Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

U Rozkoše otevřou cyklistům dva kilometry stezky, okruh je v nedohlednu

  8:45
První cyklisté a bruslaři už objevují zákruty nové asfaltky mezi Šerčí a Provodovem u přehrady Rozkoš na Náchodsku. Firma předala asi dvoukilometrový úsek cyklostezky koncem dubna a v polovině května zřejmě bude kolaudace.

Na podzim přibude úsek z Klenů k českoskalickému autokempu, kde je stavba přerušena kvůli hnízdění ptáků.

Osmnáctikilometrový okruh kolem Rozkoše je součástí vznikající Kladské stezky. Ta chce navázat na velmi oblíbenou Labskou cyklostezku z roku 2013. Propojí Jaroměř, Náchod a polskou Kudowu Zdrój, rodí se však obtížně.

„K Rozkoši přijíždí ročně čím dál více cyklistů a nabízí se tu možnost propojit atraktivní místa v rovinatém terénu tak, aby to bylo i bezpečné, pro rodiny s dětmi i sportovce. Nyní je již hotova stavební dokumentace na celý cyklookruh okolo Rozkoše, dva ze sedmi úseků dokončíme letos,“ popisuje starostka České Skalice Zuzana Jungwirthová (Pro město), která předsedá dobrovolnému svazku obcí (DSO) Kladská stezka.

Nová cyklostezka mezi Provodovem a Šerčí (1. 5. 2021)

Úsek u Provodova nahradil rozbitou silničku. K rekonstruovanému křížku z roku 1874 přibylo odpočinkové místo s naučnou tabulí o historii zaniklé vesničky Domkov, již pohltila v 60. letech přehrada.

Východní zátoka Rozkoše je od stezky jen pár metrů, cedulky však upozorňují, že by se teď do podmáčeného lesa plného ptačího zpěvu nemělo vstupovat. Občas projede traktor či auto, rychle profrčí mladí sportovci na silničních kolech i akční senioři. Početná rodina se psem doprovází teenagerku, která zkouší bruslit.

Letošní části stezky budou stát 16 milionů korun. Podílí se na nich místní akční skupina Mezi Úpou a Metují s evropskou dotací, k níž obce doplácejí pět procent, kraj, Provodov-Šonov i Česká Skalice.

Tour de Rozkoš

Okružní jízda kolem přehrady vede často po úzkých i frekventovaných vozovkách. Citelné je to hlavně mezi Českou Skalicí a hrází Rozkoše. Naplánovaný cyklookruh má proto vést po pozemcích Povodí Labe a částečně po pozemcích vykoupených DSO Kladská stezka.

„Tour de Rozkoš byla vždy oblíbená výletní trasa s dětmi na kole. Jen je to poslední dobou od Spyty po hráz o život,“ potvrzuje zkušenost Petra Ptáčková z Náchoda.

Kladská stezka z Jaroměře do Náchoda a okruh kolem Rozkoše

(úsek, majitel projektové dokumentace, platnost stavebního povolení)

úsek Rozkoš 1: Česká Skalice–Spyta, DSO, od července 2019

Rozkoš 2: Spyta–Jesenice–Nahořany, DSO, od března 2021

Rozkoš 3: Nahořany, DSO, od srpna 2019

Rozkoš 4: Nahořany–Lhota, DSO, již prodloužené SP od března 2021

Rozkoš 5: Provodov–Šonov, DSO, od srpna 2019

Rozkoš 6: Šeřeč–Provodov, DSO, stavba v trase původní silnice čeká na kolaudaci, 1,7kilometrový úsek vyšel na 6,1 milionu korun

Rozkoš 7: Autocamping Rozkoš – Kleny, DSO, vznikne 1,75 kilometru za 9,7 milionu, stavba je přerušena od dubna do konce září, dokončení na podzim 2021

Václavice–I/14: Náchod, nemá územní rozhodnutí

podjezd Bražec: Náchod, nemá územní rozhodnutí

Jaroměř–Rychnovek: DSO, vykoupeny pozemky, projektuje se

Než se okruh dostaví, potrvá to. Pět zbývajících úseků má již stavební povolení, jenže peníze na ně nejsou. DSO chce pokračovat stavbou úseku z Provodova do Šonova, o příspěvek už na kraji požádal, ale letos bez úspěchu.

„Na zbývající část okruhu kolem Rozkoše by bylo potřeba ještě 60 milionů korun, ale to byl odhad z minulých let, takže to může být víc. Nepřipadá v úvahu vystavět cyklostezku jen z peněz obcí,“ vysvětluje Zdena Hovorková z DSO Kladská stezka.

Kraj přitom dával obcím větší přísliby právě proto, že cyklostezka od Jaroměře po Náchod by měla mít nadregionální význam.

„Obce, kterými prochází, byly krajem ujištěny, že jejich role je v pomoci s výkupy pozemků a projektové části a že realizace bude spočívat na kraji. Je to strategická regionální stavba spojující Hradec Králové, Jaroměř, Českou Skalici a do budoucna Náchod,“ namítá starostka Jungwirthová.

Projekty i administrativa leží na DSO, rozpočty na stavební práce se dělí poměrně mezi obce. Malé vesnice by to bez dotací vůbec neutáhly, i Česká Skalice se musí poohlédnout po dalších dotacích.

Kraj přijme cyklokoordinátora

Kraj přispívá na projekty cyklostezek i samotné stavby, dává však obcím pouze polovinu nákladů.

Nejsou to horentní sumy, v posledních třech letech kraj rozděloval na cyklodopravu ročně jen 4 až 7,5 milionu korun.

„Letos jsme v programu pro cyklostezky zvýšili částku na 16,5 milionu korun. Uvidíme, co umožní příjmy kraje. Byl bych rád, aby to i dál byly rozumné částky, v podpoře cyklodopravy chci pokračovat,“ tvrdí krajský radní pro regionální rozvoj, evropské granty a dotace Adam Valenta (Piráti).

Příslib podpory koalice vepsala i do nedávno zveřejněného programového prohlášení. Kraj už podle Valenty připravuje novou koncepci udržitelné mobility. Na odbor regionálního rozvoje přijmou cyklokoordinátora, který by starostům měl pomáhat s projekty, jak to dříve zajišťovala společnost Královéhradecká labská.

Stavby u Náchoda závisejí na přeložce I/14

Už v minulosti Náchod postavil stezku k polské hranici u Kudowy Zdrój. Nechal také zpracovat projekt nového úseku Václavice-I/14, jenže cyklostezka ústila na rušné silnici a policie s tím nesouhlasila.

Řešit se to dalo jen nadjezdem či podjezdem. Zamýšlený podjezd i václavický úsek však zatím nemají ani územní rozhodnutí.

„V této věci jsme komunikovali s projektantem a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). Poslední korespondence je z března 2018. Tehdy se práce v součinnosti projektanta a ŘSD s největší pravděpodobností zastavily z důvodu, že je nutné sloučit přípravu stavby se stavbou přeložky I/14 Nové Město nad Metují,“ vysvětluje mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Další vsi chtějí stezky kvůli dojíždění do firem

Česká Skalice vybudovala úsek cyklostezky od vojenského hřbitova do Zlíče a další úsek z autokempu do Zlíče. Teď chystá jejich propojení, starou lávku přes přivaděč řeky Úpy do Rozkoše nahradí novým ocelovým mostem, který se dokončuje. Radnice chce spojit v budoucnu i výletní cíl v Ratibořicích s předměstským Zájezdem.

Také další obce v okolí České Skalice stojí o propojení cyklostezkami. Svazek obcí mikroregion Úpa chce spojit Zlíč, Žernov, Červenou Horu a Červený Kostelec, protože v městech sídlí zaměstnavatelé a lidé z vesnic dojíždějí.

„Jezdit v tomto úseku je nechtěný adrenalinový sport, mám to zažité několikrát v týdnu. V současné době se teprve zpracovává vyhledávací studie, pak budou následovat projektové práce a majetková vypořádání. To bude oříšek,“ říká starosta Žernova Libor Mojžíš (za ODS).

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jičín.

Výsledky pro: Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, TrutnovChlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Nová Paka, Hronovostatní

  • Nejčtenější

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K dálnici D11 povede nová spojka. Z hradeckého okruhu odkloní tisíce aut

Největší hradecké sídliště je o krok blíž k důležité spojce, která ho propojí s dálnicemi D11 a D35. Do tří let chce...

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Farmáři vezli Náchodem zabité ovce. Protestovali proti vlkům i politikům

Rozzlobení farmáři z Broumovska znovu varovali před ochranou vlků, kvůli níž trpí jejich stáda. Na valníku dovezli do...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Řidič se hnal po dálnici u Jaroměře rychlostí 227 km/h, čeká ho pokuta

Dálniční policisté přistihli řidiče vozu značky BMW, který na dálnici u Jaroměře na Náchodsku překročil povolenou...

Zařídil cestu do Ameriky i Antonínu Dvořákovi. Neruda tehdy na lístek neměl

Premium Vystěhovalecký agent Alois Kareš, rodák z Vamberka na Rychnovsku, založil v 19. století první českou vystěhovaleckou...

Ve druhém kole vyzve na Jičínsku senátora Czernina podnikatel Dědeček z ANO

Ve volbách do Senátu na Jičínsku a v části Nymburska se ve druhém kole utká obhajující senátor Tomáš Czernin s...

Vše je otevřené, věří lídryně ANO v Hradci. Mluvila se zástupci ODS a SPD

Jednička kandidátky vítězného hnutí ANO v Hradci Králové Jana Šandová už ví, že první primátorkou v historii města...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...