Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pod náchodským zámkem markety nebudou, architekti navrhli pestrou čtvrť

  18:52
Po necelém roce porotci uzavřeli soutěž architektů na novou podobu zbořeniště textilky Tepna v Náchodě. Radnice představuje vítězné návrhy na náměstí.
Vítězný návrh Nová Tepna - Vrstevnaté centrum Náchoda polského týmu ve složení...

Vítězný návrh Nová Tepna - Vrstevnaté centrum Náchoda polského týmu ve složení Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Wladyslawa Kijewska a Aleksander Sojka z Varšavy. | foto: Město Náchod

Kulatá věž s komunitním domem, kanceláře, byty, zeleň propojená se zámeckým kopcem, parkovací dům i potok Radechovka znovu tekoucí po povrchu.

Tak varšavský architekt Piotr Person se svým týmem načrtl úplně novou čtvrť Náchoda na prázdné ploše po továrním areálu, jejž v 19. století začal budovat průmyslník Izák Mautner a kde za socialismu Tepna vyráběla známé košiloviny.

Mozaika domů, nových ulic a parků zabere v budoucnu 2,5 hektaru území sevřeného mezi historickým centrem Náchoda, průmyslovými podniky, sídlištěm a majestátním zámkem. Na vítězi se porotci shodli jednomyslně.

„Po všech stránkách si tento návrh zaslouží první místo, protože jeho autoři nejlépe pochopili vztahy v území a vyřešili jejich doplnění novou vrstvou,“ chválí předseda poroty Jaroslav Wertig z pražského ateliéru A69 – architekti.

„Založení dvou os, které vycházejí od navrženého náměstí u Tepny, logicky a přehledně člení území na urbanistické bloky. Plán je jednoduchý a přehledný, respektuje ve velké míře stávající stavby a majetkové poměry v místě. Jednotlivé stavební bloky lze postupně zaplňovat v čase a není nutné je jako celek stavět najednou,“ říká Jaroslav Wertig.

Areál textilky Tepna

 • Továrna zkrachovala v roce 2006, předtím prodala Lidlu starou přádelnu pro stavbu obchodu, zbytek areálu prodala v dražbě konkurzní správkyně.
 • Část směrem k Plhovskému náměstí nechali citlivě opravit manželé Drapačovi, v opravené továrně působí výrobce kabelů Hronovský.
 • Bílá budova ve vlastnictví holandského majitele Protivítr-Invest měla projít obnovou, za víc než deset let ale došlo jen na zbourání starší části, kterou poté poskytl pro městské parkoviště. Developer uvažoval o obchodech a stovce bytů a nadzemních i podzemních garážích, radnice s ním do loňska rok jednala o případném odprodeji. Majitelé se vyslovili, že trvají nadále na stavbě polyfunkčního domu s obchody. Budova trpí nájezdy zlodějů kovů, nejsou v ní už zasklená okna.
 • Zbořeniště části Tepny o 2,5 hektarech koupilo město v roce 2018 od JTH Holding z Teplic za 56 milionů korun. Developer ho získal původně v dražbě za 18 milionů, nechal budovy chátrat a na podzim 2013 je strhnul. Developer chtěl postavit obchodní centrum a obchodní galerii s parkovištěm.

Soutěž si našly mezinárodní týmy a konkurence na čelných pozicích byla velmi silná. Starostu potěšil úspěch právě Poláků.

„Akceptovali majetkové poměry a mám pocit, jako by se tito polští architekti v Náchodě narodili, trefili se naprosto do našich požadavků. Zvýraznili odpočinkové zóny, dopravní napojení i napojení infrastruktury velkého sídliště na Plhově a také zámeckého kopce, který se nyní rekonstruuje. V soutěži nebyli poražení, pro mě je to úžasná zkušenost, úžasný výběr, fantastická spolupráce,“ hodnotí starosta a člen poroty Jan Birke (ČSSD).

Továrna Tepna zkrachovala v roce 2006, v dražbě koupil velkou část areálu developer JTH Holding z Teplic za 18 milionů korun. Přes demoliční výměr nechal budovy chátrat a teprve na podzim 2013 ruiny strhnul. Chtěl budovat obchodní centrum, obchodní galerii a parkoviště.

Už předešlé vedení radnice tvrdilo, že s tím nic nezmůže, část lidí však protestovala v petici i pomocí neúspěšného referenda. Téma opakovaně zvedali opoziční Zelení v zastupitelstvu.

Stavbě později už nic nebránilo, v červenci 2017 pro ni majitel dokonce získal územní rozhodnutí.

Město nakonec zbořeniště koupilo v polovině roku 2018 a nechalo ho vyklidit.

„Koupili jsme za 60 milionů klíčový pozemek, který byl devastován překupníky, lidmi, kteří měli záměr dělat s pozemkem, co by městu nevyhovovalo. Využili jsme situaci, seriozně se s majitelem domluvili a koupili historicky nejklíčovější pozemek, který v Náchodě je. To se do budoucna nebude opakovat,“ říká starosta.

Soutěž je v tuzemsku ojedinělá

Ohledně Tepny vedení Náchoda vyslyšelo rady, ať se pustí právě do architektonické soutěže, z níž za určitou sumu peněz může získat velké množství kvalitních návrhů. V tuzemských poměrech je to zatím hodně netypický přístup.

Radnice si najala společnost CCEA MOBA jako organizátora soutěže. Ta pak připravila dotazník pro obyvatele, do nějž se zapojilo 650 místních, i veřejnou debatu v divadle. Sestavila také mezinárodní porotu složenou z nezávislých i místních architektů a také zástupců radniční koalice i opozice. Členy poroty byli například hlavní architektka Kodaně Tina Saaby, Marta Mnich z polské kanceláře VROA nebo pražský architekt Pavel Hnilička.

Vítězné návrhy

 • 1. cena s odměnou 1 milion korun, Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Wladyslawa Kijewska, Aleksander Sojka Varšava, Polsko
 • 2. cena s odměnou 750 tisíc korun, gogolák + grasse
  Ivan Gogolák, Lukáš Grasse, Ondřej Císler, Josef Choc, Filip Rašek, Matúš Berá, Barbora Lopraisová Praha
 • 3. cena s odměnou 500 tisíc korun, Dmitrii Prikhodko, Pavel Kultyshec, Grigori Parfjenov, Diego Romeo Moskva, Rusko
 • návrhy jsou k vidění nejméně do léta na venkovní výstavě na Masarykově náměstí a také na webu cceamoba.cz

Výsledkem náročné soutěže bude územní studie. Pro Náchod ji dopracují polští architekti, pokud s městem podepíší smlouvu, jinak to bude některý z dalších ateliérů. Studie pak poslouží k možným regulacím budoucích investorů.

Radnice předpokládá, že zastavět celé území potrvá možná až desítky let. Starosta tvrdí, že město teď dotáhne územní studii a začne shánět peníze, investory a příležitosti pro to, aby do dvou let do skončení mandátu zahájili stavbu.

Radní přiznávají, že si je polský návrh získal natolik, že stojí i o to, aby takto přesně jednou území vyhlíželo.

„Územní studie bude navazovat na urbanistickou stránku a řešit využití území, veřejných prostranství, komunikací, členění ploch. Trošku se mi příčí slovo regulace, ale byli bychom rádi, kdybychom měli vliv i na architektonickou stránku území. Nemělo by to být nic živelného,“ říká místostarosta Jan Čtvrtečka (ČSSD)

„Vybrali jsme si tento návrh, který určitým způsobem člení území, ale zároveň se nám líbí i jeho architektonická stránka, kterou polští architekti představili. Neříkám však, že to dodržíme do puntíku,“ tvrdí místostarosta. Podle něj teď kvůli tomu vedení města uvažuje o zřízení pozice městského architekta či koordinátora.

Byty, školka, hasičárna či záchranka

Vítězný návrh počítá s tím, že by se ještě rozšiřovala průmyslová výroba v přiléhající opravené továrně majitelů Drapačových. Radnice uvažuje odprodat jim část neodbourané „věže“ pro budoucí kancelářské prostory.

Město také začalo jednat například se zdravotnickou záchrankou či profesionálními hasiči, že by tu pro ně mohly vzniknout nové budovy. Počítá se školkou a také služebnou městské policie.

Podle starosty se již ozývají developeři, kteří mají zájem postavit až dvě stovky bytů. Město však musí jednat s majiteli Lidlu, s jehož budovou se ve studii nepočítá. Zdevastovaná „Bílá Tepna“ ve vlastnictví holandského majitele Protivítr-Invest by se také měla dočkat opravy, podle radních s tím majitel slibuje začít už v roce 2022.

Městu se však rýsuje ještě další nákup lukrativního území. Priessnitzovy léčebné lázně nabídly 2,5 hektaru pozemků v Bělovsi v téměř zbořených starých lázních.

 • Nejčtenější

V bonbónech byla látka z muchomůrek. Žákyně je snědla a pak zkolabovala

16. května 2024  14:07

Státní zemědělská a potravinářská inspekce analyzuje složení želatinových bonbónů, po jejichž...

Svědek v případu brutální vraždy přišel vypovídat opilý, soudce ho poslal domů

13. května 2024  13:09

U Krajského soudu v Hradci Králové dnes pokračovalo hlavní líčení s obžalovanými Pavlem Jirečkem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Traktor je po střetu s vlakem na dva kusy, řidič zničeného stroje se zranil

14. května 2024  15:30

Traktor a osobní vlak se odpoledne srazily u Sovětic na Královéhradecku. Řidiče traktoru s tržnou...

Na krkonošské Mapě republiky jsou čtyři metry sněhu, má téměř ideální tvar

14. května 2024  11:53

Na sněhovém poli známém jako Mapa republiky ve východních Krkonoších je stále okolo čtyř metrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přeji Ficovi, aby se vrátil. ANO násilí a agresi vždy odmítalo, řekl Babiš

16. května 2024  11:55,  aktualizováno  13:07

Na svém dnešním výjezdu v Jičíně se stínová vláda hnutí ANO vrátila ke středeční střelbě na...

Maturitní obory nabídnou v druhém kole přijímaček v kraji stovku míst

18. května 2024  8:26

Přijímačky na střední školy v Královéhradeckém kraji jsou letos klidnější. Pro druhé kolo je však...

Na lanovce kouří a popíjí. Dobrovolníci gruntovali sjezdovky po lyžařích

17. května 2024  17:05

Sjezdovky a turistické cesty ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších od rána čistily dvě stovky...

Na úvod Maďaři, pak Sparta či Ingolstadt. Hokejisté Hradce znají plán přípravy

17. května 2024  11:50

K tréninku se hokejisté extraligového Hradce Králové vrátili před téměř dvěma týdny a nyní už vědí,...

Plechový nosorožec připlul z Keni, umělec chystá pro zoo i další sochy

17. května 2024  11:11

Královédvorský safari park přivezl z Keni nového nosorožce, nikoli však živého. Na palubě lodi...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...