Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

TOCA Race Driver - dokonalá jízda

  12:00
Závodění s lidskou tváří, tak by se dal charakterizovat čtvrtý díl z legendární série TOCA. Nejen, že si zde zajezdíme v dokonale zpracovaných autech po neméně precizně vymodelovaných okruzích, ale díky takřka filmovému příběhu si užijeme atmosféru velkých závodů. Můžeme se tedy těšit na další špičkový závodní titul roku 2002.

TOCA Race Driver

Automobilové závodění není jen kroucení volantem a šlapání na pedály. Závody mají svou duši, vonící po benzínu a spálených pneumatikách, rozeznívající se radostí z vítězství i hořkostí prohry, okořeněnou pořádnou dávkou adrenalinu a jemně dochucenou všudypřítomnou atmosférou hučícího paddocku. Tyto pocity nám ale většina, nebo spíše téměř žádná, ze závodních her nezprostředkovává. Vše se točí okolo startu, cíle a výsledného času. Ne, že by to nestačilo, ale proč nepřenést hráče na opravdové závody. Částečně se o to pokusili vývojáři u Need for Speed Porsche 2000 a do depa WRC týmu fordu se dostaneme i v režimu šampionátu, netrpělivě očekávaného Colin McRae Rally 3. Nejvíce si však na vytvoření atmosféry světa rychlých kol, dávají záležet při vývoji čtvrtého dílu okruhových závodů ze slavné série TOCA a vyprávění příběhu nadějného pilota Ryana McKane věnují obrovské úsilí. Scénář hry, věc u závodů nevídaná, není nijak objevný a ani se v něm nedočkáme nečekaných zvratů, ovšem dodá hře zajímavý rozměr.

Děj se točí se okolo Ryanova soupeření se slavným bratrem Donniem. Nečekejme tedy nic hlubokomyslného. Dojde i na lásku, zradu a další nezbytné ingredience filmového příběhu. Autoři věnovali výrobě animovaných, sekvencí obrovské TOCA Race Driverúsilí. Natáčelo se stejným systémem jako u filmu Final Fantasy, takže zřejmě uzříme ty nejkvalitnější animované sekvence, jaké kdy byly v automobilové hře k vidění. "Každá sekvence příběhu bude dlouhá mezi 15 a 45 vteřinami, což by mělo zabránit tomu, aby ji hráč měl snahu přeskočit" říká Gavin Raeburn producent her ze série TOCA a doplňuje "postavy budou hrát svou roli v každém momentu hry, takže místo textových informací, uslyšíme hlasy jednotlivých členů, což hráči dodá pocit, osobní účasti na závodech". Chybět nebudou ani jednání se sponzory, jejichž zájem či nezájem o vaši osobu budou ovlivňovat samozřejmě vaše úspěchy a neúspěchy. Uvidíme zda půjde o nějaký skutečný management, nebo vás jen po určitém množství vyhraných závodů, vezme pod svá křídla bohatší stáj.

Ovšem i přes propracovaný příběh a filmovou atmosféru leží těžiště celé hry na špičkovém závodění. Už jen základní údaje dané suchou řečí čísel, mluví více než jasně - k dispozici bude 42 skutečných aut, s nimiž budeme jezdit po 38 známých světových okruzích ve 13 šampionátech. Nebudeme plýtvat místem na jejich soupis, najdete jej v tomto článku. Doplňme jen, že na všechny zmíněné položky mají Codemasters licenci, takže čtvrtý díl, jich má nejvíce ze všech. Heslem hry se stalo - maximální realističnost, při zachování pohlcující hratelnosti. A pokud autoři používají slovo realistický, myslí TOCA Race Driverto vážně. Pro dokonalý model poškození vozu využili nejen počítačová simulace, ale též série crash testů. Systém Finite Element Modelling umožňuje počítat mačkání a odlamování jednotlivých dílů karoserie nejen na základě síly a směru nárazu, ale též podle materiálu z jakého jsou vyrobeny a způsobu jejich připevnění. Takže plechové díly se na autě udrží o hodně déle, než křehčí plastové nárazníky a spoilery. Sklo se rozpadne podle toho, jak a do čeho jste narazili. Poškození pak samozřejmě ovlivní nemalou měrou jízdní vlastnosti. Projeví se nejen takové věci jako poškození náprav, řízení, či motoru,. ale též vliv utržených dveří či ztráta spoilerů na aerodynamické vlastnosti vozu.

S tím samozřejmě souvisí i špičkový fyzikální model a věrné chování aut na silnici. Již v demu z alfaverze, které reprezentuje 60 procent hry, byla jízda skutečně strhující a chování auta působilo opravdu realistickým dojmem, stejně jako zmíněný model poškození. Po jedné větší kolizi byla trať posetá utrhanými blatníky a na rozpáleném asfaltu se válelo i jedno opuštěné kolo. S kvalitou modelu poškození úzce souvisí samotné grafické zpracování. To je, soudě podle dema a screenshotů, opravdu špičkové. Dočkáme se snad všech dostupných efektů, jaké se dají v simulátorech použít. TOCA Race DriverSamozřejmostí jsou změny počasí (i když tak pěkně zpracovanou vodu jako v Colin McRae Rally 3 asi nenajdeme), detailní textury aut i veškerého okolí trati, pěkně rozhýbaní řidiči a spousty další drobností, které utvářejí dokonalý a komplexní pocit ze hry. Stejná péče je věnována i ozvučení. Jekot motorů byl nahráván na speciálním zařízení, určeném paradoxně ke zjišťování způsobů, jak udělat auta co nejtišší. Jednotlivé stroje byly na brzdících válcích hnány do obrovských otáček a vznikla tak databáze zvuků, z nichž jsou vytvářeny realistické samply pro hru.

Grafika a dokonalé chování auta však není vše. Kdybyste soupeřili jen s bandou amatérů, jež vyklepnete v první zatáčce, nebo naopak robotů, kteří znají jen ideální stopu, asi by vás závodění za chvíli přestalo bavit. O dokonalý pocit ze singleplayrových klání se má postarat propracovaná umělá inteligence soupeřů. Jejich činy má ovlivňovat šest nebo sedm odlišných charakteristik, jako je průbojnost, důslednost či agresivní nebo naopak defensivní způsob jízdy. Tyto, téměř RPG, vlastnosti určí, jak budou jednotliví závodníci reagovat v různých situacích. Jak zvládnou nápor v první zatáčce po startu, jak moc vám budou blokovat trať a podobně. Bylo to vidět už v demu, kdy jste v posledním kole nadšeně předjížděli auto závodníka, který nezvládl zatáčku a skončil zahrabán v kačírku. Pokud by vám soupeři přišli pořád příliš umělí, TOCA Race Drivermůžete si to rozdat s dalšími 13 kamarády v multiplayeru po síti či internetu, případně, pokud budete hrát na Xboxu nebo PlayStationu 2, s dalšími třemi na rozdělené obrazovce. Jestli patříte mezi kutivé typy, budete si moci svůj stroj seřídit co hrdlo ráčí. V garáži bude možné upravovat tlumiče, brzdy, spoilery, pneumatiky a spoustu dalších věcí. Jestli vás ale tyto věci děsí a chtěli byste si jen zajezdit, neměl by to být s přednastavenými vozy problém.

Zdá se, že TOCA Race Driver by si mohl užít každý příznivce motoristického sportu, jenž alespoň trošku zvládá virtuální závodění. Nezbývá nám tedy, než se těšit na září, kdy má vyjít verze pro PS2 a krátce po ní i pro PC. Pak už nám nic nebude bránit vydat se vstříc mávajícímu šachovnicovému praporku.

Poznámka - TOCA Race Driver, se bude v různých částech světa, jmenovat různě. Ve velké Británii TOCA Race Driver, v Německu a státech BENELUX DTM Race Driver, v Austrálii a Novém Zélandu V8 Supercar Race Driver a ve spojených Státech a Španělsku Pro Race Driver.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jasný signál fanouškům. Polské studio teď zaměstnává hlavně nový Zaklínač

Ačkoliv má polské studio v přípravě hned několik projektů, aktuální informace naznačují tomu, že...

RECENZE: Autopsy Simulator je psychologický horor z prostředí pitevny

Simulátory nás rády seznamují s těmi nejroztodivnějšími profesemi. Díky nim se můžeme stát hledači...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

Stýská se vám po značce Command & Conquer? Zkuste skvělé demo Tempest Rising

Na Steamu se nečekaně objevilo demo skvěle vypadající strategie Tempest Rising, která se přiznaně...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...