Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Clutch: vzpomínka na Carmageddon a Destruction Derby

  0:02
Zčistajasna se objevila překvapivě povedená závodně-destrukční hra Clutch, která dává vzpomenout na staré legendy.
70

Clutch

Platforma: PC
Výrobce: Tangrem

  • několik odlišných herních módů
  • slušná hratelnost
  • umělá inteligence mohla být lepší
  • chybí větší množství bonusů

Clutch není vůbec špatným povyražením a odreagováním. Nabízí slušné závodně-akční vyžití v postapokalyptickém prostředí plném zombíků. Na rychlé zahnání nudy platí opravdu dobře!

Herní karta
ClutchBudgetové závody distribuované na jednom jediném CD, navíc od zatím nepříliš proslavených ruských vývojářů neslibují zrovna kdovíjakou zábavu. Spíše naopak. Po zkušenostech s předchozími obdobnými projekty jsme se docela třásli, co se na nás po instalaci z monitoru vyvalí.

Hned zkraje je ale zapotřebí katastrofické scénáře vyvrátit. Targem Games v tomto případě odvedli překvapivě dobrou práci, a přestože nejde o žádný zázrak, Clutch (dříve známo pod názvem Armageddon Riders) se dá velmi dobře hrát a navíc se u něj přinejmenším na pár hodin zabavíte. A když nic jiného, tohle je na budgetový počin už docela dobré.

Podobně jClutchako nedávný počin Death Track Ressurection, shodou okolností rovněž z Ruska, se autoři rozhodli umístit hru do postapokalyptického prostředí. Respektive do zdevastovaného města, v němž se rozšířila jakási nákaza. Ta udělala z obyvatel hnusné zombíky, hodné tak akorát efektního přejetí.

Na rozdíl od Death Truck Ressurection ale Clutch nechce být vším, tedy závody i střílečkovou akcí. Nemusíte tak jezdit a zároveň zaměřovat oponenty. Clutch má blíže spíše ke Carmageddonu či Destruction Derby. To znamená, že důležitou součástí hry je přejíždění zombíků, což může jen málokterý mravokárce předhazovat tvůrcům jako závadné.

A snad ještě důležitějším elementem je destrukce vozidel navzájem. Ta však neprobíhá žádnými zbraňovými systémy, ale hezky postaru, tedy narážením do sebe ve vysokýchClutch rychlostech, ať už v uzavřených arénách nebo na závodní trati.

Na počátku hry není třeba nic moc volit. Prostě se ocitnete uprostřed zdevastovaného a notně ponurého města, z nějž si ale tvůrci neváhají sem tam vystřelit, a rovnou se vrhnete na první úkol. V tom dojde k vysvětlení úplných, nikterak složitých základů, s nimiž pak vystačíte v podstatě po zbytek hry.

Autoři se zhlédli v konceptu otevřeného města, ale pochopitelně z něj v rámci svých mantinelů, ať už tematických nebo rozpočtových, příliš nevyždímali. Je sice hezké, že můžete po poměrně malé metropoli jezdit svobodně, ale když to nepřináší žádné herní přednosti, jde v podstatě jen o milý, ale nijak podstatný prvek.

ClutchKromě vlastních misí a bezmyšlenkovitém přejíždění zombíků totiž v tomto módu nejde nic dělat. Veškeré dění se odehrává v misích. Nečekejte tu ani žádný příběhový pohyb – ten probíhá pouze formou textových obrazovek a popravdě – není příliš důležitý, takže si čtení textu můžete odpustit. Občas je tu sice nějaká vtipná informace, ale nic zásadního vám neunikne.

Autoři si naštěstí uvědomili nebezpečí volného pohybu a nesklouzli k megalomanii. Díky tomu je většina hratelných misí dostupná v rámci minutové jízdy. Jakmile najedete do světelného kotouče, stačí stisknout klávesu a už můžete plnit.

Mise jsou umístěny buď přímo do prostor města, což časem působí poněkud stereotypně, nebo doClutch speciálních arén, které také neoplývají kdovíjakou variabilitou. To se ale v případě závodního, respektive destrukčního titulu dá ještě odpustit.

V každý okamžik je k dispozici hned několik misí. Ty se dělí do několika typů, jež se vám představí hned v počátečních fázích hry a pak se budou dokola opakovat. Na druhou stranu, nutno přiznat, že jde o zajímavější vyžití než v obyčejném závodním titulu.

Kromě víceméně klasických závodů, ve kterých na vytyčené trati jde o to, dojet co nejdříve do cíle a coby bonus si můžete cestou zkusit zničit protivníky, jsou tu i další módy. Například hledání artefaktů v časovém limitu.

V takovém případě vyjíždíte do města sami a máte za úkol v podstatě drandit po nalinkované trase, přičemžClutch artefakty slouží jako svého druhu checkpointy. Jakmile seberete další, přičtou se vám sekundy na konto, o něž můžete jet déle. Není to nic jednoduchého, čas je totiž místy opravdu drahý.

Nechybí ani poněkud otočený mód. V něm ve městě sbírají artefakty soupeři, zatímco hráč má za cíl co možná nejvíce protivníků zničit. Aby šlo vše hezky rychle, stačí v této herní variantě jen jedno dvě ťuknutí a soupeř je mimo hru.

O dost více vydrží auta v destrukčním módu, který ze všeho nejvíce připomíná arénové bitvy z Destruction Derby. Ocitnete se v kruhové aréně, kde musíte vyřadit co možná nejvíce protivníků, a to pouhými nárazy. Přitom je třeba se vyhýbat snahám ostatních o vaši likvidaci.

ClutchPrakticky ve všech módech jsou dostupné stejné bonusy. Ty mají podobu barevných koulí, jimiž stačí projet. Typicky jde třeba o kompletní opravu nebo krátkodobé trojnásobné poškození, které svými nárazy uštědříte konkurentům. V misích i arénách se objevují rovněž anomálie, v nichž neplatí zákony gravitace. Díky nim tak můžete vystřelit do vzduchu a obstarat si jinak nedostupný bonus či artefakt.

Samostatnou kapitolou bonusů jsou potom zombíci. Ti se snaží jednak dotírat na vaše auto, což se jim ale v drtivé většině případů nedaří, jelikož ještě předtím skončí pod jeho koly, případně rozřízlí čepelemi, jež vyjíždějí z boků vozu. Podstatné je, že likvidací zombíků, která je samozřejmě pěkně krvavá, získáte energii pro potřebný rychlostní "boost".

ClutchV průběhu hry si můžete samozřejmě pořizovat nová auta. Ta se dají vylepšit jen lehce, třeba vylepšením zrychlení nebo polepením novými skiny. Jejich fyzikální model není nijak zázračný, ale pro potřeby hry plně postačuje. Čekali jsme s ním větší problémy. Ve spojení s destrukcí, rychlostí, přejížděním zombíků a občasnými skokánky se dá označit za zábavný.

Grafika patří k dnešnímu průměru, možná lehce vyššímu. Město není přehnaně detailní a vizuálním stylem vyzařuje spíše monotónnost. Ani auta nepobrala kdovíjaké množství detailů. Ale celkově se na to vcelku dobře dívá a navíc se to hýbe i na slabších sestavách.

Clutch nás vůbec příjemně překvapilo. Nejde sice o kdovíjaký počin, ale zábavná připomínka starých legend jako Carmageddon či Destruction Derby to rozhodně je. Nic zásadního autoři nepokazili a hra se tak dá bez větších problémů hrát, a kdo je naladěn na tuto notu, užije s ní dostatek zábavy.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 290 čtenářů

  • Nejčtenější

Namodujte si Skyrim: proměňte ho v Elden Ring, okořeňte pornem

Chtěli jste někdy vrátit život více než deset let starému Skyrimu? Poradíme vám, jak na to a ještě mnohem víc. Díky...

Hackera, který odhalil GTA VI, dopadla policie. Nemusí to ovšem být konec

Hlavního podezřelého z velkého úniku informací týkajících se chystané hry Grand Theft Auto VI již dopadla policie. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po 30 letech od vydání si Němci konečně mohou legálně koupit Wolfensteina

Německá ratingová agentura udělila hodnocení hře Wolfenstein 3D, a ta se tak může konečně začít prodávat v digitálních...

I tátové od rodin si rádi zastřílejí, žánr boomer shooters je na vrcholu

Přestože dnešní technologie umožňují zprostředkovat téměř fotorealistické zážitky, stále více lidí se vrací k retro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znamenaly průlom, definovaly žánry. Tyto hry se navždy zapsaly do historie

Premium Videoherní průmysl je tu s námi už poměrně dlouhou dobu a vychrlil tisíce a tisíce různých projektů. Na spoustu z nich...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...