Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Muzea v Královéhradeckém kraji otevřela, chystá se rudolfinská výstava

  10:24
Po téměř půl roce se také v Královéhradeckém kraji otvírají všechna krajská muzea a galerie. Hradecké Muzeum východních Čech zatím zpřístupní expozice jen o víkendech. Akcí roku se mají stát díla dvorních umělců Rudolfa II.

Muzeum východních Čech | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Královéhradeckém kraji se epidemická situace zlepšila natolik, že ho vláda zařadila mezi vybrané regiony, kde se kulturní instituce mohly otevřít alespoň zčásti. 

Zatím s víkendovým provozem počítá Muzeum východních Čech v budově na Eliščině nábřeží a Muzeum války 1866 na Chlumu. V historické Kotěrově budově jsou dvě prodloužené výstavy z loňského roku: Pražský groš – příběh nejstarší české mince a Století Karla Otčenáška. Opožděnou premiéru si odbude archeologická výstava Poklady spolupráce, připravovaná na březen.

Tři následující neděle muzeum zpřístupní budovu rodinným skupinám pro komentované prohlídky zakončené na vyhlídkové terase. V letní sezoně je nabízí dvakrát týdně pro maximálně sedmičlenné skupiny.

„Do zahájení plnohodnotného denního provozu tuto prohlídku umožníme alespoň rodinám či osobám žijícím v jedné domácnosti, aby byla dodržena platná opatření,“ uvedl vedoucí návštěvnického oddělení muzea Stanislav Hrbatý.

Se zahájením plného provozu muzeum počítá na konci května. Hlavní výstava představí mistrovské práce dvorních umělců Rudolfa II. ze soukromých sbírek, například Pietera Stevense, Dirka de Quade van Ravesteyna nebo Adriaena de Vriese včetně grafických listů, kreseb a map. Unikátem bude portrét císaře od Lucase van Valckenborcha vzniklý před rokem 1585.

Expozice budou o květnových víkendech otevřeny od 10 do 18 hodin, pobočka na Chlumu od 9 do 17 hodin, stejně jako rozhledna v areálu Bojiště.

Týden v muzeu zdarma

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou zažily první návštěvníky v pondělí. V bývalých kasárnách je expozice historických fotografií Rychnovska a také částečně obnovený Památník Karla Plachetky s interaktivními prvky.

Úterkem začíná sezona v náchodské Galerii výtvarného umění výstavou obrazů Jana Kanta a Triptychu Jana Paula. Dílo vyjadřující úctu a respekt ke křesťanství vznikalo deset let, autor ho dokončil loni.

Akcí Týden v muzeu zdarma zahájí v pátek Muzeum Náchodska, otevře pobočky v Náchodě, Hronově a Polici nad Metují. V hronovském a polickém muzeu nabídne bezplatné návštěvy jen do neděle. Novinkou v benediktinském klášteře v Polici je autorská výstava fotografií Zdeňka Odla, je zaměřena na broumovské barokní kostely.

Dvě nové výstavy připravilo Muzeum hry v Jičíně. Představují odkaz významného památkáře Jaroslava Wágnera, od jehož narození uplyne sto let, a také Jičínsko očima výtvarníků.

V úterý se kromě vrchlabského muzea v bývalém augustiniánském klášteře, které je v rekonstrukci, otevírají muzea Správy Krkonošského národního parku. Jilemnická pobočka prodloužila do 6. června výstavu Stopy osvobození v Jilemnici, kterou muzejníci instalovali před rokem k 75. výročí událostí května 1945. Do stejné doby potrvá výstava mapující monolitické kříže ze středověku i novověku v Českém ráji a Podkrkonoší.

V historických domcích na náměstí Míru ve Vrchlabí je k vidění přehlídka obrazů Friedricha Iwana, potrvá do začátku září. Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou ukazuje fotografie Petra Kučery, který dokumentoval život v západokrkonošské obci v první polovině minulého století. Pohled na stolování v minulosti přináší výstava U prostřeného stolu. Obě jsou prodlouženy do příštího března.

Druhé květnové pondělí by se měla otevřít také informační centra národního parku v Harrachově, Peci pod Sněžkou a Špindlerově Mlýně.

Víkendový nával v zoo

Už v polovině dubna otevřel Safari park ve Dvoře Králové nad Labem. V půlce května plánuje spustit sezonu v africkém a lvím safari. Krajská organizace, která ztráty v koronavirové krizi vyčíslila na desítky milionů korun, může aktuálně naplnit pětinu kapacity areálu, v jednu dobu zde smí být na tři tisíce návštěvníků.

Po několikaměsíční uzavírce je zájem veřejnosti značný, zejména o víkendech. Kapacita hlavního parkoviště dokonce v některých dnech nestačí a lidé, stejně jako v létě, parkují na protilehlé louce. Dosavadní maximum padlo předminulou sobotu, kdy si elektronickou vstupenku koupily více než čtyři tisíce lidí. O tomto víkendu se sobotní návštěvnost přehoupla přes 3 700.

„V týdnu chodí na 400 lidí denně, což je srovnatelné s předchozími roky. Letošní víkendová návštěvnost je v porovnání s minulými sezonami dokonce ještě o něco vyšší,“ přiblížila mluvčí safari parku Zuzana Boučková.

Protože vládní nařízení neumožňují skupinové prohlídky, zůstává zavřena většina hradů a zámků. Výletníci se tak zatím musí spokojit alespoň s venkovními areály, třeba s bylinkovou zahradou v hospitálu Kuks. „Od doby, kdy se povolilo cestování mezi okresy, návštěva citelně stoupla,“ sdělil kukský kastelán Libor Švec.

Otazník visí nad letními kulturními akcemi. Památkáři doufají, že alespoň v hlavní sezoně budou povoleny. Třeba státní zámek v Ratibořicích do konce června odpískal všechny akce. Řadu novinek připravuje Kuks. V červenci je na letní scéně v plánu Dvořákova Rusalka, muzikál Robinson Crusoe s Danielem Hůlkou, Noc na Karlštejně nebo Strašidlo cantervillské.

„Na otevření hospitálu jsme připraveni. Samozřejmě bude záležet, co v tu dobu bude povoleno,“ dodává kastelán. Jedním z mála hradů, který za stávajících podmínek může otevřít, je kupříkladu Bezděz na Českolipsku.

Za Kulisu i na moderní umění

V úterý otevírá i Galerie moderního umění v Hradci Králové. Ve vstupní hale zůstává prodloužená intervence Za Kulisou Dalibora Bači, což je tmavá a zvukově izolovaná komora, v níž umělec strávil čtyři týdenní pobyty. Prvním výstupem je nenápadné překrytí oken fotografickými tisky reprodukujícími skutečný výhled.

V prvním patře pozdně secesní budovy je dlouhodobá výstava Nekousavě kousati – Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji. Představuje kolekci děl, kterou autor věnoval v roce 2008 rodnému kraji, od barokního zlaceného rámu po atraktivní a radikálně barevná díla z posledních let.

Ve druhém a třetím patře se otevřou dvě nové stálé expozice Minulé století – dvacet osobností od kurátorky GMU Petry Příkazské a Posledních padesát let od jednoho z předních teoretiků současného českého umění Tomáše Pospiszyla.

V době uzavření se galerie věnovala rozsáhlé akviziční činnosti a vydala populárně naučnou knihu s odlehčeným názvem Galerie moderního (č)umění s ilustracemi Marie Juklíkové, jež seznamuje s historií i současností Galerie moderního umění, objasňuje pojmy výtvarného umění a odhaluje každodenní život v galerii.

Vstup do galerie bude možný pouze s respirátorem. „Předchozí rezervace vstupenek není potřeba. Vzhledem k rozlehlé ploše se návštěvníci nemusí bát, že by do galerie nebyli vpuštěni,“ říká mluvčí galerie Hana Doležalová.

Galerie moderního umění v úterý představí Tutschovu sbírku čítající na 800 děl, kterou nedávno získala za 12 milionů korun. Jde o největší akvizici umění v historii krajských galerií.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zadlužený předseda vysál účet společenství vlastníků, zbyla stokoruna

Ze společné pokladny jednoho panelového domu v Hradci Králové si předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ)...

Za jízdu v Krkonoších na motorkách zaplatili jezdci stotisícové pokuty

Čtyři motocyklisté, kteří loni 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších, již pokuty,...

Obviněný fatálně napadl spoluvězně ve vazbě, za vraždu mu hrozí až 18 let

Policie vyšetřuje vraždu v královéhradecké vazební věznici. Minulý týden 3. května tam vazebně stíhaný muž v ranních...

Hovězí steak z laboratoře. Talentovaná výzkumnice vyvíjí kultivované maso

Premium Teprve sedmnáctiletá studentka gymnázia z Hradce Králové Kateřina Marešová je už nyní nadějnou výzkumnicí. Pracuje pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž z Trutnovska přišel na návštěvu se zbraní, hostitel se postřelil

Setkání dvou kamarádů na Trutnovsku skončilo vážným zraněním. Jeden z nich totiž přišel na návštěvu se zbraní a půjčil...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Hovězí steak z laboratoře. Talentovaná výzkumnice vyvíjí kultivované maso

Premium Teprve sedmnáctiletá studentka gymnázia z Hradce Králové Kateřina Marešová je už nyní nadějnou výzkumnicí. Pracuje pro...

Na Broumovsku se nachází tři vlčí smečky. Potvrdil to monitoring Hnutí Duha

Celoplošné mapování výskytu vlka obecného na Broumovsku a okolí potvrdilo výskyt tří smeček. Monitoring se uskutečnil...

Zadlužený předseda vysál účet společenství vlastníků, zbyla stokoruna

Ze společné pokladny jednoho panelového domu v Hradci Králové si předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ)...

Radní v Hradci slyšeli ostrá slova k „jámě“, parkovišti pod náměstím

Projekt podzemního parkoviště v centru Hradce Králové stále budí velké emoce. Tři vrty již potvrdily, že stavět je...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...