Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Deset nejlepších her s legendárním modrým ježkem Sonicem

  0:02
Patří k nejvýraznějším herním postavám všech dob a dříve nás zásoboval jednou peckou za druhou. Zde jsou ty nejlepší.
Žánr hopsaček prošel jako jakýkoliv jiný herní žánr slušnou evolucí. Klasické 2D kousky se dnes vidí spíš jen na Xbox Live Arcade nebo Nintendu DS a zbytek konzolí je obšťastněn zejména trojrozměrnými tituly. V devadesátých letech byla 2D hopsačka víceméně kde co. I akční tituly měly kvůli technickým omezením blízko Mariovi.

Ano, Mario od Nintenda byla postava, která se svou sérií skákaček dominovala celému žánru. Až do roku 1991. Tehdy se na stále ještě nové konzoli Sega Mega Drive objevilo něco, co ovlivnilo můj hráčský život více, než cokoliv jiného.

 Sonic

Když se mi Sonic The Hedgehog dostal poprvé do rukou, tak mi bylo dvaadvacet a zrovna jsem měl zkouškové období. Ano, tušíte správně, zkoušky jsem si zopakoval po letních prázdninách. Sonic byl totiž jak zjevení z jiného světa. Oproti ostatním hopsačkám a italskému instalatérovi Mariovi modrý ježek exceloval zejména v rychlosti a popírání gravitace.

Už tehdy jsem tušil, že se se Sonicem znovu setkám, protože konkurenčnímu nintenďáckému Mariovi vycházela jedna hra za druhou. Ale to, co se strhlo, jsem nečekal ani v nejmenším. Po příchodu Segy Saturn jsem už nebyl schopen spočítat, v kolika pokračováních se Sonic zjevil. Z ježka se stal oficiální maskot Segy a brzo se začal objevovat i v jiných médiích.

Sonic mimo konzole
Komiksy na sebe nenechaly dlouho čekat a nakonec se modrý hrdina objevil i v několika animovaných seriálech a filmu. Celé univerzum se totiž skládá z celé škály opravdu zajímavých zvířecích postav, které se zalíbí především mladším hráčům. Pro mě mají stále krásné nostalgické kouzlo. Ostatně i ve hrách se prezentují jako slušňáci a dětem ukazují, co je odvaha, přátelství a čest. A navíc jsou tak roztomilí! Ze Sonica a dvouocasého lišáka Tailse se stali jedni z nejvěrnějších přátel ve videohrách všech dob.

Jak plynul čas, tak se kvalita Sonicových her propadala a propadala, až se propadla až na samotné dno. Zlí jazykové tvrdí, že Sonic ztratil veškeré kouzlo s přechodem do 3D. Popravdě tento názor sdílí asi většina hráčů pamětníků, ale já ne, o čemž se přesvědčíte v našem důkladně sestaveném žebříčku. S přibývajícím věkem a domácností se rozšiřující o další a další ratolesti samozřejmě můj zájem o běhajícího ježka opadl. Ale nikdy jsem na něj nezanevřel.

Zde je žebříček deseti nejlepších her s ježkem Sonicem. Až na jednu výjimku se skládá výhradně z letitých retro her. Ne, že by byly novodobé hry se Sonicem špatné, takový Sonic and the Secret Rings je vážně povedený, ale buďme upřímní. Sonicovi nejvíce sluší retro podoba. A nesluší mu v žádném případě otřesné a nesnesitelně frustrující vodní levely!


Sonic The Hedgehog 10. Sonic The Hedgehog
Platforma: Mega Drive
Rok vydání: 1991

Bylo by hříchem nemít v žebříčku nejlepších her se Sonicem titul, kterým to vše začalo. Jenže většina her z první poloviny devadesátých let je lepší než originál. Sonic The Hedgehog je tak jasným titulem pro desáté místo v našem žebříčku.

Sega přišla s něčím, čím potřebovala Nintendu vytřít zrak, a to se jí povedlo. Super design levelů, projíždění loopingu, sbírání cinkajících kroužků a ježek tak rychlý, že je z něj vidět jen klubíčko ostnů. To vše se ukázalo jako neuvěřitelný recept na stvoření fenomenální videohry. Příběh o zlém Doktorovi Robotnikovi, který přetváří zvířecí mláďata ve zlé roboty, musel dojmout každého. Hra byla konvertována na nespočet platforem a navždy změnila svět videoher.


Sonic The Hedgehog Chaos 9. Sonic The Hedgehog Chaos
Platforma: Master System / Game Gear
Rok vydání: 1993

První dva díly Sonica se objevily v "ořezaných" verzích i na osmibitovém předchůdci Mega Drivu jménem Master System a na handheldu Game Gear. Oba tyto systémy se ale dočkaly exkluzivního titulu, který se v šestnáctibitové podobě nikdy neobjevil. Dr. Robotnik začal opět řádit a je na Sonicovi a jeho kamarádovi Tailsovi, aby mu v tom zabránili.

Design levelů byl i přes technické omezení nápaditý a hráč se nejednou ztratil, zvláště v zóně electric egg. Jednalo se také o první hru, ve které mohl hráč s Tailsem létat, což lišáka přetvořilo ve více nadanou postavu, než je Sonic. To vyhovovalo zejména méně zkušeným hráčům (tehdy jsme jim noobové ještě neříkali). Na konci každého levelu se hráč navíc dozvěděl, na kolik kilometrů v hodině to se svou postavou vytáhl. Jízda!


Sonic The Hedgehog 2 8. Sonic The Hedgehog 2
Platforma: Mega Drive
Rok vydání: 1992

S umístěním Sonic The Hedgehog 2 "pouze" na osmé místo si vykoleduji pravděpodobně značný nesouhlas v diskuzi. Ano, druhý díl je i u nás všeobecně nejpopulárnější a hrál ho snad každý, kdo měl doma Mega Drive. Můj mladší kamarád jednou prohlásil: "Tohle je hra, která definovala moje dětství." Sonic The Hedgehog 2 přinesl poprvé Sonicova parťáka Tailse a hru pro dva hráče. Mimo to i hezčí grafiku, propracovanější grafiku, nápaditější bosse a vyšší obtížnost. Nemůžu opomenout speciální pseudo 3D kola, ze kterých jsme byli všichni paf. Sonic se také mohl poprvé předávkovat smaragdy chaosu a proměnit se v Super Sonica. Vliv Warhammeru byl již tehdy obrovský.


7. Sonic The Hedgehog: Triple Trouble
Platforma: Game Gear
Rok vydání: 1994

Sonic The Hedgehog Chaos se dočkal přímého pokračování, ale tentokrát jen pro Game Gear. Sonic s Tailsem se tentokrát projeli na snowboardech, v důlních vozících i ponorkách. To vše, aby zastavili Robotnika, ježuru Knucklese a lasici Fanga. Triple Trouble byl absolutním vrcholem toho, co Sonic mohl na retro handheldech nabídnout. Hra byla navíc díky přítomnosti checkpointů jednodušší, než většina ostatních Soniců na Game Gear. Dodnes si pamatuji závistivé pohledy spolubydlících na koleji, kteří si hru nemohli zahrát, protože měli "jen" Mega Drive a na ničem do ruky by nikdy nehráli. Muehehehe. Pro mě se jedná o nejlepší titul pro Game Gear vůbec.


6. Sonic The Hedgehog 3
Platforma: Mega Drive
Rok vydání: 1994

Na světě je spousta záhad. Nikdo neví, kam zmizely všechny ty lodě a letadla, co se ztratily v Bermudském trojúhelníku. A já nedokážu pochopit, proč není třetí Sonic populárnější než druhý díl. Levely jsou trojnásobně delší, grafika detailnější, zvuk propracovanější a nechyběly ani 2.5D efekty známé ze Sonic CD. K tomu zábavné mini videoskevence, spousta speciálních levelů, pořádný systém ukládání pozic. Navíc se jedná o první titul, ve kterém se objevil Knuckles, tehdy ještě jako záporná postava. Co jste tehdy chtěli lidi? Jasně, Sonica CD na Mega Drivu.


Knuckles´ Chaotix 5. Knuckles´ Chaotix
Platforma: 32X
Rok vydání: 1995

Ne vše, co vyšlo na nějaký rozšiřující modul od Segy, musela být zákonitě totální blbost. Problém byl totiž v samotných add-onech, ne ve hrách. Knuckles´ Chaotix pro X32 byl titul, který odsunul Sonica na vedlejší kolej a do hlavní role postavil Knucklese, ze kterého se postupem času vyklubal nakonec dobrák. Původně mělo být ale všechno jinak, protože Knuckles´ Chaotix byl výsledkem předělané Sonic Crackers, nikdy nevydané hry.

Hlavním principem je týmová hra, při které jsou dvě postavy spojeny kroužky a společně jsou schopny postupovat hrou a působit na sebe jako improvizované závaží. Knuckles´ Chaotix byl svého času technicky nejvyspělejší 2D Sonicovskou hrou. Byl také titulem, který představil celou řadu nových postav, které se na scéně objevily až mnohem později. Třeba krokodýl Vector. Existuje vůbec někdo, kdo ho má rád?


4. Sonic Advance 2
Platforma: Game Boy Advance
Rok vydání: 2003

Jasně, tohle je retro žebříček, ale pokud je to žebříček nejlepších her se Sonicem, tak tu v žádném případě nesmí chybět zástupce handheldové série Sonic Advance. A nejlepší z nich? Díl číslo dvě! Ten přinesl masivní porci levelů, včetně šílené hudební a technické zóny. Bossové byli jedním způsobem fantastičtí, i když občas poněkud obtížní. Nechybělo sjíždění zábradlí, které je poznávacím znamením celé série na GBA. A na co nesmím zapomenout, je první vystoupení králíčka Cream. Ten přinesl ještě lehčí hraní, než Tails. A navíc je tááák moc roztomilý. Hra disponovala po vzoru dreamcastového Sonic Adventure i zahradou, kde jste mohli chovat malá roztomilá stvořeníčka jménem Chao.


3. Sonic Adventure
Platforma: Dreamcast
Rok vydání: 1999

VMUMyslíte si, že jde o vtip? Ne. Hráli jste tuto hru vůbec? Na prvního 128-bitového 3D Sonica se neustále plive špína, ale proč? Ve své době hrát tuhle hru bylo jako hrát si na boha. Technologicky se jednalo o něco absolutně famózního. Ta rychlost, neuvěřitelně ostrá grafika a poctivě převedená 2D hratelnost do 3D. Tím vším Sonic Adventure byl. Kvůli téhle gamesce plakali majitelé první PlayStation, že mají doma starý krám, tak proč se na ní neustále nadává? Ovládání nebylo nejoptimálnější, ale jednoznačně nejlepší, ze všech 3D Sonicových inkarnací vůbec.

Příběh navíc už nebyl tak dětinský a posunul Sonicův osud o něco dál. Smrt bylo totiž dosud něco, co se Sonicovi vyhýbalo jak Jehovista transfúzi. Sonic Advanture měl být a také byl technickým demem toho, co Dreamcast dokáže. Jenže tohle demo bylo zároveň hrou, která donutila vymýšlet si imaginární milenky před kamarády, aby jí člověk mohl hrát až do samotného epického finále. A ještě jste mohli nosit v kapse VMU s Chaem a hrát si s ním. Ano, to bylo už hodně dětinské, ale neodolal jsem.


2. Sonic & Knuckles
Platforma: Mega Drive
Rok vydání: 1994

Sega vymyslela snad nejvíce technických přídavků ke svým konzolím a hrám vůbec. Většina z nich skončila na smetišti dějin. Jenže tohle herní pokračování/rozšíření bylo jiné kafe. Tahle hra byla jako Terminátor a Transformer dohromady, kteří vám chtějí přinést tu nejlepší 2D zábavu na Mega Drivu. Sonic & Knuckles se skamarádili a společně se rozhodli nakopat oválné pozadí Doktora Robotnika. K tomu, aby se jim to povedlo, museli projít několik neuvěřitelně zpracovaných levelů, o kterých člověk pochyboval, že pocházejí z Mega Drivu.

Knuckles zde byl poprvé hratelný, takže konečně předvedl schopnost létání, stejně jako svoje pěsti. Jenže to, že byl Sonic & Knuckles výbornou gamesou, zdaleka nebylo vše. Oproti obyčejným cartridgím z Mega Drivu byl na svém vršku odklopitelný. Pod krytem se skrýval slot na další cartridge. S pomocí Sonic & Knuckles jste si totiž mohli zahrát druhý a třetí díl série s Knucklesem. Tehdy nám Sega ukázala, že s videoherní technologií umí dělat opravdové zázraky.


1. Sonic CD
Platforma: Mega Drive
Rok vydání: 1993

Sonic CDSonic CD nepřinesl až tolik inovací, jak by se vzhledem k jeho pozici v našem žebříčku mohlo zdát, ale vypiloval známou hratelnost k naprosté dokonalosti.

Design levelů byl o mnoho povedenější, než u dvojky a odpadla i frustrace z neustálého opakování levelů, protože hra se automaticky ukládala do paměti Mega CD. Levely měly tři podoby. Minulost, špatnou budoucnost a dobrou budoucnost. Záleželo přitom jen na hráči a jeho schopnostech, do jaké podoby se podívá.

Vzhledem k CD médiu měla hra opravdu povedený soundtrack, o kterém se ostatním sonicovským titulům na cartridgích mohlo jen zdát. Svého času byl vychvalovaný i 2.5D prvek, při kterém projížděl "placatý" Sonic všechny možné i nemožné rozměry. V Sonic CD se poprvé objevila otravná Amy Rose a zákeřný Metal Sonic. Ať na Sonic CD koukám z jakéhokoliv úhlu, tak mi vyjde vždy jako vítěz. Tohle je nejlepší hra se Sonicem všech dob a dost pochybuji, že jí někdy nějaká budoucí překoná.

Autor:
  • Nejčtenější

Herní vývojáři museli změnit podobu ikony. Lidem z ní bylo nevolno

Jednoduchá ikonka nově přidaného povolání do hry Final Fantasy XIV přinesla vývojářům nečekané komplikace. Přibližně...

Zveřejnil tajné vojenské dokumenty, aby dokázal, že je ve hře chyba

Nadšenec do vojenské simulace War Thunder zašel během internetové debaty o hře až příliš daleko. Aby vývojářům ukázal,...

RECENZE Chernobylite: návštěva zamořené zóny nebyla nikdy děsivější

Co byste udělali, abyste zachránili milovanou osobu? Někteří by pro to zpřetrhali samotný čas a prostor. A právě to se...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v srpnu

V srpnu budeme rozvíjet vlastní civilizaci, vypravíme se na ostrov plný magie, uvázneme v časové smyčce či se utkáme v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blizzardem otřásá skandál. Zaměstnankyně popsaly sexuální obtěžování

Americký úřad pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení podal žalobu na herní vydavatelství Activision-Blizzard, které prý...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Veksláci šponují ceny novinky od Valve. I přesto, že ji nikdo nemá

Mnohým bylo nejspíš hned po oznámení nového přenosného herního PC jasné, co po zkušenostech s konzolemi a novými...

Facebook pozastavil prodej VR brýlí, uživatelům z nich naskakovala vyrážka

Ačkoliv jsou Oculus Quest 2 od Facebooku vůbec nejpopulárnějšími a také nejdostupnějšími brýlemi pro virtuální realitu,...

Gloomhaven: Lví chřtán je vynikající deskovka pro náročnější. A v češtině

Premium Gloomhaven: Lví chřtán je odlehčená verze populární deskovky pro jednoho až čtyři hráče. Je méně časově náročná, přesto...

VIDEO: Německému angažmá vděčím za hodně, říká Leckr, hráč Counter-Striku

Michal Kadlíček alias Leckr začínal v ping pongu. Proč změnil sportovní kariéru ze stolního tenisty na esportovou v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...