Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

  9:05
MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v Peci pod Sněžkou i bývalého ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jana Hřebačku. Kauza souvisí se stavbou herní krajiny ve Velké Úpě.

Tvůrci herní krajiny Pecka převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do několikametrové prolézačky. Částečně ji ukotvili do země, z druhé strany je zavěšena ve stromech. (21. 7. 2018) | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Přestože policie už od roku 2017 vyšetřuje dotační projekty v Peci pod Sněžkou a na konci letošního ledna obvinila deset osob včetně peckého starosty Alana Tomáška (SNK Sněžka) a bývalého ředitele Správy KRNAP Jana Hřebačku, stále nikdo oficiálně neřekl, o co konkrétně se kriminalisté zajímají. 

Všechno však nasvědčuje tomu, že jde o herní krajinu Pecka ve Velké Úpě. Loni v červenci se stala hlavní turistickou novinkou v Krkonoších, jen o pár týdnů později se nad originálním projektem stahoval stín dotačního podvodu.

Téměř třicetimilionová dotace na herní krajinu stále nebyla proplacena a její vyřizování úředníci kvůli policejnímu vyšetřování zastavili. MF DNES shrnula dosud známá fakta, která předcházela a následovala říjnovou policejní razii v Krkonoších (podrobnosti o razii v článku Na Trutnovsku zasahuje policie, od Správy KRNAP si vyžádala dokumenty).

Pec pod Sněžkou o velkých investičních projektech, jejichž součástí je také herní krajina, nahlas mluvila v roce 2016. V té době mají náklady na stavbu dvou parkovacích domů a atrakce na Portáškách dosáhnout 400 milionů korun. Polovinu chce radnice zaplatit z eurodotací. Na první pokus se nedaří peníze z Bruselu na postavení herní krajiny získat a město v roce 2017 projekt o rok odkládá.

Fotogalerie

V květnu následujícího roku se u horní stanice lanové dráhy skutečně začíná stavět a Pec má vyjednanou dotaci 29 milionů z přeshraničního programu Interreg V-A Česká republika - Polsko 2014–2020. Partnerem projektu je polské město Karpacz, které staví obdobnou tematickou trasu na druhé straně hranice. 

O tři měsíce později je soubor herních prvků s modely krkonošských zvířat ve Velké Úpě dokončen, slavnostní otevření se koná 21. července.

Ve stejné době začínají dělníci dole v údolí u čerpací stanice stavět první parkovací dům, na který město také chce získat peníze z Evropské unie.

Závažná hospodářská činnost

Za další tři měsíce policisté zasahují na několika místech včetně městského úřadu v Peci pod Sněžkou a zabavují dokumenty. Hovoří o „závažné hospodářské trestné činnosti na Trutnovsku.“

Média spekulují, že by se to mohlo týkat parkovacích domů a také nedávno otevřené herní krajiny Pecka. Kriminalisté si podklady vyžádají i na Správě KRNAP. Její mluvčí Radek Drahný v té době říká: 

„Správa parku není hlavní příčinou vyšetřování, jsme sekundárním prvkem ve vyšetřování a poskytujeme policii podklady.“ Zástupci firem Garden Line a Ingeniring Krkonoše, které hřiště na Portáškách stavěly a projekt administrovaly, odmítají, že by se jich vyšetřování týkalo.

22. července 2018

Na listopadovém ustavujícím zasedání peckého zastupitelstva Alan Tomášek pronese, že nově zvolení zastupitelé nebudou schopni naplnit volební program, protože město má potíže získat dotace. Přesně za tři měsíce od krkonošské razie policie zahajuje trestní stíhání devíti lidí a jedné právnické osoby. Kromě dalších obviní starostu Tomáška a bývalého šéfa ochranářů Jana Hřebačku, který v čele správy národního parku skončil v závěru roku 2017. 

A i poté, co starostu východokrkonošského střediska kriminalisté předvedou v poutech k výslechu, není jasné, co přesně policie vyšetřuje. Už ale je o něco konkrétnější. Tehdejší tiskový mluvčí krajské policie Jan Čížkovský hovoří o podezření ze spáchání „dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie“.

Obvinění podle policie porušili „legislativu v oblasti správy majetku státu, stavebního řízení a ochrany životního prostředí. Zmíněné podezření ze spáchání trestné činnosti se vztahuje k městu Pec pod Sněžkou a území svěřenému do péče Správy Krkonošského národního parku.“

Přestože policie stále nechce prozradit, u kterého projektu k pokusu o dotační podvod došlo, je téměř jisté, že vyšetřování míří k herní krajině. Právě na tento projekt Pec vyjednala evropskou dotaci a navíc se nachází ve II. zóně národního parku, tedy na území, slovy policie, svěřeném do péče Správy KRNAP. 

Podle dokumentů, které jsou veřejně dostupné na stránkách dotačního programu Interreg V-A, společný projekt „herních krajin“ Pece a Karpacze oficiálně skončí na konci roku 2020. Klíčové je, že dosud nedošlo k podepsání smlouvy o poskytnutí dotace. 

„Z tohoto důvodu nebyla proplacena žádná část projektu. Projekt je vždy předkládán a administrován jako jeden celek, tedy česká i polská část. Vzhledem k policejnímu vyšetřování byla administrace projektu pozastavena,“ potvrdil Vilém Juránek, vedoucí oddělení kanceláře generálního ředitele Centra pro regionální rozvoj České republiky. Centrum plní v programu Interreg V-A roli společného sekretariátu, přijímá a hodnotí projekty a také kontroluje výdaje.

12. července 2018

Podle hlavní mluvčí krajské policie Ivany Ježkové vyšetřování kauzy zabere delší dobu a nyní se nedá říct, kdy by se případ mohl dostat k soudu: „Je zde hodně dokazování a znaleckých posudků, náročnost vyšetřování spočívá ve velkém počtu obviněných. Je to poměrně komplikovaný případ a vyšetřování nějaký čas potrvá. Určitě to nebude otázka týdnů, tak jako tomu je u jednodušších případů.“

Vývoj kauzy

září 2016 
Pec pod Sněžkou na svém webu informuje o velkých investiční projektech. V následujících letech chce stavět parkovací domy a herní krajinu na Portáškách, jejíž předpokládaný rozpočet v té době je 33 milionů korun. Má z Velké Úpy udělat ideální místo pro rekreaci rodin s dětmi. Náklady na všechny projekty radnice odhaduje na 400 milionů, necelou polovinu mají pokrýt evropské dotace. * duben 2017 Na první pokus se městu nedaří dotaci na herní krajinu získat. „Původně jsme chtěli celou stavbu realizovat již v letošním roce, ale pokusíme se znovu získat dotaci, o kterou můžeme požádat až v říjnu,“ informuje město na radničním webu. V roce 2017 začíná policejní vyšetřování, jak kriminalisté později přiznají.

květen 2018 
U horní stanice lanové dráhy ve Velké Úpě vzniká herní krajina za 45 milionů korun, na kterou Pec pod Sněžkou v českopolském dotačním programu získala 29 milionů korun.

červenec 2018 
Otevření herní krajiny na Portáškách s obřími modely krkonošských zvířat, které jsou herním prvkem a sochou zároveň. Pásku přestřihávají také starosta Pece Alan Tomášek, autoři projektu a horský podnikatel Richard Kirnig. Ve stejné době začíná Pec stavět parkovací dům u čerpací stanice za 160 milionů.

říjen 2018 
Policisté zabavují dokumenty na městském úřadě v Peci pod Sněžkou i v sídle Správy KRNAP ve Vrchlabí. Dělají také domovní prohlídku u peckého starosty Alana Tomáška a úředníků. Žádné obvinění zatím nepadlo.

listopad 2018 
Většinový vlastník firmy Mega Plus Richard Kirnig na ustavujícím zastupitelstvu v Peci pod Sněžkou oznamuje, že jeho společnost, která provozuje pět skiareálů v Krkonoších, zastavuje investici za 250 milionů korun do plánovaného lyžařského propojení Pece a Velké Úpy. Důvodem je, že Pec má kvůli policejnímu vyšetřování problémy se získáváním dotací na stavbu parkovacích domů. Zajištění parkovací kapacity je pro lyžařské spojení středisek klíčové.

leden 2019
Krajské ředitelství policie v Hradci Králové zahajuje trestní stíhání devíti fyzických osob a jedné právnické kvůli dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Tři lidé včetně starosty krkonošského střediska Alana Tomáška jsou zadrženi a předvedeni k výslechu. Mezi obviněnými je také bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

  • Nejčtenější

Lidé se u vstupu křižují, začal metalový festival Obscene Extreme

Padesát metalových kapel z Čech i Evropy vystoupí do neděle na trutnovském Bojišti. Na úvod festivalu Obscene Extreme...

Fenu zavřenou tři týdny v bytě našli na pokraji smrti, žila ve výkalech

Třiatřicetiletý muž z Královéhradecka čelí obvinění z týrání. Odstěhoval se za prací a minimálně tři týdny nechal v...

Dívka po rozchodu s přítelem odešla do skal, promočenou ji našel psovod

Šťastný konec mělo víkendové policejní pátrání po pohřešované dívce v Prachovských skalách. Promočenou a prochladlou ji...

Řidič terénního auta ujížděl Špindlem 150 km/h, honičku nezvládl a naboural

Terénní auto s opilým a zdrogovaným řidičem honili policisté centrem Špindlerova Mlýna. Ujížděli rychlostí téměř 150...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec si neví rady s torzem stoletého mostu, místo záchrany rezaví

Už tři roky čelí korozi torzo stoletého železného mostu ve Svinarech u řeky Orlice, které Hradec Králové uložil na...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Cyklus 37 obrazů se sv. Janem z Boha zpřístupní Kuks jen výjimečně

Unikátní soubor 37 obrazů Ze života sv. Jana z Boha není v hospitálu Kuks k vidění v rámci běžných prohlídek, lze si je...

Záplava koloběžek v Hradci působí potíže, vadí jezdci i pohozené stroje

V Hradci Králové se vedle bike sharingu rozjel i byznys se sdílenými elektrokoloběžkami. Novinka se rychle chytla, ale...

Fenu zavřenou tři týdny v bytě našli na pokraji smrti, žila ve výkalech

Třiatřicetiletý muž z Královéhradecka čelí obvinění z týrání. Odstěhoval se za prací a minimálně tři týdny nechal v...

Zahradník krmil čapí sirotky na dvanáctimetrovém sloupu, ti teď odletí do Afriky

Premium Přikrmování čapích mláďat v Mladých Bukách na Trutnovsku bylo úspěšné. Zahynula jim matka a samci Bukáčkovi bylo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...