Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Letáky ve spacáku a všude agenti. Jičín si výstavou připomíná Listopad 89

  17:20
Nikdo nevěřil, že se to děje. Sametovou revoluci v Jičíně mapuje v Regionálním muzeu a galerii výstava Listopad 89. Pamětníci i historici vzpomínají, jak těžko se přes všudypřítomné agenty informace o událostech v Praze dostávaly na venkov.
Výstava Listopad 89 v jičínském muzeu.

Výstava Listopad 89 v jičínském muzeu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Dodnes si vybavuji první dny, přímo ten pocit. Seděli jsme s manželkou na gauči, nevěřícně sledovali televizi, že je to tady. To byly okamžiky neuvěřitelného štěstí,“ vzpomíná na listopadové dny tehdejší učitel Střední ekonomické školy v Jičíně Josef Novotný.

Pocity pamětníků připomínají na výstavě Listopad 89 v Jičíně panely a desítky dobových fotografií. Jičínské muzeum vystavilo i záznamy agentů Státní bezpečnosti (StB) a Sboru národní bezpečnosti (SNB), které se dochovaly. 

„Přímo z Jičína se sice nedochovalo nic, protože jičínské StB a SNB na rozkaz náměstka ministra vnitra Aloize Lorence, který protiprávně rozhodl, aby zmizel všechen kompromitující materiál, všechno skartovala, ale naštěstí se mi podařilo sehnat hlášení z jiných míst. V nich je detailně popsáno, co se připravovalo nebo co se v Jičíně dělo,“ říká autorka výstavy historička Hana Fajstauerová.

Výstava mapuje dění v celém přelomovém roce. „Máme tady fotografie, jak na začátku Lipové aleje ještě byl srp a kladivo. Tehdy místní říkali, že se sejdou u nářadí. V zámeckém parku stála busta Josefa Hakena, významného východočeského komunisty, a valdickou bránu zdobila pěticípá hvězda. Všechno zmizelo až v 90. letech,“ vypráví historička.

Dostat se k událostem v Praze bylo pro Jičínské složité. „Informace se k nám dostávaly pomaleji. Sdělovací prostředky nebyly objektivní. Z Prahy přiváželi zprávy hlavně studenti,“ popisuje historička. Jeden z nich je dnes archeologem v turnovském muzeu: 

„V té době byl ve třetím ročníku archeologie. Vyprávěl mi, že spali na univerzitách, připravovali materiál a pak se ho snažili dostat na venkov. Na nádražích čekali agenti a tipovali, kdo by mohl být vysokoškolák. Kdo se jim nezdál, byl okamžitě prohledán, jestli u sebe nemá nějaké dokumenty.“

Jeden přijel na jičínské nádraží přímo z výzkumu, ale jako vysokoškolák nevypadal. Novinky z Prahy měl schované ve spacáku.

„Než dorazil, sešel se na nádraží v Kolíně na toaletách se svým spolužákem. Rozdělili si natištěné letáky. Kdyby jednoho chytli, aby je měl druhý. V Jičíně to věšeli po ulicích. Ale říkali, že to byl boj s větrnými mlýny. Leták vyvěsili, a když se po chvíli na místo vrátili, už tam nebyl. Agenti to hned sundávali,“ pokračuje historička.

„Kolemjdoucí se ani nezastavili“

Studenti se snažili letáky dostat i do škol. „Třeba do jičínského gymnázia je nechtěli pustit. Nakonec se tam dostali zadním vchodem. Ředitel zdejší ekonomky údajně pronesl, že pokud kteréhokoliv studenta uvidí na manifestaci, třídní ho vyhodí. Bylo velmi těžké dostávat informace mezi lidi,“ popisuje Fajstauerová. 

První, kdo promluvil o pražských událostech k lidem v Jičíně, byl zdejší rodák Josef Kodydek. Po třiceti letech na to vzpomíná: „Hned v pondělí jsem vylezl na kašnu, ještě tam nebyl žádný valník. Mluvil jsem jen pro hrstku studentů. Kolemjdoucí se ani nezastavili. Křikl na mě známý, ať neblbnu a slezu dolů, že to bude průser. Párkrát kolem prošel policajt. V prvních dnech jsem také dostal kazetu s nahrávkou pražských událostí. Promítal jsem to jako smyčku v elektře na Žižkově náměstí. U televize byl přimontovaný reproduktor. Na výtky, ať to vypnu, jsem nereagoval.“

S dalšími projevy vystoupili místní herci přezdívaní Bareťáci. Přitáhli na náměstí valník, ze kterého informovali o demonstracích v Praze. „Všechno směřovalo ke generální stávce. Ta odstartovala 27. listopadu 1989. K Bareťákům se tehdy přidalo i Občanské fórum. V té době všude v ulicích visely letáky, které už nikdo nestrhával. Díky tomu se lidi dozvěděli, co se děje. K tomu byla každý den na náměstí manifestace. Nejdůležitější bylo, aby byly svobodné volby,“ říká autorka výstavy.

Všude byli agenti

Při generální stávce však stále panoval strach. „Hlavně mezi staršími, kteří pamatovali rok 1968. Někteří pamětníci říkali, že byli schovaní a čekali, co se bude dít. Teprve, když se Valdickou bránou valili lidé z různých fabrik, řekli: Jo, už to praskne! a přidali se. Nakonec na náměstí přišlo na tři tisíce lidí,“ pokračuje historička, „agenti si o stávce vedli podrobná hlášení. Psali si, kdo mluví a co říká. Zkreslili počet stávkujících. Psali, že jich tu je pouze šest set, ale to nebyla pravda.“

K žádnému potlačení stávky v Jičíně nedošlo. „Mezi lidmi se říkalo, že Lidové milice jsou připraveny. Ale nic se nestalo, i když každý věděl, že se po městě pohybuje StB,“ připomíná.

V Jičíně panoval chaos. To se změnilo 4. prosince 1989. „Už dlouho byl naplánován koncert Michala Penka a Sagvana Tofiho ve sportovní hale. Sešlo se tam obrovské množství lidí, někteří museli sedět na zemi. Na setkání všichni sršeli emocemi a silou. Všichni říkali, že nevěřili, že se něco takového děje. Teď to mladším generacím přijde, že se nic nestalo. Avšak v té době, kdy už komunistická strana nebyla jedinou stranou, to bylo neskutečné,“ říká historička. Výstava potrvá do 1. prosince.

  • Nejčtenější

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15,  aktualizováno  22.5 9:26

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli v úterý dva lidé. Na...

Inspirace, nebo plagiát? Architekt zažaloval starostu kvůli zastávce

22. května 2024  13:26

Přes tři miliony korun žádal u Krajského soudu v Hradci Králové po starostovi Hořic na Jičínsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Krkonoších chtějí vyzrát na oblevy. Pod parkoviště skryjí nádrž pro zasněžování

24. května 2024

Premium Na úpatí Černé hory v Krkonoších vzniká retenční nádrž za 150 milionů korun. Schovaná bude v...

Parazitolog vyzrál na úřady, statek hostil zakázané umění. Galerií zůstává

26. května 2024  8:05

Památkově chráněný Šolcův statek v Sobotce na Jičínsku po zimě ožívá. Od května zahájil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po třiceti letech v Evropě? Tehdy se s námi také nepočítalo, říká šéf Hradce

24. května 2024  9:05

Fotbalisté Hradce Králové mohou v sobotu udělat předposlední krok k účasti v pohárové Evropě....

Zapomenutý podchod ulehčí cestu k hradecké fotbalové aréně, lokalita ožije

28. května 2024  15:37

Hradec Králové oživí 60 let zapomenutý zazděný podchod pod druhým silničním okruhem. Bude sloužit k...

Festival nového cirkusu Cirk-Uff nabídne Australany, La Putyku i improvizaci

28. května 2024  9:30

Představením Létající sen č. 311 souboru AirGym Art Company začne ve středu před trutnovským Uffem...

Na železnici mezi Hradcem a Prahou bude desetidenní výluka, pojedou autobusy

27. května 2024  14:04

Na hlavní železniční trati z Hradce Králové na Prahu, konkrétně v úseku mezi hradeckým hlavním...

Skiareál Rozárka se odkládá, prioritou Hradce je věž s dětskými hřišti

27. května 2024  10:15

Už rok měl na Novém Hradci Králové sloužit po mnoha letech oživený lyžařský areál s umělým povrchem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...