Streamer Lacy si oholil před kamerou hlavu

Streamer Lacy si oholil před kamerou hlavu | foto: Streamer Lacy

Oholil si hlavu za peníze, pak je musel vrátit. Streameři řeší reklamace

  • 12
Někteří fanoušci populárních internetových celebrit se poslední dobou baví tím, že jim během živého přenosu zašlou významný finanční dar, zlomyslně si vychutnají jejich radost a poté si nechají peníze od banky vrátit. Například dvacetiletý Lacy si na základě falešného příspěvku dokonce neváhal oholit hlavu.

Starší generace to sice nelibě nesou, ale i tak banální činností, jako je hraní počítačových her před kamerou, si lze dnes slušně vydělávat. Samozřejmě ne každý streamer se stane internetovou celebritou vydělávající miliony dolarů, jako se to daří těm největším hvězdám dneška (viz náš článek), ale díky systému tzv. donates (jakýchsi dýšek), které diváci svým oblíbencům posílají, se dá slušně přivydělat.

Streamer Lacy zjistil, že na internetu se nedá nikomu věřit, a stálo ho to jen vlasový porost.

Většinou se takto přesunují částky v hodnotách desítek korun, horní hranice ale v podstatě neexistuje a tak jsme občasnými svědky i darů v daleko vyšších řádech. Že mají streameři z takovýchto nečekaných finančních injekcí velkou radost, asi netřeba připomínat, v poslední době jim ale mrzne úsměv na rtech. Při splnění jistých podmínek je totiž možné nechat si zaslané peníze vrátit a tak najednou šťastlivec, který nečekanou odměnu hned „oslavil“ nějakým dražším nákupem, s překvapením zjišťuje, že stav jeho bankovní konta je rázem v červených číslech. Tak se to přesně stalo mladému Josiahu Limovi, vystupujícímu na internetu pod přezdívkou CoconutB.

Tomu během streamu přistálo na účtu dokonce 27 500 dolarů, tedy bratru 675 tisíc korun, jenže později byla platba refundována. Jelikož se CoconutB evidentně nežinýroval s penězi dále nakládat, tak se zůstatek na jeho Paypal účtu propadl do ztráty deset tisíc dolarů. Což samozřejmě nepotěší.

Jak je něco takového možné? Nejčastěji je to kvůli neoprávněnému použití (často kradené) kreditní karty, v případě tzv. paypalových byznys účtů jde ale do nějakého časového období refundovat prakticky bez následků.

Nejde proto o nijak ojedinělý případ. Ostatně sám CoconutB tvrdí, že si tím dřív nebo později projde každý streamer. Takový dvacetiletý Lacy se 120 tisíci sledujících diváků by mohl vyprávět. Se svým publikem se vsadil, že pokud se mu podaří vybrat určitou částku, oholí si hlavu. A to nejen vlasy, ale i obočí. Svému slibu skutečně dostál, jenže největší dar v hodnotě 2 500 dolarů, zhruba 60 tisíc korun, z jeho účtu zase obratem zmizel.

„Nic nevysvětlil,“ řekl na adresu falešného dárce Lacy reportérům magazínu Kotaku „Deaktivoval svůj účet na Twitchi, pak mě zablokoval na Twitteru a ve Fortnite. Dozvěděl jsem se to, protože mi několik lidí z oblasti streamování napsalo, že jim stejná osoba darovala stovky dolarů a pak si je nechala vrátit.“

Lacy měl štěstí v tom, že se jeho případ na internetu rychle rozšířil a tak se mu následně povedlo chybějící částku ještě dovybrat.

Z hlediska provozovatele Twitche asi nebude větší problém tomuto jednání zabránit, ostatně někteří diskutující streamerům doporučují, aby u Paypalu žádost o refundaci reklamovali. Samotná lítost nad špatně utracenými penězi ale není nic nového. Už v minulosti se diváci obraceli na streamery s žádostí o vrácení příliš velkého příspěvku, záleželo však na blahovůli samotných streamerů, zda jim vyhoví. Například takový Disguised Toast neměl problém vrátit 200 dolarů, oproti tomu třeba Tyler1 nazval člověka, který mu v dobré víře poslal 100 dolarů, magorem, jenž by si měl srovnat život do pořádku.


Témata: peníze, Dolar