Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hradecké muzeum chystá exkurzi do Arazimovy četnické pátrací stanice

  10:56
Muzeum východních Čech chystá výstavu Četnické humoresky v Salonu republiky, která poodhalí reálie prvorepublikových hradeckých četníků, jejichž osudy a případy inspirovaly oblíbený seriál České televize. Loni navštívilo muzeum i přes covidové výluky přes 11 tisíc zájemců. Vyšší zájem zaznamenalo také Muzeum války 1866 na Chlumu, kde pokračují práce na projektu nové expozice včetně virtuální nadstavby.
Seriál Četnické homoresky inspirovaly osudy hradeckých četníků.

Seriál Četnické homoresky inspirovaly osudy hradeckých četníků. | foto: Archiv ČT Brno

Muzeum i loni pokračovalo ve virtuálních výstavách, k nimž patří mapa s příběhem Zakladatel moderního muzea, věnovaná Ludvíku Domečkovi, jedné z nejvýraznějších osobností české muzeologie. 

Zájem vzbudila přednáška Archeologie válečných konfliktů 19. století i exkurze Výprava do kraje dinosaurů, jež mapuje východočeské druhohorní pouště v období triasu na Náchodsku. Poslední virtuální exkurzí bylo připomenutí 150. výročí narození architekta Jana Kotěry. 

„Kvůli vládním opatřením, která tradiční Muzejní adventní trh neumožnila, jsme připravili jeho virtuální verzi. Hlavně pro podporu tradičních řemeslných výrobců, kterým byla znemožněna prezentace. Jako Regionální odborné pracoviště pro tradiční lidovou kulturu pro Královéhradecký kraj jsme se také rozhodli upozornit čelné představitele vlády na nekoncepčnost některých pandemických opatření, která přímo popírají ochranu tohoto cenného nehmotného kulturního dědictví,“ říká mluvčí muzea Lucie Peterková.

Muzeum v číslech

  • Muzeum východních Čech ve slavné Kotěrově budově na hradeckém Eliščině nábřeží v roce 2021 nabídlo osm výstav, ty vidělo 11 042 osob, což je o tři a půl tisíce méně než v předchozím roce, za což může hlavně uzavření muzea v prvních pěti měsících roku a četná protipandemická opatření. 
  • Vyšší sezonní návštěvnost zaznamenalo Muzeum války 1866 na Chlumu. Loni tam vstoupilo 5 061 návštěvníků, vrcholem byl tradičně červenec. 
  • Edukační oddělení připravilo pro mateřské, základní a střední školy 58 vzdělávacích programů a také 8 akcí pro rodiny s dětmi v historické budově na Eliščině nábřeží a 18 vzdělávacích programů. V prosinci se otevřela stálá expozice Cesty města věnovaná historii Hradce Králové.

V pevnosti

Kromě dojjazyčného katalogu Rudolf II. Umění pro císaře, který představuje mistrovské práce dvorních umělců císaře Rudolfa II., připravilo muzeum reedici takřka nedostupného spisu Ignáta Herrmanna V pevnosti, která vyšla po 85 letech od prvního vydání. 

„Nejde však jen o prostou reedici. Autoři k ní přistupovali kriticky a množstvím fotografií, historických pohlednic a vyobrazení ji zatraktivnili a zpřístupnili, aby byla četba zajímavá a události přístupnější. Zároveň publikaci obohatili o odborné studie věnující se životu, rodině a dílu Ignáta Herrmanna, jeho pozůstalosti, kterou Muzeum východních Čech v Hradci Králové získalo jako jednu ze svých nejvýznamnějších akvizic v roce 1936, a také dobovému kontextu událostí,“ vysvětluje Peterková.

Do roku 2022 muzeum vstupuje s novou stálou expozicí Cesty města. Tu do konce roku doplní interaktivní vzdělávací program Digitální brána do dějin, určený žákům základních a středních škol. Letos také vznikne Krajské digitalizační pracoviště pro muzejnictví i Centrum pro kreativní prezentaci kulturního dědictví Královéhradeckého kraje.

Četník Arazim

Podle vedoucího návštěvnického oddělení muzea Stanislava Hrbatého je na rok 2022 naplánována opět desítka výstav: 

„Přírodovědné téma nabídne ‚Spoušť plná života‘, která připomene, že i silně narušená místa mohou být útočištěm pro ohrožené organismy. Hlavní myšlenkou je, že těžby mohou za určitých okolností přírodě prospívat. Zaměříme se ale i na řemesla a oblíbená historická témata vztahující se k událostem v regionu. To je případ výstavy Četnické humoresky v Salonu republiky, ta seznámí s reáliemi četnického sboru a zaostří se na prvorepublikové hradecké četníky, jejichž osudy a případy inspirovaly oblíbený seriál České televize.“ 

Výstavu zahájí odhalení přemístěné pamětní desky Josefu Arazimovi. Zároveň se uskuteční dynamická ukázka činnosti československého četnictva 30. let v ulicích Hradce Králové, exkurze do někdejší Arazimovy četnické pátrací stanice a vernisáž výstavy v muzeu. V plánu je také výstava věnovaná scénografii, východočeskému vojenskému letectví a chybět nebudou ani tradiční říjnové Houby živé jedlé a jedovaté.

Rok 1866 ve filmu

V Muzeu války 1866 pokračují práce na projektu nové expozice včetně virtuální nadstavby. Dalším připravovaným projektem je pořad Prusko-rakouská válka ve filmu, který by podle vedoucího Muzea války 1866 Jana Hrubeckého měl přiblížit velmi skromné pokusy zachytit prusko-rakouský konflikt na filmový pás: 

„Součástí komentovaného promítání také budou fragmenty hraných filmů, jejichž premiéry zhatil srpen 1968, či amatérské filmové záběry bojiště u Hradce Králové z první republiky.“

Gayerova kasárna Muzeu východních Čech slouží od roku 1992 především jako sídlo archeologického, historického a přírodovědeckého oddělení s centrálními depozitáři. Jsou tu i konzervátorské a restaurátorské dílny, digitalizační pracoviště a část servisního zázemí. V loňském červenci začalo logisticky a organizačně náročné stěhování do nově zrekonstruovaných prostor. 

„O letních prázdninách byli kompletně přestěhováni pracovníci archeologického a historického oddělení z Malého náměstí. Po vybavení depozitářů moderními kompaktory od října trvá stěhování sbírky, která je dočasně uložena po republice, od Čelákovic přes Rychnov nad Kněžnou až po Jaroměř-Josefov, Stěžery, Pouchov či Všestary,“ říká zástupce ředitele muzea Jaroslav Zámečník. Stěhování potrvá do roku 2023.

Autor:
  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Neukáznění turisté šlapou, kam nemají. Sněžku proto obepnuly kilometry sítí

18. června 2024  15:09

Na vrcholu Sněžky se před začátkem hlavní turistické sezony opět objevily červené ochranné sítě....

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

Skicentrum v Deštném staví novou šestisedačku, nahradí vlek i pomu

17. června 2024  12:25

Největší investice v historii lyžařského střediska v Deštném v Orlických horách je v plném proudu....

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC SEŘIZOVAČ - JUNIOR I SENIOR (30-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...