Současný senátor Miroslav Antl dvakrát senátním volbám na Rychnovsku jasně dominoval, avšak v obou předchozích kláních měl za sebou podporu tehdy ještě silné sociální demokracie.
Loni však Antl, který dříve kandidoval jako nezávislý za ČSSD, stranu ztrácející popularitu opustil a nešetřil přitom obviněními z podrazů a obcházení jeho osoby. Dokonce vyhrožoval i podáním trestního oznámení na hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD), který si podle něj za krajské peníze dělal na Rychnovsku předvolební kampaň.
Antl před volbami založil vlastní hnutí Za občany, jehož je předsedou. Figurují v něm třeba bývalý automobilový závodník Karel Loprais nebo šéf klubu olympioniků Oldřich Svojanovský. Logo hnutí nápadně připomíná někdejší vládní stranu Věci veřejné podnikatele Víta Bárty. Antl v kampani slibuje, že do regionu přinese 5,4 milionu korun, které by hnutí ziskem senátorského křesla dostalo od státu.
„Veřejné peníze patří občanům, ne stranickým funkcionářům. Všechny milionové příspěvky od státu vrátíme občanům našeho regionu,“ hlásá Antl v kampani, která slibuje také referendum o setrvání v Evropské unii nebo ústavní právo na obranu se zbraní v ruce.
Že je Antl největším favoritem, přiznal loni i krajský šéf ČSSD a poslanec Jan Birke, který se senátora marně snažil přesvědčit k pokračování spolupráce.
„Ten by vyhrál, i kdyby kandidoval za svaz včelařů,“ řekl tehdy Birke.
Školství musíme měnit shora, říká úspěšný ředitel
Zřejmě nejsilnějším vyzyvatelem současného senátora by mohl být ředitel základní a mateřské školy Trivium plus v Dobřanech Jan Grulich. Společný kandidát TOP 09, KDU-ČSL, LES, Pirátů a STAN těží hlavně z úspěchů školy, kterou vybudoval. Se svým mottem senátor z hor současně odkazuje na dřívější úspěchy podobně smýšlejících kandidátů.
Před šesti lety se do druhého kola za KDU-ČSL dostal starosta obce Val Luboš Řehák, o šest let dříve sekundovala Antlovi ve druhém kole Václava Domšová (za SNK-ED), tehdy končící senátorka.
„Upřímně, vůbec netuším, jaké mám šance. Náš volební obvod je hodně členitý, zasahujeme až do Pardubicka, kde o naší škole nikdo neví. Někteří lidé mi navíc říkají, že mě nebudou volit, abych neodešel ze školy. Já chci ale ve škole zůstat, protože si myslím, že by senátor měl být spojený s praxí,“ říká Jan Grulich, který je nyní krajským zastupitelem za TOP 09.
Věnovat se chce v Senátu právě školství. „Už ho nestačí měnit jen zespoda, musíme ho začít měnit i shora,“ míní.
O hlasy se uchází šéf hasičů i místostarostka
V dresu sociální demokracie jde do voleb nakonec místo očekávaného hejtmana Jiřího Štěpána nestraník František Mencl. Brigádní generál hasičského sboru je nyní šéfem krajských hasičů a na konci roku by měl ve funkci kvůli věku skončit.
„Rád bych zůstal nadále užitečný a využil své zkušenosti při zastupování Rychnováků v horní komoře parlamentu. Chci se starat o bezpečí obyvatel našeho kraje a podílet se na vytváření příznivých podmínek pro ty, kteří jsou připraveni pomáhat druhým,“ vysvětluje svou kandidaturu Mencl.
Šanci probojovat se do druhého kola má nepochybně také místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová. Dnes už bývalá členka ODS kandiduje za občanské demokraty jako nezávislá. Ze strany musela vystoupit kvůli uzavření koalice s komunisty na rychnovské radnici. Také Drejslová je bývalou učitelkou.
U tabule stává i kandidát KSČM, středoškolský pedagog a bývalý krajský radní pro sociální oblast Josef Lukášek. O přízeň voličů se uchází také podnikatel Jiří Matoušek z hnutí Trikolóra a bývalá poslankyně za ČSSD Vladimíra Lesenská, která před čtyřmi lety v krajských volbách kandidovala za hnutí Občanů za kraje a nyní jde do voleb jako nezávislá za SPD.
Filantrop usiluje o vodárenské propojení
Velkým otazníkem bude volební úspěch jediného skutečně nezávislého kandidáta na Rychnovsku, podnikatele a filantropa Drahoslava Chudoby z Rychnova nad Kněžnou. Nedávno prodal podíl ve své firmě, aby se mohl více věnovat veřejným záležitostem.
Aktivní je zejména v iniciativě Voda pro Podorlicko, která usiluje o napojení regionu na Východočeskou vodárenskou soustavu. Je také předsedou Hospitální nadace Františka Antonína hraběte Sporcka v Kuksu, členem Nadačního fondu Svatovítské varhany a podílel se na záchraně kostelů v Podorlicku.
Zaujmou hlavně jména jeho podporovatelů. Patří k nim kardinál Dominik Duka, režisér Jiří Strach nebo neratovský farář Josef Suchár. Ale i pardubický vicehejtman Michal Kortyš (ODS), přestože jeho strana má ve volbách vlastní kandidátku.
„Chtěl bych být takovým ombudsmanem pro svůj region. Koncepce vodárenské infrastruktury tu například není dotažená do konce tak jako v jiných regionech,“ popisuje své vize Drahoslav Chudoba.