HW News: Zotac chystá nettop se zajímavým výkonem na přehrávání HD filmů

aktualizováno 
MSI se pokusilo o revoluční herní notebook, neměl by být drahý. ViewSonic přichází s multitouch displejem určeným pro masy.

Zotac HD-ID40

Nový způsob jak nabídnout nettop se zajímavým výkonemu
Zbrusu nový multimediální nettop připravuje pro vypuštění v nejbližších dnech společnost Zotac. Obdobných počítačů je v prodeji celá řada a tak nikoho asi nezaskočí skutečnost, že hlavním cílem bylo přinést výkon dostatečný na přehrávání HD filmů za co nejpříjemnější spotřeby. Hry zůstaly tak trochu v pozadí. Přesto dokáže Zotac nabídnout o něco více výkonu než konkurence na podobných platformách.

Zotac HD-ID40

Nový počítač od společnosti Zotac nese označení ZBOX HD-ID40 a bude se vyrábět ve dvou variantách. Nejde o žádné velké hardwarové zásahy, dalo by se spíše říci, že si budeme moct vybrat buďto kompletní nebo nekompletní počítač. Každopádně model s označením HD-ID40 Plus bude vybavován 250GB diskem a 2GB paměti. Bez označení Plus je volba disku a pamětí ponechána na uživateli.

Nezvyklé rozhodnutí lze jedině přivítat, jenže může jen těžko zakrýt fakt, že vše potřebné je v této kategorii počítačů integrováno. HD-ID40 tak používá výhradně integrovaných procesorů Intel Atom, konkrétně nepříliš dávno uvedený model D525. V případě procesoru Atom D525 nejde už o úzkostlivé zaměření na co nejnižší spotřebu. Byl navržen s ohledem na využití v nepřenosných počítačích a tak jeho jádra pracují na 1,8GHz. Procesor má dvě jádra určená pro běžné výpočty a podporuje také Hyper-Threading.

Zotac HD-ID40

V zásadě lze říci, že počítač může využívat dvojici grafických karet. Jde přitom samozřejmě jen o grafická jádra, jež jsou integrována na procesoru a na základní desce. Při přehrávání HD videa a snaze zahrát si některou z graficky méně náročných her využijete především to integrované na základní desce. Zde jde o druhou generaci jádra nVidia Ion.

Tzv. next-gen Ion není z dnešního pohledu už žádný zázrak. Pro běžnou práci a multimédia plně postačuje, rozumně hratelných je na něm jen minimum současných titulů. Útěchou tak může být alespoň skutečnost, že se v HD-ID40 objeví Ion ve své nejsilnější variantě s 16 shader procesory a 512MB vlastní paměti DDR3. Taktovací frekvence a bližší detaily zůstávají bohužel zatím neznámé.

Počítač je připraven na osazení pamětí DDR2 na 800MHz, kterou lze vložit do dvou přístupných slotů. Je pak na uživateli, zda zvolí vlastní řešení nebo si nechá osadit v rámci modelu Plus 2GB. V dnešní době a při cenách daného typu operačních pamětí je ale namístě spíše osazení 4GB. Faktem je, že více již řadič na procesoru nezvládne.

Volné ruce má uživatel také při osazování pevného disku. V HD-ID40 je dostupná jediná pozice pro standardní 2,5" pevný disk. Druhý pevný disk lze připojit přes externí rozhraní e-SATA, které je dostupné pro úsporu místa na kombinovaném konektoru s USB. Celkem je USB portů šest, třetí generaci tohoto rozhraní se na nettopech zatím rozšířit nepodařilo.

Zotac HD-ID40

Jako každé správné HTPC má i HD-ID40 integrovánu HD zvukovou kartu. Ta pracuje se systémem zvuku 7.1 a disponuje optickým výstupem. Dobrý dojem z připravenosti na multimédia dělají i použitelné grafické výstupy. Ty jsou tři – HDMI, DVI a analogový konektor D-SUB. Tato rozhraní pracují nezávisle, takže není problém připojit k nettopu více monitorů.

Špatné nejsou rozhodně ani možnosti připojení do sítě. Zde nalezneme podporu klasického gigabitového ethernetu a WiFi s rychlostí do 300Mb/s. V počítači je zabudována čtečka paměťových karet. Naproti tomu nezbylo místo na žádný typ optické mechaniky (ovladače standardně dodávány na CD :). Zotac zatím nezveřejnil přesné fyzické rozměry, ale budou o něco příjemnější než u současného modelu HD-ID34.

Zotac HD-ID40

Přestože to tak na první pohled nevypadá, současný model HD-ID34 má s HD-ID40 mnoho společného. Co do výkonu jsou totiž založeny na shodném hardwarovém základu. Díky absenci optické mechaniky a možnosti zakoupit počítač přímo bez disku a pamětí by mohl být HD-ID40 dokonce levnější. Pokud Vám doma leží pozůstatek z nějakého notebooku, může jít o vcelku zajímavou investici. Přesto se pořizovací cena bude pohybovat kolem 10000Kč.


MSI se pokusilo o revoluční herní notebook
Jen málokterý herní notebook se podaří vytvořit tak, aby byl dostatečně výkonný a zároveň si zachoval všechny výhody přenosného počítače. Podle svých slov s revolučním herním notebookem přichází nyní MSI. Přelomový výkon od něj ale nečekejte, protože jak se brzy ukáže, pod notnou dávkou optimistického marketingu se ukrývá spíše kompromis výkonu, ceny a výdrže na baterii.

Nový přenosný počítač od MSI rozhodně na první pohled nevypadá jako typický herní notebook. V nepříliš robustní konstrukci osazené 15,6" displejem by stejně tak mohl spočívat obyčejný základ s procesorem Core i3. Zase tak špatné to ale tentokrát s výkonem není, protože v MSI vsadili na novou kombinaci procesorů Core i5 a dedikovanou grafickou kartu od nVidie. Nové řešení má však své hranice.

MSI G603

V obchodech se tato novinka objeví pod označením GE603 a budou se v ní objevovat především procesory Core i5. V úvahu připadají tři modely Core i5 460M, 450M a 430M. Z nich nejvýkonnější dvoujádro Core i5 460M je taktováno na 2,53GHz, přičemž v TurboBoost režimu může pracovat až na 2,8GHz. K těmto procesorům patří neodmyslitelně integrovaná grafika a podpora pamětí DDR3.

Kritickým místem herního notebooku je jako vždy grafika. Karta, kterou v MSI zvolili, je možná cenově přijatelná, rozhodně ale není nějak revolučně rychlá. Jde o GeForce 425M. Specifikace této karty mluví asi za vše. Jádro totiž pracuje jen s 96 shader procesory, jež jsou taktovány na 1120MHz. Takt jádra je plovoucí, nicméně pracovní frekvence jsou udržovány pod pokličkou.

GeForce GT 425

Moc slavné to není ani s grafickou pamětí. Jádro grafické karty komunikuje s paměťovými čipy prostřednictvím 128bitové sběrnice. Paměť je fyzicky taktována na 800MHz. Nevyužívají se zde ale paměti GDDR5 nýbrž GDDR3. Díky tomu je efektivnost dvojnásobná a odpovídá taktu 1600MHz.

V ostatních ohledech není notebook zase tak špatný. Ocenit lze určitě rozumně zpracovanou klávesnici v plnohodnotném provedení a displej s LED podsvětlením. Poměr stran displeje je 16:9, MSI ovšem neudává přesné nativní rozlišení. Osazené příslušenství se omezuje spíše na nezbytnosti a neposkytuje žádná bonusová pozlátka.

V základní verzi bude MSI GE603 vybavován 250GB pevným diskem a obyčejnou DVD vypalovačkou. Vyskytovat se mají různé základní verze lišící se velikostí operační paměti. Za strop však platí velikost 8GB RAM DDR3, což je způsobenou současnou generací řadiče integrovaného na mobilní procesory Intelu.

Periferie lze k MSI GE603 připojit prostřednictvím čtyř USB konektorů (ver. 2.0), přes Bluetooth nebo jako kartu do slotu ExpressCard. Notebook disponuje standardním WiFi připojením, gigabitovým ethernetem a HD zvukovou kartou. Nad displejem nalezneme HD kameru pracující s rozlišením 720p@30fps.

MSI GE603 má vcelku dobré vyhlídky na slušnou výdrž při provozu na baterii. Kombinace schopnosti obejít se bez dedikované grafické karty a LED podsvětlení může slavit úspěch. MSI notebook navíc osazuje kvalitní 9článkovou baterií. Plánovanou cenu zatím MSI nezveřejnila. Vzhledem k nabízeným parametrům je asi jasné, že nemůže být příliš vysoká.


Multitouch displej určený pro masy
Není to ani čtrnáct dní, co ve ViewSonic představili svůj první displej kombinující LED podsvětlení a 3D zobrazení. Na světě už jsou specifikace dalšího ze zajímavých monitorů, tentokrát přináší technologii multitouch. Jde spíše o multimediální přístroj a tak nenabízí přímo herní odezvy. Tato technologie se ale může stát příjemným zpestřením při používání moderního počítače.

I zástupci z ViewSonic přiznávají, že jejich nový displej bude těžit hlavně z toho, co nabízí Windows 7. Podpora pro multitouch totiž není u starších systémů samozřejmostí. Jde ale především o zajímavý monitor s úhlopříčkou 22" (fyzicky 21,5"). Displej pracuje ve velmi drobném nativním rozlišení, které odpovídá full HD (1080p).

ViewSonic VX2258wm

Použitý panel má poměrem stran 16:9 a podle specifikací pracuje s odezvami do 5ms. Dynamický kontrast není tentokrát nijak přemrštěný a maximálně z něj lze dostat 100000:1. Jak už se stalo pravidlem, skutečný statický kontrast výrobce neuvádí. Jas je stanoven na 250cd/m2, přičemž povrch obrazovky je matný.

Připojení k počítači není úplně přesvědčivé, protože na monitoru nenajdeme HDMI ani DisplayPort. Namísto toho je zde přítomný pouze vstup přes D-SUB a DVI konektor. Ke správné funkčnosti je třeba ještě propojit počítač a monitor prostřednictvím USB kabelu. Tento kanál se pak stará o zpracování signálů z dotykové vrstvy displeje.

Součástí monitoru jsou stereo reproduktory. Jejich výkon není nijak významný a měl by být do 2Wattů. Přestože není použito LED podsvětlení, nevypadá to se spotřebou vůbec špatně. Stanovena je na 24Wattů. Displej bychom měly v obchodech najít do dvou týdnů a to pod označením ViewSonic VX2258wm.


Zdroje: AnandTech, Dailytech, Digitimes, Inpai, MSI, ViewSonic, The Inquirer, Xbitlabs, Zotac & ZD Net

Autor:
 
Témata: Intel, Notebook

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Sekiro: Shadows Die Twice bude víc než jen Dark Souls se samuraji

Sekiro: Shadows Die Twice

Letošní novinka od mistrů ze studia From Software s názvem Sekiro: Shadows Die Twice je mezi fanoušky očekávaná se...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

Washington DC je v troskách. Ochráníte zbytky civilizace v The Division 2?

The Division 2

Postapokalyptický Washington DC je v područí gaunerů. Do akce tak opět vyrážejí agenti Divize, aby situaci...

Najdete na iDNES.cz