Ve hře o peníze Microsoft poráží Sony, Nintendo krvácí

aktualizováno 
Prodeje herních konzolí rostou a jejich výrobci vydělávají. Až na Nintendo. Éra konzole Wii, která vsadila na pohybové ovládání, pomalu končí.

Nový design ovladače pro Xbox 360

Rok 2010 je už měsíc v poslední čtvrtině svého trvání. Z pohledu herního průmyslu to znamená, že všichni tři výrobci herních konzolí museli přiznat barvu a zveřejnit hospodářské výsledky. Jednoznačným vítězem ekonomického souboje tří firem se stal Microsoft.

Redmondská firma drží dvojí prvenství: utržila nejvíc peněz a zároveň nejvíc vyrostla oproti loňskému roku. Sony patří stříbrná medaile. Herní divize vydělala po loňské obrovské ztrátě a dařilo se i prodejům konzole PlayStation 3. Třetí místo patří Nintendu, a to s velkým odstupem.

Nintendo 3DSVýrobce Wii a kapesního DS zklamal nejdřív hráče odložením startu Nintenda 3DS a teď i investory, když se propadl do červených čísel. Stalo se tak poprvé po sedmi letech.

Xbox 360 na steroidech
Příjmy Microsoftu z výroby a prodeje Xboxu 360 vzrostly meziročně o třetinu. Obrat firmy přesáhl za poslední tři měsíce v této oblasti hranici 1,2 miliardy dolarů (21 miliard korun). Na této částce se podílel 350 miliony dolary poslední díl vesmírné ságy Halo Reach. Většinu z nich získal Microsoft v průběhu prvního dne prodeje díky masivním předobjednávkám.

Od července do konce září vyexpedovala firma 2,8 milionu nových Xboxů 360, o 38 procent víc než za stejné období roku 2009. Celkový počet prodaných Xboxů 360 pomalu atakuje hranici 45 milionů kusů.

Na příjmech Microsoftu z herních aktivit se stále výrazněji podílí i komunitní služba Xbox Live. Slouží k digitálnímu prodeji her a zároveň umožňuje on-line hraní proti ostatním uživatelům. Celá divize Zábavy a zařízení společnosti Microsoft, která zahrnuje kromě Xboxu i hudební přehrávač Zune a platformu Windows Phone 7, zaznamenala nárůst obratu o 27 procent na téměř 1,8 miliardy dolarů. Z dostupných čísel ale vyplývá, že jediným tahounem celé divize je právě Xbox a ostatní aktivity ztrácely na významu.

Zajímavé bude sledovat výsledky za další čtvrtletí, kde už se projeví zahájení prodejů Windows Phone 7, který kromě jiného nabízí hry napojené na službu Xbox Live.

Z obratu 1,8 miliardy dolarů divize Zábavy zbylo Microsoftu, po odečtení nákladů, 382 milionů dolarů zisku. To je o 46 procent víc než před rokem. Přesto je to výsledek, který se v celkovém zisku za poslední čtvrtletí skoro ztrácí. Provozní zisk Microsoftu totiž dosáhl, za období červenec až září, 7,2 miliardy dolarů (127 miliard korun).

Sony na dobré vlně
Aktuální hospodářské výsledky japonského Sony nenabízejí tak jednoznačně veselé čtení jako výsledky Microsoftu. Divize, která zahrnuje i PlayStation 3 a PlayStation Portable, se dočkala zvýšení obratu o 5 procent na 4,5 miliardy dolarů (81 miliard korun). Výrazné zlepšení se ale skrývá v kolonce zisk/ztráta.

Letošní léto znamenalo pro Sony zisk 85,5 milionů dolarů; ve srovnání s loňskou ztrátou 731 milionů dolarů. Na tomto zlepšení má lví podíl růst poptávky po stylových noteboocích Sony Vaio, které patří do stejné divize, i snížení nákladů na výrobu konzolí PlayStation 3 s příchodem inovovaného konceptu PS3 Slim.

Dobře pro Sony vypadá i počet prodaných konzolí PlayStation 3 ve srovnání s konkurenčním Microsoftem. Za čtvrtletí jich do prodeje zamířilo 3,5 milionu: to představuje meziroční nárůst o 9 procent. Výrazně vzrostl i počet prodaných her. Součástí dobrých zpráv je ale i jedna špatná. Nová cenová politika Sony se projevila snížením obratu z herních zařízení a her o 13 procent. Za pokles může i pokles zájmu o kapesní PSP.

Sony dohání Microsoft v počtu celosvětově prodaných konzolí díky nižší ceně PlayStation 3 Slim. Microsoft zatím prodal 44,6 milionu Xbox 360, Sony vyexpedovalo 39,2 milionu PlayStation 3. Rozdíl už je pouze 5,4 milionu konzolí, Microsoft má přitom významný časový náskok. V USA se PS3 začala prodávat s ročním zpožděním a příchod do Evropy trval ještě o něco déle.

Sony jako celek utržilo 21,4 miliardy dolarů se ziskem 385,2 milionu dolarů oproti loňské ztrátě 325 milionů dolarů.

Nintendo na chvostu
Nintendo dávalo tvrdou školu v oblasti ekonomiky ostatním výrobcům spotřební elektroniky a zábavních zařízení. Japonští mágové vždy kladli ziskovost před technický pokrok. A sázka na jistotu v podobě nízkých nákladů se vždycky vyplácela. Až do poloviny roku 2010. Výsledky Nintenda za posledních 6 měsíců přinesly nemilé překvapení.

Firma skončila poprvé po sedmi letech v provozní ztrátě, za půl roku do konce září prodělala 24 miliony dolarů. Konkurence je na tom ale i přes aktuální zisky hůře. Celkové výnosy z prodejů Xbox 360 a PlayStation 3 totiž ještě nepokryly náklady na jejich vývoj a výrobu a Sony i Microsoft tak mají ve svých dlouhodobých výkazech u konzolí stále znaménko mínus.

Za první ztrátou Nintenda je po sedmi tučných letech propad prodejů kapesního Nintenda DS o 43 procent na 6,7 milionu kusů. Počty prodaných her klesly za stejné půlroční období o 23 procent. O něco lépe se dařilo prodejům Wii, které meziročně poklesly pouze o 14 procent. Stejný pokles se týkal i her pro Wii z dílny Nintenda. V průměru Nintendo prodalo za každé čtvrtletí 2,5 milionu svých konzolí, a na konkurenci tak ztrácí.

Nintendo se musí připravit ještě na jeden nepříznivý půlrok. Nintendo Wii se bude prodávat ještě hůře než dosud kvůli nástupu konkurence v podobě pohybového ovladače Move pro PlayStation 3 a kamerového systému Kinect pro Xbox 360. Sony za měsíc prodalo 1,5 milionu svých ovladačů a Xbox chce prodat do Vánoc 3 miliony Kinectů. Tedy více než kolik Nintendo prodává Wii.

Změna může přijít až ve chvíli, kdy se hladoví hráči vrhnou na kapesní Nintendo 3DS, které nabídne trojrozměrné zobrazení obrazu bez použití brýlí. To ale přijde na trh až na jaře.

Autor:
  • Nejčtenější

Cosplayerku vyloučili ze soutěže, protože ztvárňuje černošskou postavu

Jako cosplayer se můžete stát téměř kýmkoliv chcete. Ostříleným bojovníkem, robotem, zvířetem či dokonce osobou jiného...

Zahrajte si stovky dosových klasik zdarma přímo v prohlížeči

Nezisková organizace Internet Archive rozšířila svoji nabídku o další počítačové hry. Ty největší klasiky minulosti...

Výpadek Fortnite trval víc než den. Hráči se smáli i propadali hysterii

Sociální sítě plní tisíce příspěvků reagující na takzvaný Fortnite Blackout. Někteří hráči berou nucenou pauzu od...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější vozidla z počítačových her?

Stejně jako filmoví fanoušci přísahají na Knight Ridera, DeLorean nebo Torino, i hráči počítačových her mají svá...

Fortnite vkročil do druhé kapitoly. Je nový, ale vlastně pořád stejný

Fanoušci populárního Fortnitu zažili dlouhé chvíle, když jim tento týden autoři hru na více než den vypnuli a dělali,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Zákaz hraní za podporu Hongkongu. Hráči kvůli tomu bojkotují Blizzard

Na vývojářské studio Blizzard, potažmo jejího vydavatele Activision, se snesla vlna kritiky poté, co byl z turnaje...

Z mobilního Call of Duty bolí palce, ale vypadá a hraje se skvěle

Populární série Call of Duty zavítala i na obrazovky mobilních telefonů v plné parádě. Těšit se můžete na prakticky...

Mobilní Mario Kart Tour pobaví, kromě jednoho velkého přešlapu

Rodinné stříbro Nintenda, závodní série Mario Kart, se nově podívala také na telefony a tablety. Ačkoliv se nedočkala...

OBRAZEM: Pokochejte se starověkým Řeckem na fotkách z Assassins Creed

Od vydání Assassin’s Creed Odyssey uplynul celý rok a mnozí fandové stále nedokázali dát hře sbohem. Svět starověkého...

Najdete na iDNES.cz