Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Škola v Dobřanech sehnala miliony, otvírá v novém. Zdálo se to nemožné

  10:40
V Dobřanech na Rychnovsku děti začaly chodit do opravené školy. Přístavba dalšího patra nakonec stála o sedm milionů více, než se čekalo. Pomohli rodiče i sponzoři. Zhruba 180 žáků základní školy se mohlo vrátit z ročního exilu v provizorních učebnách v okolí.

Minulý školní rok učitelé i žáci museli kvůli přestavbě a rozšíření budovy vzít za vděk klubovnami na zdejším autokrosovém hřišti, roky zavřenou starou školou v Bystrém i prostory komunitního domu Elada tamtéž.

Zatímco zažívali roční pobyt v provizoriu, srovnatelný se školou v přírodě, dělníci budovu základní školy v Dobřanech měnili k nepoznání.

Původní dvoupodlažní objekt získal nástavbu z lehké dřevěno-ocelové konstrukce. Úpravami prošly i původní prostory. Přestavba je tak patrná nejen zvenčí, ale i zevnitř.

Do školy se už nechodí šatnou, ale důstojným vchodem. Školní jídelna se ze stísněné místnosti o velikosti většího obýváku změnila v prostornou síň, v níž bude škola moci pořádat i kulturní akce.

Ještě před minulými prázdninami se v přízemí vedle kuchyně s jídelnou, šaten a družiny tísnilo několik tříd. To už neplatí. V přízemí vznikla nová počítačová učebna a ostatní třídy se přesunuly do vyšších pater, kam se lze nově dostat výtahem.

„V prvním patře zůstala dispozice podobná, jen třídy jsou zrekonstruované. Z malé počítačové učebny jsme udělali sborovnu, z původního kabinetu vznikla učebna, kterou můžeme používat i jako zasedací místnost. V přistavěném patře je pět tříd pro první stupeň a malá jazyková učebna vybavená počítači,“ popisuje ředitel školy Jan Grulich.

V pátek těsně před zahájením školního roku procházíme chodbami, na jejichž stěnách je bezpočet slavných citátů. Třeba Masarykův „nebát se, nelhat, nekrást“ nebo Saint-Exupéryho „Kdo jde pořád rovně, daleko nedojde.“

Zabydlet školu pomohli rodiče. V srpnu dorazili na brigády

Všude kolem se na konci prázdnin ještě pracovalo. Učitelé, rodiče, dokonce i několik žáků tu pomáhali připravit vše pro pondělní zahájení výuky. Pracovat zde budou dost možná i v prvních zářijových dnech. Škola totiž převzala hotovou stavbu teprve tři týdny před koncem prázdnin.

„Tady na štaflích je jeden z tatínků. Támhle s vrtačkou, to jsou také rodiče našich žáků,“ ukazuje ředitel.

Za tři týdny museli učitelé a dobrovolníci zcela prázdnou budovu připravit na zahájení školního roku. Začínali od nuly, ve zdech nebyly ani hmoždinky. S prosbami o pomoc se na rodiče a známé škola obracela i na sociálních sítích.

Dobrovolníci pomáhali s úklidem, sestavováním nábytku i pokládáním terasové dlažby. Obrovským úkolem bylo také nastěhovat do budovy veškerý nábytek včetně několika pianin.

„Za ten rok jsme pomalu ani nevěděli, kde co máme. Bylo to rozeseté na různých skladech, některé dokonce v zimě protekly, takže jsme některé věci museli vyhodit a pořídit nové,“ přiznává ředitel.

„Tři týdny tu lítáme jak hadr na holi. Vzhledem k tomu, že nemusím připravovat nějakou třídu jako třídní učitelé, tak jsem tu opravdu byla hlavně na přenášení věcí, pak úklid a rozřezávání různých kartonů,“ směje se učitelka pracovních činností, hudební a občanské výchovy Hana Henclová, která kdysi do dobřanské školy sama chodila na druhý stupeň.

„Pamatuji, jak ta budova procházela různými přestavbami. Přistavovalo se tu, když jsem vycházela ze školy, různé úpravy se tu dělaly, když jsem před 22 lety nastoupila učit. Teď je to úplně nový barák,“ říká Hana Henclová.

Projekt se prodražil. Místo 3,5 milionu sháněli 10,5 milionu

Cesta k nové škole nebyla v Dobřanech vůbec snadná. O přístavbě se uvažovalo deset let. Když se však před třemi lety objevila možnost získat evropskou dotaci z programu IROP, škola zjistila, že bude muset doplatit asi 3,5 milionu korun za spolufinancování a neuznatelné náklady. Dotace na rozšíření škol paradoxně nekryla třeba nové šatny nebo jídelnu.

Soukromou školu zřizuje obecně prospěšná společnost Trivium plus. Mezi jejími zakladateli je i obec Dobřany, které patří budova školy. Jenže vesnice se 133 obyvateli a rozpočtem asi dva miliony korun si takový doplatek nemohla dovolit.

Další rána přišla při výběru stavební firmy. Nejnižší nabídka byla kvůli nárůstu cen o další čtyři miliony dražší.

„Když cena stoupla o 7,5 milionu, bylo to těžké rozhodování. Měli jsme týden, abychom si řekli, že do toho půjdeme. Svolali jsme zastupitelstvo a řekli jim, že se budeme snažit peníze sehnat,“ vzpomíná Jan Grulich.

„Bylo to velké dilema, ale nakonec jsme do toho šli s rizikem, zda se peníze seženou,“ přitakává starosta Dobřan Michal Moravec.

Škola původně počítala s cenou stavby 23,8 milionu korun včetně daně, dalších 3,2 milionu mělo stát vybavení a technologie, přičemž dotace pokryje 23,1 milionu korun. Jenže stavba se nakonec kvůli vícepracím a úpravám projektu prodražila na 30,4 milionu korun s daní. Oproti původně předpokládaným zhruba 3,5 milionu korun tak musela škola získat na dofinancování 10,5 milionu.

Částku sehnali z dotací, beneficí, darů. Lidé a firmy také půjčili

„Když se rekonstruuje starý dům, vždy se najde něco, s čím se nepočítalo. Naštěstí to zdražení bylo dávkované. Kdyby mi na začátku někdo řekl, že musím sehnat za rok 10,5 milionu, nevěřím, že bychom do toho šli. Nemůžeme si vzít ani úvěr, protože ho nemáme z čeho splácet,“ upozorňuje Grulich na to, že škola disponuje pouze neinvestičními penězi.

„Kdybychom na začátku věděli, do čeho jdeme, myslím, že bychom do toho asi nešli,“ souhlasí Moravec.

Škole se nakonec podařilo takřka nemožné. Z potřebných 10,5 milionu korun nyní schází pouhých 400 tisíc. Jen na transparentní účet poslali rodiče, přátelé školy či místní malé firmy asi dva miliony korun, včetně výtěžků z benefičních akcí.

Zhruba 3,5 milionu přispěl v různých dotacích Královéhradecký kraj. Přes milion dala na spoluúčasti i obec Dobřany. Další milion škole věnoval Petrof z dražby piana Republica. Přispěly i nadace Zeměkvět, ČEZ nebo škodovka, která má závod v nedalekých Kvasinách.

Dalších 17 milionů korun lidé a firmy škole půjčili, než jí přijdou peníze z dotace, která se vyplácí zpětně. S žádostí v bance ředitel narazil. Škola zatím nepočítá s tím, že by navyšovala počet žáků. Dál jich chce mít ve třídách kolem dvaceti. Papírově však kapacita stoupne ze současných 180 na 230 dětí.

Minulý rok strávili školáci učením na autokrosovém závodišti i faře:

5. listopadu 2018

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Chtěla ho Amerika, obří kus zlata však získal sběratel ze Dvora Králové

Sběratel Luboš Blaha vystavil obří kus zlata, který prospektoři našli před 40 lety v Kalifornii. Zájem o něj mělo i...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bylo nám ctí, královno. Jak skromná vládkyně svahů okouzlila Špindl

Premium Ten nevěřící výraz vydal za všechna slova. Ústa otevřená dokořán, vypoulené oči, kroucení hlavou, ale pak i úsměv. Jako...

Vjezd do Špindlerova Mlýna byl uzavřen, doprava na pohár kolabovala

Od sobotního rána se zaplnila parkoviště ve Špindlerově Mlýně, kde se koná Světový pohár v alpském lyžování žen....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas jsem měla táty jako trenéra plné zuby. Pauláthová o novém životě i strachu

Premium V březnu to bude rok, co ukončila kariéru lyžařky. Nyní je kondiční trenérkou, zároveň cepuje malé lyžařské naděje....

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Muzea a galerie zdarma vzali lidi útokem. Zájem stoupl i desetinásobně

Volné vstupy do muzeí a galerií v Královéhradeckém kraji každou první středu v měsíci mají velký ohlas. Zájem stoupl...

Silnice v Orlických horách jsou průjezdné, řidiče ale potrápí sněhové jazyky

Silnice mezi Šerlichem a Bedřichovkou v Orlických horách je od rána opět průjezdná. Asi pětikilometrový úsek byl...

Solární boom Hradec zaspal, ale má vizi výroby energie pro sebe i na prodej

Zatímco na střechách rodinných domů přibývají drobné fotovoltaické elektrárny, Hradec Králové zatím solární panely na...

V Žirči postaví chytré domácnosti, těžce nemocní si v nich vyzkouší žít

V Domově sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové vzniknou byty pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Budou to chytré...

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...