Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

  9:05
MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v Peci pod Sněžkou i bývalého ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jana Hřebačku. Kauza souvisí se stavbou herní krajiny ve Velké Úpě.
Tvůrci herní krajiny Pecka převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku...

Tvůrci herní krajiny Pecka převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do několikametrové prolézačky. Částečně ji ukotvili do země, z druhé strany je zavěšena ve stromech. (21. 7. 2018) | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Přestože policie už od roku 2017 vyšetřuje dotační projekty v Peci pod Sněžkou a na konci letošního ledna obvinila deset osob včetně peckého starosty Alana Tomáška (SNK Sněžka) a bývalého ředitele Správy KRNAP Jana Hřebačku, stále nikdo oficiálně neřekl, o co konkrétně se kriminalisté zajímají. 

Všechno však nasvědčuje tomu, že jde o herní krajinu Pecka ve Velké Úpě. Loni v červenci se stala hlavní turistickou novinkou v Krkonoších, jen o pár týdnů později se nad originálním projektem stahoval stín dotačního podvodu.

Téměř třicetimilionová dotace na herní krajinu stále nebyla proplacena a její vyřizování úředníci kvůli policejnímu vyšetřování zastavili. MF DNES shrnula dosud známá fakta, která předcházela a následovala říjnovou policejní razii v Krkonoších (podrobnosti o razii v článku Na Trutnovsku zasahuje policie, od Správy KRNAP si vyžádala dokumenty).

Pec pod Sněžkou o velkých investičních projektech, jejichž součástí je také herní krajina, nahlas mluvila v roce 2016. V té době mají náklady na stavbu dvou parkovacích domů a atrakce na Portáškách dosáhnout 400 milionů korun. Polovinu chce radnice zaplatit z eurodotací. Na první pokus se nedaří peníze z Bruselu na postavení herní krajiny získat a město v roce 2017 projekt o rok odkládá.

V květnu následujícího roku se u horní stanice lanové dráhy skutečně začíná stavět a Pec má vyjednanou dotaci 29 milionů z přeshraničního programu Interreg V-A Česká republika - Polsko 2014–2020. Partnerem projektu je polské město Karpacz, které staví obdobnou tematickou trasu na druhé straně hranice. 

O tři měsíce později je soubor herních prvků s modely krkonošských zvířat ve Velké Úpě dokončen, slavnostní otevření se koná 21. července.

Ve stejné době začínají dělníci dole v údolí u čerpací stanice stavět první parkovací dům, na který město také chce získat peníze z Evropské unie.

Závažná hospodářská činnost

Za další tři měsíce policisté zasahují na několika místech včetně městského úřadu v Peci pod Sněžkou a zabavují dokumenty. Hovoří o „závažné hospodářské trestné činnosti na Trutnovsku.“

Média spekulují, že by se to mohlo týkat parkovacích domů a také nedávno otevřené herní krajiny Pecka. Kriminalisté si podklady vyžádají i na Správě KRNAP. Její mluvčí Radek Drahný v té době říká: 

„Správa parku není hlavní příčinou vyšetřování, jsme sekundárním prvkem ve vyšetřování a poskytujeme policii podklady.“ Zástupci firem Garden Line a Ingeniring Krkonoše, které hřiště na Portáškách stavěly a projekt administrovaly, odmítají, že by se jich vyšetřování týkalo.

22. července 2018

Na listopadovém ustavujícím zasedání peckého zastupitelstva Alan Tomášek pronese, že nově zvolení zastupitelé nebudou schopni naplnit volební program, protože město má potíže získat dotace. Přesně za tři měsíce od krkonošské razie policie zahajuje trestní stíhání devíti lidí a jedné právnické osoby. Kromě dalších obviní starostu Tomáška a bývalého šéfa ochranářů Jana Hřebačku, který v čele správy národního parku skončil v závěru roku 2017. 

A i poté, co starostu východokrkonošského střediska kriminalisté předvedou v poutech k výslechu, není jasné, co přesně policie vyšetřuje. Už ale je o něco konkrétnější. Tehdejší tiskový mluvčí krajské policie Jan Čížkovský hovoří o podezření ze spáchání „dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie“.

Obvinění podle policie porušili „legislativu v oblasti správy majetku státu, stavebního řízení a ochrany životního prostředí. Zmíněné podezření ze spáchání trestné činnosti se vztahuje k městu Pec pod Sněžkou a území svěřenému do péče Správy Krkonošského národního parku.“

Přestože policie stále nechce prozradit, u kterého projektu k pokusu o dotační podvod došlo, je téměř jisté, že vyšetřování míří k herní krajině. Právě na tento projekt Pec vyjednala evropskou dotaci a navíc se nachází ve II. zóně národního parku, tedy na území, slovy policie, svěřeném do péče Správy KRNAP. 

Podle dokumentů, které jsou veřejně dostupné na stránkách dotačního programu Interreg V-A, společný projekt „herních krajin“ Pece a Karpacze oficiálně skončí na konci roku 2020. Klíčové je, že dosud nedošlo k podepsání smlouvy o poskytnutí dotace. 

„Z tohoto důvodu nebyla proplacena žádná část projektu. Projekt je vždy předkládán a administrován jako jeden celek, tedy česká i polská část. Vzhledem k policejnímu vyšetřování byla administrace projektu pozastavena,“ potvrdil Vilém Juránek, vedoucí oddělení kanceláře generálního ředitele Centra pro regionální rozvoj České republiky. Centrum plní v programu Interreg V-A roli společného sekretariátu, přijímá a hodnotí projekty a také kontroluje výdaje.

12. července 2018

Podle hlavní mluvčí krajské policie Ivany Ježkové vyšetřování kauzy zabere delší dobu a nyní se nedá říct, kdy by se případ mohl dostat k soudu: „Je zde hodně dokazování a znaleckých posudků, náročnost vyšetřování spočívá ve velkém počtu obviněných. Je to poměrně komplikovaný případ a vyšetřování nějaký čas potrvá. Určitě to nebude otázka týdnů, tak jako tomu je u jednodušších případů.“

Vývoj kauzy

září 2016 
Pec pod Sněžkou na svém webu informuje o velkých investiční projektech. V následujících letech chce stavět parkovací domy a herní krajinu na Portáškách, jejíž předpokládaný rozpočet v té době je 33 milionů korun. Má z Velké Úpy udělat ideální místo pro rekreaci rodin s dětmi. Náklady na všechny projekty radnice odhaduje na 400 milionů, necelou polovinu mají pokrýt evropské dotace. * duben 2017 Na první pokus se městu nedaří dotaci na herní krajinu získat. „Původně jsme chtěli celou stavbu realizovat již v letošním roce, ale pokusíme se znovu získat dotaci, o kterou můžeme požádat až v říjnu,“ informuje město na radničním webu. V roce 2017 začíná policejní vyšetřování, jak kriminalisté později přiznají.

květen 2018 
U horní stanice lanové dráhy ve Velké Úpě vzniká herní krajina za 45 milionů korun, na kterou Pec pod Sněžkou v českopolském dotačním programu získala 29 milionů korun.

červenec 2018 
Otevření herní krajiny na Portáškách s obřími modely krkonošských zvířat, které jsou herním prvkem a sochou zároveň. Pásku přestřihávají také starosta Pece Alan Tomášek, autoři projektu a horský podnikatel Richard Kirnig. Ve stejné době začíná Pec stavět parkovací dům u čerpací stanice za 160 milionů.

říjen 2018 
Policisté zabavují dokumenty na městském úřadě v Peci pod Sněžkou i v sídle Správy KRNAP ve Vrchlabí. Dělají také domovní prohlídku u peckého starosty Alana Tomáška a úředníků. Žádné obvinění zatím nepadlo.

listopad 2018 
Většinový vlastník firmy Mega Plus Richard Kirnig na ustavujícím zastupitelstvu v Peci pod Sněžkou oznamuje, že jeho společnost, která provozuje pět skiareálů v Krkonoších, zastavuje investici za 250 milionů korun do plánovaného lyžařského propojení Pece a Velké Úpy. Důvodem je, že Pec má kvůli policejnímu vyšetřování problémy se získáváním dotací na stavbu parkovacích domů. Zajištění parkovací kapacity je pro lyžařské spojení středisek klíčové.

leden 2019
Krajské ředitelství policie v Hradci Králové zahajuje trestní stíhání devíti fyzických osob a jedné právnické kvůli dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Tři lidé včetně starosty krkonošského střediska Alana Tomáška jsou zadrženi a předvedeni k výslechu. Mezi obviněnými je také bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

  • Nejčtenější

Samoživitelka platí cizí hypotéku, aby nepřišla o chatu v Peci. Spiknutí, tvrdí

3. března 2024

Premium Život Hedviky Bulíčkové z Hradce Králové připomíná scénář nepovedeného filmu. V jejím příběhu jde o...

Místo nových ulic majitel louku oplotil. Nová čtvrť v Rychnově je odříznutá

28. února 2024  12:37

Premium Nejprestižnější lokalita ve městě, kde ceny pozemků stoupají vzhůru, přesto čtvrť Nová Sibiř v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Hradecku se střetl vlak s autem. Řidička zemřela, dítě skončilo v nemocnici

25. února 2024  19:26,  aktualizováno  22:23

Při střetu auta s vlakem u Zachrašťan na Hradecku v neděli po 18:00 zemřela dvaatřicetiletá...

Driftující auta v centru vzbudila půl města. Policie nezasáhla, kritizují místní

27. února 2024  18:22,  aktualizováno  28.2 16:03

Velký rozruch vzbudili v Jičíně v noci ze soboty na neděli účastníci jízdy tuningových aut. Za řevu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec přebírá Horejš, Kotal rezignoval. Nemůžu pokračovat kvůli zdraví, řekl

28. února 2024  9:52,  aktualizováno  10:26

Novým koučem fotbalistů Hradce Králové bude David Horejš, který na lavičce východočeského celku...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Samoživitelka platí cizí hypotéku, aby nepřišla o chatu v Peci. Spiknutí, tvrdí

3. března 2024

Premium Život Hedviky Bulíčkové z Hradce Králové připomíná scénář nepovedeného filmu. V jejím příběhu jde o...

Hanuše rychlý gól nesrazil. V závěru zachránil oslabenému Jablonci bod

2. března 2024  19:20

Ještě si pořádně nesáhl na balon a už v 5. minutě ho lovil ze sítě po hlavičce z rohového kopu....

Jablonec - Hr. Králové 1:1, hosté nevyužili přesilu a remizovali počtvrté v řadě

2. března 2024  17:16,  aktualizováno  17:48

Aktualizujeme Začali dobře, vždyť už po pěti minutách královéhradečtí fotbalisté slavili. Nakonec ale ve 23. kole...

RECENZE: Černý zámek, souboj slov. Komorní Hamlet v Hradci je velkolepý

2. března 2024  8:03

Defilé Hamletů na tuzemských jevištích nedávno rozšířilo hradecké Klicperovo divadlo v režii...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...