Vysévejte letničky, které vám ze zahrady udělají barevný ohňostroj

  • 0
Zahrada v plném květu je nejkrásnější, o tom není sporu. A vy stále ještě máte čas vysít či vysadit kromě trvalek i letničky a dvouletky, abyste si i letos mohli užít jejich nádherných květů. A to jak venku, tak i doma ve váze, radí letní speciál časopisu Rytmus života.

I když je černucha jednoletka, stačí ji nechat na stanovišti vysemenit a bude vám dělat radost i za rok.

Letničky jsou rostliny, které vyrostou, vykvetou a odumírají v jednom roce. Pomíjivé krásky neodumírají tak docela, protože nepříznivou zimu přežívají v semínkách a druhý rok vyrostou znovu od začátku. Patří mezi ně slunečnice roční, cínie, astry, krásnoočko, měsíček, statice a mnohé další.

Naproti tomu dvouletky mají, jak už jméno napovídá, dvouletý cyklus, kdy nejprve nasadí vegetativní části (listy) a druhý rok teprve kvetou. Na dobrém stanovišti mohou rostliny občas vytrvat i několik let a množit se bez našeho přičinění samovýsevem.

Od letničkových záhonů očekáváme záplavu květů a krásné barvy. Aby tomu tak bylo i letos, máme pro vás několik tipů na jejich pěstování. Letničky jsou poměrně náročné na vaši práci a péči. Začíná to pěstováním sadby, pokračuje přípravou záhonů a výsadbou, během sezony musíte dbát na přiměřenou zálivku, aby se všechno ujalo a později rozkvetlo. Svou barevností a krásou vám to ale rostliny vrátí.

Podrobný manuál, podle kterého vysazovat letničky, aby rozsvítily zahradu

Černucha damašská (Nigella Damascena)

Černucha damašská (Nigella Damascena)

Zvláštní kráska pocházející z Orientu je asi půl metru vysoká. Má lístky tenké jako nitky a spoustu blankytných, bílých nebo narůžovělých květů.

Je nenáročná na prostor, proto dobře doplní i trvalkové záhony. Po odkvětu na stoncích rostlina vytvoří měchýřky plné semen, které se budou krásně vyjímat v suchých vazbách.

Dejte šanci letničkám, nejsou náročné

Pokud je však neutrhnete a necháte na zahradě přes zimu, pak se bude černucha množit samovýsevem.

Pěstování:
Vysévat ji můžete v průběhu května i června, pokvete již za dva a půl měsíce od výsevu. Miluje teplo a slunce, proto ji nesázejte pod stromy.

Vlčí máky (Papaver Rhoeas)

Vlčí máky (Papaver Rhoeas)

Rudé květy jsou jedním ze symbolů léta. A přestože vlčí mák býval považován za plevel, dnes zdobí zahrady.

Vedle přírodního máku můžete koupit i celou řadu vybarvených kultivarů. Mák vlčí je u nás všeobecně dobře známou bylinou, která se po staletí používala v léčitelství.

Vytvořte si na zahradě vlastní parfumerii. Jak se obklopit letními vůněmi?

Pěstování:
Protože jde o plevel, mák vyroste snadno kdekoliv. Má ale rád slunce. Okrasné kultivary už jsou náročnější. Půdu vyžadují máky kyprou, dobře vyhnojenou, s dostatkem vápníku. Je nutné před setím a výsadbou do půdy zapravit dostatek vápníku. Můžete k rostlině přidat třeba nadrcené vaječné skořápky.

Ostálka sličná (Zinnia Elegans) neboli cínie

Ostálka sličná (Zinnia Elegans)

Známá též jako cínie. Má domov v Mexiku, u nás se pěstuje na zahradách pro své nádherně vybarvené květy, které jsou zářivé růžové, červené, žluté, ale i bílé.

Plnokvěté odrůdy se podobají jiřinám, ty jednoduché zase kopretinám. Podle druhu dorůstá 30 až 100 cm. Její lodyha je chlupatá, listy vstřícné, přisedlé, eliptické, až srdčitě vejčité, až 10 cm dlouhé, drsné. Pěstuje se především jako rostlina k řezu, ve váze vydrží i týden.

Pěstujte užitečné rostliny. Odpudí mšice či klíšťata a přilákají opylovače

Pěstování:
Můžete ji koupit předpěstovanou, nebo vyset v květnu ze semínek. Ve výsevu můžete pokračovat i v červnu, pak budou květiny zdobit zahradu i na podzim. Pozor na vyšší rostliny, snadno se ve větru lámou.

Topolovka růžová (Alcea Rosea)

Topolovka růžová (Alcea Rosea)

Atraktivní vysoká rostlina plná květů se zabydlela na zahradách našich babiček, které jí říkaly také slézová růže. Je to dvouletka, proto si na květy budete muset počkat, ale stojí to za to. V prvním roce rostlina vytvoří přízemní růžici listů, ve druhém vyraší stvol a vykvetou květy. Majestátní léčivka s pevnými stvoly vám pak bude dělat radost od července do října.

Atlas bylin: Pomozte trávení, ať nemáte trápení

Topolovka je příbuzná slézu a také její květy obsahují mnoho slizových látek, které hojí zanícené sliznice dýchacích i trávicích cest.

Pěstování:
Půda jí vyhovuje propustná, ale výživná. V době růstu a květu jí prospěje přihnojení, protože narůstá rychle a spotřebuje mnoho živin. Aby bohatě kvetla, potřebuje závětří, teplo a slunce

Macešky (Viola)

Macešky (Viola)

Jednoleté a dvouleté rostlinky jsou tak trochu popelkami mezi květinami.

Mají pověst hřbitovního kvítí, naštěstí si poslední roky napravují reputaci v městských parcích i zahradách. Objevte znovu i vy kouzlo jejich sametových barev.

Maceška zahradní dorůstá výšky 15 až 30 cm a kvete od března do září. Nejlepší je si koupit sazeničky v zahradnictví a dát je ven až po »zmrzlých«, tedy v polovině května, jedině tak krásně pokvetou.

Pěstování:
Na rozdíl od ostatních uvedených květin maceškám svědčí přistínění a nikdy je nevysazujte na přímé slunce. Naopak se jim bude dobře dařit ve vlhku a polostínu stromů. Víceleté macešky vyžadují bohatou zálivku i v zimě, když nemrzne.