HW News: GeForce GTX 460 x2 půjde do obchodů

aktualizováno 
Osamocená bitva jednoho výrobce grafických karet proti rychlým Radeonům. Na Blu-ray můžeme zapsat 128GB. Nové karty AMD očima profesionálům.

Zotac GTX 460 x2

GeForce GTX 460 x2 půjde do obchodů
Hned po uvedení nových Radeonů HD 6870 se ukázalo, že AMD skutečně naplnila své hrozby a sebrala nVidii pověstný vítr z plachet. Ačkoliv se nVidia v rychlosti snaží vyvinout novou ještě výkonnější kartu, která ponese pravděpodobně označení GTX 580, výrobci grafických karet jsou znepokojeni. Především ti, kteří jsou na úspěších nVidie zcela závislí jsou nespokojení a hledají vlastní řešení vzniklé situace. Velmi zajímavě vypadají především plány společnosti Zotac.

V laboratořích Zotacu nevznikají zdaleka jen malé nettopy a HTPC. Novinkou, která by se mohla objevit v prodeji už během dvou následujících týdnů, je dvoujádrová grafická karta postavená na jádrech s technologií Fermi. Podobná situace zde již byla jednou, když Asus plánoval vydání dvoujádrové GeForce GTX 480. K tomu ale nakonec nedošlo. Zotac však kartu oficiálně potvrdil a skutečně se tedy bude prodávat.

Zotac GTX 460 x2

Dvoujádrová grafika Zotacu nevychází přímo z GeForce GTX 480, ale z energeticky přijatelnějšího modelu GTX 460. Vývojáři si tentokrát byli rozhodně dobře vědomi možného neúspěchu, pokud by měla karta příliš vysokou spotřebu. Jádra tak budou pracovat v odlišné konfiguraci než na jednojádrových kartách, čímž se částečně zredukuje počet shader procesorů.

Výsledná karta bude podobně jako spousta podobných již vydaných fyzicky spojovat na jediné desce dvě osazené karty, které propojuje technologie SLI. K tomu, aby toto řešení za současných podmínek skutečně fungovalo, je zapotřebí čip nForce 200. Zvenčí se karta stále tváří jako jednolitý celek a i tuto dvoujádrovou grafiku bude možné zapojit do klasického SLI. Celkem tak lze získat v jednom počítači čtveřici GeForce GTX 460 podobně jako by tomu bylo s QuadSLI.

Zotac GTX 460 x2

Po hardwarové stránce toho z referenční produkce nVidie na kartě mnoho nezůstalo. Dvě grafická jádra známá jako GF104 pracují každé pouze s 336 shader procesory. Každá z integrovaných karet pak používá 256bitovou sběrnici a má přístup k vlastnímu 1GB paměti GDDR5.

Zbývajících 96 shaderů zůstává na jádrech bez možnosti využití. Podobné ztvárnění PCB asi nikde nenajdeme. Na tvaru a především poměrně robustních rozměrech se projevila nutnost osadit větší množství paměťových čipů a současně posílení napájení. Deska karty využívá celkem pětifázový napájecí návrh, což je srovnatelné s nejlevnějšími základními deskami.

Zotac GTX 460 x2

Žádné iluze si nelze dělat o spotřebě. Jednojádrová GeForce GTX 460 patří mezi grafikami nVidie z poslední generace k těm nejpovedenějším, co se poměru výkon/spotřeba týká. Přesto bylo nutné vybavit kartu dvěma 8pinovými konektory pro přídavné napájení. Maximální spotřeba karty bude na samé hranici únosnosti a předběžně je stanovena na 300Wattů.

Zotac GTX 460 x2

Kdyby byla nejvýraznější vlastností GeForce GTX 460 X2 jen vysoká spotřeba, zřejmě by na její výrobu vůbec nedošlo. Očekávat můžeme ale i hodně vysoký výkon, který by mohl Zotac dostat na pozici výrobce nejrychlejší herní grafické karty. Některé renomované zdroje (např. server Xbitlabs) odhadují, že výkon této karty bude vyšší, než v případě zamýšlené GeForce GTX 580.

Duální grafika má své výhody i v možnostech připojení monitorů. Na zadním headeru můžeme vidět nezávisle pracující čtveřici DVI konektorů a konektor miniHDMI. Jak už se stalo zvykem, ke kartě budou dodávány redukce i na další rozhraní.

Největší otazníky se zatím vznášejí nad pracovními frekvencemi. Díky limitu nejvyšší možné spotřeby je ale nadmíru jasné, že GeForce GTX 460 x2 na referenční pracovní frekvence klasické GeForce GTX 460 nedosáhne. Naproti tomu pořizovací cena bude vysoká, jelikož jde o zboží výhradně pro hráče a nejvěrnější fanoušky nVidie.


Na Blu-ray můžeme zapsat 128GB
Přestože to velké fronty v počítačových obchodech nejspíše nevyvolá, do prodeje se už příští týden dostanou první Blu-ray vypalovačky s podporou nového formátu BDXL. Díky němu je možné ukládat na optické kotoučky zase o něco více dat. Blu-ray už dávno není drahá technologie, do běžných domácích počítačů si ale nehledá cestu snadno. Zvýšení kapacity dostupných médií tomu pravděpodobně také výrazně nepomůže, protože lidé většinou raději vsadili na externí pevné disky.

Dva úplně první výrobci, kteří ohlásili příchod vlastní Blu-ray mechaniky s označováním jako XL, jsou společnosti Buffalo a Pioneer. S jejich pomocí můžeme na jediné médium zapsat až 128GB dat. Ve skutečnosti je tato hodnota ale závislá na konkrétním počtu vrstev zakoupeného média. BDXL tak bude nabízeno v třívrstvé variantě při kapacitě 100GB a ve čtyřvrstvé jako ono honosné 128GB médium.

BRXL-6FBS-BK

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, hlavním nepřítelem Blu-ray je jeho rychlost. Specifikace nových mechanik totiž prozrazují, že vypalování nebude nijak rychlé. Nabízená mechanika od společnosti Buffalo, model BRXL-6FBS-BK, dokáže pálit BD-R XL disky rychlostí maximálně 4x. V praxi to znamená za ideálních podmínek datový tok pod 18MB/s.

BRXL-6U2

Jednoduchou matematickou úvahou dojdeme k závěru, že zápis kompletního média nelze stihnout pod dvě hodiny. Buffalo bude tuto mechaniku nabízet také v externím provedení a to jako BRXL-6U2. K nemalému překvapení se zde nepočítá s podporou USB 3.0 a mechanice vzhledem k požadavkům na komunikaci podle výrobce postačuje klasické USB 2.0.

BDR-206MBK

Situaci nemůže se svou mechanikou zachránit ani Pioneer. V jeho produkci se objeví mechanika s označením BDR-206MBK, která přinese přibližně shodné rychlosti. Čtyřvrstvá a třívrstvá nepřepisovatelná Blu-ray média je možné opět vypalovat maximálně rychlostí 4x, přepisovatelná pak pomaleji a to 2x. Přijatelnější je situace vzhledem ke klasickým 50GB médiím o dvou vrstvách. Ta lze zapisovat i rychlostí 6x.

Interní mechaniky obou výrobců se připojují k počítači prostřednictvím rozhraní SATA II. Jejich doporučená maloobchodní cena zatím nebyla stanovena. Přesto se očekává, že bude začínat na hranici 6000Kč. Půjde tedy zhruba o dvojnásobek ceny dnes nejlevněji nabízených Blu-ray vypalovaček. Otázkou zůstává, zda se investice do Blu-ray vypalování za současné situace vůbec vyplatí.


Nové karty AMD očima profesionálům
Karty ze sérií nVidia Quadro a AMD FirePro patřily vždy k těm, které si pro vysokou cenu nikdo domů nekupoval. Jde totiž o profesionální řešení, ze kterých lze za vhodných podmínek doslova vyždímat více výkonu, než z nejlepších herních karet. Společně s novými Radeony HD 6xxx tak AMD vypustila do světa i zbrusu novou variantu FirePro. Snaha srovnat podporu pro 3D aplikace s nVidií je tentokrát evidentní.

FirePro V9800

Tím nejzajímavějším je samozřejmě hardwarový základ, který je opravdu silný. Zde vývojáři AMD totiž předvádějí, co vše lze v jejich laboratořích vymyslet, když se nemusí zabývat dopadem na výslednou cenu. Najdeme zde samozřejmě i některé rysy nápadně připomínající Radeon HD 6870. Vše ale napovídá o skutečnosti, že tato karta je přeci jen o úroveň výše.

Použité grafické jádro je zatím vyráběno 40nm technologií. I tak nabývá robustních rozměrů a obsahuje 1600 shader procesorů. AMD nadále ani v tomto profesionálním segmentu nevyužívá oddělené taktování shader procesorů a ostatních částí jádra. Pracovní frekvence je tudíž nastavena na 850MHz. Může se to zdát hodně, ovšem předchozí generace (V8800) pracovala jen o 25MHz níže.

FirePro V9800

Na 40nm technologii toho nelze už mnoho vymyslet v oblasti paměťové sběrnice a tak je i tato po ostatních stránkách předimenzovaná karta odkázána na používání kanálu o šířce 256bitů. AMD ale zvětšila paměť na dvojnásobek a nyní má 4GB. Používají se zde čipy GDDR5 s efektivní frekvencí 4600MHz.

Jistá předimenzovanost architektury se nutně projeví i na spotřebě a rozměrech. Grafika v podstatě využívá maximálních rozměrů standardizovaných pro PCI-Express karty. Samozřejmostí je dvouslotová koncepce s aktivním chlazením. Pro dostatečné napájení jí musí být přivedeny ze zdroje dva přídavné napájecí konektory. Stále však postačuje kombinace 8pin+6pin a maximální spotřeba karty může dosáhnout 199Wattů.

Veškeré naděje hráčů by se tak nyní měly ubírat k přechodu na 32nm technologii. Jasně se totiž ukazuje, že i přes značnou snahu o optimalizaci už výkon karet bez výrazně negativních dopadů posouvat nelze. V případě, že by se 32nm technologie příliš nepovedla, čeká nás jistě nutnost nakoupit silnější počítačové zdroje.

Cena, za kterou se má FirePro V9800 prodávat je doslova astronomická. Stanovena byla na 3499USD, což je téměř dvojnásobek prodejní ceny FirePro V8600. Nechce se ani věřit, že by drobné úpravy a zdvojnásobení velikosti použité paměti vedly k takto razantnímu nárůstu výrobních nákladů. Společnostem, které nedokáží využít nové technologie V9600, se tak nákupu rozhodně nevyplatí.


Zdroje: AMD, Buffalo, Dailytech, Digitimes, Expreview, Inpai, Pioneer, TechPowerUp, Xbitlabs, ZD Net & Zotac

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

Dvanáct nejlepších herních love story

Assassin’s Creed: Origins

Že láska a milostné pletky ke hrám patří, bereme dnes už jako samozřejmost. V našem článku jsme se pokusili vzpomenout...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Nejočekávanější RPG roku 2019

Sekiro: Shadows Die Twice

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Najdete na iDNES.cz