HW News: Šestá generace Radeonů HD je tady

aktualizováno 
Sapphire, XFX a přibudou další - výrobci karet Radeon HD 6870 a HD 6850. ViewSonic kombinuje 3D obraz s LED podsvětlením. Levná grafika dostává 3GB paměti.

Radeon HD 6870 - detail

Šestá generace Radeonů je tady
Jedním z prvních výrobců, kteří nabídnou novou generaci karet od AMD, bude společnost XFX. Ta už delší dobu pracuje na vlastní verzi Radeonu HD 6850 a HD 6870. Obě tyto karty se mají pod jejím logem objevit v prodeji už od začátku příštího týdne. Redaktoři serveru DonanimHaber měli možnost jednu takovou kartu vidět. K žádným testům výkonu sice nedošlo, do světa se ale dostaly konečné specifikace.

XFX HD 6870

Onou odtajněnou kartou XFX je slabší varianta – AMD Radeon HD 6850. Tato grafická karta je postavena na jádře běžně nazývaném jako Barts Pro. Jde o kombinaci 40nm technologie a snahy uspokojit potřeby méně náročného hráče. Tomu odpovídala i očekávání, která ohledně tohoto modelu panovala. Navzdory některým skeptickým prohlášením a přesunům napříč kategorie karet nemá příliš zaostávat za HD 5850.

XFX HD 6850

AMD slíbilo optimalizovanou architekturu shaderů. V řeči čísel jich na kartě bude 960 s 32 ROP. Jelikož se má stát karta oficiálně následníkem modelu HD 5750 se 720 shadery, můžeme hovořit o nějakém zlepšení. Co do výkonu by kartě měla pomoci rozšířená paměťová sběrnice. Současně s používáním pamětí GDDR5 se její šíře zvýšila ze 128bitů na 256bitů.

Radeon HD 6850 - specifikace

Ke kartě od XFX jsou známé i pracovní frekvence. Grafika není nijak přetaktovaná a v zásadě se shoduje s referenčním modelem. Jádro a shadery Radeonu HD 6850 tak budou pracovat na 775MHz.

Není asi žádným překvapením, že karta bude využívat 1GB paměti. Pracovní frekvence pak bude nastavena na 1GHz. Vzhledem k používání výhradně čipů GDDR5 se čtyřnásobnou propustností tomu odpovídá 4GHz efektivně. Nereferenční je na kartě hlavně chladič, který v podání AMD vypadá úplně jinak.

XFX není jediným výrobcem jehož ztvárnění nové karty se dostalo předčasně na internet. Podobně je na tom i Sapphire, v jejíž podání se na internetu objevily fotografie jak Radeonu HD 6850 tak i výkonnějšího HD 6870. První z karet přichází s nereferenčním prvkem. Podobně jako XFX přidává Sapphire vlastní chladič a úprav se dočkalo i PCB.

Sapphire Radeon HD 6850

Sapphire Radeon HD 6870

Odtud si můžeme přiblížit také specifikace Radeonu HD 6870. Zde se potvrdilo, že karta má 1120 shader procesorů. Pracovní frekvence je 900MHz pro jádro a 1050MHz fyzicky pro paměti. Jak už bylo potvrzeno dříve, také tato karta využívá 256bitové šířky paměťové sběrnice v kombinaci s 1GB paměti GDDR5.

Radeon HD 6870 - specifikace

Otazník zatím visí kromě použitelného výkonu také nad přesnou spotřebou energie. Ta se objevila na slajdech serveru ChipHell, nepodařilo se ji ale s jistotou potvrdit. S jistotou lze říci, že HD 6850 má jediný 6pinový konektor s přídavným napájením. Rychlejší Radeon HD 6870 již potřebuje napájecí konektory dva. Už spíše jen formální potvrzení specifikací bychom měli najít na stránkách AMD v průběhu zítřejšího dne.


ViewSonic kombinuje 3D obraz s LED podsvětlením
Jen málo kdy se stane, aby nějaký výrobce ohlásil nový monitor a pak jej vydal s více než půlročním zpožděním. Přesně taková situace ale nastala u společnosti ViewSonic a jejího monitoru, který má kombinovat podporu 3D a úsporné podsvětlení. Celý je navíc zaměřen na hráče a tak se můžeme těšit i na zajímavé hodnoty odezvy.

Nový herní monitor dostal označení V3D241wm-LED a ihned jak se začne prodávat, se stane jedním ze stěžejních produktů společnosti. Oficiálně jde o 24" displej s poměrem stran 16:9, který umí zobrazovat hry ve 3D. Fyzicky nabízí zobrazovací plochu 23,6" a asi správně tušíte, že vyžaduje pro 3D režim nutnou dávku podpory ze strany grafické karty.

ViewSonic V3D241wm-LED

Kromě podpory pro 3D je potřeba také slušný grafický výkon. 3D displej totiž pracuje nativně s rozlišením 1920x1080 pixelů, což není nic jiného než fullHD rozlišení. Jako každý správný LCD monitor, používá i V3D241wm-LED vyšší obnovovací frekvenci obrazu a to 120Hz. Současně přitom nabízí prodlevy oficiálně stanovené do 2ms (GTG).

Kvalita obrazu nebude rozhodně špatná, přesto jde o cenový kompromis nikoliv o profesionální zpracování. Díky LED podsvětlení lze dosáhnout vysokých hodnot kontrastu. Maximální dynamický kontrast je stanoven na 2000000:1, ten podstatnější – statický, ViewSonic bohužel neuvádí. Jas displeje je do 300nit, přičemž běžně lze obraz pozorovat v rozmezí úhlů 170° horizontálně a 160° vertikálně.

Zajímavostí monitoru je vcelku rozmanitá možnost připojení k počítači. Na zadní straně totiž najdeme jak HDMI a DVI, tak i starý konektor D-SUB. Součástí monitoru jsou stereo reproduktory o celkovém výkonu 4Watty, webkameru zde tentokrát nenajdeme. Na monitoru můžeme najít také USB konektor, který lze použít k připojení brýlí.

Displej V3D241wm-LED je nabízen výhradně v černém barevném provedení. U nás bude jeho pořizovací cena běžně do 9000Kč a to včetně daně. Dobrou dostupnost můžeme očekávat během několika málo následujících dnů.


Levná grafika dostává 3GB paměti
Společnost nVidia na začátku tohoto týdne v naprosté tichosti vypustila další ze série nepříliš výkonných grafických karet. Tentokrát jde o GeForce GT 440, která se tak zařadí ke kartám vhodným spíše do počítačů používaných na klasická multimédia než na hry. Zajímavá je především zpracováním referenčního modelu.

GeForce GT 440 má být typickým zástupce kategorie grafických karet, která se běžně označuje low-cost. Tomu odpovídá i použití malinkatého jádra GF108, jež je vybaveno 114 shader procesory. Karta si přitom rozumí s DirectX 11 a tak si na ní v případě nouze nějaké hry stále zahrajete. Architektura je ale pro tyto účely nevhodná.

GeForce GT 440

GT 440 nabízí v této kategorii nevídanou velikost paměti připojené na 192bitovou sběrnici. Kdo by však čekal používání byť pomalejších čipů GDDR5, bude tentokrát zklamán. Používat se mají výhradně paměti GDDR3. Čipů tohoto typu mají výrobci asi více než dost. Existovat budou totiž dvě verze karet a to buď s 1,5GB nebo 3GB paměti. Co se může zdát někomu honosné, je ovšem v praxi naprosto nevyužitelné.

Taktovací frekvence tentokrát nelámou žádné rekordy. Jádro pracuje na 594MHz, shadery pak na 1189MHz. Paměťové moduly budou v případě 1,5GB varianty pracovat na 800MHz, u 3GB varianty to bude o 100MHz více. V potaz je potřeba brát ještě dvojnásobnou efektivitu čipů GDDR3.

GeForce GT 440

Výsledná karta se může pochlubit vcelku slušnou spotřebou, která je oficiálně maximálně 56Wattů. Karta je jednoslotová, ale v nízkoprofilové variantě se nejspíše vyrábět nebude. Lze se jen dohadovat, zda nVidia neposkytla fotografie spodní části karty účelově, či nikoliv. Pravděpodobně bychom zde mohli vidět větší množství čipů, které tvoří obrovskou 3GB paměť.

Při bližším prozkoumání můžete snadno dojít k závěru, že vzorky nafocených referenčních karet byly osazeny vcelku ledabyle. Pozornost upoutá také koncepce přesahujícího aktivního chlazení. Přestože je prodejní cena karty stanovena na 99USD, v obchodech se s ní nejspíše nikdy nesetkáme. nVidia ji totiž drží ve stádiu OEM, tj. prodejnou pouze s novým počítačem.


Zdroje: AMD, Dailytech, DonanimHaber, ChipHell, HKEPC, Inpai, nVidia, Sapphire, TechPowerUp, The Inquirer, ViewSonic, VR-Zone, Xbitlabs & XFX

Autor:

Nejčtenější

Cyberpunk 2077 a politická korektnost. Některým vadí žena s penisem

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 se těší hráčské oblibě a vysokým očekáváním, ovšem najdou se i tací, kterým futuristická hra začíná...

NHL 20 opět nevyjde na PC, nebude mít nový engine ani příběhový mód

NHL 20

Na obalu letošního ročníku oblíbené hokejové série NHL od Electronic Arts bude Auston Matthews. To je však asi jediná...

Mobilní Harry Potter má našlápnuto být globálním hitem

Harry Potter: Wizards Unite

Nová mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite funguje na stejném principu jako tři roky starý Pokémon GO. Využívá...

Wolfenstein: Youngblood přidává novinku, která mě v demu pořádně štvala

Wolfenstein: Youngblood

Střílečka Wolfenstein: Youngblood se odehrává v okupované Paříži devatenáct let po událostech The New Colossus. Do...

RECENZE: Druidstone je nečekaný hit pro starší a pokročilé

Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Jednou za čas přijde herní překvapení. Z čista jasna bez velkých fanfár. Přesně takový je Druidstone, vynikající...

Další z rubriky

Bethesda na E3 předvedla Doom a Wolfenstein. Na mobily míří Commander Keen

Doom: Eternal

Výstava E3 pokračovala konferencí Bethesdy. Doom i Wolfenstein potěšily příznivce stříleček a obě hry dorazí ještě...

Remake Zeldy je úchvatný, stejně jako zpracování nových Pokémonů. E3 dojmy

The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Nintendo se na herním svátku E3 2019 věnovalo zejména letošním hrám. Na stánku jsme si tak zahráli nové Pokémony,...

Čekání na příští rok aneb trendy herního průmyslu podle letošní E3

Halo Infinite

Nejvýznamnější světový veletrh videoherního průmyslu skončil a je na čase si shrnout poznatky, které jsme si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz