Zahradu u bývalého hospodářství s hospodou dnes seká babička na traktoru

Soutěž aktualizováno 
Od 60. let minulého století jezdí rodina Aleny Marešové na chalupu do malé vesničky na Sedlčansku, kterou si tehdy její babička s dědou pořídili na důchod. Včetně dvoru to jsou více než dva tisíce metrů čtverečních, z poloviny v mírném svahu.

Posezení u udírny | foto: Alena Marešová

Na pozemku stojí nejen chalupa, ale také dvě stodoly a chlévy, v minulosti to totiž bývala zemědělská usedlost, která sloužila i jako hospoda.

Fotogalerie

„Zahradu si pamatuji jako louku se spoustou lučních květin, kde neustále něco kvetlo, a s mnoha ovocnými stromy. Tráva se využívala na krmení pro domácí zvířata a sušila se na seno,“ vzpomíná čtenářka na dřívější podobu tohoto rodinného pokladu, který přihlásila do soutěže Naše krásná zahrada.

Jako malá tam trávila většinu víkendů a skoro celé prázdniny, takže pamatuje, jak se babička musela ohánět. Dnes už zahrada rodině slouží především k odpočinku a posezení s přáteli.

S prvními úpravami na pozemku začali rodiče naší čtenářky. Zbourali část zemědělských budov, aby se otevřel výhled na celou zahradu s přístupem po kamenných schodech. Současně porazili staré a nemocné stromy a nahradili je novou výsadbou. Jen uprostřed zahrady zůstala stará, košatá jabloň, pod kterou je dodnes v horkých dnech příjemný stín.

Skalka vznikala metodou pokus-omyl, proto se některé rostliny v průběhu let...
Na zahradě zůstala zachována studna, nutná je i
Posezení u udírny

Během dalších let se postupně měnil ráz zahrady. Přibylo ohniště s udírnou, krbem a posezením, stejně jako „kadibudka“, ve vesnici totiž není kanalizace. Nechybí samozřejmě kompost, který paní Alena využívá i jako ideální místo pro pěstování dýní. Zhruba před patnácti lety rodina nakonec přidala i bazén.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Soutěž již byla uzavřena, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás ještě seznámíme, abyste z nich mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybrat, která si podle vás zaslouží odměnu v podobě zahradních pomocníků  nábytku pro chvíle odpočinku.

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 korun a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Dnes jsou tedy v nejzazším koutě zahrady vysázené jehličnany, aby ji chránily před větrem ze sousedního pole. Za domem pak je užitková zahrádka, kde se pěstují rajčata, okurky, cibule a další běžná zelenina čistě pro vlastní potřebu.

Jako plot slouží původní kamenný taras, který lemuje celou zahradu. Ten je občas potřeba opravit, protože ho minulé generace budovaly jen s použitím hlíny.

K poslední výraznější změně se čtenářka odhodlala před sedmi lety, kdy v nejstrmějším místě začala vlastníma rukama jen s pomocí rýče budovat skalku. Hlavně proto, aby zjednodušila  sekání trávy. Kameny posbírala po okolí a postupně vysazovala keříky a květiny tak, aby tu po celý rok něco kvetlo.

Jinak je samozřejmě i na této zahradě po celý rok spousta práce od hrabání listí přes údržbu ovocných stromů až po úpravu keřů. „Většinu práce zvládneme udělat vlastníma rukama, ale ovocné stromy svěřujeme do rukou odborníků,“ konstatuje paní Alena, protože všechno chce svoje. A i když všechny zahrádkáře brzy čeká asi nejméně oblíbená práce - tedy zazimování zahrady - i ona se přitom bude o to víc těšit na jaro, kdy stromy, keře i skalka opět bohatě a barevně rozkvetou.

Jen louka už tu pěkných pár let nekvete. „Babička si totiž zamilovala sekání trávy na traktoru. Takže v letošním parném létě jsme měli na zahradě spíš seno, protože tráva byla jako vždy důkladně posekána,“ konstatuje čtenářka.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

OBRAZEM: Užijte si krásný podzim, inspirujte se, ochutnejte dýně

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na...

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na okrasu, lze tento víkend a celý následující...

Teď sázejte a na jaře vám zahrada může rozkvést do uklidňující bílé

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka...

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka nejde jen o sněženky či bledule. Z...

Potkejte se s farmáři budoucnosti. V Kalifornii pěstují zeleninu roboti

Robot se stará o přesazování rostlinek.

Kalifornský start-up Iron Ox představil stroj, který pomocí robotického ramene dokáže přemísťovat těžké palety i...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz