Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

  8:20
Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom, jak bude lokalita po bývalé Tepně vypadat, rozhodne až nové zastupitelstvo. Ve hře je i přikoupení dalších přilehlých pozemků a staveb.

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě. | foto: archiv města Náchoda

Obyvatelé, architekti i politici si dvanáct let po krachu Tepny docela příjemně lámou hlavu, zda na 2,5 hektarech vzniknou byty, park, dům pro seniory, sportovní hala nebo se znovu na povrch vrátí potok Radechovka. 

Proti marketům se přitom od začátku stavěla jen hrstka aktivistů, kteří zasahovali developerovi do povolovacích procesů u úřadů a v roce 2014 prosadili referendum, jejž ale město předem pohřbilo nevhodným termínem po komunálních volbách.

Vedení radnice v čele s již zemřelým Oldřichem Čtvrtečkou se odvolávalo na to, že si vše vyřeší soukromý developer. I stavební úřad stále tvrdil, že v takzvaném smíšeném území smějí vzniknout markety.

Nákupu pozemků také dřív zabránila vysoká cena. Zastupitelé změnili názor až po řadě roků a letos pozemky s neuklizeným zbořeništěm vykoupili za 56 milionů korun se započtením daně, které současný starosta vyjednal s majitelem. Od prázdnin najatá firma vyklidila plochu a v úterý po letech zmizela i modrá ohrada.

„Musíme komplexně řešit dva pozemky, a to jednak Tepnu, jednak U Bílé růže. Město ho nabídne 1. ledna, je to druhý strategický pozemek. Jak jsme o tom hovořili s kolegy, i tento pozemek by měl být předmětem velkého zadání. Čeká nás nebo ty, kteří přijdou po nás, i třetí věc: podle mého názoru je nutné koupit od holandského investora bílou budovu Tepny. Je to nesmírně důležitá věc. Pokud se toto podaří, opravdu se dostaneme do situace, že můžeme rozhodovat, jak bude město vypadat do budoucna. Je to velmi klíčový moment,“ řekl starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD) při pondělní debatě s občany.

Areál textilky Tepna

  • Továrna zkrachovala v roce 2006, předtím prodala Lidlu starou přádelnu pro stavbu obchodu, zbytek areálu prodala v dražbě konkurzní správkyně. 
  • Část směrem k Plhovskému náměstí nechali citlivě opravit manželé Drapačovi, město jim patrně odprodá neodbouranou „věž“ při Kostelecké ulici, aby ji přestavěli na kancelářské prostory. V opravené továrně působí výrobce kabelů Hronovský. 
  • Bílá budova ve vlastnictví holandského majitele Protivítr-Invest měla projít obnovou, za deset let ale došlo jen na zbourání starší části, kterou poté poskytl pro městské parkoviště. Developer uvažoval o obchodech a stovce bytů a nadzemních i podzemních garážích, radnice se s ním sejde k jednáním po volbách ohledně případného odprodeje. Budova trpí nájezdy zlodějů kovů, nejsou v ní už zasklená okna. 
  • Zbořeniště části Tepny o 2,5 hektarech koupilo město letos od JTH Holding z Teplic za 56 milionů korun. Developer ho získal původně v dražbě za 18 milionů, i přes demoliční výměr nechával budovy dál chátrat, teprve na podzim 2013 je strhnul. Developer chtěl postavit obchodní centrum a obchodní galerii s parkovištěm, loni na ně získal územní rozhodnutí.

Jednu vizi nového území představil mladý architekt Jakub Kopecký. Ve své diplomové práci se věnoval pozemkům Tepny, kam zkusil vložit celou čtvrť „kompaktního města“. Inspiroval se místní zástavbou pod Vyhlídkou i v Bruggách a do centra umístil dvoupatrové domky asi pro 850 obyvatel v nově nakreslených ulicích, kam by směla vjíždět auta jen omezenou rychlostí. Záměrně se nerozhodl pro park, protože do lesů je tu blízko.

Architekti Igor Kovačević a Yvette Vašourková z renomovaného občanského sdružení pro pěstování středoevropské architektury CCEA MOBA zase na příkladech vysvětlovali, jaké možnosti dává transparentní architektonická soutěž.

V místě bývalé Tepny však město bude mít řadu sousedů. Blíž k sídlišti na Plhově je fungující továrna, uvnitř areálu působí i supermarket Lidl a směrem k centru se rozkládá zchátralá bílá budova přádelny. 

S majiteli už starosta jedná nebo bude jednat. Zatím podle něj plocha poslouží jako záchytné parkoviště, které město nechá oplotit, osvětlit a opatřit automatickým systémem. Mezitím město zkusí vyjednat s vlastníky koupi či směnu pozemků, aby zajistilo celkem čtyři vjezdy na plochu.

Dejte prostor pěším

Jeden z debatérů žádal, aby se dal prostor pěším i cyklistům, chtěl i ohrazený prostor pro venčení psů nebo park pro grilování. Místní z nejbližšího okolí se přimlouvali, aby se dořešilo nakládání nynějších kamionů poblíž obytných domů. 

„Chci se zeptat, zda by nebylo vhodné směnit zbytek čistírny odpadních vod v majetku pana Drapače za část pozemků směrem k jeho firmě, aby vznikl nějaký manipulační prostor a neobtěžovalo to okolí,“ navrhoval Tomáš Böhm, který pod zámkem žije.

Radnice předpokládá, že vybere pořadatele architektonické soutěže a do konce roku 2019 uzavře veřejnou debatu o Tepně. V roce 2020 by mohl vítěz rozkreslit projekt. Bude také nutné sehnat peníze na zástavbu a zajistit, aby projekt dobře souzněl s očekávanou revitalizací Zámeckého kopce, na niž současný ministr kultury přislíbil 130 milionů korun v příštích třech letech, nebo s uvažovanou dostavbou Karlova náměstí.

Další obyvatel chtěl v místě Tepny i něco pro děti, aby prý nemusel jezdit do Polska do aquaparku nebo dinoparku. 

Fotogalerie

Zastupitel a poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale oponoval: „Máme česko-polskou spolupráci, proto není v Náchodě vše, co je v Chudobě a naopak, nedávalo by to smysl, provozní náklady jsou poměrně velké. Ani nemůžeme nakoupit 2,5 hektaru uprostřed města, aby z toho byl nejdražší park ve střední Evropě. Musí tam být něco, co bude mít významný dopad i do daňové výtěžnosti, z toho vyplývá, že by tam měla být část obchodů, aby tam chodili i lidé mimo rezidentů. Je třeba si uvědomit, že musíme hledět i na neekonomické parametry. Když se tam postaví bydlení, nebude se muset zabírat tolik orné půdy a zeleně. Podívejte se na kopce kolem Náchoda, jak se rozlézá zástavba na Lipí a v další příměstské části.“

Místostarosta Jan Čtvrtečka (ČSSD) upozornil, že v Tepně se dá uvažovat o domech, obchodech i nerušivé výrobě, ale město bude svázáno mnoha limity plynoucími z územního plánu i územní studie. Bude potřeba je také změnit.

V zastupitelstvu vytrvale prosazoval změnu názorů na Tepnu zejména Michal Kudrnáč. Dokud ale developer nechával ležet ruiny továrny na místě, schytával za to zastupitel veřejně i množství urážek. Když mu nyní jeho kolega poděkoval v sále divadla, starosta ho okřikl za politikaření.

Opozičník si přeje, aby se hlavně pokračovalo k nové podobě prostoru Tepny i po volbách. 

„Bude nesmírně důležitý už tendr na toho, kdo bude urbanistickou soutěž administrovat. Chtěl bych poprosit, aby se to neuspěchalo, aby se nesoutěžilo jenom tak, kdo to udělá nejlevněji, protože už tato první věc je důležitá a je třeba nastavit podmínky tak, aby soutěž i podklady pro ni byly skutečně kvalitní,“ řekl opoziční zastupitel Kudrnáč (Zelení), který se ohledně Tepny angažoval v referendu i spolku Sbor dobrovolných občanů.

Do debaty o Tepně se lidé stále mohou zapojit. Město sbírá podněty na e-mailové adrese tepna@mestonachod.cz.

  • Nejčtenější

Fenu zavřenou tři týdny v bytě našli na pokraji smrti, žila ve výkalech

Třiatřicetiletý muž z Královéhradecka čelí obvinění z týrání. Odstěhoval se za prací a minimálně tři týdny nechal v...

Řidič terénního auta ujížděl Špindlem 150 km/h, honičku nezvládl a naboural

Terénní auto s opilým a zdrogovaným řidičem honili policisté centrem Špindlerova Mlýna. Ujížděli rychlostí téměř 150...

Nová embrya ohroženého nosorožce. Pomohl samec, s nímž se už nepočítalo

Vědci, včetně odborníků Safari Parku Dvůr Králové, hlásí další úspěch v boji o záchranu téměř vyhynulého nosorožce...

Zahradník krmil čapí sirotky na dvanáctimetrovém sloupu, ti teď odletí do Afriky

Premium Přikrmování čapích mláďat v Mladých Bukách na Trutnovsku bylo úspěšné. Zahynula jim matka a samci Bukáčkovi bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvost mezi chodníky se dočkal, opravám předcházely tři demonstrace

Měří jen pár desítek metrů, byl ve zdevastovaném stavu a jen málokdo by v něm poznal cenný skvost. V Hradci Králové...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Skvost mezi chodníky se dočkal, opravám předcházely tři demonstrace

Měří jen pár desítek metrů, byl ve zdevastovaném stavu a jen málokdo by v něm poznal cenný skvost. V Hradci Králové...

Metrová krajta utekla chovatelce z terária, na zahradě vyděsila sousedy

Obyvatele rodinného domu v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku vyděsil asi metrový had, který se plazil po jejich...

V Hradci očkují v nákupním Atriu, fronta se tvořila ještě před otevřením

Tady se očkuje, oznamují výrazné žluté tečky už na vstupních dveřích do hradeckého obchodního centra Atrium. Zájemce o...

Zloděj využil otevřenou ventilačku, z radnice ukradl trezor s 50 tisíci

Policisté z Rychnovska vypátrali zloděje, který vykradl obecní úřad a odnesl si trezor s hotovostí, notebook a razítka....

Advantage Consulting, s.r.o.
HLEDÁME PLCČKAŘE NAPŘÍČ REPUBLIKOU :) (37.-52.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 37 000 - 52 000 Kč

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...