Zahradu u bývalého hospodářství s hospodou dnes seká babička na traktoru

Soutěž aktualizováno 
Od 60. let minulého století jezdí rodina Aleny Marešové na chalupu do malé vesničky na Sedlčansku, kterou si tehdy její babička s dědou pořídili na důchod. Včetně dvoru to jsou více než dva tisíce metrů čtverečních, z poloviny v mírném svahu.

Posezení u udírny | foto: Alena Marešová

Na pozemku stojí nejen chalupa, ale také dvě stodoly a chlévy, v minulosti to totiž bývala zemědělská usedlost, která sloužila i jako hospoda.

Fotogalerie

„Zahradu si pamatuji jako louku se spoustou lučních květin, kde neustále něco kvetlo, a s mnoha ovocnými stromy. Tráva se využívala na krmení pro domácí zvířata a sušila se na seno,“ vzpomíná čtenářka na dřívější podobu tohoto rodinného pokladu, který přihlásila do soutěže Naše krásná zahrada.

Jako malá tam trávila většinu víkendů a skoro celé prázdniny, takže pamatuje, jak se babička musela ohánět. Dnes už zahrada rodině slouží především k odpočinku a posezení s přáteli.

S prvními úpravami na pozemku začali rodiče naší čtenářky. Zbourali část zemědělských budov, aby se otevřel výhled na celou zahradu s přístupem po kamenných schodech. Současně porazili staré a nemocné stromy a nahradili je novou výsadbou. Jen uprostřed zahrady zůstala stará, košatá jabloň, pod kterou je dodnes v horkých dnech příjemný stín.

Skalka vznikala metodou pokus-omyl, proto se některé rostliny v průběhu let...
Na zahradě zůstala zachována studna, nutná je i
Posezení u udírny

Během dalších let se postupně měnil ráz zahrady. Přibylo ohniště s udírnou, krbem a posezením, stejně jako „kadibudka“, ve vesnici totiž není kanalizace. Nechybí samozřejmě kompost, který paní Alena využívá i jako ideální místo pro pěstování dýní. Zhruba před patnácti lety rodina nakonec přidala i bazén.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Soutěž již byla uzavřena, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás ještě seznámíme, abyste z nich mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybrat, která si podle vás zaslouží odměnu v podobě zahradních pomocníků  nábytku pro chvíle odpočinku.

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 korun a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Dnes jsou tedy v nejzazším koutě zahrady vysázené jehličnany, aby ji chránily před větrem ze sousedního pole. Za domem pak je užitková zahrádka, kde se pěstují rajčata, okurky, cibule a další běžná zelenina čistě pro vlastní potřebu.

Jako plot slouží původní kamenný taras, který lemuje celou zahradu. Ten je občas potřeba opravit, protože ho minulé generace budovaly jen s použitím hlíny.

K poslední výraznější změně se čtenářka odhodlala před sedmi lety, kdy v nejstrmějším místě začala vlastníma rukama jen s pomocí rýče budovat skalku. Hlavně proto, aby zjednodušila  sekání trávy. Kameny posbírala po okolí a postupně vysazovala keříky a květiny tak, aby tu po celý rok něco kvetlo.

Jinak je samozřejmě i na této zahradě po celý rok spousta práce od hrabání listí přes údržbu ovocných stromů až po úpravu keřů. „Většinu práce zvládneme udělat vlastníma rukama, ale ovocné stromy svěřujeme do rukou odborníků,“ konstatuje paní Alena, protože všechno chce svoje. A i když všechny zahrádkáře brzy čeká asi nejméně oblíbená práce - tedy zazimování zahrady - i ona se přitom bude o to víc těšit na jaro, kdy stromy, keře i skalka opět bohatě a barevně rozkvetou.

Jen louka už tu pěkných pár let nekvete. „Babička si totiž zamilovala sekání trávy na traktoru. Takže v letošním parném létě jsme měli na zahradě spíš seno, protože tráva byla jako vždy důkladně posekána,“ konstatuje čtenářka.

Autor:

Nejčtenější

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Pohlreich se pustil do hovězího pupku. Vyšperkoval ho cibulovou marmeládou

Flank steak s rajčaty a cibulovou marmeládou

Zatímco běžné steaky jako rib eye nebo nízký roštěnec se dávají na gril nakrájené proti vláknu, u flank steaku alias...

Další z rubriky

Víkend, kdy vás pustí do těch nejkrásnějších zahrad. Využijte toho

Historická zahrada zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí bude v rámci...

Zahrady veřejné i rodinné, komunitní i zámecké parky, zahrady přírodní, smyslové i vodní. Místa, kde se můžete kochat,...

Střešní divočinu buduje 20 let. Dnes sklízí ovoce a sousedům chladí okolí

Zelená oáza na střeše garáže. Svět sám pro sebe, který přitom dělá radost i...

Kdysi si paní Helena přála dům se zahradou, což se jí nikdy nesplnilo. Přesto dneska nádhernou zelenou oázu má, ač...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Najdete na iDNES.cz