Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

  8:20
Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom, jak bude lokalita po bývalé Tepně vypadat, rozhodne až nové zastupitelstvo. Ve hře je i přikoupení dalších přilehlých pozemků a staveb.

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě. | foto: archiv města Náchoda

Obyvatelé, architekti i politici si dvanáct let po krachu Tepny docela příjemně lámou hlavu, zda na 2,5 hektarech vzniknou byty, park, dům pro seniory, sportovní hala nebo se znovu na povrch vrátí potok Radechovka. 

Proti marketům se přitom od začátku stavěla jen hrstka aktivistů, kteří zasahovali developerovi do povolovacích procesů u úřadů a v roce 2014 prosadili referendum, jejž ale město předem pohřbilo nevhodným termínem po komunálních volbách.

Vedení radnice v čele s již zemřelým Oldřichem Čtvrtečkou se odvolávalo na to, že si vše vyřeší soukromý developer. I stavební úřad stále tvrdil, že v takzvaném smíšeném území smějí vzniknout markety.

Nákupu pozemků také dřív zabránila vysoká cena. Zastupitelé změnili názor až po řadě roků a letos pozemky s neuklizeným zbořeništěm vykoupili za 56 milionů korun se započtením daně, které současný starosta vyjednal s majitelem. Od prázdnin najatá firma vyklidila plochu a v úterý po letech zmizela i modrá ohrada.

„Musíme komplexně řešit dva pozemky, a to jednak Tepnu, jednak U Bílé růže. Město ho nabídne 1. ledna, je to druhý strategický pozemek. Jak jsme o tom hovořili s kolegy, i tento pozemek by měl být předmětem velkého zadání. Čeká nás nebo ty, kteří přijdou po nás, i třetí věc: podle mého názoru je nutné koupit od holandského investora bílou budovu Tepny. Je to nesmírně důležitá věc. Pokud se toto podaří, opravdu se dostaneme do situace, že můžeme rozhodovat, jak bude město vypadat do budoucna. Je to velmi klíčový moment,“ řekl starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD) při pondělní debatě s občany.

Areál textilky Tepna

  • Továrna zkrachovala v roce 2006, předtím prodala Lidlu starou přádelnu pro stavbu obchodu, zbytek areálu prodala v dražbě konkurzní správkyně. 
  • Část směrem k Plhovskému náměstí nechali citlivě opravit manželé Drapačovi, město jim patrně odprodá neodbouranou „věž“ při Kostelecké ulici, aby ji přestavěli na kancelářské prostory. V opravené továrně působí výrobce kabelů Hronovský. 
  • Bílá budova ve vlastnictví holandského majitele Protivítr-Invest měla projít obnovou, za deset let ale došlo jen na zbourání starší části, kterou poté poskytl pro městské parkoviště. Developer uvažoval o obchodech a stovce bytů a nadzemních i podzemních garážích, radnice se s ním sejde k jednáním po volbách ohledně případného odprodeje. Budova trpí nájezdy zlodějů kovů, nejsou v ní už zasklená okna. 
  • Zbořeniště části Tepny o 2,5 hektarech koupilo město letos od JTH Holding z Teplic za 56 milionů korun. Developer ho získal původně v dražbě za 18 milionů, i přes demoliční výměr nechával budovy dál chátrat, teprve na podzim 2013 je strhnul. Developer chtěl postavit obchodní centrum a obchodní galerii s parkovištěm, loni na ně získal územní rozhodnutí.

Jednu vizi nového území představil mladý architekt Jakub Kopecký. Ve své diplomové práci se věnoval pozemkům Tepny, kam zkusil vložit celou čtvrť „kompaktního města“. Inspiroval se místní zástavbou pod Vyhlídkou i v Bruggách a do centra umístil dvoupatrové domky asi pro 850 obyvatel v nově nakreslených ulicích, kam by směla vjíždět auta jen omezenou rychlostí. Záměrně se nerozhodl pro park, protože do lesů je tu blízko.

Architekti Igor Kovačević a Yvette Vašourková z renomovaného občanského sdružení pro pěstování středoevropské architektury CCEA MOBA zase na příkladech vysvětlovali, jaké možnosti dává transparentní architektonická soutěž.

V místě bývalé Tepny však město bude mít řadu sousedů. Blíž k sídlišti na Plhově je fungující továrna, uvnitř areálu působí i supermarket Lidl a směrem k centru se rozkládá zchátralá bílá budova přádelny. 

S majiteli už starosta jedná nebo bude jednat. Zatím podle něj plocha poslouží jako záchytné parkoviště, které město nechá oplotit, osvětlit a opatřit automatickým systémem. Mezitím město zkusí vyjednat s vlastníky koupi či směnu pozemků, aby zajistilo celkem čtyři vjezdy na plochu.

Dejte prostor pěším

Jeden z debatérů žádal, aby se dal prostor pěším i cyklistům, chtěl i ohrazený prostor pro venčení psů nebo park pro grilování. Místní z nejbližšího okolí se přimlouvali, aby se dořešilo nakládání nynějších kamionů poblíž obytných domů. 

„Chci se zeptat, zda by nebylo vhodné směnit zbytek čistírny odpadních vod v majetku pana Drapače za část pozemků směrem k jeho firmě, aby vznikl nějaký manipulační prostor a neobtěžovalo to okolí,“ navrhoval Tomáš Böhm, který pod zámkem žije.

Radnice předpokládá, že vybere pořadatele architektonické soutěže a do konce roku 2019 uzavře veřejnou debatu o Tepně. V roce 2020 by mohl vítěz rozkreslit projekt. Bude také nutné sehnat peníze na zástavbu a zajistit, aby projekt dobře souzněl s očekávanou revitalizací Zámeckého kopce, na niž současný ministr kultury přislíbil 130 milionů korun v příštích třech letech, nebo s uvažovanou dostavbou Karlova náměstí.

Další obyvatel chtěl v místě Tepny i něco pro děti, aby prý nemusel jezdit do Polska do aquaparku nebo dinoparku. 

Zastupitel a poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale oponoval: „Máme česko-polskou spolupráci, proto není v Náchodě vše, co je v Chudobě a naopak, nedávalo by to smysl, provozní náklady jsou poměrně velké. Ani nemůžeme nakoupit 2,5 hektaru uprostřed města, aby z toho byl nejdražší park ve střední Evropě. Musí tam být něco, co bude mít významný dopad i do daňové výtěžnosti, z toho vyplývá, že by tam měla být část obchodů, aby tam chodili i lidé mimo rezidentů. Je třeba si uvědomit, že musíme hledět i na neekonomické parametry. Když se tam postaví bydlení, nebude se muset zabírat tolik orné půdy a zeleně. Podívejte se na kopce kolem Náchoda, jak se rozlézá zástavba na Lipí a v další příměstské části.“

Místostarosta Jan Čtvrtečka (ČSSD) upozornil, že v Tepně se dá uvažovat o domech, obchodech i nerušivé výrobě, ale město bude svázáno mnoha limity plynoucími z územního plánu i územní studie. Bude potřeba je také změnit.

V zastupitelstvu vytrvale prosazoval změnu názorů na Tepnu zejména Michal Kudrnáč. Dokud ale developer nechával ležet ruiny továrny na místě, schytával za to zastupitel veřejně i množství urážek. Když mu nyní jeho kolega poděkoval v sále divadla, starosta ho okřikl za politikaření.

Opozičník si přeje, aby se hlavně pokračovalo k nové podobě prostoru Tepny i po volbách. 

„Bude nesmírně důležitý už tendr na toho, kdo bude urbanistickou soutěž administrovat. Chtěl bych poprosit, aby se to neuspěchalo, aby se nesoutěžilo jenom tak, kdo to udělá nejlevněji, protože už tato první věc je důležitá a je třeba nastavit podmínky tak, aby soutěž i podklady pro ni byly skutečně kvalitní,“ řekl opoziční zastupitel Kudrnáč (Zelení), který se ohledně Tepny angažoval v referendu i spolku Sbor dobrovolných občanů.

Do debaty o Tepně se lidé stále mohou zapojit. Město sbírá podněty na e-mailové adrese tepna@mestonachod.cz.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mráz, čekání a strach z pohybu kabiny. Jak zachránit lidi z lanovky na Sněžku

Teploměr krátce po deváté ráno ukazuje v Peci pod Sněžkou mínus čtyři stupně Celsia. Ideální podmínky pro trénink...

Cyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Cyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích....

Řidič auta na Náchodsku porazil neosvětleného opilého chodce

Se štěstím vyvázl 28letý muž, do nějž na silnici u České Skalice na Náchodsku za tmy narazilo osobní auto. Jeho řidič...

Lyžařská sezona v Krkonoších a Orlických horách začne už o víkendu

Vlekařům letos mimořádně přeje počasí. Na prvních metrech černohorské sjezdovky Anděl se začne lyžovat už o víkendu....

Benešovka může být zelenou oázou Hradce, ale dům navržený v parku lidem vadí

Více než miliardová revitalizace zubožené Benešovy třídy v Hradci Králové nemůže začít dřív než za čtyři roky, přitom...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...