Akumulátorová sekačka je ideální pro toho, kdo nechce rušit sousedy a zároveň...

Akumulátorová sekačka je ideální pro toho, kdo nechce rušit sousedy a zároveň chce využívat další stroje z akumulátorové řady. | foto: Marek Burza

Sekačku vybírejte podle četnosti sečení a velikosti pozemku

  • 26
Při výběru travní sekačky se nevyplatí postupovat jen podle plochy, pro kterou je určená. Do hry vstupují i další faktory: jak členitý je pozemek, jak často se k sekání zahrady dostanete či zda je pozemek na rovině nebo ve svahu.

„Z pohledu samotného sečení si můžeme říct, že čím větší plocha, tím bude vhodnější velký záběr, silnější motor a větší koš, aby se nemusel tak často vysypávat,“ popisuje Filip Werner ze společnosti Mountfield. Na druhou stranu na pozemku, kde je hodně keřů, stromů nebo záhonů, může taková sekačka obtěžovat, protože je těžší a daleko hůře se s ní manipuluje.

V takových případech se mnohem lépe nakonec pracuje s menší a lehčí sekačkou, dokonce i bez pojezdu, která je daleko obratnější. Ale pozor: ne vždy je na malém pozemku vhodné použít malou lehkou elektrickou sekačku, protože nutnost manipulovat s přívodní šňůrou lze snést na pravidelném rovinatém pozemku, ale pokud se máte vyhýbat mnoha překážkám, může se sekání trávy proměnit v peklo.

V podobných případech je možná vhodné začít uvažovat o akumulátorové verzi. Dnes už pořídíte sekačky s poměrně standardním záběrem 46 centimetrů a dokonce 80voltovým akumulátorem, který vystačí na posekání celé plochy trávníku. Taková sekačka je v podstatě plnohodnotnou náhradou benzinového stroje s výhodami elektrického: tedy minimální údržbou a hlukem.

Co se týká benzinových motorů: tím, že ze sekaček v podstatě vymizely klasické SV motory, převažují motory s rozvody OHV, DOV nebo OHC, které mají lepší účinnost, stírají se rozdíly mezi výkony jednotlivých strojů, ale samozřejmě zůstává pravidlo, že velké a výkonné sekačky se osazují motory o objemu kolem 180 ccm. 

Už jenom proto, že mimo žacího soustrojí musejí pohánět i pojezd a navíc se předpokládá i větší životnost, protože s nimi „nalítáte“ kvůli velikosti pozemku i více motohodin. Ale pro malou sekačku bez pojezdu pro malou zahradu kolem 500 m² si klidně vystačíte s motorem kolem 130 ccm a vůbec to nemusí být poddimenzovaný chudáček, bude dobře sloužit. Jen je třeba vybrat stroj, který nesází na slabší motor a pyšní se 50centimetrovým záběrem.

Co se vám může hodit

  • Elektrické startování InStart u některých motorů Briggs & Stratton
  • Některé sekačky mají speciálně konstruovaný motor tak, aby se při uskladnění na výšku nevylil olej do válce. Tím ji můžete skladovat na výšku, čímž ušetříte místo v garáži, ale také si tím usnadníte běžnou údržbu po sekání.
  • Vícerychlostní pojezd zajistí, aby se při přerostlé nebo vlhké trávě sekačka nezahlcovala.

„Dnes musí mít každý stroj prodávaný v Evropě na štítku takzvaný jmenovitý výkon stroje, tedy skutečný výkon motoru, takže každý ze zákazníků si může porovnat sekačky i podle tohoto parametru,“ říká Werner.

Je však pravda, že při výběru je dobré zohlednit i další hlediska. Pro dobrý sběr trávy je vhodné doporučovat vyšší šasi s velkým výletovým otvorem, je třeba si hlídat jeho tvar. Čím méně různých výstupků, tím bude cesta useknuté trávy hladší a tím bude sekačka líp sbírat.

Pro lidi, kteří nesečou trávu úplně pravidelně (třeba na chalupě, kam se dostanou jen jednou za čas), se hodí sekačky s nastavitelnou rychlostí pojezdu. Dřív se to řešilo změnou otáček motoru, moderní stroje mívají otáčky kolem 3 000 za minutu, tedy v optimálním módu pro nejlepší točivý moment. Ale možné je snížit rychlost pojezdu, aby se při přerostlé nebo vlhké trávě sekačka nezahlcovala. 

Kdo chce ušetřit, smíří se s tím, že nebude sekat plnou šířkou záběru, ale třeba jen polovinou. Bude to trvat trochu déle, ale trávu poseká taky. Anebo může u stroje „více v jednom“ nastavit boční výhoz a nastavit výšku sečení na vyšší porost, pak nechat trávu zavadnout dosbírat ji později.

16. května 2014