Podle archeologa Muzea Českého ráje v Turnově Jana Prostředníka zatím nacházeli jen dílny podél řeky Jizery směrem na Mladou Boleslav.
„Tady to je první nález, který respektuje komunikaci, která procházela dál na Jičínsko,“ uvedl Prostředník.
Právě při stezkách dílny vznikaly, aby jejich majitelé měli větší šanci své zboží prodat. Dílnu z mladší doby kamenné určenou k výrobě štípané i broušené industrie objevili archeologové na Valdštejnsku na pozemku, kde staví halu výrobce svítidel.
„V dílně se vyráběly nástroje z pazourku, který se donášel z okolí Hrádku nad Nisou. Další surovinou tam byl jaspis od Kozákova. Kamenné sekyrky se vyráběly z naší originální suroviny, která se vyskytuje mezi Jabloncem a Tanvaldem,“ uvedl Prostředník.
Podle archeologa v dílně z pátého tisíciletí před naším letopočtem se našly stopy po broušení, ale i vrtání otvorů pro topůrka. Výzkum ještě neskončil. Archeologové odebrali veškerou hlínu, jež se v prostoru pravěké dílny nacházela, a nyní ji zpracovávají.
„Potrvá to měsíce. Je toho 180 pytlů. Stovky metrických centů, které postupně na jemném sítku rozplavujeme, abychom zachránili veškeré artefakty,“ řekl Prostředník.
Pozůstatky dílny jsou na břehu dnes už zaniklého Pelešanského jezera. Místo, kde se nacházela, bylo obývané i později. Archeologové objevili stopy osídlení z pozdní doby bronzové - 1000 až 800 let před naším letopočtem, i z mladší doby železné.