Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Při stavbě stezky na Kuks se nepodvádělo, řeší se prominutí vrácení dotace

  9:57
Kriminalisté ukončili vyšetřování společnosti Královéhradecká labská, která postavila cyklostezku na Kuks a dále se o ni stará. Podle policistů se neziskovka nedopustila dotačního podvodu, kraj dál řeší vrácení dotace.

Cyklostezka z Hradce Králové na Kuks | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dlouholetý starosta Smiřic na Hradecku a faktický šéf obecně prospěšné společnosti Královéhradecká labská (KHL) Luboš Tuzar (Volba pro Smiřice) si může po více než ročním vyšetřování policií oddechnout.

Kriminalisté mu dali za pravdu a odložili případ možného dotačního podvodu v neziskovce, která postavila cyklostezku z Hradce Králové na Kuks a dál se stará o její údržbu.

Kromě toho Tuzar se svým týmem v minulosti pro Královéhradecký kraj připravoval koncepci cyklodopravy a právě zde mělo dojít k pochybení.

Bývalému vedení kraje se nezdálo vyúčtování dotací za roky 2015 až 2017, kdy stál v čele KHL právě Tuzar. Kontrola úřadu upozornila na nesrovnalosti v administrativě a kraj následně žádal vrátit zpět dotace ve výši 4,15 milionu korun a dalších 3,45 milionu jako penále.

Nezdály se údajně příliš stručné výstupy, ve výročních zprávách zcela chybělo vyúčtování dotací a komise vytkla KHL i to, že se svým šéfem podepisovala smlouvy o dílo bez výběrového řízení. Tuzarovi tak za tři kontrolované roky zadala práci za 1,87 milionu korun.

„K žádné předložené faktuře či daňovému dokladu nebyl předložen obsah plnění proplaceného společností, předávací protokoly či jakýkoliv jiný důkaz o rozsahu a kvalitě poskytnutých služeb jednotlivými dodavateli,“ píše se v protokolu z veřejnosprávní kontroly, který má MF DNES k dispozici.

Tuzar: kontrola byla účelová

Luboš Tuzar už loni kritiku kraje odmítl. Podle něj kontroly přišly účelově. Společnost navíc neměla žádné zaměstnance, a tak bylo podle něj logické, že práci zadá třetím osobám.

„Jako přípustné nástroje pro vyúčtování byly i v usnesení (zastupitelstva) kraje jmenovány příkazní smlouvy, případně fakturace OSVČ (osob samostatně výdělečně činných, pozn. red.). Čemu se kdo diví, že jsme ty příkazní smlouvy použili, když nám to bylo umožněno?“ reagoval loni Tuzar.

Nesrovnalosti označuje pouze za administrativní pochybení. Za pravdu mu nyní dala i policie, podle níž k podvodu nedošlo. „Případ podezření ze spáchání zločinu dotačního podvodu, který se týkal čerpání peněz na rozvoj cyklostezek v Královéhradeckém kraji, jsme v těchto dnech odložili, neboť se neprokázalo spáchání trestného činu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

„V podstatě to dopadlo podle našeho očekávání, protože jsme celou záležitost považovali za vykonstruovanou věc,“ reaguje Luboš Tuzar.

Kraj případ usnout nenechá

Rozhodnutí policie odvalilo velký balvan nejen ve Smiřicích, ale i na kraji, jehož zastupitelstvo už předloni řešilo žádost o prominutí vratky dotace i penále. Rozhodnutí o sumě 7,6 milionu korun opakovaně odložilo na dobu, kdy policie ukončí šetření. Potíží je totiž i to, že KHL nemá téměř žádný majetek, kromě samotné cyklostezky. Kraj si přesto v minulých měsících zažádal o takzvaný zajišťovací prostředek.

„Ten by nám umožnil zajistit si majetek pro případnou exekuci. Nyní studujeme rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, v nejbližších týdnech k tomu bude politická diskuse v radě a zastupitelstvu a budeme to dál řešit,“ vysvětluje radní kraje pro majetek Václav Řehoř (ODS).

Žádné jednání o dalším postupu se však v koalici zatím nekonalo. Tuzar očekává, že kraj nakonec žádost o prominutí schválí.

„Věříme, že by se k tomu měl postavit standardně jako k deseti jiným případům ročně podobného charakteru, kdy se zjistilo nějaké administrativní pochybení,“ míní Tuzar.

Roli asi převezme hejtmanství

Hejtmanství už několik let společnosti KHL neposílá dotace na koordinační činnost v oblasti cyklo, in-line a bike projektů. Řešit mělo asi 500 kilometrů dálkových cyklotras napříč regionem. Nyní to vypadá, že se penězovod už neobnoví. Nové vedení kraje zvažuje přesun agendy na odbor regionálního rozvoje.

„Dostáváme požadavky od různých obcí, po této koordinační činnosti je poptávka. Někdo to musí zmapovat, projít majetkové možnosti, vytvořit různé varianty. Starostové s tím mají malou zkušenost, nemají na to čas a nezřídka se stane, že trasa vede někde na okraji katastru za kopcem a obec z toho nemá nic. Tak proč by se o to starali?“ popisuje agendu radní kraje pro regionální rozvoj a dotace Adam Valenta (Piráti).

Kraj chce pro agendu přijmout jednoho úředníka. Oslovil i starostu Tuzara, zda by s rozjezdem prací nepomohl. Nyní totiž koncepce několik let stojí a jen málo lidí s ní má praktické zkušenosti.

„Je ve hře, že bych byl nějaký mentor nebo poradce. Ochota z mé strany určitě je,“ říká Tuzar.

Jiná situace je s hlavní náplní obecně prospěšné společnosti, kterou před lety založil kraj spolu s Hradcem Králové, Jaroměří, Kuksem a Smiřicemi, aby vybudovala a poté spravovala cyklostezku na Kuks. Na tuto činnost dál dostává dotace. Naposledy ji minulý týden schválila rada Hradce Králové.

„Správu stezky lze samozřejmě řešit i jinak, ale my nebudeme iniciovat, aby se ten systém měnil. Nevidíme v tom žádný problém,“ komentuje přiklepnutí dotace náměstek hradeckého primátora Pavel Marek (ANO).

Na základní údržbu dostává KHL od svých zakladatelů dohromady 350 tisíc korun ročně. Proti změnám v systému je i starosta Jaroměře Josef Horáček (Volba pro město): „Za mě je ideální, aby organizace fungovala dál, protože si myslím, že se projevila jako skvělý správce a údržbář té stezky. Představoval bych si však, že se její činnost koordinátora okleští a zůstane jen údržba.“

Populární cykostezka

Cyklostezka na Kuks patří k nejvytíženějším trasám v kraji. Otevřená je od května 2013 a ročně ji navštíví stovky tisíc cyklistů, bruslařů či pěších turistů. Její údržbu nemají na starosti jednotlivé obce, ale právě KHL, která má v majetku většinu trasy a další úseky má smluvně zajištěny s vlastníky pozemků.

„Pokud by se společnost měla zrušit, nedovedu si představit, jak bychom tato věcná břemena převáděli na obce nebo na kraj. Tehdy se to velmi těžce vyjednávalo a mohli bychom se dostat do potíží. Nejsem si zcela jistý, jestli by se to povedlo převést,“ varuje Horáček.

  • Nejčtenější

Český výletník: Poezie stranou. Babiččino údolí je jen turistická iluze

Nedávný televizní film oživil zájem o Boženu Němcovou a také o Babičku. S ní je spojeno Babiččino údolí u České...

Indickou mutaci koronaviru potvrdili po Praze rovněž v Hradci Králové

Národní referenční laboratoř potvrdila takzvanou indickou mutaci zatím u jednoho ze dvou podezřelých vzorků zachycených...

Fréza čistí silnici od Výrovky k Luční boudě, bariéra v traverzu má 6 metrů

Rolba a sněžná fréza začaly prorážet horskou cestu mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších. V traverzu byla navátá až...

Muž odvezl z firmy deset tun měděného odpadu, přišel si na milion

Kriminalisté přistihli dvojici mužů z Královéhradecka, kteří si ve sběrně chtěli přilepšit prodejem měděného odpadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kácení semaforů v Hradci začíná, vznikne 38 chytrých křižovatek

Už v červnu chce Hradec Králové začít budovat inteligentní dopravní systém za 230 milionů, který magistrát připravuje...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Královéhradecký kraj opraví silnice za miliardu, většinu platí z dotací

Stavební sezona na silnicích v Královéhradeckém kraji se už naplno rozeběhla. Pracovat se začalo na silnici z Jaroměře...

Fréza čistí silnici od Výrovky k Luční boudě, bariéra v traverzu má 6 metrů

Rolba a sněžná fréza začaly prorážet horskou cestu mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších. V traverzu byla navátá až...

Soukromá škola Sion v Hradci Králové přistavuje dvě patra za 60 milionů

Soukromá základní škola Sion z Hradce Králové bude mít nové prostory za 60 milionů korun. Vzniknou dvě nová patra s...

Galerie získala kolekci sběratele Tutsche, měl čich na autory od 80. let

Královéhradecká Galerie moderního umění zakoupila za 12 milionů korun početnou sbírku nebývalé umělecké hodnoty, kterou...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...