KOMENTÁŘ: Velkolepý ceremoniál Game Awards odstartuje ankety o Hře roku

aktualizováno 
Ceny Game Awards platí spolu s anketami D.I.C.E. a GDC za nejprestižnější hlasování o nejlepších hrách roku. Nadcházejícím ceremoniálem období podobných anket tradičně startuje, letošní ročník má být navíc spojen s rekordním počtem čerstvých trailerů a zajímavých oznámení.

Josef Fares na předávání The Game Awards | foto: The Game Awards

Vzhledem k prosincovému termínu a stále velkolepější produkci přitahuje slavnost Game Awards tradičně největší pozornost. Mladý ceremoniál má kořeny v anketě Spike Video Game Awards, jejíž první ročník se konal v roce 2003. Soutěž neodmyslitelně spjatá s osobou moderátora a producenta Geoffa Keighleyho však od té doby několikrát změnila jméno i styl. 

Samotné Game Awards se proto konají teprve od roku 2014. Keighleyho záměrem je udělat z cen všeobecně uznávaný ceremoniál, a proto každý ročník viditelně reaguje na kritiku a ohlasy fanoušků. Pružné přidávání, odebírání a obměňování kategorií tak odráží stále se měnící poměry v herní branži.

Geoff Keighley
Hideo Kojima

Geoff Keighley se kamarádstvím s vývojářskou legendou Hideem Kojimou netají. Na slavnosti bychom mohli vidět něco nového z připravované novinky Death Stranding.

Na hlasování se z devadesáti procent podílejí zástupci devětašedesáti světových médií, zbylých deset procent obstarají hráči prostřednictvím online hlasování. Kromě samotné prestiže mají výsledky potenciál zesílit zájem o jednotlivé hry nebo dokonce celé platformy. Malé nezávislé projekty, které se dočkají nominace, z ní díky tomu těží asi nejvíc.

Během ceremoniálu občas dojde i na nějaké ty peprnější momenty. Minulý rok třeba poslal prostořeký autor hry A Way Out „konkurenční“ Oscary tam, kde sluníčko nesvítí, a při svém dlouhém monologu nebyl k zastavení. V roce 2015 pak neváhal sám Keighley ztrapnit firmu Konami, když veřejně oznámil, že slavný vývojář Hideo Kojima dostal od svého bývalého zaměstnavatele přísný zákaz převzít ocenění za svůj špionážní epos Metal Gear Solid V.

Kingdom Come: Deliverance

Na Kingdom Come: Deliverance se v nominacích nedostalo i přes její lidovou moudrost.

Letošní udílení cen plánované na 7. prosince zná všechny nominované, jejichž přehled najdete na konci článku.

Na Kingdom Come se nedostalo

České hráče asi nepotěší skutečnost, že tuzemskou hru na hrdiny Kingdom Come: Deliverance bychom ve výčtu hledali marně. Prosadit se v nabité konkurenci není snadné, ale do kategorie nejlepších RPG se hra kladoucí velký důraz na originalitu a hardcore zážitek klidně dostat mohla.

Vzhledem k nominaci na nejlepší hru roku je zde mírným favoritem úspěšná onlinovka Monster Hunter: World, ta však boduje také v kategorii o nejlepší multiplayer. Ostatní kandidáty pak představují Pillars of Eternity 2: Deadfire a trojice japonských titulů Dragon Quest XI, Octopath Traveler a Ni No Kuni 2. Právě poslední zmíněná hra si přitom od mnohých skalních příznivců žánru vysloužila nemalou kritiku.

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom
Octopath Traveler

Japonská produkce naopak boduje (vlevo Ni No Kuni 2, vpravo Octopath Traveler)

Na druhou stranu je třeba připomenout, kdo o výsledcích ankety rozhoduje. Hra z českého středověku totiž v zahraničích recenzích vyloženě nezářila a její skóre na agregátoru Metacritic je výrazně nižší než u ostatních kandidátů. Mohla nějakou roli sehrát i kontroverze kolem výroků Dana Vávry a nedostatečně inkluzivního přístupu hry? To se s určitostí nikdy nedozvíme.

Bylo by chybou nad neúspěchem pohrdavě mávnout rukou s tím, že nominaci nemá hra zapotřebí. Přítomnost české hry by ve světě ovlivnila povědomí o její existenci, zvýšila prodeje i atraktivitu značky. Že se šance na získání ocenění v jakékoliv kategorii vyhnula zrovna hře, pro níž je typická snaha o vlastní pojetí a neústupnost trendům, je proto dost smutné.

Hry z celého roku až na prosinec

Tvůrce i fanoušky může těšit také to, že se nezapomnělo na hry, které vyšly hned na začátku roku. To dokazuje jak Monster Hunter: World, tak pixelová hopsačka Celeste, která byla nominovaná i v nejprestižnější kategorii Hra roku. 

Smůlu mají na Game Awards naopak hry, které vycházejí v prosinci. Letos se to týká velice slibné mlátičky Super Smash Bros. Ultimate připravované na Nintendo Switch. Hra má být největším letošním hitem konzole. V minulosti stihl podobný osud Rainbow Six: Siege, Last Guardiana anebo Final Fantasy XV. Ke cti slouží organizátorům alespoň fakt, že vydařené prosincové tituly jsou kandidáty na nominace pro příští ročník.

Monster Hunter: World (PC)
Monster Hunter World

Monster Hunter: World je jednou z mála masivních online her, které bodovaly hned po startu

Zajímavé kategorie s českým zástupcem

Pochvalu si zaslouží i oceňování her v kategoriích, které neodpovídají zažitým pojmům, jakými jsou grafika, zvuk nebo jednotlivé žánry. Z Game Awards si tak ocenění odnesou i hry, které jejich vývojáři opečovávají i dlouho po startu. V letošních nominacích se kupodivu opět dokázala prosadit Destiny 2 a Overwatch na úkor stále sílícího Warframu nebo některé z řady dlouhodobě podporovaných, ale mediálně méně propíraných videoher.

Zajímavou kategorii představují i nejpůsobivější hry (Games for Impact) se společenským poselstvím, v níž nechybí válečné drama 11-11: Memories Retold (recenzi připravujeme), Florence nebo The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories. Pro začínající vývojáře je pak určená speciální nominace za nejlepší studentský projekt.

Kromě toho se Game Awards snaží lidem připomenout, že i na mediálně poněkud opomíjených platformách, jakými jsou mobilní zařízení nebo virtuální realita, vznikají tituly, které stojí za pozornost. Nominaci si tak vysloužila i česká hra Beat Saber od studia Hyperbolic Magnetism. Skupina rodinných her je pak jako stvořená pro ty hráče, kteří hledají inspiraci pro kvalitní gaučovou zábavu ve více lidech.

Rozum zůstává naopak stát nad akční kategorií, kde jediným kritériem pro možné kandidáty je to, že ve hře figuruje boj. Nominace stříleček Black Ops 4, Far Cry 5, Destiny 2: Forsaken a plošinovek Dead Cells a Mega Man 11 jen těžko dovolují smysluplné srovnání. Důvodem k vytvoření takto bizarní kategorie je patrně malé množství povedených stříleček a snaha situaci uspokojivě řešit.

Call of Duty: Black Ops 4
Mega Man 11

Srovnávat Call of Duty: Black Ops 4 a Mega Mana 11 je poměrně oříšek.

Za zmínku stojí i fakt, že organizátoři tentokrát spojili mužské a ženské herecké výkony do jedné kategorie. Nejenže to dává smysl, ale vyvolává to úvahy o tom, proč se vlastně ve filmovém průmyslu nedělá totéž. Dodejme, že Game Awards se snaží v samostatných kategoriích oceňovat třeba i profesionální hráče a týmy, ale odlišná hlasovací porota je tu složená ze specializovaných médií.

Nominacím opět dominují konzolové hry

Pohled na celkový počet nominací je nicméně zajímavý a o lecčems vypovídá. Letošní ročník Game Awards opět potvrzuje výraznou pozici konzolí v čele s Playstation 4. Hry Red Dead Redemption 2 a God of War si rozdělily po osmi nominacích včetně kategorie Hra roku, Spiderman jich získal jen o jednu méně. Za zmínku stojí i trojice nominací pro exkluzivitu Detroit: Become Human.

Red Dead Redemption 2
Prezentace God of War
Marvel’s Spiderman

Red Dead Redemption 2 a God of War mají osm nominací, Spiderman jen o jednu méně.

Mezi nominované se bohužel ani tentokrát neprobojovala série Yakuza, byť dlouholetý dabér hlavního hrdiny Kazuki Kitamura by si u příležitosti konce Kiryova příběhu nominaci v herecké kategorii jistě zasloužil. Naopak velkolepý comeback slaví Assassin’s Creed se čtyřmi nominacemi včetně šance na titul Hra roku. Je to jasný signál toho, že série s famózním dílem Assassin’s Creed: Odyssey chytila druhý dech.

Ani PC platforma na Game Awards nezůstala nepovšimnuta. Dvě nominace si vysloužil zajímavý nezávislý projekt Return of the Obra Dinn, který na konzolích zatím neseženete. V kategorii strategií pak samozřejmě najdeme i čistě PC tituly jako Battletech a Frostpunk. Hra na hrdiny Pillars of Eternity 2: Deadfire sice výsadou PCčkářů nezůstane dlouho, ale ani ona jinde k dostání zatím není. Zklamáním je však trvající opomíjení moderské komunity, jejíž zástupci by si vlastní kategorii jistě zasloužili.

Kdo se stane vítězem jednotlivých kategorií, jaká oznámení si pro nás organizátoři připravili a zda se dočkáme nějakého toho peprného momentu, to se dozvíme 7. prosince, kdy dojde k slavnostnímu vyhlašování.

Nominace na Game Awards 2018

HRA ROKU:

Assassin’s Creed: Odyssey

Celeste

God of War

Marvel’s Spider-Man

Monster Hunter: World

Red Dead Redemption 2

NEJLEPŠÍ AKČNÍ HRA:

Call of Duty: Black Ops 4

Dead Cells

Destiny 2: Forsaken

Far Cry 5

Mega Man 11

NEJLEPŠÍ AKČNÍ ADVENTURA:

Assassin’s Creed: Odyssey

God of War

Marvel’s Spider-Man

Red Dead Redemption 2

Shadow of the Tomb Raider

NEJLEPŠÍ RPG:

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

Monster Hunter: World

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Octopath Traveler

Pillars of Eternity II: Deadfire

NEJLEPŠÍ HERNÍ REŽIE:

A Way Out

Detroit: Become Human

God of War

Marvel’s Spider-Man

Red Dead Redemption 2

NEJLEPŠÍ PŘÍBĚH:

Detroit: Become Human

God of War

Life is Strange 2: Episode 1

Marvel’s Spider-Man

Red Dead Redemption 2

HRA S NEJLEPŠÍ TRVALOU PODPOROU:

Destiny 2: Forsaken

Fortnite

No Man’s Sky

Overwatch

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

NEJLEPŠÍ VIZUÁLNÍ ZPRACOVÁNÍ:

Assassin’s Creed: Odyssey

God of War

Octopath Traveler

Red Dead Redemption 2

Return of the Obra Dinn

NEJLEPŠÍ HUDBA:

Celeste

God of War

Marvel’s Spider-Man

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Octopath Traveler

Red Dead Redemption 2

NEJLEPŠÍ AUDIO DESIGN:

Call of Duty: Black Ops 4

Forza Horizon 4

God of War

Marvel’s Spider-Man

Red Dead Redemption 2

NEJLEPŠÍ NEZÁVISLÁ HRA:

Celeste

Dead Cells

Into the Breach

Return of the Obra Dinn

The Messenger

NEJLEPŠÍ HERECKÝ VÝKON:

Bryan Dechart jako Connor, Detroit: Become Human

Christopher Judge jako Kratos, God of War

Melissanthi Mahut jako Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey

Roger Clark jako Arthur Morgan, Red Dead Redemption II

Yuri Lowenthal jako Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

NEJPŮSOBIVĚJŠÍ HRA:

11-11: Memories Retold

Celeste

Florence

Life is Strange 2: Episode 1

The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories

NEJLEPŠÍ MOBILNÍ HRA:

Donut County

Florence

Fortnite

PUBG MOBILE

Reigns: Game of Thrones

NEJLEPŠÍ VR/AR HRA:

ASTRO BOT Rescue Mission

Beat Saber

Firewall Zero Hour

Moss

Tetris Effect

NEJLEPŠÍ BOJOVKA:

BlazBlue: Cross Tag Battle

Dragon Ball FighterZ

Soul Calibur VI

Street Fighter V: Arcade Edition

NEJLEPŠÍ STRATEGIE:

The Banner Saga 3

Battletech

Into the Breach

Frostpunk

Valkyria Chronicles 4

NEJLEPŠÍ RODINNÁ HRA:

Mario Tennis Aces

Nintendo Labo

Overcooked 2

Starlink: Battle for Atlas

Super Mario Party

NEJLEPŠÍ SPORTOVNÍ/ZÁVODNÍ HRA:

FIFA 19

Forza Horizon 4

Mario Tennis Aces

NBA 2K19

Pro Evolution Soccer 2019

NEJLEPŠÍ HRA VÍCE HRÁČŮ:

Call of Duty: Black Ops 4

Destiny 2: Forsaken

Fortnite

Monster Hunter: World

Sea of Thieves

NEJLEPŠÍ STUDENTSKÁ HRA:

Combat 2018

Dash Quasar

JERA

LIFF

RE: Charge

NEJLEPŠÍ INDIE DEBUT:

Donut County

Florence

Moss

The Messenger

Yoku’s Island Express

Ostatní nominace v kategorii streamerů a progamerů (link)

 
Témata: Far Cry

Nejčtenější

Deset nejvíce frustrujících pasáží z počítačových her

Prey

Počítačové hry jsou výbornou formou relaxace, ovšem stejně jako třeba u sportu se u nich někdy člověk pořádně navzteká....

Ubisoft vyjadřuje podporu Notre-Dame a rozdává Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed: Unity

Francouzská videoherní společnost Ubisoft se připojila ke stále rostoucímu počtu dárců, kteří se rozhodli přispět...

Brutálně těžký Sekiro je hit, za deset dnů prodal dva miliony kopií

Sekiro: Shadows Die Twice

Akční RPG Sekiro: Shadows Die Twice je tak obtížné, že na něj spousta lidí nemá. Jde o opravdovou hardcore hru pro...

Vymodelovat virtuální Notre-Dame pro Assassin’s Creed trvalo dva roky

Assassin's Creed: Unity

Stejně jako ve skutečnosti i v počítačové hře Assassin’s Creed Unity byla katedrála Notre-Dam hlavní dominantou Paříže....

KVÍZ: Vyznáte se v nejslavnějších zbraních z počítačových her?

Quake Champions

Herní historie je dlouhá a krvavá, přitom jen málokterá hra dokázala nabídnout skutečně originální a zapamatování hodné...

Další z rubriky

Virtuální realita od Nintenda je v prodeji, boduje přístupností a hravostí

Nintendo Labo VR Kit

Od pátku je v prodeji sada Labo VR Kit, s níž lze pomocí konzole Switch vstoupit do světa virtuální reality. Určena je...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v dubnu

Days Gone

V dubnu očekáváme dramatický příběh motorkáře v zombie světě, budování města v době průmyslové revoluce, brutální...

RECENZE: Episode Ardyn obstojně uzavírá epickou ságu Final Fantasy XV

Final Fantasy XV: Episode Ardyn

Episode Ardyn je čtvrté a poslední z příběhových rozšíření, kterými tvůrci dovysvětlují události hry Final Fantasy XV....

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz