Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Ptactvo krmte buď kvalitně, nebo raději vůbec, přimlouvá se ornitolog

  0:12
Předpovědi konečně slibují na přelomu roku sníh a mráz, takže své opodstatnění bude mít i krmení zpěvného ptactva, ke kterému vzhledem k teplému počasí prozatím nebyl důvod. Problémem jsou až silné mrazy, sněhová pokrývka či námraza.

Dosavadní teplý průběh zimy, kdy krajina není pokryta ani sněhovou přikrývkou, ani námrazou, znamená pro ptáky ideální podmínky pro přežití. „Najdou vše, co potřebují. Ani holomrazy pro ně neznamenají žádný velký problém, pokud nejde o extrémní teploty více než minus deseti či dvaceti stupňů,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Jak škodí přílišné krmení

Podle odborníků příliš nakrmení ptáci přestávají zpívat a zůstávají tak na ocet. 

Až skutečně mrazivé noci, kdy teploty v noci padají k minus dvaceti stupňům, připraví ptactvo o obrovské množství tukových zásob. „Bývá to zhruba pětina tělesné váhy, u opravdu drobných druhů to je dokonce i třetina hmotnosti, kterou přes den opět musí nabrat. Což je problém, pokud jim současně sněhová přikrývka nedovolí dostat se k potravě,“ konstatuje ornitolog.

Současně ale uklidňuje, že i s tímto přirozeným úbytkem příroda počítá. „Přes zimu u nás zůstávají druhy, které jsou na náš průběh zimy zvyklé, jinak by odlétaly do teplých krajin.

Méně je více. A podstatnější než množství je kvalita krmení

Během teplé zimy tedy nedělejme z ptactva lenochy, kteří si zvyknou jen na dodávky krmiva do krmítka. „Lepší je nechat je vždy část každého dne prázdné. Pokud například nasypete vždy ráno, ptáci se mohou rychle zasytit po chladné noci a po zbytek dne si hledají potravu sami,“ radí Vermouzek.

Čím a jak krmit kvalitně?

SMAZAT!!!!!
V detailu je krásně vidět, jak mají ptáčci na výběr nejrůznější kvalitní...

Jinak je podle Vermouzka regulérní, že ptáčky přes zimu přikrmujeme. Už kvůli možnosti jejich pozorování a poznávání. A opravdu řadě z nich v případě mrazů výrazně pomůžeme.

Zvlášť v takovém případě je pro ptáky mnohem důležitější kvalita příkrmu než množství. Do krmítka proto nikdy nepatří například slané, kořeněné, uzené nebo dokonce plesnivé potraviny či přepálený tuk. Vhodná jsou naopak semena slunečnic, konopí, prosa, máku či lnu, dále ovesné vločky, drcená jádra ořechů, ale i strouhané jablko, mrkev či kus zavěšeného loje (více zde).

Semínka zalijte do kvalitního tuku a zavěste na strom

Pozorovat zpěvné ptactvo při hodování je radost, takže není divu, že lidé stále hledají nové možnosti, jak to zařídit, aby na něj z okna viděli, a přitom se k němu nedostaly kočky. Jednou z nich je designérka Denisa Bartošová, která bere drobné zpěváčky jako pomocníky, kteří nás v létě zbavují dotěrného hmyzu a svědomitě tak pečují i o naši zahradu.

Kromě papírových tubusů a potřebných ingrediencí budete k ruce potřebovat také...
Zbytek ořechů nasekejte.
Směs v kastrólku důkladně promíchejte, v případě potřeby ji mírně přihřejte,...
Papírový tubus i ruličku nařezejte na cca 3 centimetry silná kolečka a...

Vhodným krmením jsou semena a kvalitní rostlinný tuk. Z jejich směsi pak můžete vyrobit lojové koule či věnečky k zavěšení na strom, jak radí Denisa Bartošová v úvodním videu.

„Zimní krmení u nás došlo tak daleko, že ráno sedíme s kafem v kuchyni, obložíme se atlasy zpěvných ptáků, sledujeme, listujeme a vykřikujeme. Ani jsem netušila, kolik druhů může přilétnout,“ konstatuje Denisa, která nám na kameru předvedla, jak snadno vyrobit věnečky naplněné samými dobrotami, které jsou ideální k zavěšení na strom.

Čím krmit

  • Hovězí či skopový rozpuštěný lůj a v něm olejnaté plody a semínka - slunečnice, řepka, jádra lískových, vlašských nebo burských oříšků. Z této směsi lze vytvořit kuličky.
  • Nejrůznější sypaná semena - slunečnice, sezamové semínko, lněné semínko, mák, řepka a také drcené ořechy.
  • Zrní nebo tzv. zadinu, což jsou semena plevelů po vymlácení obilí. Tím potěšíte sýkorky a drobné semenožravé ptáky
  • Tvaroh, ovesné vločky nebo strouhanou zeleninu či ovoce. Nebo jen půlku jablíčka na vyklování. To potěší větší ptáky, například kosy.

Stačí k tomu ruličky od toaletního papíru či kuchyňských utěrek, ty najde každý doma. Papírový tubus o průměru zhruba 14 cm vám zase určitě rádi dají například v galanterii, prodejně koberců či hobbymarketu.

Tím nejdůležitějším jsou ovšem kvalitní suroviny: 200 g lískových ořechů, 200 g vlašských ořechů,100 g sezamových semínek, 200 g neloupaných slunečnicových semínek, 100 g celého máku, 50 g lněných semínek, 50 g loupaných dýňových semen a 50 g rozinek, přidat lze i trs zralých jeřabin.

Na jejich spojení spotřebujete zhruba 150 g kokosového oleje, případně jiného rostlinného tuku, Denisa výjimečně použila burákové máslo. V tom případě ale hlídejte složení (například přidanou sůl či palmový olej, více zde).

Do mixéru vsypte 100 g vlašských a 100 g lískových ořechů a 150 g změklého rostlinného tuku, umixujte do husté jemné kaše a vylijte do kastrolu. Zbylé ořechy nasekejte nahrubo a přidejte je do hrnce ke kaši spolu se semeny, rozinkami a jeřabinami. Důkladně promíchejte, a dokud je směs měkká a tvárná, naplňte věnečky, které si připravíte následovně (viz úvodní video).

Papírový tubus a ruličky od toaletního papíru nařežte pilkovým nožem na pečivo na kolečka široká 3 cm. Plech si vyložte pečicím papírem a rozložte na něj kolečka z tubusu, do jejich středu vložte kolečka z ruliček. Do prostoru mezi nimi lžící napěchujte vlažnou ořechovou směs a nechte ztuhnout.

Jakmile ořechová náplň zatuhne, vybavte každý věneček šňůrou na zavěšení. A jakmile začne pořádně mrznout a padat sníh, začněte s přikrmováním.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Nešťastný vztah si máma tří dětí kompenzovala nákupy. Až zarovnala byt

Představte si, že bydlíte v krásném velkém domě na okraji Prahy, ale v podstatě si nemůžete pozvat nikoho na návštěvu,...

Nový byt se mu zdál nemoderní. Renovace se mu „vymstila“ za 230 tisíc

Stavební mistr Václav Adamec v dalším díle pořadu Akce: Rekonstrukce! vypravil do středočeské Hostivice, kde ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahradu obehnali plotem jen kvůli srnám, výhled na Beskydy je nikdy neomrzí

Soutěž Zhruba 160 let starý dům na Frýdecko-Místecku, s pozemkem větším než 3,5 tisíce metrů čtverečních, koupili manželé z...

Za tři roky vydupala z království tújí a suti rozkvetlou a plodící zahradu

Soutěž Dům s pozemkem velkým asi 2 200 metrů čtverečních koupili noví majitelé v roce 2020. A do zahrady se rozhodli vrátit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam patří na žebříčku agresivity či mírumilovnosti váš pes. Vědci mají jasno

Není pes jako pes, to je koneckonců každému jasné už od pohledu. Ovšem jak jsou na tom jednotlivá plemena, co se...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Nakrmí ryby, které dají nažrat rostlinám. A produkují lahodné maso a saláty

Říkají si aquaponičtí farmáři a jsou to vlastně takoví nadšení chovatelé ryb a pěstitelé chutných klíčků a křehkých...

Za bezdrátovou robotickou sekačku si trochu připlatíte. Ale víc si vyhrajete

Robotické sekačky jsou stále populárnější volbou pro údržbu zahrad a trávníků. Jejich schopnost autonomního sečení a...

Přírodní hnojivo nejen pro zeleninu, jež stojí jen trochu práce a času

Kdybychom žili u moře, mohli bychom si vyrábět posilu pro rostliny z řas. Takto si musíme vystačit s kopřivami, z nichž...

Zahradu obehnali plotem jen kvůli srnám, výhled na Beskydy je nikdy neomrzí

Soutěž Zhruba 160 let starý dům na Frýdecko-Místecku, s pozemkem větším než 3,5 tisíce metrů čtverečních, koupili manželé z...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...