Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

RECENZE: Zbabělce zdobí Danny a živelná muzika, místy trpí doslovností

  7:46
Nová dramatizace prvotiny Josefa Škvoreckého v hradeckém Klicperově divadle je úctyhodná, už jen pro příslovečnou „práci jak na kostele“. Umělecký šéf Pavel Khek s dramaturgyní Lenkou Smrčkovou poslali ve Zbabělcích na jeviště téměř celý soubor a našli i ideálního Dannyho.

Herec a saxofonista William Valerián ztvárnil ve Zbabělcích hlavní roli. | foto: Klicperovo divadlo

Režisér s dramaturgyní dali mnoha hercům hudební nástroje či mikrofon, kulisáky oblékli do černi smrtihlavů SS nebo do montérek zbrojovky. Ještě přidali jedenáctičlenný swingband, který má základ ve skupině Jazz Police a její rytmice: kytarista Vladimír Šrámek, bubeník Tomáš Votava a baskytarista Filip Vondruška.

A navrch ještě v Hradci našli ideálního představitele Škvoreckého alter ega Dannyho Smiřického, William Valerián v sympatické přirozenosti saxofonového frajera, milostného outsidera i sečtělého introverta vše takřka bez zastávky odehraje, odvypráví a i skvěle odfouká.

Když početným swingovým orlojem energicky lomcují hudební i milostné pudy a střety s děvčaty, jsou Zbabělci strhující, děj získává na lehkosti, kouzlo skutečného přátelství i milostných avantýr ostře kontrastuje s blížící se hrůzou.

Spontánnost, chuť ke hře, k tanci i skvělým dialogům plným podmanivé hovorové češtiny neskrývá ani dobře rozvržený dívčí kvartet Michala Gatialová, Natálie Holíková, Anna Kratochvílová a Anna Peřinová. S nimi si dobře rozumí Jakub Tvrdík, Jan Vápeník či Vojtěch Říha s gustem pro všudypřítomný humor a muzikantství.

Přesto inscenace trpí nevyrovnanou roztříštěností a doslovností, což bývá věčný úděl literárního díla na jevišti, pocitová délka notně přesahuje avizované necelé tři hodiny. Ruší i závěrečný dějepis i proměna Smiřického ve Škvoreckého.

Škvoreckého svět a jeho Kostelec (Náchod) má díky scénografovi Michalu Syrovému podobu nádraží a nákladního vagonu, v jehož dveřích mizí Židovka Rebeka a jenž je základem pro pódium v lokále Port Arthur.

Hudební nastudování má než k dobové swingové eleganci blíže k rockové vervě, což nevadí u šlágrů Cheek to Cheek nebo Just A Gigolo, ba naopak. Když se však se stejnou silou opřou do Kata a blázna od V+W, zaniká text i smysl.

Autor rozdělil knihu do osmi kapitol, co kapitola to den, na což inscenátoři rezignovali, divák se může cítit v květnových událostech v Kostelci zmaten. Což může být i záměr, ani Škvoreckého hrdinové nevěděli dne ani hodiny, zvlášť když každý ve městě to viděl jinak.

Herecké výkony i nekonečné pochody

Ze spousty postav vynikají spíše ty ženské. Marie Kleplová ve zkratce ztvární domovnici, která by neublížila kuřeti, ale Němce by vymlátila do jednoho, Lenka Loubalová v roli paní Erlichové je tichým symbolem odsunu a nespravedlivého hněvu květnových odbojářů z leknutí.

Zbabělci

Klicperovo divadlo

premiéra 11. prosince 2021

režie: Pavel Khek

dramatizace: Lenka Smrčková a Pavel Khek

hrají: William Valerián, Michala Gatialová, Vojtěch Říha, Jakub Tvrdík, Jan Vápeník, Natálie Holíková, Lenka Loubalová, Jan Bílek, Filip Richtermoc a další

Hodnocení: 65 %

Vlastní příběh v několika větách vystaví herecky i pěvecky suverénní Martina Nováková.

Znamenitá je i Kamila Sedlárová v roli starostlivé a ustýskané Dannyho mámy nad šicím strojem, zahrané v čistém hereckém stylu v duchu předlohy.

Z městské honorace pány ve stejném duchu převyšují Josef Čepelka a hlavně Filip Richtermoc jako holič Leneček, jeho noční přistižení městskou gardou při cestě od dámy a trvání na předpisech náleží k vrcholům inscenace a je dokonalým obrazem českého maloměsta v nebezpečí.

Ostatní včetně kolaboranta Bartošíka či sokola Bohadla se tenčí do karikatur či černobílého zla. Nekonečné se zdají noční pochody městem, podivné rozkazy z pivovaru, zavírání odhodlaných k boji. Vnější znaky lidské ustrašenosti a zbabělosti však brání většímu prožitku, pochopení i strachu.

Finále odrecituje chór

Rozporuplná je i stylizace finále – válečná vřava i pomsta – na divadle to nejtěžší. Tvůrci zvolili metodu živého obrazu a patetické recitace chóru, kdy sošní aktéři odvyprávějí, co vidí. Do všeho zmatku přicházejí bolestné ztráty i překvapivá poznání skutečných zbabělců a hrdinů.

Modýlek tanku však nejde dohromady s realistickým kulometem, působivé však jsou nacistické povely z amplionu. (Ale těžko se smířit s tím, že esesák se ohání plynovkou a ne devítkou parabellou, což není výčitka, spíš povzdech nad rezignací na jeden z válečných symbolů). 

Khekovi Zbabělci jsou nejlepší tam, kde jako na velkém plátně swinguje živelná muzika, kde se zpívá, tančí a miluje. Zbytek by stačil naznačit i bez Batmana.

Autor:
  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Tržby z dodávek vykrádal gang cizinců. Sledovali je a propichovali kola

Šestičlenný gang cizinců z Náchodska se specializoval na zásobovací dodávky převážející tržby a k jejich vykradení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Na okraji Nového Města vyroste 80 domků. Podle kritiků zabrání obchvatu

Na poli na okraji Nového Města nad Metují na Náchodsku může vyrůst 80 rodinných domů. Počítá s tím územní plán,...

Opatovická elektrárna dostala výjimku pro emise oxidů dusíku a rtuti

Až pět měsíců poté, co začaly platit přísnější emisní limity, získala elektrárna v Opatovicích (EOP) výjimku od...

Zrádná zatáčka, kam často létá záchranářský vrtulník, má nové značení

Na zrádnou pravotočivou zatáčku mezi Kosičkami a státní silnicí z Hradce Králové do Prahy už řidiče upozorňují nové...

Tržby z dodávek vykrádal gang cizinců. Sledovali je a propichovali kola

Šestičlenný gang cizinců z Náchodska se specializoval na zásobovací dodávky převážející tržby a k jejich vykradení...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...