo. Doposlechnout bonusové cédéčko až do konce sice nezabere tolik času jako dohrát hru, ale rozhodně stojí víc úsilí.

Disgaea 2: Cursed Memories Umělá inteligence se drží v obvyklých mezích strategického žánru. Vzhledem k tomu, že i primitivní šachový prográmek je schopen dohnat kohokoli kromě velmistrů až k slzám, celkem kroutíme hlavou nad známým „divadelním“ nedostatkem, kdy zadní voje protivníka zaujatě přihlížejí, jak drtíme jejich kolegy o pár čtverečků dál, zatímco kdyby přiložili halapartnu k dílu, rozmázli by nás jako štěnici v pražském penzionu. Na druhou stranu ale i díky tomu se dá permanentní přesila nepřítele zvládat poměrně v klidu, hra nijak brutálně k nekonečnému levelování nenutí a i když se sem tam výkonnostní zátaras vynoří, je tu vždycky řada jiných možností jak si zvednout level, než jen otravné procházení již jednou vydezinfikovaných lokací.

Opět je zde Svět předmětů, kde si můžete vybojovat vylepšení jakékoli položky inventáře na dlouhé řadě náhodných bojišť nebo prohledat tajné komnaty s poklady a překupníky jinak nedostupného sortimentu. K Senátu, který známe z předchozího dílu a u něhož se lze domoci nějaké té výhodičky, přibyl Temný Soud, kam vás občas volá úřední obsílka. Berte nebo nechte být – Disgaea 2: Cursed Memories když budete pošťáka lhostejně míjet, žádný orgán si pro vás nepřijde. Pokud ovšem projevíte zájem se u soudu objevit, musíte se k němu nejdřív prokousat řadou náhodných bojišť. Každá obsílka se týká konkrétního zločinu, například „příliš mnoha vražd“. Do dveří soudu lze přitom poslat jakéhokoli člena družiny, bez ohledu na to, komu byla obsílka adresovaná. Soudci tučňáci se nanejvýš podiví, že přišel někdo jiný. Hlavní je, aby u soudu pro příliš mnoho vražd nestanul někdo, kdo moc nezabíjí, to by byl přísně potrestán. Stačí si tedy dávat pozor, zda se ten, koho k soudu posíláte, opravdu skutkem uvedeným v obsílce provinil, a jste za vodou – hříšník bude po zásluze odměněn, například nějakým vzácným předmětem.

Šifra mistra samuraje?

Každá postava hry bez ohledu na to, jestli se objeví jen na pět minut, než ji sejme vaše kombo, má své jméno. Tato jména často čerpají z mytologie od Eposu o Gilgamešovi po germánské báje. Autoři navíc mytologii zjevně záměrně parodují, takže třeba macatá Brunhilda nosí vikingskou rohatou přilbu. V této souvislosti je zajímavé, že se hlavní záporák jmenuje Zenon, což byl řecký filosof, který se proslavil tzv. aporiemi – logickými důkazy neexistence pohybu. Cílem aporií nebylo popírat to, co každý vidí na vlastní oči, ale poukazovat na nedostatky stávající logiky, jejíž rozvoj Zenonova škola eleatů výrazně podnítila. S každým pokrokem v logice se ovšem vzdálil svět původních bohů, mýtických hrdinů a démonů. Bohů Řecka, které se nazývalo Elláda. A jakpak že se jmenuje hlavní klaďas Disgaey 2? Adell. Náhoda nebo kryptogram spojující počátek a konec? Vzhledem k tomu, že Japonsko bylo až roku 1854 přesvědčeno komodorem Perrym za výmluvné asistence amerických válečných plavidel, že věk samurajů, bohů a zubatých démonů končí a přichází éra dvouřadových obleků a tržní ekonomiky, všudypřítomná nostalgie není v  kultuře Japonska nic překvapivého. Cursed Memories, nejen japonské vzpomínky jsou zakleté.

Disgaea 2: Cursed Memories Celkově svět Disgaey 2 oplývá tolika možnostmi, z nichž valnou část nejspíš vůbec nevyužijete, že může iluzí otevřenosti směle konkurovat zdařilým městským akcím, třebaže volný pohyb ve skutečnosti neumožňuje. Délka hry je masivní, ač jde v základu o pouhých třináct kapitol po čtyřech lokacích. Připravte se na to, že v pozdějších fázích není hodina na jednu bitvu nijak výjimečná doba. Samozřejmě bez ukládání, dokud lokaci dokonale nevyčistíte, a výjimečně je vám dokonce ihned naservírována další, takže si nechávejte nějakou tu „česnekovou vodu“ nebo něco k zakousnutí pro strýčka Příhodu na dně brašny. Odměnou za každou vítěznou bitvu je hráči uspokojení velkého vojevůdce, bez ohledu na nedostatky AI i na to, o jak bizarní vojska jde. Tady plně pochopíte úchylnou logiku Napoleonovy vzpomínky na Waterloo: „Měl jsem v poli 71 000 mužů, spojenci jich měli kolem 100 000 a byl jsem si jist, že je porazím.“

Jistou slabinou hry je grafika. Je sice stylová a izometrická perspektiva k žánru patří, ale přece jen až na nepatrná vylepšení typu Disgaea 2: Cursed Memories hezčího fontu písma vypadá prakticky úplně stejně jako Disgaea: The Hour of Darkness, která jako kdyby vypadla z PS One. Úvodní parádní filmeček v anime stylu navnadí, ale pak už posuny děje opět obstarávají staré známé rendery á la GameBoy, před něž se přisouvají neméně statické obrázky promlouvajících postav. Naštěstí, jak již bylo výše zmíněno, úžasně nadabovaných. Příběh sám svou bizarností a suverenitou, s jakou je prezentován, hraje jednoznačně Ligu Mistrů a patří k dalším velkým kladům této hry. Mimochodem k tomu, abyste mu porozuměli, nepotřebujete žádnou znalost předchozího dílu. To, co zprvu vypadá jako divoký sen po požití příliš velkého množství saké, se postupně mění v komplikovanou meditaci o formování osobnosti vztahem k rodičům a obecně o vztahu k rodičům sporných kvalit. Jestliže jste u Dragon Questu žasli, ale usínali, zde to nehrozí a osudy nezapomenutelných postaviček spolehlivě udrží vaši pozornost až do jednoho z možných konců, případně ještě dál.

Klady a zápory

Plus Co fanoušek čeká, to dostane a ještě něco navrch
Plus Dabing
Plus Výborný příběh

Mínus Diskutabilní grafická stránka
Mínus Déjà vu znamená chybu v Matrixu

Stačí hrstka kosmetických vylepšení plus to, že je médiem konečně DVD, na samostatnou hru? Trh jasně přikyvuje: už teď je velmi obtížné „Cursed Memories“ sehnat a zkusíte-li štěstí v bazaru, prodavač vás obdaří pohledem, jako byste chtěli koupit jeho sestru. Sice se obáváme, že s takovýmto přístupem k vývoji Mars hned tak neosídlíme, ale přesto je tenhle titul prostě klasika, jakých je čím dál méně, a přitahuje skutečné nadšence, stejně jako snoby, kteří chtějí vlastnit něco spektakulárně monstrózního, a už tím, ať se to komu líbí nebo ne, vyčnívá a boduje. Svým provedením to rozhodně není univerzální šálek čaje pro každou návštěvu, ale má šanci zaujmout i nováčka bez předsudků. A znalce žánru nepochybně nadchne.

Disgaea 2: Cursed Memories
Výrobce/Vydavatel Nippon Ichi/KOEI
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ne/ano
Paměťová karta: 523 kB
Verdikt: Fanoušci menšinového žánru budou rozhodně navýsost spokojeni a žádné zvláštní pobízení ke koupi nepotřebují. Ostatním srdečně doporučujeme, i když určité riziko, že budou křičet zděšením, tu je.
Hodnocení: 82% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Český dabing Kingdom Come 2 povýšil zážitek, hra je překvapivě odladěná

Strávili jsme týden v minimálně u nás nejočekávanější hře roku a už teď můžeme říct, že překonala naše očekávání. Na rozdíl od prvního dílu je takřka bugů prostá, český dabing má zásadní vliv na...

Prvních dvacet hodin v Kingdom Come 2. Mám hlad, jsem bitý, ale i tak nadšený

S nebývalým sebevědomím dali vývojáři recenzentům Kingdom Come: Deliverance 2 s měsíčním předstihem před vydáním, a tak máme možnost podělit se s vámi o naše dojmy z prvních pár hodin. Byť jde v...

Kdo to pořád platí? Star Citizen loni vybral více peněz, než stál Zaklínač

Dlouholetý vývoj ultimátního vesmírného simulátoru Star Citizen už spolkl více než 12 miliard korun. Jen loni fanoušci autorům naposílali přes dvě miliardy korun, aniž by dostali byť jen příslib...

Je to macek. Prohlédli jsme si největší přenosnou herní konzoli

Las Vegas (od zpravodaje Bonusweb.cz) Pokud vám byla stávající herní PC do ruky malá, Acer má pro vás řešení. Nabídne vám totiž model s displejem o uhlopříčce necelých 11 palců, což je zdaleka nejvíce v této kategorii zařízení.

Idioti, říká streamer o kolezích, kteří tvrdí, že dřou víc než pracující

Mnozí slavní streameři se v poslední době nechali slyšet, že i když vydělávají miliony, jejich práce je daleko náročnější, než jakou mají „obyčejní lidé“. Kai Cenat, aktuálně nejsledovanější hvězda...

Představujeme nejočekávanější akční hry letošního roku, vybere si každý

Akční hry jsou mezi hráči stále nejoblíbenějším žánrem a také letos jich vyjde mnoho. Vybrali jsme víc než dvacítku těch, které podle nás mají největší šanci na úspěch. Favorita si mezi nimi určitě...

15. ledna 2025 0

RECENZE: Donkey Kong Country Returns HD potrápí, ale hraje se skvěle

85 %

Oprášená a poměrně náročná hopsačka s opičákem Donkey Kongem z éry konzole Wii přichází s ostřejší grafikou, lepší přístupností a bonusovými úrovněmi. Bude to dnes stačit? Ano, hraje se skvěle i po...

Switch
14. ledna 2025 1

Upíři ve středověké Evropě. Nová hra od extvůrců Zaklínače 3 vypadá skvěle

Veteráni z CD Projektu RED, mezi nimiž je i Konrad Tomaszkiewicz, ředitel ceněného Zaklínače 3 a producent Cyberpunku 2077, konečně ukázali novou hru The Blood of the Dawnwalker. A vypadá to, že je...

14. ledna 2025  11:08 9

The Blood of the Dawnwalker

vydáno 14. ledna 2025  10:45,  aktualizováno  10:47

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...