Sojčí údolí s prostou malebnou zahradou má kouzlo konce světa

Soutěž aktualizováno 
Přímo uprostřed drsné šumavské přírody, zhruba v 900 metrech nadmořské výšky, byste našli další zahradu přihlášenou do soutěže Naše krásná zahrada. Má zhruba hektar, a jak říká její majitel, když na jednom konci s prací skončíte, můžete na druhém zase pokračovat.

Chaloupka v šumavském Sojčím údolí, obklopená zahradou, která slouží k obživě lidem i zvířatům. | foto: Jaroslav Blovský

Na Šumavu jezdil Jaroslav Blovský už jako pražské dítě, pak tam strávil dva roky na vojně a rozhodl se zůstat. Tehdy hledal bydlení a kolem staré roubené pastoušky jel několikrát, než si jí vůbec všiml, tak byla zarostlá.

Fotogalerie

Nelekl se toho, koupil ji a začal ji svépomocí dávat do pořádku. Dnes tu tento bývalý vášnivý koňák - jeden z posledních kovbojů, co na státním statku nepásl krávy na motorce či traktorem v ohradníku - žije se svou rodinou. V hlubokém údolí, uprostřed pastvin a lesů, na samém konci malé šumavské obce.

Je tu prý krásně, v létě i v zimě klid a nádherná příroda a hlavně možnost tvoření. A údolím se často rozléhá křik sojek, obzvlášť na podzim, kdy dělají nálety na plody velkého ořešáku. Proto to jedinečné místo, kde žije jeho rodina, dostalo název Sojčí údolí. Pan Jaroslav se inspiroval v Anglii, kde kdysi pracoval na farmě. Tam má také každý domek své jméno.

Pozemek byl na počátku dost zamokřený a obklopují ho příkré stráně, proto tu pan Jaroslav vysázel hned na počátku spoustu konifer a jiných nepůvodních druhů. Pracoval kdysi v okrasných školkách, uměl tedy vybrat, a zahrada tak podle něj dostala uprostřed převážně smrkových lesů zajímavou tvář.

Na tomto snímku je krásně vidět rozčlenění zahrady v sojčím údolí.
Děti i zvířata mají v Sojčím údolí ráj.
Ovce se i tady na Šumavě osvědčily jako nejlepší sekačky.

Sojčí údolí? Ráj pro děti i zvířata, zahrada tu doslova slouží všem a všichni ji mají rádi.

Hned na počátku se také rozhodl pro chov koz, drůbeže a ovcí, které jsou podle jeho zkušeností těmi nejlepšími sekačkami. A trávy je tu spousta.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás postupně seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybírat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Zahrada není nijak pravidelné členěná. Rodina se především snaží zachovat její přírodní ráz. Oddělena je například jen  část pro ovce nebo husy labutí, nebo ovocná a zeleninová zahrádka.

Hlavně se tu dbá na to, aby se tu zachovala místa vhodná jak k hnízdění ptáků, tak aby tu stále měli svá útočiště i užovky, ještěrky a ježci.

Letos prvně tu prý po letech měli úrodu jako někde na jihu. V tomto horském údolí, položeném zhruba 900 metrů nad mořem, je totiž jinak mnohem chladněji než jinde. Jinak si majitel na dlouhé popisy nepotrpí.

Právě na rozlehlé zahradě prostě rodina tráví většinu léta. Není divu, mají se co ohánět, stačí si pro lepší představu prohlédnout fotogalerii. Vyznávají totiž samozásobitelský životní styl, takže o políčka a záhony pečují opravdu s láskou a velmi pečlivě. Samozřejmě bez jakékoliv chemie, tady mají nejen k půdě opravdový respekt. Vždyť i pitnou vodu mají ze studánky a čistého horského potoka. A chtějí, aby to tak zůstalo.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aerifikace

Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo...

Oblečení pro zahradu a dílnu se mění. Využívá se i kosmických materiálů

Všichni jsou v práci, přesto mohou být pestře a módně odění.

Pracovní oblečení pro zahradu a dílnu se mění. Neuspokojují nás už obyčejné montérky. Baví nás nové barevné kombinace a...

Zazimování zahrady: nezapomeňte na vodní plochy, radí zahradník

Vysokým výkonem, záběrem 46 cm a pevným kovovým šasi připomíná AKU rotační...

Nenechte nic náhodě a zazimujte zahradu ještě před příchodem prvních večerních mrazíků. Speciální péči potřebuje...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz