Vrchlabí bude v zimě vybírat parkovné, aby na provoz přispěli i běžkaři odjinud

  • 2
Návštěvníci sportovního areálu ve Vrchlabí na Trutnovsku se musí připravit na to, že parkování už nebude bezplatné. Od začátku prosince do konce března tu lyžaři za každé tři hodiny zaplatí 95 korun. Peníze půjdou na zasněžování a úpravu běžeckých tratí. Město chce vybrat za sezonu půl milionu.

Vrchlabská část Vejsplachy nabízí v zimě jedny z mála uměle zasněžovaných a osvětlených tratí v Krkonoších. Areál vyhledávají sportovní oddíly i školy, vysoká návštěvnost je hlavně o víkendech.

Podle zveřejněného ceníku parkovného řidiči zaplatí za každé tři hodiny 95 korun, mikrobus 250 korun a autobus za stejnou dobu tisícovku. Celosezonní parkovací karta vyjde na tisíc korun.

Správcem parkoviště je Tělovýchovná jednota SVS Krkonoše, která se stará o běžecké tratě. Bude kontrolovat parkovací lístky a prohřešky hlásit městské policii. U stadionu bude parkovací automat.

Důvodem pro zpoplatnění jsou rostoucí náklady na výrobu umělého sněhu a na úpravu běžeckých tratí. Dosud je z naprosté většiny hradilo město. Po výrazném zdražení elektřiny by se podle místostarosty Michala Vávry (nestraník) mohly v letošní zimě vyšplhat až na dva miliony korun.

„Sportoviště je primárně určené pro obyvatele a vrchlabské oddíly. Ve městě platí daně a nepřímo tak provoz areálu spolufinancují. Lidé, kteří jezdí odjinud, se na tom nijak nepodílejí. To je jeden z důvodů, proč zavádíme parkovné,“ říká místostarosta.

Lidi to neodradí, míní místostarostka

Částku 95 korun za tři hodiny považuje za rozumný kompromis. „Dlouho jsme o tom přemýšleli. Chtěli jsme, aby parkovací poplatek byl přiměřený a přispěl ke spolufinancování přípravy tratí i pokryl náklady související s provozem jeho vybírání. Nemyslím si, že je to částka, která by někoho od lyžování ve Vejsplaších odradila nebo ho měla vést k tomu, že bude parkovat na místech, kde nemá,“ vysvětluje místostarosta.

Návštěvníci mohou provoz areálu dobrovolně podpořit nákupem lyžařských známek. Loni běžkaři přispěli rekordní částkou 150 tisíc korun. Vybrané peníze však v rozpočtu sportoviště představují jen zlomek. Parkovné by mělo zajistit mnohem výraznější přísun peněz.

„Předpokládáme, že bychom za sezonu mohli vybrat kolem půl milionu korun,“ naznačuje Michal Vávra.

Vrchlabí bylo v tomto směru dosud spíše výjimkou. Kromě Špindlerova Mlýna je většina parkovišť v horských střediscích včetně těch, která slouží jako nástupní místa na běžkařské tratě, zpoplatněna. Například na Horních Mísečkách běžkaři zaplatí 300 korun, na Benecku stojí denní parkování pod běžeckým areálem 90 korun. V Bedřichově v Jizerských horách běžkaři na hlavním parkovišti o víkendech platí od 80 do 300 korun. V některých alpských střediscích se dokonce vybírá vstupné i na samotné běžecké tratě.

Sto míst nestačí

Na parkoviště u vrchlabského stadionu se vejde sto aut. To v nejexponovanějších dnech zimní sezony nestačí. Areál pravidelně praská ve švech hlavně o víkendech a zvlášť v době, kdy na horách není sníh a upravené tratě.

„Největší nápor je v pátek, sobotu a neděli, samozřejmě pokud je hezké počasí. Parkoviště je od rána do večera plné a stává se, že už nejsou volná místa,“ říká předseda TJ SVS Krkonoše Tomáš Kulhánek.

Podle něj běžkařů mířících do Vejsplach každým rokem přibývá. „Dá se říct, že k nám jezdí lidé z celé republiky. O víkendech je tady nejvíc lyžařů ze středních Čech a z Prahy,“ poznamenává.

V loňském roce se na vrchlabském okruhu začalo lyžovat až na konci ledna. Sezona skončila v závěru března. Jsou zde více než tři kilometry tratí. Pokud je dostatek přírodního sněhu, dá se z Vejsplach po upravených trasách pokračovat do Kněžic, Horní Branné nebo Lánova.

Zasněžování rozšířilo možnosti

V areálu se v zimě také konají běžecké a biatlonové závody. Vrcholnou akcí loňské sezony byla zimní olympiáda dětí a mládeže. Využití má areál také mimo sezonu. Například v září se zde za účasti 340 běžců konal krosový závod.

V roce 2015 město ve sportovně rekreační zóně Vejsplachy za 120 milionů korun dokončilo stavbu fotbalového stadionu s dvěma hřišti, atletickým oválem, tribunou a parkovištěm. Zlom to byl i pro běžecké lyžování. Díky novým rozvodům vody a investicím do zasněžovací techniky se běžkaři přesunuli na druhou stranu silnice.

V původním areálu u rybníka Kačák, který se stadionem spojila lávka, se od té doby lyžuje pouze na přírodním sněhu. Součástí sportovně rekreační zóny u výpadovek na Špindlerův Mlýn a Jilemnici je od roku 2020 skatepark rozkládající se na ploše 700 metrů čtverečních. V loňském roce město otevřelo akvapark se třemi bazény, toboganem a venkovní vířivkou za 215 milionů korun.

Běžkařský areál s umělým zasněžováním ve vrchlabských Vejsplaších (19. ledna 2016):

21. ledna 2016