Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Hradecký kraj chystá opravu dvaceti silnic, aby dosáhl na unijní peníze

  10:08
Hradecký kraj chce získat z Evropské unie na opravy silnic stovky milionů korun. Aby v hodnocení žadatelů vyšel co nejlépe, připravuje dvacet projektů s předstihem. Na seznamu jsou třeba silnice u Jaroměře, Prkenného Dolu či Libáně. Některé dlouho chystané stavby však narážejí na nevyřešené pozemkové záležitosti.
Most přes Orlici je na hranici své životnosti, nový bude navíc širší.

Most přes Orlici je na hranici své životnosti, nový bude navíc širší. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Nebývalé množství peněz pumpuje v posledních letech do oprav silnic Královéhradecký kraj. Předloni to bylo 900 milionů korun, loni už 1,1 miliardy a letos si naplánoval projekty dokonce za 1,5 miliardy korun. Rozdíly jsou patrné třeba už za hranicemi s Pardubickým krajem, kde řidiče vítají hrboly a rozbité krajnice.

Jenže ani obří investice, které dosahují násobků předchozích let, zatím na splacení takzvaného vnitřního dluhu silnic nestačí. Maxima dosáhl před třemi lety, kdy se podfinancování krajské silniční sítě zastavilo na devíti miliardách korun. Astronomická částka představuje sumu, kterou by bylo potřeba do silnic nalít, aby se daly do pořádku.

„Aby se stav komunikací nezhoršoval, ročně by se do nich mělo investovat odhadem 700 milionů korun,“ řekl tehdejší hejtmanLubomír Franc (ČSSD), když se kraj v roce 2016 plácal po zádech, že se mu kritické hranice podařilo dosáhnout.

Více než 700 milionů korun se kraji daří investovat do silnic od roku 2016. Jenže vnitřní dluh klesá pomalu.

„Abychom dokázali silnice opravit, musíme do nich investovat kolem miliardy korun ještě alespoň deset let,“ odhaduje nyní náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS).

Královéhradecký kraj vlastní 3 300 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Polovina z nich je v havarijním stavu. Jenže opravit všechny nelze. Z vlastních zdrojů by hejtmanství nedokázalo pokrýt ani oněch nezbytných 700 milionů korun. S financováním mu značně pomáhají evropské fondy, především Integrovaný regionální operační program (IROP).

Bez evropských peněz se neobejdeme, tvrdí radní

Jen z něj chce letos kraj financovat 14 staveb za 665,5 milionu korun. Dalších 204 milionů mají stát stavby v pohraničí, na které unie pošle peníze v rámci česko-polské spolupráce. Čistě z vlastních peněz jde letos přes Fond rozvoje a reprodukce do silnic 150 milionů korun.

„Bez evropských peněz se nám dlouhodobě nemůže podařit udržet odpovídající investice do krajských silnic,“ uvědomuje si Martin Červíček.

Rada kraje proto nyní schválila seznam dvaceti staveb, které se mají připravit, aby kraj mohl čerpat evropské peníze, jakmile to bude možné. Štěstí přeje připraveným. O peníze z IROP nyní bude mimořádně velká mela.

Zatímco v poslední výzvě se rozdělovalo 16,5 miliardy korun, nyní se hovoří o sedmi miliardách ve dvou výzvách. První z nich s alokovanou částkou 2,3 miliardy by mělo ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásit v listopadu, druhou v objemu 4,7 miliardy korun v příštím roce.

Jde o poslední prostředky, které zbývají v současném dotačním období, jež končí v roce 2020. O úspěchu žádostí rozhoduje hlavně připravenost projektů a brzké podání.

„Byť nyní nejsou známy konkrétní podmínky plánovaných výzev, věřím, že včasné zahájení přípravy je základem pro budoucí úspěšnost našich projektů,“ míní Červíček.

Ve schváleném seznamu je třeba druhá etapa silnice z Jaroměře do Nového Města nad Metují za 215 milionů korun včetně daně, první část cesty z Trutnova do Prkenného Dolu za 110 milionů nebo tři úseky silnice II/280 kolem Libáně na Jičínsku celkem za 204 milionů.

Možná dostanou v přidělování peněz přednost mosty

Jenže ve skutečnosti vůbec není jisté, že na ně kraj bude moci evropské peníze čerpat. V kuloárech se totiž hovoří o tom, že dotace by mohla být určena jen na opravu mostů. I ty jsou totiž v regionech značně podfinancované.

Jen Královéhradecký kraj letos v lednu evidoval 110 mostů, které potřebují rekonstrukci. Letos jich stihne opravit jedenáct za 112 milionů korun.

„Královéhradecký kraj vlastní 872 mostů. V havarijním stavu je v současnosti jediný, rekonstrukcí by měl projít nejpozději do dvou let. Dalších třicet mostů je ve velmi špatném stavu,“ vypočítává Michal Friček z tiskového oddělení kraje. Jde třeba o mosty v Třebechovicích pod Orebem, Týništi nad Orlicí nebo Velké Úpě.

Kraji se v čerpání peněz z IROP daří. V první výzvě do roku 2017 získal 814 milionů korun. Ve druhé, která končila loni v prosinci, žádal o více než dvě miliardy. Podle posledních dat IROP neuspěl jen se třemi projekty.

Cesta do Albrechtic i jižní část obchvatu Opočna si počkají

Už nyní je však jasné, že některé stavby, jejichž příprava finišuje, nebude možné z nejbližších výzev financovat. Jde například o silnici z Týniště nad Orlicí do Albrechtic za 205 milionů korun s mostem přes Orlici a několika inundačními mosty v záplavovém území.

„Stavbu sice připravujeme, ale její zařazení nyní určitě nedopadne. Stále nemáme jeden klíčový pozemek, a tedy ani územní rozhodnutí,“ přiznává šéf krajské údržby silnic Jiří Brandejs.

Podobný osud má i stavba jižní části obchvatu Opočna taktéž za 205 milionů. Tu chtěl kraj původně financovat už z předchozí výzvy IROP, ale nepodařilo se mu včas vykoupit pozemky. Přitom hejtmanství už žádalo o stavební povolení.

„Je tam blokace zhruba osmi pozemků, o nichž musíme velmi složitě vyjednávat. S ohledem na problémy s výkupem jsme stáhli stávající stavební povolení a budeme žádat možná v trochu jiných podmínkách,“ popisuje potíže Martin Červíček.

Kraj tak bude muset hledat financování jinde. Nadějí je další dotační období po roce 2021, o jehož parametrech však Česko stále vyjednává. Vláda už v únoru schválila, že IROP v něm bude pokračovat.

Po dvou letech oprav kraj opět zprovoznil silnici u Nového Města nad Metují

8. července 2019

  • Nejčtenější

Řidička ve fabii smetla pragovku. Posádka je zraněná, škoda za milion

Vážná nehoda se stala v neděli před polednem u Vysoké nad Labem na Královéhradecku. Do vozu značky Praga, který se...

Co hrozí Hradci za doping? Rozhodne extraliga, může anulovat výsledky

Zastavením smluv trojici hradeckých hokejistů dopingová aféra nekončí. Může dojít na odebrání bodů pro příští sezonu či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sněžku opět lemují sítě, turisté totiž lezou i za nové řetězové zábrany

Ochranáři před létem rozmístili v Krkonoších na Sněžce a v nedalekém Obřím sedle několik set metrů ochranných sítí. V...

Mapa republiky v Krkonoších se rýsuje, sněhová vrstva má asi pět metrů

Na úbočí Studniční hory v Krkonoších se jako každý rok rýsuje sněhové pole ve tvaru bývalého Československa. Úkaz známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva lidé zemřeli při nehodě na Jičínsku, narazili autem do stromu

Dva lidé zemřeli v sobotu odpoledne při nehodě osobního auta na silnici I/35 u obce Konecchlumí mezi Hořicemi a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Žena spadla z příkrých schodů rozhledny, hasiči ji spustili v nosítkách

Na třípatrové rozhledně ve Skuhrově nad Bělou v podhůří Orlických hor se v neděli v podvečer zranila...

Dva lidé zemřeli při nehodě na Jičínsku, narazili autem do stromu

Dva lidé zemřeli v sobotu odpoledne při nehodě osobního auta na silnici I/35 u obce Konecchlumí mezi Hořicemi a...

Sněžku opět lemují sítě, turisté totiž lezou i za nové řetězové zábrany

Ochranáři před létem rozmístili v Krkonoších na Sněžce a v nedalekém Obřím sedle několik set metrů ochranných sítí. V...

U Luční boudy se s turisty přátelí krkavec. Nekrmte ho, nabádají ochránci

V oblasti Bílé louky v Krkonoších ochránci přírody pozorují „přátelského“ krkavce, který vyhledává blízkost lidí....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...