Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při stavbě stezky na Kuks se nepodvádělo, řeší se prominutí vrácení dotace

  9:57
Kriminalisté ukončili vyšetřování společnosti Královéhradecká labská, která postavila cyklostezku na Kuks a dále se o ni stará. Podle policistů se neziskovka nedopustila dotačního podvodu, kraj dál řeší vrácení dotace.
Cyklostezka z Hradce Králové na Kuks

Cyklostezka z Hradce Králové na Kuks | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dlouholetý starosta Smiřic na Hradecku a faktický šéf obecně prospěšné společnosti Královéhradecká labská (KHL) Luboš Tuzar (Volba pro Smiřice) si může po více než ročním vyšetřování policií oddechnout.

Kriminalisté mu dali za pravdu a odložili případ možného dotačního podvodu v neziskovce, která postavila cyklostezku z Hradce Králové na Kuks a dál se stará o její údržbu.

Kromě toho Tuzar se svým týmem v minulosti pro Královéhradecký kraj připravoval koncepci cyklodopravy a právě zde mělo dojít k pochybení.

Bývalému vedení kraje se nezdálo vyúčtování dotací za roky 2015 až 2017, kdy stál v čele KHL právě Tuzar. Kontrola úřadu upozornila na nesrovnalosti v administrativě a kraj následně žádal vrátit zpět dotace ve výši 4,15 milionu korun a dalších 3,45 milionu jako penále.

Nezdály se údajně příliš stručné výstupy, ve výročních zprávách zcela chybělo vyúčtování dotací a komise vytkla KHL i to, že se svým šéfem podepisovala smlouvy o dílo bez výběrového řízení. Tuzarovi tak za tři kontrolované roky zadala práci za 1,87 milionu korun.

„K žádné předložené faktuře či daňovému dokladu nebyl předložen obsah plnění proplaceného společností, předávací protokoly či jakýkoliv jiný důkaz o rozsahu a kvalitě poskytnutých služeb jednotlivými dodavateli,“ píše se v protokolu z veřejnosprávní kontroly, který má MF DNES k dispozici.

Tuzar: kontrola byla účelová

Luboš Tuzar už loni kritiku kraje odmítl. Podle něj kontroly přišly účelově. Společnost navíc neměla žádné zaměstnance, a tak bylo podle něj logické, že práci zadá třetím osobám.

„Jako přípustné nástroje pro vyúčtování byly i v usnesení (zastupitelstva) kraje jmenovány příkazní smlouvy, případně fakturace OSVČ (osob samostatně výdělečně činných, pozn. red.). Čemu se kdo diví, že jsme ty příkazní smlouvy použili, když nám to bylo umožněno?“ reagoval loni Tuzar.

Nesrovnalosti označuje pouze za administrativní pochybení. Za pravdu mu nyní dala i policie, podle níž k podvodu nedošlo. „Případ podezření ze spáchání zločinu dotačního podvodu, který se týkal čerpání peněz na rozvoj cyklostezek v Královéhradeckém kraji, jsme v těchto dnech odložili, neboť se neprokázalo spáchání trestného činu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

„V podstatě to dopadlo podle našeho očekávání, protože jsme celou záležitost považovali za vykonstruovanou věc,“ reaguje Luboš Tuzar.

Kraj případ usnout nenechá

Rozhodnutí policie odvalilo velký balvan nejen ve Smiřicích, ale i na kraji, jehož zastupitelstvo už předloni řešilo žádost o prominutí vratky dotace i penále. Rozhodnutí o sumě 7,6 milionu korun opakovaně odložilo na dobu, kdy policie ukončí šetření. Potíží je totiž i to, že KHL nemá téměř žádný majetek, kromě samotné cyklostezky. Kraj si přesto v minulých měsících zažádal o takzvaný zajišťovací prostředek.

„Ten by nám umožnil zajistit si majetek pro případnou exekuci. Nyní studujeme rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, v nejbližších týdnech k tomu bude politická diskuse v radě a zastupitelstvu a budeme to dál řešit,“ vysvětluje radní kraje pro majetek Václav Řehoř (ODS).

Žádné jednání o dalším postupu se však v koalici zatím nekonalo. Tuzar očekává, že kraj nakonec žádost o prominutí schválí.

„Věříme, že by se k tomu měl postavit standardně jako k deseti jiným případům ročně podobného charakteru, kdy se zjistilo nějaké administrativní pochybení,“ míní Tuzar.

Roli asi převezme hejtmanství

Hejtmanství už několik let společnosti KHL neposílá dotace na koordinační činnost v oblasti cyklo, in-line a bike projektů. Řešit mělo asi 500 kilometrů dálkových cyklotras napříč regionem. Nyní to vypadá, že se penězovod už neobnoví. Nové vedení kraje zvažuje přesun agendy na odbor regionálního rozvoje.

„Dostáváme požadavky od různých obcí, po této koordinační činnosti je poptávka. Někdo to musí zmapovat, projít majetkové možnosti, vytvořit různé varianty. Starostové s tím mají malou zkušenost, nemají na to čas a nezřídka se stane, že trasa vede někde na okraji katastru za kopcem a obec z toho nemá nic. Tak proč by se o to starali?“ popisuje agendu radní kraje pro regionální rozvoj a dotace Adam Valenta (Piráti).

Kraj chce pro agendu přijmout jednoho úředníka. Oslovil i starostu Tuzara, zda by s rozjezdem prací nepomohl. Nyní totiž koncepce několik let stojí a jen málo lidí s ní má praktické zkušenosti.

„Je ve hře, že bych byl nějaký mentor nebo poradce. Ochota z mé strany určitě je,“ říká Tuzar.

Jiná situace je s hlavní náplní obecně prospěšné společnosti, kterou před lety založil kraj spolu s Hradcem Králové, Jaroměří, Kuksem a Smiřicemi, aby vybudovala a poté spravovala cyklostezku na Kuks. Na tuto činnost dál dostává dotace. Naposledy ji minulý týden schválila rada Hradce Králové.

„Správu stezky lze samozřejmě řešit i jinak, ale my nebudeme iniciovat, aby se ten systém měnil. Nevidíme v tom žádný problém,“ komentuje přiklepnutí dotace náměstek hradeckého primátora Pavel Marek (ANO).

Na základní údržbu dostává KHL od svých zakladatelů dohromady 350 tisíc korun ročně. Proti změnám v systému je i starosta Jaroměře Josef Horáček (Volba pro město): „Za mě je ideální, aby organizace fungovala dál, protože si myslím, že se projevila jako skvělý správce a údržbář té stezky. Představoval bych si však, že se její činnost koordinátora okleští a zůstane jen údržba.“

Populární cykostezka

Cyklostezka na Kuks patří k nejvytíženějším trasám v kraji. Otevřená je od května 2013 a ročně ji navštíví stovky tisíc cyklistů, bruslařů či pěších turistů. Její údržbu nemají na starosti jednotlivé obce, ale právě KHL, která má v majetku většinu trasy a další úseky má smluvně zajištěny s vlastníky pozemků.

„Pokud by se společnost měla zrušit, nedovedu si představit, jak bychom tato věcná břemena převáděli na obce nebo na kraj. Tehdy se to velmi těžce vyjednávalo a mohli bychom se dostat do potíží. Nejsem si zcela jistý, jestli by se to povedlo převést,“ varuje Horáček.

  • Nejčtenější

Obviněný z vraždy chlapce přišel k soudu v teplácích. Léta beru pervitin, tvrdí

Před Krajským soudem v Hradci Králové dnes stanul Jan Bárta v případu vraždy čtrnáctiletého chlapce. Obžaloba ho viní, že hocha ubodal začátkem ledna na hradeckém vlakovém nádraží. Podle spisu měl...

10. července 2024,  aktualizováno  12:19

Po přívalové vlně dálniční křižovatka „plavala“. Odtok ucpalo bahno z polí

Páteční liják během deseti minut zaplavil do výše půl metru nájezd na dálnici D11 u Hradce Králové. Podle silničářů za záplavu nemůže nevhodné technické řešení, ale ucpaný odtok. Svědci popsali, že...

15. července 2024  17:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zákazu předjel civilní vůz policie a dupl na plyn, hned přišel o řidičák

Během pár okamžiků přišel o řidičák jednadvacetiletý šofér, který na Jičínsku v zákazu nejprve předjel civilní vůz dálniční policie a hned nato překročil povolenou rychlost mimo obec o 60 km/h. Jeho...

10. července 2024  16:21

Voda se valila spárami v podlaze, říčka v Hradci tekla zahradou

Novostavbou na okraji Hradce Králové se při středeční bouřce prohnala voda z říčky Melounky, která se vylila z břehů. Její koryto nebylo v laguně vůbec patrné. Majitelé se snažili živel vyhnat z domu...

11. července 2024  17:07

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička nože zůstala v hlavě, za vraždu čtrnáctiletého chlapce dostal muž 18 let

Za lednovou vraždu čtrnáctiletého chlapce Krajský soud v Hradci Králové potrestal Jana Bártu 18 lety vězení. Podle verdiktu hocha ubodal v kolejišti hradeckého nádraží 25 ranami. Narkomanovi s...

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  13:43

Bydlení v Harmonii je lepší, teď seniory děsí stěhování kvůli opravám

Všechny klienty obřího bytového domu Harmonie v Hradci Králové nemine stěhování. Čtrnáctipatrový domov seniorů na Moravském Předměstí čekají za rok rozsáhlé opravy až za 400 milionů korun. Kvůli tomu...

17. července 2024  16:17

Na křižovatce Mileta hloubí podchody, piloty jsou 11 metrů hluboko kvůli vodě

Stavba křižovatky Mileta v centru Hradce Králové postoupila do fáze hloubení podchodů pod silničním okruhem. Stavaři vyvrtali množství děr pro železobetonové piloty. Oprava nejfrekventovanější...

17. července 2024  10:55

Pardubický kraj láká na jízdy parními vlaky. ETCS je totiž z koridoru vykáže

Milovníci parních jízd mají v létě poslední možnost projet se historickou soupravou po prvním železničním koridoru a navštívit Pardubice a Hradec Králové. Po zavedení evropského zabezpečovacího...

17. července 2024  10:35

Řeka u Hradce vyplavila domy, místní chtějí kvůli nápravě blokovat obchvat

Plotiště na předměstí Hradce Králové zasáhla minulý týden rozvodněná Melounka a voda z okolních polí. Místní nyní budou tlačit na hradeckou radnici i Povodí Labe, aby se to už neopakovalo. Vinu...

16. července 2024  16:10

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...