Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Nebezpečné čističky jsou mimo provoz, odvoz zamořené zeminy však vázne

  15:02
Hradci Králové se podařilo odstavit tři čističky odpadu, které ve městě nechaly mnoho nebezpečných chemikálií a kontaminovanou zeminu. Jedna z firem se však nechce čističky zcela vzdát.

Jímky s neznámým obsahem v hradecké čističce Dekos | foto: Petr Záleský, MF DNES

Když hradecká radnice před dvěma lety vyhlásila válku trojici nebezpečných čističek odpadu, ani ti největší optimisté nemohli tušit, že půjde o krátkou bitvu s vítězným koncem. Vítězství je to však jen relativní.

O jedné z odstavených čističek se totiž město domnívá, že bude chtít obnovit provoz. Další dvě po sobě nechaly velké množství produktů určených k čištění, v horším případě dokonce zplundrovaný areál a přibližně 2,5 tisíce tun kontaminované zeminy.

Ještě v roce 2019 marný boj vzdalo zařízení společnosti Dekos, vzápětí Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zastavila provoz čističky firmy Purum v Březhradě.

Stejná společnost pak letos v lednu začala vyklízet areál v Kuklenách. Zatímco odtud zbývá jen odvézt zapomenuté chemikálie a přát si, aby se neprokázala kontaminace půdy a podzemních vod, Purum se nechce zcela vzdát čističky v někdejším březhradském masokombinátu.

Odvoz 400 tun měsíčně vázne

Nejhorší je však situace kolem Labe u výpadovky na Pardubice. Firma Dekos se trikem přepisu na jinou společnost pokusila zbavit povinnosti odvozit ze svého bývalého areálu 400 tun kontaminovaného odpadu měsíčně. To jí neprošlo a loni na podzim s likvidací skutečně začala, ale nesrovnatelně pomalejším tempem, než které jí bylo uloženo.

Podle údajů krajského úřadu začala zeminu zamořenou ropnými produkty vyvážet v říjnu, v listopadu ve čtyřech termínech odvezla celkem skoro 30 tun, pak se však dva a půl měsíce neobjevila vůbec, poté teprve 2. února zmizelo 7,5 tuny nepořádku.

25. ledna 2021

„Na základě rozhodnutí krajského úřadu měl provozovatel zahájit odvoz nebezpečného odpadu v rozsahu nejméně 400 tun měsíčně. Provozovatel svou povinnost nesplnil, a tak krajský úřad rozhodl o uzavření provozu. V současnosti se v zařízení nachází ještě dva a půl tisíce tun nebezpečných odpadů,“ říká náměstek hejtmana za oblast životního prostředí Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Podle něj bývalého provozovatele musela postrčit až sankce. „Firma dostala rozhodnutí, jak má odvážet nezpracovaný odpad, došlo však ke změně jednatele, k nedodržení harmonogramu a pokutě sto tisíc korun. Nyní dodali další harmonogram, který však není tak rychlý jako původní, ale odpad postupně skutečně odvážejí. Cílovým stavem je, aby byl areál prostý především zeminy s ropnými produkty,“ uvedl.

Případ Dekos navzdory ukončení provozu rozčílil náměstka hradeckého primátora pro oblast životního prostředí Martina Hanouska (Změna a Zelení), podle kterého svůj díl viny za nevyvezený „svinčík“ nese i hejtmanství.

„Krajský úřad nečiní například v odvozu odpadů z Dekosu, tak jsme ho jako město vyzvali k exekuci krajského rozhodnutí, když ho vlastník areálu neplní. Krajský úřad to odmítl, ačkoliv je ohroženo životní prostředí a ačkoliv by měl na plnění svých rozhodnutí dohlížet a vymáhat je,“ tvrdí.

Svinčík zbyl i v Kuklenách

Další chemikálie se i přes ukončení provozu nacházejí v nyní již bývalé čističce společnosti Purum v Kuklenách. Ze dvora sice již zmizely tisícilitrové kontejnery s neznámým obsahem, cisterny přivážející nebezpečný odpad, prázdné jsou i bazény, ve kterých se ještě nedávno skladovala černá tekutina, podle vyjádření kraje však množství nebezpečných látek ještě zbývá odvézt.

Jednatel společnosti Purum Daniel Kraft řekl, že firma se o zbývající látky ve svém nyní již bývalém areálu postará a v Kuklenách definitivně končí.

„Vzhledem k tomu, že po republice máme takových provozů asi patnáct a jeden kvůli nevoli zavíráme, provoz rozmělníme po dalších,“ sdělil Kraft a dodal, že strach Hradce z čističky považuje za zbytečnou hysterii, se kterou nemá cenu bojovat.

I kdyby Purum provoz své čističky neukončil sám, musel by to udělat nedobrovolně. Krajský odbor životního prostředí a zemědělství totiž na začátku února rozhodl, že záměr nakládat v této lokalitě s nebezpečnými látkami musí být podroben procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA). Bez výsledků tohoto procesu nelze vydat ani změnu integrovaného povolení, o kterou provozovatel usiloval.

S obnovením provozu v Březhradu kraj nepočítá

Stejná společnost musela po rozhodnutí ČIŽP odstavit svou další kritizovanou čističku - v Březhradu, protože mimo jiné nedoložila, kde skončilo nejméně 1 220 kubíků odpadních vod. „Očekávám, že to ještě bude úřední boj,“ myslí si náměstek Hanousek.

„Provozovatel usiloval o změnu integrovaného povolení, což krajský úřad zamítl. Neprokázal totiž, že stav zařízení je v řádném stavu, který by vyloučil možnost ohrožení bezpečnosti osob, majetku, životního prostředí a dalších chráněných zájmů. Zařízení ale nikdy nebylo uvedeno do plánovaného provozu, takže odtud žádné nebezpečí nehrozí,“ zdůrazňuje Bělobrádek.

Míní, že není možné, aby se čistička v Březhradu kromě zpracování odpadních vod zaměřila i na požadovanou likvidaci odpadů obsahujících těžké kovy a nebezpečné chemikálie.

„Provoz v Březhradu je uzavřen. I ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí postupujeme tak, abychom měli páku a záruky, že se zruší to, co tam být nemá. Rozhodně se nepočítá s obnovením provozu, obzvlášť pak pro nakládání s nebezpečnými odpady,“ řekl.

  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Vary urvaly vítězství v Brně, Budějovice skolily lídra. Hradec dominoval

Hokejová extraliga ve svém 46. kole přivítala další dva týmy zpět ve hře. Prvním z nich byla Kometa Brno, která...

Tržby z dodávek vykrádal gang cizinců. Sledovali je a propichovali kola

Šestičlenný gang cizinců z Náchodska se specializoval na zásobovací dodávky převážející tržby a k jejich vykradení...

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zrádná zatáčka, kam často létá záchranářský vrtulník, má nové značení

Na zrádnou pravotočivou zatáčku mezi Kosičkami a státní silnicí z Hradce Králové do Prahy už řidiče upozorňují nové...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Tržby z dodávek vykrádal gang cizinců. Sledovali je a propichovali kola

Šestičlenný gang cizinců z Náchodska se specializoval na zásobovací dodávky převážející tržby a k jejich vykradení...

Zrádná zatáčka, kam často létá záchranářský vrtulník, má nové značení

Na zrádnou pravotočivou zatáčku mezi Kosičkami a státní silnicí z Hradce Králové do Prahy už řidiče upozorňují nové...

Firma zapojená do okrádání státu si účtovala podíl z ušetřené daně

Hradečtí kriminalisté obvinili čtyři lidi a sedm firem v rozsáhlém případu krácení daní. Vyšetřování ukázalo, že...

Hradec protestuje proti zamítnuté dotaci na stadion, žádá novou výzvu

Hradec Králové se ohradil proti postupu Národní sportovní agentury, která posuzuje jeho žádost o dotaci na fotbalový...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Servisní technik, FIX 45-50 000 Kč, home office, plná výbava

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...