Senátor Antl se rozchází s ČSSD, mluví o podrazech a planých slibech

  9:40aktualizováno  9:40
Rychnovský senátor a bývalý státní zástupce Miroslav Antl se rozchází se sociální demokracií. Hovoří o podrazech, planých slibech i zneužívání pravomocí hejtmanem Jiřím Štěpánem.

Miroslav Antl, ČSSD | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Porušil všechny sliby, které mi dal před krajskými volbami, v nichž jsem ho jako neznámého člověka výrazně podpořil. Ostatně o podporu mne žádal už několik let předtím s tím, že ho stranická šéfka Orgoníková odstrkuje a on se nemůže v ČSSD prosadit,“ řekl na Štěpánovu adresu Miroslav Antl, který v dresu sociální demokracie dvakrát vyhrál senátní volby na Rychnovsku, jednou se stal absolutním vítězem voleb do zastupitelstva kraje a podruhé v preferenčních hlasech alespoň přeskákal do čela krajské kandidátky ČSSD.

Podle všech indicií to však nyní bude právě Jiří Štěpán, kdo by se měl na podzim 2020 na Rychnovsku bít za senátní křeslo v oranžovém dresu. Po loňské drtivé porážce ČSSD v komunálních volbách v Hradci Králové, v nichž se Štěpán ucházel o přízeň voličů z dvanáctého místa kandidátky, se jeho aktivity přesunuly právě na Rychnovsko. 

Podle jeho oficiálního facebookového profilu se naposledy zúčastnil třeba řezbářského setkání ve Skuhrově nad Bělou, zemědělského dne v Houdkovicích, festivalu dechových hudeb v Přepychách, členské schůze hasičů v Třebešově nebo zámeckých slavností v Kvasinách. Výjezdy do zbylých čtyř okresů kraje se přitom v součtu sotva vyrovnají počtu akcí na Rychnovsku.

O Štěpánovi jako senátním lídrovi se již hovoří

„Myslím, že pan hejtman dělá svou práci správně. Jeho aktivity byly potřebné, zejména co se týká rychnovské nemocnice. Nevím, jestli jeho zájem přikládat tomu, že by chtěl kandidovat do Senátu. Nezastírám, že má pozitivní vztah k rychnovskému okresu, řekněme i z rodinných důvodů. Občas se to spojí dohromady,“ odmítl nicméně spekulace o hejtmanovi jako jasném senátním kandidátovi ČSSD na Rychnovsku předseda tamní okresní organizace Jan Šlaj.

Fotogalerie

Ani Jiří Štěpán zatím svůj zájem o senátní volby veřejně nepotvrdil. „Tu možnost zvažuji. Bude také záležet na okresní organizaci, koho budou chtít vyslat do boje o senát,“ řekl před časem pro MF DNES.

Mezi členy ČSSD na Rychnovsku se však o Štěpánovi jako senátním lídrovi již hovoří. A to přesto, že definitivní slovo bude mít až nominační konference, do níž mohou promluvit i zástupci okresních organizací z Pardubic a Ústí nad Orlicí, kam rychnovský senátní obvod zasahuje. „Třeba se sejde více nominací,“ uvažuje Šlaj.

„Lidé v regionu mne začali upozorňovat, že hejtman jezdí pouze na akce v mém senátním obvodu a prohlašuje se kandidátem do senátu za ČSSD,“ kontroval Antl, podle něhož hejtman absolvuje kampaň za peníze kraje a slibuje peníze i v oblastech, které na hejtmanství drží ostatní koaliční strany. 

Ty ho přitom nijak neomezují, byť ve volbách pravděpodobně postaví vlastní kandidáty. Už před šesti lety se Antl stal hlavní postavou jednodenní krize krajské koalice. Tu tehdy tvořili sociální demokraté a komunisté s převahou jediného hlasu. Antl na protest proti nefunkčnosti zastupitelského klubu ČSSD z klubu vystoupil a po změně vedení a příslibu změn hlavně v komunikaci se do něj opět vrátil. 

Antl a ČSSD

  • Bývalý státní zástupce Miroslav Antl je senátorem za obvod Rychnov nad Kněžnou od října 2008, kdy jako nestraník za ČSSD porazil tehdejší senátorku Václavu Domšovou (SNK ED). 
  • Už v prvním kole tehdy získal téměř 44 procent hlasů. O šest let později to bylo přes 41 procent a ve druhém kole zvítězil nad Lubošem Řehákem (za KDU-ČSL). Od roku 2012 je zastupitelem Královéhradeckého kraje jako nestraník za ČSSD. 
  • V krajských volbách 2016 byl jako nestraník na třetí místě kandidátky, ale díky 4 662 preferenčním hlasům skočil na první místo před pozdějšího hejtmana Jiřího Štěpána a starostu Náchoda Jana Birkeho.

Nyní je situace vážnější. Mimochodem, ani dnes už Antl není členem klubu sociálních demokratů v krajském zastupitelstvu. Odešel z něj loni 8. května, protože ho kolegové údajně obcházeli a nereagovali na jeho připomínky. Jenže tentokrát koalice na jediném hlasu nestojí, a tak jeho odchod nikdo neřešil.

Antl: Hamáčkovi ani Birkemu už nevěřím

„Hejtman coby předseda zastupitelského klubu médiím moje vystoupení z klubu a tedy i z koalice popřel,“ upozornil Antl.

Rychnovský senátor se kvůli aktivitám hejtmana obrátil na okresní, krajské i celostátní vedení sociální demokracie. Ještě v únoru našel zastání u krajského šéfa Jana Birkeho i předsedy strany Jana Hamáčka

Pak ale podpora utichla, přestože ještě v červnu krajský předseda, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke MF DNES tvrdil, že se bude snažit Miroslava Antla přesvědčit, aby oranžový dres nesvlékal. 

Dobře si totiž uvědomuje sílu jeho voličské základny a především to, že už tak oslabená strana by ve volbách zřejmě směřovala k další porážce.

„Pan Antl by na Rychnovsku zvítězil, i kdyby kandidoval za klub včelařů. Budu se snažit ho pro ČSSD udržet,“ tvrdil Birke po červnovém zastupitelstvu. „Já jsem s panem Antlem hovořil. Domlouvali jsme se na nějaké schůzce mezi čtyřma očima, ale k té zatím nedošlo,“ reagoval okresní předseda Jan Šlaj.

„S panem Birkem jsem jednal opakovaně, naprosto zbytečně, neb nedrží slovo. Já už jemu ani Janu Hamáčkovi nevěřím. Ostatně ani nereagují na moje e-maily,“ odmítl smír Antl.

Už se však rozhodl, že za ČSSD nebude kandidovat v senátních ani krajských volbách. „Další kroky musím důkladně zvážit. Nějaké nabídky se už objevily. Jsem celoživotní kolektivní sportovec, který nemění dres, když tým prohrává. Jiná situace je, když vás z týmu vyhazují,“ řekl.

Nejčtenější

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však vrátí, další kapitolu...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Ještě mu nedali průkaz a už boural, novopečený řidič navíc popíjel

Řidič ve voze Ford Mondeo narazil do aut v koloně na silnici I/14 v Solnici...

Začínající šofér z Rychnovska způsobil nehodu ještě předtím, než mu úřady vydaly řidičský průkaz. V Solnici nedobrzdil...

Chovatel ze Štítu přežil uštknutí zmijí pestrou. Dál zachraňuje šelmy

Antonín Hnízdil v Bioparku Štít chová i hady.

Loni šéfovi Bioparku Štít na Hradecku utekli z klece tygři a lev, letos ho uštkla jedovatá zmije pestrá. Poslední rok...

Vědci odebrali nosorožcům Nájin a Fatu vajíčka, embrya však samice neodnosí

Najin (vlevo) a Fatu (vpravo) jsou poslední dva severní bílí nosorožci na...

Mezinárodní tým vědců v keňské rezervaci Ol Pejeta odebral vajíčka dvěma posledním žijícím samicím nosorožců severních...

Najdete na iDNES.cz