Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Proti plánům na sjezdovku v Hradci se strhly protesty, vznikla i petice

  16:03
Již dlouho v Hradci Králové nebyl projekt, který by vzbuzoval tak ostře protichůdné reakce jako obnova lyžařského svahu na Rozárce. Ozvaly se místní samosprávy i senátor, vznikla petice. O budoucnosti hradecké sjezdovky rozhodne pondělní zastupitelstvo.

Bývalá sjezdovka Rozárka ve střední části kopce sv. Jana na Novém Hradci Králové. (23. 2. 2021) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zastupitelé mají schvalovat plány, které v únoru představil Petr Smola. Provozovatel úspěšného malšovického Parku Na Větvi by od města chtěl do dlouhodobého nájmu získat pozemky na Novém Hradci Králové, konkrétně svah Rozárku, na němž se naposledy lyžovalo v roce 1992.

Smola ve spolupráci s architektem Davidem Vávrou před dvěma měsíci na tiskové videokonferenci ukázal plány na vznik moderního sportovního areálu s vyhlídkovou restaurací a lyžařským svahem se syntetickým materiálem Snowflex.

Vedení města v čele s primátorem se netajilo nadšením a nedávné jednání výboru pro územní plánování s jistými výhradami poslalo záměr do zastupitelstva.

Námitky proti obnově sjezdovky nemá osm členů výboru, zdrželi se však zastupitelé Jan Holásek (HDK), Aleš Dohnal (Piráti), zastupitel určený pro pořízení územního plánu Adam Záruba (Změna a Zelení), Jiří Langer (ANO) a architekt František Křelina.

Současně vzniklo společné prohlášení šesti komisí místních samospráv, Okrašlovacího spolku Hradec Králové a senátora Jana Holáska. To oceňuje iniciativu Smoly a Vávry na oživení celé lokality, avšak zároveň vyzývá vedení města, aby Rozárku řešilo systematicky, ruku v ruce s veřejností i experty, ale hlavně transparentně.

V pondělí pak vznikla petice, jež radnici žádá, aby zveřejnila výsledky ankety na využití svahu z roku 2015 a také aby vypsala urbanisticko-architektonickou soutěž. Nevadí záměr investora, ale spíš postup města, jež by podle kritiků mělo vypsat veřejnou soutěž a magickou Rozárku rozhodně na několik desetiletí nepředávat do soukromých rukou.

Smola chce požádat o právo stavby a rád by získal Rozárku do pronájmu nejméně na 30 let.

„Vizualizace architekta Davida Vávry je pouhou startovací čárou, v dalších fázích již v projektu budeme spolupracovat s vedením města, KMS, výborem pro územní plánování a se sousedy. Od začátku se snažíme o otevřenou a transparentní komunikaci směrem k městu i veřejnosti. Jasně říkáme, že úspěšný projekt musí být výhodný nejen pro nás, ale i pro město,“ říká Petr Smola, který se v únoru setkal s vřelou reakcí města.

„Projekt se mi skutečně moc líbí. Vzhledem k tomu, že by to měla být velice významná rekreační záležitost pro Hradečáky, byl bych pro pronájem firmě. Snad bych se dokonce přimlouval i za poněkud přívětivé nájemné, protože to beru jako velmi dobrý počin a užitečnou věc,“ netají se primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Projekt není domyšlený, tvrdí kritik

Už před dvěma měsíci se ozval Adam Záruba. Zastupitel určený pro územní plán neradil Rozárku odevzdat hned prvnímu zájemci. Nyní ještě přitvrdil.

„Prezentace na výboru pro územní plánování mě nepřesvědčily, projekt není domyšlený. Například slova pana Vávry, že v jeden okamžik se tam bude moci pohybovat jen kolem deseti lidí vyvolávají otázku, jestli z toho nebude soukromý klub nebo projekt jen pro pár vyvolených. Nezaujala mě ani architektonická stránka a také bych byl pro vypsání soutěže, zkrátka transparentní postup,“ řekl.

Poznamenal, že se mu nelíbí také závazek pro další generace. „Pokud by budoucí vedení města chtělo na svahu udělat něco zajímavého, v podstatě by to touto smlouvou bylo zablokované. Nelíbí se mi také, jaký je tlak na to, aby projekt vznikl. Působí to na mě jako propojení hradecké politiky a byznysu, tedy produkt politiky, která tu byla před lety,“ zmínil.

Náměstek primátora pro oblast majetku města Pavel Marek (ANO) řekl, že projekt je pro něj pozitivní už jen tím, že se město lokalitě začalo více věnovat.

„Je možné, že i kdyby tento investor nedopadl, Rozárka bude mít našlápnuto aspoň k tomu, že se problémy začnou řešit. Za posledních 20 let byla většina projektů, které se tu mohly uskutečnit, pouze na papíře, bez investorů a dalšího postupu. Třeba se vybral záměr, ale nikdo se mu nevěnoval. Jsme připraveni jednat o každé variantě, která pomůže té lokalitě v uvedení do standardního stavu,“ říká.

Architekti Jiřičná i Pleskot by mohli mít zájem

Pět členů výboru pro územní plánování, kteří se zdrželi hlasování, má výhrady například k dostupnosti oblíbené vyhlídky i svahu, některým se příliš nelíbí ani navržená Vávrova restaurace s velkými kulatými okny, otázky vyvolává také parkoviště. Nejvíc však rezonuje požadavek na vyhlášení architektonické soutěže.

Plány dosud jen krachovaly

Zájem o Rozárku je největší od roku 1998, kdy hradecký lyžařský klub prodal kartáče do Zlína. Město za zabývalo například myšlenkami soukromých investorů na stavbu bobové dráhy, testovacího centra zasněžovacích technologií, soukromého sportovního areálu nebo tréninkového oválu pro závodní chrty.

V roce 2015 se Hradec ucházel o 25milionový grant nadace Proměny. Magistrát chtěl na Rozárce vybudovat příjemnou odpočinkovou zónu, ve které by zůstal co nejvíce zachován přírodní ráz místa, zmiňoval i možnou stavbu rozhledny, občerstvení nebo dětského hřiště. Všechny dosavadní plány však rychle vzaly za své.

„V první řadě bychom si měli říct, co od lokality Rozárka očekáváme v širším kontextu lokality kopce Svatého Jana, a to s ohledem na názory obyvatel, na územní plán i majetkové poměry, a stanovit podmínky pro další postup. Poté by mělo následovat vyhlášení soutěže na architektonické řešení a výběr vhodného soukromého partnera, který by se na realizaci projektu dále podílel. Je třeba hodnotit zejména architektonické a funkční řešení a dále výhodnost obchodních podmínek pro město, protože celý projekt se má realizovat na městských pozemcích,“ zdůrazňuje senátor za Hradecko Jan Holásek.

Zároveň zalitoval, že se výbor pro územní plánování neztotožnil s případným výběrem z více návrhů.

„Oslovili jsme ateliéry předních českých architektů, jako jsou Eva Jiřičná, Dam Architekti nebo Josef Pleskot. Všichni vyjádřili v závislosti na dalších podmínkách o účast na architektonickém řešení zájem. Navrhovali jsme do soutěže pozvat i pana architekta Vávru, který již na věci začal pracovat, a případně další architekty. Celý návrh postupu při soutěži jsme v písemné podobě předložili výboru pro územní plán, kde však tato myšlenka bohužel nezískala podporu,“ řekl.

Podobně hovoří rovněž předseda zastupitelského klubu Pirátů Aleš Dohnal, který si sice dovede představit jiné využití svahu než jako sjezdovku ze syntetických materiálů, ale mnohem víc mu prý vadí netransparentnost.

„Je bez diskuse, že u takto lukrativní lokality by město mělo vybírat z více nabídek. Měli bychom to otevřít i dalším možným zájemcům a vybrat ten nejlepší projekt. Skutečně mi vadí způsob, že je tu jen jedno řešení od jednoho investora a že se nezeptáme nikoho dalšího, zda by o území měl zájem a třeba i za výhodnějších podmínek pro město,“ zmínil.

Doba nájmu: ne pod 30 let

Petr Smola ví, že na pondělním zastupitelstvu může čelit velmi nepříjemným dotazům.

„Odpůrce naší myšlenky vnímám a předpokládám diskusi na zastupitelstvu. Na druhou stranu mám radost z konstruktivní diskuse na výboru pro územní plánování, kde jsme s Davidem Vávrou téměř hodinu a půl odpovídali na dotazy a nakonec přesvědčili většinu členů. To, že nikdo nebyl proti naší myšlence, beru jako velký úspěch,“ říká.

Smola nezastírá, že by Rozárku chtěl získat na několik desetiletí. „Doba, po kterou žádáme příslušná práva k pozemkům, se musí odvíjet od délky realizace projektu a samozřejmě i od výše investovaných finančních prostředků. Proto by neměla být kratší než 30 let,“ poznamenal.

  • Nejčtenější

Sundali billboard na nákup zbraní pro Ukrajinu. Vyvolával strach, zdůvodnili

Premium Reklamní společnost BigMedia odstranila v Hradci Králové billboard, který vyzýval k finančnímu příspěvku na nákup...

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalová aréna v Hradci dostává obrysy, hotová bude přesně za rok

Přesně za rok se má slavnostně otevírat největší stavba v novodobé historii Hradce Králové. Multifunkční fotbalový...

V Adršpachu spadl horolezec, na pomoc mu z vrtulníku slanil lékař

V sobotu v podvečer spadl horolezec v Adršpachu u Křížového vrchu. Ve špatně dostupném terénu mu na pomoc slanil lékař...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kemp u nádrže Rozkoš znovu hledá provozovatele, podmínky zmírnily

Česká Skalice se podruhé pokouší pronajmout autokemp u nádrže Rozkoš. Případným investorům zmírnila podmínky. Oproti...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Na Broumovsku přežil rekordní počet sokolů, z hnízd vylétla desítka mláďat

Úspěchem dopadlo letošní hnízdění kriticky ohrožených sokolů stěhovavých v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Na...

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

Do dvorského safari parku dorazili tučňáci citliví na stres, potřebují klid

Safari Park Dvůr Králové ve středu pozdě večer přivítal nové vzácné obyvatele. Hejno tučňáků brýlových dorazilo po...

Hip Hop Kemp vrátím do života, slibuje zakladatel festivalu Radek Maliník

Uznávaný festival Hip Hop Kemp, na který jezdívalo až 25 tisíc diváků z celé Evropy, už třetím rokem po sobě nebude....

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROINŽENÝR (35-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...