Mobil dokáže vrátit Kuks do éry hraběte Šporka, areál skenovaly drony

  11:05aktualizováno  11:05
Virtuálně cestovat v čase mohou nyní návštěvníci barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku. Do 18. století, kdy hrabě F. A. Špork komplex budov na obou březích Labe budoval, je přenese nová turistická aplikace s rozšířenou realitou Visit.More pro mobilní telefony.

Kromě virtuální prohlídky areálu s odborným výkladem umožňuje vidět již neexistující stavby a také „přesouvat“ slavné Braunovy sochy Ctností a Neřestí na libovolná místa. Královéhradecký kraj aplikaci s rozšířenou realitou spustil jako první v Česku, za její vývoj zaplatil milion korun. Podobně chce zpřístupnit také Braunův Betlém a Archeopark ve Všestarech.

Fotogalerie

Každý návštěvník Kuksu si může do chytrého telefonu zdarma stáhnout aplikaci v češtině, polštině, angličtině a němčině, která ho vrátí v čase o 300 let, kdy na levém labském břehu stával honosný zámek, kaple nad pramenem, altánky a po kaskádovém schodišti teklo víno. 

Přes fotoaparát mobilního telefonu nebo tabletu uvidí digitální rekonstrukci někdejšího Šporkova panství z roku 1724. „Vnímám aplikaci jako vlajkovou loď, kterou se bude propagace pamětihodností a turistických lokalit do budoucna ubírat,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Aplikaci si lze zčásti stáhnout v AppStoru nebo GooglePlay už doma, celý obsah až v Kuksu. Je určena pro všechny majitele mobilů podporujících operační systémy Android a iOS. Podle Filipa Košťála, projektového manažera společnosti Revitalizace Kuks, cílí na novou generaci turistů. 

„Je zbytečné se bránit trendu chytrých telefonů. Hledali jsme cestu, jak zaujmout mladé a zpřístupnit jim Kuks. Zároveň nám aplikace umožní efektivněji řídit tok návštěvníků, lépe je rozptýlit po celém areálu a prodloužit jejich pobyt. Většina turistů jezdí do Kuksu hlavně kvůli hospitálu, ale historie barokního komplexu začíná na levém břehu Labe,“ vysvětluje Košťál. 

Podle něj nová aplikace nemá v českém cestovním ruchu zatím obdoby a je unikátní i v evropském měřítku. Mohla by se také stát dobrým vzdělávacím nástrojem pro školy.

Virtuální procházka

V základní nabídce jsou čtyři kategorie, jež zahrnují nejlepší místa i doplňkové služby. Kukský areál si libovolně natáčejí a virtuálně procházejí. Historické budovy jsou očíslované, ke každé zastávce patří audioprůvodce.

„Podřídili jsme tomu i ediční plán a veškeré propagační materiály. V terénu jsme instalovali informační cedule, se kterými korespondují čísla zastávek. Na každé ceduli je informace, jak aplikaci stáhnout a kde ji získat,“ poznamenává projektový manažer.

Zájemci si v mobilu či tabletu také mohou libovolně otáčet naskenované sochy ze slavného barokního souboru Ctnosti a Neřesti od Matyáše Bernarda Brauna, které jsou před barokním hospitálem, a promítnout je do skutečného prostředí. Například je možno přemístit sochu na louku, cestu nebo na podlahu místnosti. 

„Mohou tak doma přátelům jedinečným způsobem ukázat, co na Kuksu viděli,“ dodává Košťál.

Budovy digitálně vymodelovali

Na vybraných místech, například na terase před kostelem, se po kliknutí na ikonu označující rozšířenou realitu promítnou do aktuálního záběru budovy na levém břehu Labe, které dnes již nestojí.

Spuštění aplikace předcházel rok příprav. Specialisté areál naskenovali z dronů, bývalé budovy digitálně vymodelovali podle dobových rytin a obrazů.

„Vznikl 3D sken, který poslouží k uchování památky do budoucna a pro eventuální rekonstrukci, pokud se stane katastrofa. Podobně se využijí data při renovaci nedávno shořelé katedrály NotreDame v Paříži,“ poznamenal ředitel společnosti More.is.More, která aplikaci vyvinula, Jiří Forejt.

Kraj chce do světa rozšířené reality převést i další významné lokality. Obdobnou aplikaci připravuje pro Braunův Betlém a pro Archeopark ve Všestarech. Za její vývoj hejtmanství zaplatilo milion korun. „Už nyní patří mezi lídry v cestovním ruchu, aplikace přispěje k tomu, že budeme na žebříčku stoupat,“ řekl Jiří Štěpán.

Barokní areál v Kuksu nechal hrabě Špork vybudovat zkraje 18. století jako lazaret pro přestárlé a vysloužilé vojáky, jeho součástí byly lázně a zámek. Ve 20. století se stal oblíbeným výletním místem. Po velké rekonstrukci za půl miliardy korun mezi lety 2013 a 2015 se návštěvnost v následujících třech sezonách vyhoupla vždy přes sto tisíc lidí (více čtěte v článku Kuks chce překonat rekord). 

V loňském roce do hospitálu zavítalo 97 tisíc platících návštěvníků. Letošní sezonu Kuks zahájil na konci března, výletníci mají na výběr ze čtyř prohlídkových okruhů.

Nejčtenější

Svědkyně v kauze ruských fotbalistů spadla ve Špindlerově Mlýně z balkonu

Soud s ruskými fotbalisty Pavlem Mamajevem a Alexandrem Kokorinem. Oba sedí....

Ruska Jekatěrina Bobkovová, která u soudu svědčila v případu ruských fotbalových reprezentantů Pavla Mamajeva a...

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Rychlík na Trutnovsku sešrotoval auto na přejezdu a odhodil ho do lesa

Zcela zdemolovaný vrak auta po nehodě u Bílé Třemešné.

Střet osobního auta s vlakem u Bílé Třemešné na Trutnovsku nepřežila 42letá řidička. Žena vjela pod rozjetý rychlík z...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Vzpomínky na M.A.S.H. Vrtulníková show v Hradci předvedla padesát strojů

Stroj Guimbal Cabri na vrtulníkovém leteckém dni Helicopter Show, který se...

Nebe nad hradeckým letištěm zaplnilo 18 typů vrtulníků, kteří svou připravenou sestavou odstartovali hlavní program...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Historická C-11 hlásila poruchu, mimořádně přistála na hradeckém letišti

Letecký den v Líních. Ukázka cvičného letounu Let C-11. (8. 9. 2018)

Na hradeckém letišti, které se chystá na sobotní Helicopter Show, nouzově přistávalo historické cvičné letadlo Let C-11...

Najdete na iDNES.cz