Kostel sv. Markéty v obci Šonov na Broumovsku

Kostel sv. Markéty v obci Šonov na Broumovsku | foto: Královéhradecký kraj

Dientzenhoferovy kostely na Broumovsku jsou národní kulturní památkou

  • 0
Soubor deseti kostelů a jedné kaple na Broumovsku se stal národní kulturní památkou. Unikátní kolekce sakrálních staveb otce a syna Dientzenhoferů představuje architektonické skvosty mistrně zasazené do krajiny bývalých Sudet.

Stavby otce a syna Dientzenhoferů vznikly v krátkém období mezi lety 1709 a 1743, a to na zakázku tehdejšího opata břevnovsko-broumovského benediktinského kláštera Otmara Zinkeho. Ten chtěl nahradit nevyhovující síť dřevěných kostelů. 

Díky jeho snažení nevznikly jen barokní kostely, ale také kamenné kříže, plastiky, sochy, křížové cesty a další drobné sakrální stavby rozmístěné po celém broumovském regionu.

Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích na Broumovsku

Otec a syn Dientzenhoferové se při plánování kostelů brilantně vyrovnali s požadavky zadavatele na jednoduchý typ venkovského kostela, který měl být zdobným a důstojným místem pro uctívání Boha, ale současně neměl být příliš drahý. Náklady totiž hradily jednotlivé farnosti, opatství jim pouze na stavbu zapůjčilo polovinu peněz a poskytlo vyřazený mobiliář z jiných kostelů.

Kontrapunkt k vrcholné tvorbě

Jde o kontrapunkt k Dientzenhoferově vrcholné tvorbě, mezi jeho nejvelkolepější díla patří monumentální stavba klášterního kostela sv. Mikuláše na Starém Městě, chrám sv. Máří Magdalény v Karlových Varech, kostel sv. Bartoloměje v Praze a dostavba chrámu sv. Mikuláše na pražské Malé Straně. 

Vedle toho se synem byli mistry jednoduchých staveb kostelů právě broumovské skupiny nebo drobných venkovských kostelů, on sám se na nich podílel z titulu funkce dvorského stavitele.

Stavby musely pojmout početnou obec věřících z vesnic, které v té době měly i kolem 1 500 obyvatel. Po druhé světové válce však přes 20 tisíc Němců muselo své domovy a s nimi i kostely opustit.

Za poklady Broumovska

Unikátem je dokonalé sepětí staveb s krajinou v česko-polském pohraničí. „Dientzenhoferům se podařilo postavit nové dominanty na mírných návrších a v těžištích rozvíjejících se obcí. Vytvořili optické vazby mezi lokalitami i směrem k broumovskému klášteru, který byl urbanistickým, duchovním a kulturním centrem regionu,“ uvedla hejtmanova náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši).

Kostelům pomáhá i letní festival s neopakovatelnou atmosférou Za poklady Broumovska, v jehož rámci každou prázdninovou sobotu je v jednom z nich koncert, vystupovali tu Štefan Margita, Dagmar Pecková, Karel Růžička, Jiří Bárta a mnohá přední komorní i větší tělesa. Dobrovolné vstupné jde na nutné opravy zanedbaných staveb. 

V květnu 2016 se objevila iniciativa s cílem dosáhnout zapsání broumovské skupiny kostelů na seznam UNESCO.

Broumovská skupina kostelů:

kostel sv. Michaela archanděla, obec Vernéřovice
(1719–1721, Kryštof Dientzenhofer)

kostel sv. Anny, obec Vižňov
(1724–1727, Kilián Ignác Dientzenhofer)

kostel sv. Barbory, obec Otovice
(1725–1727, Kryštof Dientzenhofer)

kostel sv. Jakuba Většího, obec Ruprechtice
(1720–1723, Kryštof Dientzenhofer)

kostel Všech svatých, obec Heřmánkovice
(1722–1726, Kilián Ignác Dientzenhofer)

kostel sv. Prokopa, obec Bezděkov nad Metují
(1724–1727, Kilián Ignác Dientzenhofer)

kostel sv. Václava, obec Broumov
(1728–1729, Kilián Ignác Dientzenhofer)

kostel sv. Markéty, obec Šonov
(1726–1730, Kilián Ignác Dientzenhofer)

kostel sv. Maří Magdalény, obec Božanov
(1733–1738, Kilián Ignác Dientzenhofer)

kaple P. Marie Sněžné na Hvězdě, obec Hlavňov
(1732–1733, Kilián Ignác Dientzenhofer)

kostel sv. Jiří a Martina v Martínkovicích. V letech 1692–98 vznikl přestavbou gotického kostela na barokní podle návrhu Martina Allia z Löwenthalu a je nejstarší stavbou prohlašovaného souboru. Stojí významově a historicky na samém počátku monumentálního projektu barokní stavební obnovy regionu.

Zdroj: Královéhradecký kraj