Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Zdroj vitaminů uprostřed Ostravy? Vzorem byla babiččina zahrada na Hané

Soutěž
Leží přímo v Ostravě, ale městská zahrada to není. Vznikala svépomocí na zanedbaném pozemku uprostřed zástavby rodinných domů s bazény i zahrádkami se slepicemi z doby, kdy okolo nebyla sídliště, ale pole.

Otakárek fenyklový na třapatce nachové, kterou majitelka zahrady doporučuje jako lákadlo pro motýly i další hmyz. | foto: Šárka Cimalová

Majitelka Šárka Cimalová, která ji přihlásila do soutěže Naše krásná zahrada, si pochvaluje, že právě díky okolí a výhledu na blízký opravený kostel je její zahrádka pěkně zasazená do minulosti. A je šťastná, že ji mohla před devíti lety začít budovat od základu podle vlastních představ. 

Fotogalerie

„Chtěla jsem zahradu podobnou, jako měla moje babička na Hané, proto je její celkový charakter rustikální,“ popisuje počáteční představy i cíl. Nutno podotknout, že zahrada vyrostla v místě starého přehoustlého sadu bez údržby, kde ještě několik let po výstavbě nového domu vykopávali ze země poklady v podobě starých umyvadel či televizoru. A to už na úplném počátku vyvezli ze zarostlého sadu veškerý šrot.

Po probírce starých stromů tu nakonec při nejlepší vůli zbyla jen jedna slivoň a statný ořešák, který dnes tvoří dominantu zahrady. Do živého plotu paní Šárka vybrala zejména domácí dřeviny. Jednoduše proto, že má ráda remízky mezi poli, kde rostou trnky, hlohy a šípky hned vedle javoru babyky. „Na jaře velmi brzy křehce bíle kvetou a na podzim jejich plody svítí modrou a červenou barvou nachystané pro drobné ptactvo na zimu,“ popisuje.

Přidala k nim ještě habr a ptačí zob, na které nejdou škůdci, a několik dřínů rostoucích na jižní Moravě, kvetoucích ještě dříve než trnky. Růžově jí pak brzy z jara kvete na zahradě mandloň, ve stejnou dobu jako rané broskvoně.

Prohlédněte si vítězné zahrady z 1. kola soutěže

Výherci prvního kola soutěže Naše krásná zahrada

Přední část zahrady u vstupu do domu je krásně vidět z ulice a majitelka ji tedy záměrně osadila tak, aby tam celoročně něco kvetlo i pro kolemjdoucí. Pokud je mírná zima, kvete jako poslední v roce ještě v prosinci jásavě žlutou barvou tibetský jasmín nahokvětý.

Hned v lednu voňavě rozkvete vilín a v rychlém sledu následují talovíny, čemeřice, hyacinty, narcisy, drobné irisy a moře tulipánů. A také oblíbené srdcovky či pivoňka lékařská, která se prý na této zahradě objevila sama, podobně jako borovice, tis, skalník, náprstník či dokonce kiwi čínské.

Nechybí kousek „lužního lesa“, minirybníčky či kus louky

Na jaře na této zahradě rostou volně v trávníku sněženky, dymnivky, petrklíče. Za domem, kde je chládek a vlhko, vysadila paní Šárka dřevony typické pro lužní les: vrbu červenou, svídu krvavou (z jejích plodů prý je skvělý džem s pálivými papričkami), střemchu hroznatou a brslen evropský, který na podzim nese nádherně růžovo-oranžově zbarvené tobolky. Kopřivy už tu v létě spolehlivě rostou úplně samy. 

Šelma Gipsy u jezírek. Naštěstí chytá jen vážky, které si to nenechají líbit.
Čerstvě vylíhlá vážka
Kosatec sibiřský

Kočka čekající u jezírek na vážky, čerstvě vylíhlá vážka a kvetoucí kosatce sibiřské.

Hned vedle je soustava mini rybníčků zarostlých rostlinami od řezanu pilolistého po mochnu zábělník, vachtu trojlistou či cídivku zimní. Díky tomu se tu udrží čistá voda a mohou do nich chodit pít nejen pes a kočky, ale i ptactvo. Holubi, kosi, drozdi, sýkorky, vrabci, žluna, strakapoudi. Nechybí vodní plži a spousta hmyzu, líhnou se tu vážky, objevují se skokani i chráněné ropuchy zelené. Na jezírka původně navazovalo malé rašeliniště, bez trvalého zdroje však postupně zarostlo ostřicemi.

„Nízko střižený trávník bez kvetoucích bylin má co do sebe jen na golfovém hřišti, protože je to jen údržbou vysoce náročný živý koberec bez dalšího života,“ je přesvědčena paní Šárka, aniž by se chtěla dotknout vyznavačů trávníků. Proto místo trávníků založila její rodina na své zahradě louku. Přesněji tři: zámeckou, teplomilnou a květnatou. Nicméně kvetly a bzučely jen chvíli. Kvůli alergii na trávy zase začali sekat sekačkou, nicméně ostrůvky kohoutků a kopretin při sekání objíždějí.

Záhonky okrasné, bylinkové i zeleninové

Na okrasných záhonech paní domu miluje mečíky - a protože je na podzim netřídí podle barev, je prý vždy znovu překvapena jejich barevnou paletou. Z růží tu kvetou popínavky zdobící fasádu i růže keřové, které dorůstají několika metrů bez opory. Paní Šárka miluje léčivou třapatku vábící včely, čmeláky a motýly podobně jako motýlí keř (komule Davidova). „Je úžasné pozorovat, jak si tyto ostrůvky zeleně v 300tisícovém městě tito živočichové našli a obydleli je,“ říká.

Levandule a hvozdík ze semínek z Beskyd.

Takhle radostně letos dopadla sklizeň česneku.

Kvetoucí mečíky paní domu miluje, i mezi řádky bazalky

Její velkou láskou je také bylinková zahrádka s třezalkou, mátou, bazalkou, meduňkou. Měsíčkem zahradním, ze kterého vyrábí mast a dá se použít do jídla místo šafránu. Letos ho má na jednom záhonku mezi jedlými květy s brutnákem a řeřišnicí, anýzem a koprem. Divizna jí roste každý rok jinde, kam její semínka zrovna vítr zavane. Na vyvýšeném záhonu ze starých cihel si lebedí i jahody a mravenci s ruměnicemi.

Každoročně rodina pěstuje i brambory, řepu, mrkev, celer, petržel, rajčata, papriky, koriandr, kopr, cibuli i česnek. A ovocné stromy? Ty se letos prohýbají pod nadměrnou úrodou stejně jako rakytník, jehož plody jsou poslední, které ještě čekají na zpracování - do šťávy za syrova. Jinak už mají džemů i domácích šťáv v této domácnosti plnou spíž.

Letní směs třapatek, mečíků a plamenek ukrývá záhon cibulí.
Letošní úroda broskví

Letní směs třapatek, mečíků a plamenek ukrývá záhon cibulí, letošní úroda broskví.

„S příručkou v ruce jsem se učila stříhat jabloně a broskvoň, neplodné meruňce domlouvala a vyhrožovala pokácením několik let. Omlouvala jsem ji chladným koutem zahrady, až jsem nakonec koupila jinou, rovnou kvetoucí, která ví, jak se to dělá. Letos konečně kvetla i ta první,“ popisuje peripetie, které dnešní úrodě předcházely. I když ještě touží po známých odrůdách starých ovocných dřevin, ví, že všechno se jí na zahradu nevejde.

„Mimochodem, o stěhování všeho, co jste zasadili původně daleko od sebe, ale ne dost, a o mnohém jiném si určitě přečtěte v knížce Zahradníkův rok od Karla Čapka. Musím se vždy smát, jak skvěle vystihnul duši zahradníka, který jako kočka koťata neustále přenáší sazeničky a přesazuje i třikrát keře a stromy, aby jim bylo co nejlépe, a trne, když chvíli neprší, nebo naopak padají trakaře. A každé návštěvě by rád ukázal, co mu zrovna kvete nebo rodí, ale nemá na ni ani čas, protože neustále napravuje nekonečné nedostatky...“ uzavírá paní Šárka. Její muž by prý mohl na toto téma vyprávět.

Podstatné je, že tady je zahrada své majitelce opravdovou láskou. „Mám ji po devíti letech velmi ráda. Znám důvěrně každý její decimetr, přednosti i nedostatky. A ačkoli stále potřebuje spoustu času, už nám vše násobně vrací. Jako vše živé, čemu poskytnete trochu péče. Vždy je dobré věnovat se rostlinám a živočichům. Lépe tak poznáme život i sami sebe.“

Soutěž NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA stále probíhá

Z příspěvků zaslaných do soutěže Naše krásná zahrada (zde podrobná pravidla soutěže) právě vybíráme příspěvky k zařazení do druhého kola, ve kterém se opět hraje o hodnotné ceny. A stále je možné se zúčastnit.

Stačí poslat sérii cca 8 fotografií vlastní zahrady (ideálně šířkových) včetně jejího popisu nejpozději do středy 12. září 2018, 12:00 hodin na e-mailovou adresu redakce soutez.hobby@idnes.cz. Do předmětu zprávy uveďte „Naše krásná zahrada“, snímky lze případně zaslat přes www.uschovna.cz).

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon (o výkonu 2400 W) a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Autor:

Sledujte krmítko v americkém Ohiu živě

  • Nejčtenější

Jak se daří psům a kočkám, u nichž radili Nevečeřalová a Desenský

Domácnosti, do jejichž osudu zasáhli díky pořadu Kočka není pes odborníci na kočičí a psí duši, tedy Klára Nevečeřalová...

Domácí zabijačka se mění. Už se sice nezabíjí, lidi však baví vlastní výroba

Doby, kdy si každý na vesnici v chlívku vykrmoval prase, jsou pryč. Ubylo tak klasických domácích zabijaček, jejichž...

VIDEO: Kutilové ignorovali zadání, vytvořili lustr jako věšák na prádlo

Reality show Dream Team – Mistři dílny tentokrát poprvé postoupila k vyřazování ohrožených soutěžících. A to po...

Z Kamby je padesátnice. Pořád si hraje s puberťáky, jen už ráda odpočívá

Gorilí samice Kamba, která od roku 2005 trvale žije v Zoo Praha, je živoucím mementem smutného osudu goril, jejichž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenápadná popínavka, nepravý ženšen, umí ovlivnit pracovní i sexuální výkon

Popínavá rostlina gynostema pětilistá má podobné účinky jako ženšen. Však se jí někdy přezdívá pětilistý nebo jižní...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Novozélandští manželé vykopali na zahradě obří brambor. Dostal jméno Doug

Pravděpodobně největší brambor světa o hmotnosti téměř osm kilogramů vypěstovali na své zahradě na Novém Zélandu...

Včelařský guru před sto lety zavedl nízkoširoké rámky. Používají se dodnes

Zakladatelem moderního včelařství v českých zemích byl kněz František Adamec. Jeho 155 výročí narození připomíná...

Začněte s celerem, květákem a salátem. Je čas pro předpěstování ze semínek

Češi jsou rození zahrádkáři, vypěstují snad všechno. A nejlépe z vlastních semínek, protože sadba tak přijde podstatně...

Poleptají, popálí nebo otráví. Ďáblova zahrádka ukrývá nebezpečné květiny

Premium Její půvabné květy jsou ozdobou mnoha zahrad, překrásně až omamně voní. Řeč je o trvalce třemdavě bílé, vysoké až metr,...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...