Kuks je zase o kus lepší. Hospitál se pochlubí proměněnou lékárnou

  17:36aktualizováno  17:36
Památkáři ukážou obnovenou historickou lékárnu v hospitálu Kuks na Trutnovsku. Zcela novou místností je tu barokní knihovna. Správci památky připravili nejvíc změn ve vybavení interiérů za poslední roky. Turistická sezona začíná v předstihu už o víkendu 23. a 24. března.

Barokní hospitál Kuks má za sebou velkou rekonstrukci mezi lety 2013 až 2015. Od znovuotevření však slibuje řadu novinek, rozrůstá se i zdejší zahrada plná bylin.

Interiéry během zimy obohatily více než dvě stovky předmětů, které byly dosud schované v depozitářích.

„Množstvím novinek, které jsme připravili, je letošní turistická sezona opravdu výjimečná. Změny se dotkly prakticky všech místností, uskutečnili jsme největší doplnění interiérů na základním prohlídkovém okruhu od roku 2015,“ upozorňuje kukský kastelán Libor Švec.

Velké proměny se dočkala barokní lékárna U Granátového jablka. Hned po konci loňské sezony začali řemeslníci restaurovat dřevěnou podlahu ze začátku 20. století v historické lékárně, která byla zakryta kobercem. Tmavě hnědé parkety z dubu bahenního zbrousili, vyčistili a naolejovali.

„Pod touto podlahou se nachází ještě starší dubová prkenná podlaha z období baroka, ale vzhledem k jejímu stavu obnova už nebyla možná,“ vysvětluje správce depozitáře Milan Horák.

Pod hlavou jednorožce na stěně budou nově viset také zrestaurované hodiny. První místnosti před lékárnou památkáři vrátili původní podobu recepturní laboratoře, tedy přípravny léků.

Zcela novou místností je barokní knihovna, kde je pouze zlomek z devíti tisíc svazků uschovaných v depozitáři. Pracovníci hospitálu ji vybavili nábytkem z 19. století, glóbem a přenosnými slunečními hodinami.

Ložnice chovanců přibližují zdejší lazaret

Návštěvníci si nově budou moci prohlédnout i ložnici chovanců s postelemi, sochou Krista a denním řádem. Hrabě František Antonín Špork objekt zkraje 18. století založil jako lazaret pro vysloužilé vojáky, o které pečoval řád milosrdných bratří.

Fotogalerie

Původní podobě se přiblížily také tři místnosti vedle kostela Nejsvětější Trojice, dříve sloužily jako skladiště církevních předmětů používaných při mších a obřadech. Dalšími novinkami v expozici je řeholní hábit milosrdných bratří nebo zvon ze zaniklé hospitální zvonice, která stávala před pokladnou. Ze tří zvonů se dochoval aspoň jediný.

Místnosti barokního komplexu doplnilo velké množství obrazů, rytin a dobových fotografií. Chodbu v prvním patře zpestřil cyklus 37 velkých obrazů ze života svatého Jana z Boha, zakladatele řádu milosrdných bratří.

„Veřejnost je uvidí na speciálních prohlídkách, například během letošní Noci kostelů či Hradozámecké noci,“ upřesňuje Švec.

Už na začátku sezony návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si originál první kresby severního průčelí hospitálu. Na začátku 18. století ji tajně zhotovil děkan Václav Schmidt, kterého na Šporkovo panství vyslala královéhradecká biskupská konzistoř, aby o vznikajícím komplexu podal zprávu.

Ke změně došlo v organizaci prohlídek na základním okruhu, jenž seznamuje s historií a stavebním vývojem hospitálu a s osobností hraběte Šporka.

„Prohlídka bude plynulejší, návštěvníci uvidí mnohem víc z cyklu nástěnných maleb Tanec smrti z 18. století,“ poznamenává kastelán.

Na velký zájem výletníků z Polska hospitál reaguje nasazením polsky hovořícího průvodce. Rodiny s dětmi budou od letoška na všech prohlídkových okruzích platit snížené vstupné. Lepší orientaci po areálu usnadní nové polepy na venkovních informačních tabulích.

Metou opět sto tisíc turistů

Vzhledem k příznivé předpovědi počasí Kuks zahájí sezonu už v sobotu od 9 hodin. Po oba víkendové dny bude otevřeno do 17 hodin. Od příštího víkendu bude památka přístupná každý den kromě pondělí.

V loňské sezoně hospitál navštívilo 97 tisíc lidí. Bylo to poprvé od roku 2015, kdy se návštěvnost nedostala přes stotisícovou hranici. O něco nižší zájem oproti minulým rokům způsobilo extrémně horké léto.

V roce 2015Kuks navštívilo rekordních 140 tisíc turistů, v následujícím roce jich bylo téměř 114 tisíc, v roce 2017 jen o tři tisíce méně.

„Budeme spokojeni s návštěvností, která bude vyšší než před obnovou hospitálu, kdy sem jezdilo 40 až 60 tisíc turistů. Když se budeme blížit ke stotisícové, jako se nám to v posledních sezonách dařilo, budu to považovat za velký úspěch,“ říká Libor Švec.

První větší akcí na Kuksu budou v závěru dubna zahradnické trhy, v červnu se uskuteční třetí ročník historického festivalu Baroko naoko a také Slavnosti koní, historie a řemesel. Ve druhé polovině sezony program z tradičních akcí nabídne kukské vinobraní nebo Svatohubertské slavnosti. Turistická sezona v hospitálu skončí posledního října, obvyklou tečku udělají listopadové vánoční trhy.

V roce 2015 se Kuks otevřel po rozsáhlých opravách:

  • Nejčtenější

Zahraniční dělníci zbili sousedku, která se bránila sexu. Dostali šest let

Krajský soud v Hradci Králové potrestal šesti lety vězení dva Maďary za pokus těžkého ublížení na zdraví a pokus o...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Obžalovaný z výroby dětského porna peskoval žalobce a vyhodil pojistky

U Krajského soudu v Hradci Králové pokračoval proces s Pavlem Rohelem, kterého viní z výroby dětské pornografie a...

Splněný sen, říká spolumajitel o letounu MiG-15. Rád by další stroj

Legendární cvičné letadlo MiG-15 UTI létá nad Hradcem Králové už pátým rokem. Dva nadšenci ho dovezli ze Spojených...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kurýr prohlížel ukradené auto v poli, upoutal pozornost celníků

Celníci dopadli mladého Poláka, který se pokoušel převézt přes Trutnovsko ukradené luxusní auto. Všimli si ho na polní...

Lehký vrtulník škrtl o zem při cvičení nad ranvejí, po pádu se převrátil

Cvičný vrtulník havaroval v úterý večer na letišti v Hradci Králové. Zavadil o zem a při pádu se převrátil. Dvoučlenná...

Soukromé školy si na půjčky samospráv nesáhnou, politikům chybí záruky

Královéhradecký kraj a pravděpodobně ani město Hradec Králové nepůjčí peníze na provoz soukromým školám Sion, které se...

Kokain pašovali jako stojan na dort pro dětskou oslavu, tvrdí obžaloba

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá případ pětičlenného gangu, který podle spisu pašoval kokain z Brazílie do Česka....

Najdete na iDNES.cz