Pokemon Yellow | foto: loveroms.com

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

  • 62
Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až přehnaně podrobné kontrole amerických celníků mu však zásilkou přišel už jen bezcenný cartridge s jinak běžně dostupnou hrou.

Počítačové hry byly pro většinovou společnost dlouho jen vysmívanou zábavou, o to větší satisfakcí jejich fanouškům přináší fakt, že se dnes některé vzácné kousky historie ukazují lepší investicí než nákup bitcoinů nebo akcií Tesly. V herním sběratelství se každým rokem točí stále více peněz, nejvzácnější kousky v původních obalech se už prodávají i za částky přesahující milion dolarů (viz náš článek).

Zapečetěná kopie hry Super Mario 64 se v aukci prodala za 1,5 milionu korun.

Na relativně mladé odvětví byznysu je navázáno i fungování mnoha podnikatelských subjektů, Například organizace WATA, která se dlouhodobě zabývá oceňováním a katalogizací raritních exemplářů (viz náš článek)

Stále jsou ovšem lidé, pro které jsou krabičky s hrami jen hromádkou papíru a plastu, zbytečný obal, který jen ubírá pozornost od toho nejdůležitějšího, tedy samotného datového média.

Smutné je, že jeden takový ignorant pracuje i pro americký celní úřad, kde patrně nevědomky napáchal škodu v hodnotě minimálně desítek tisíc korun.

Ředitel studia Nightdive (aktuálně připravují třeba chystaný remake System Shocku) Stephen Kick na svém twitterovém profilu zveřejnil fotografii zásilky, kterou nedávno obdržel jeho přítel a vášnivým sběratelům z ní musí nutně vstoupit slzy do očí. Z výjimečně vzácné a dosud zapečetěné kopie hry Pokémony Yellow, která byla ještě pro větší bezpečnost zamčena v ochranném plastovém obalu, zůstala po zásahu pracovníků celní správy jen rozřezaná hromádka papírů, jakou by neznalý člověk patrně bez přemýšlení vyhodil do recyklačních kontejnerů s papírem.

Na veřejných aukcích už přitom žádný další Pokémon Yellow v této úrovní neexistuje, kvalitou nejbližší srovnatelná kopie se podle magazínu Kotaku aktuálně prodává za 10 500 dolarů, tedy přes 230 tisíc korun, případně na Ebay je k mání i za 174 000 korun (dlužno říct, že uvedené částky jsou spíše orientační a mění se podle výrobní šarže, aktuálního zájmu kupujících a mnoha dalších faktorů).

Samotná hra až tak výjimečná není, od té doby vyšlo už několik dalších dílů.

„Mojí první reakcí byl přirozeně šok. Bylo to opravdu skličující vidět takové nesmyslné poškození,“ řekl zklamaný adresát portálu Games Radar. Otevření plastového obalu ještě dokázal pochopit, ale rozřezání krabičky, která přitom šla otevřít i konvenčním způsobem prý bylo naprosto zbytečné. Těžko říct, co iniciativní celníky podnítilo k takové nebývalé aktivitě, patrně podle scanneru vyhodnotili cartridge se hrou jako potenciálně nebezpečný. „Anebo se báli, že je uvnitř uvězněný Pikaču,“ ironicky poznamenává Kick.

Některé krabice s hrami stoupají na ceně, že máte na půdě schovaný vzácný poklad je ale nepravděpodobné.

Celé je to o to smutnější, že vzácný artefakt neměl jakožto forma investice ležet někde zavřený ve skříni. Naopak nakupující si ho chtěl vystavit na svém kancelářském stole, jakožto připomínku bezstarostného mládí, kdy prý byl jeho život jednodušší. „Obecně jsem zdrženlivý a klidný člověk, ale ten den kolem mě určitě létalo spoustu nadávek,“ přiznal se.

Samozřejmě se nabízí reklamace, ale to zřejmě nebude nic snadného. Dodavatelská společnost UPS za to podle svých pravidel zodpovědnost nenese, zásilka nebyla dokonce ani pojištěná. Odesílatel se sice snaží být nápomocný, ale peníze vracet nechce, zklamaný sběratel tak upírá naděje na reklamační proces platebního systému PayPal. Až kdyby ten nevyšel, zváží kontaktování příslušného letiště a tamní celní správy. Každopádně vzácnou kopii Pokémonů už nezachrání vůbec nic.