Mám hraběnku, jásá jediný pěstitel nové růže v zemi

  19:12aktualizováno  19:12
Sochař Jan Florian z Nové Říše na Jihlavsku je vnuk známého literáta a překladatele Josefa Floriana. Kromě toho se stal i prvním českým pěstitelem zcela nové odrůdy růže Marie Henrietta.

Vyšlechtění růže trvalo deset let. Do České republiky se dostaly postupně asi dvě stovky jejích exemplářů, k nimž jejich majitelé, respektive až na jedinou výjimku majitelky, dostávají osobní certifikát s "rodokmenem". | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Je výjimečná. Má vzhled historické růže, ale kvete opakovaně po celou sezonu. Navíc výrazně voní. Je odolná vůči mrazům, a je tedy na Vysočinu ideální.

Výtvarník z Nové Říše

  • Umělec a milovník růží Jan Florian z Nové Říše vyrůstal v rodině restaurátora a řezbáře a jako dítě si rád hrál s hoblinami. V osmi letech vzal do rukou sochařské dláto a začal otci pomáhat.
  • Rodinná tradice a přísná katolická výchova umělce vedla k náboženským tématům.
  • Za jeho dědečkem, věhlasným vydavatelem a překladatelem Josefem Florianem (1873-1941), přijížděla kdysi do nedaleké Staré Říše katolická moderna, potkávali se tam i duchovní.
  • Umělec a držitel slavného jména sochá velké plastiky - také vnadné pohanské bohyně.

Růže nese jméno hraběnky, která byla v první polovině minulého století jednou z celosvětově nejuznávanějších pěstitelek růží.

Pocta "růžové" hraběnce

Hraběnčina růže si odbyla svou světovou premiéru přesně před měsícem - symbolicky na slovenském zámku Dolná Krupá, kde hraběnka Marie Henrietta Chotková žila a kde založila jedno z největších rozárií v Evropě.

Byla vnučkou českého šlechtice Heřmana Chotka, který se v roce 1813 přiženil do Uherska. Rod Chotků je historicky spjat se zámky Veltrusy, Kačina, Bělušice či Nové Dvory.

Novou odrůdu růže vyšlechtil německý pěstitelský rod Kordes, který s Chotkovou spolupracoval, a veřejnosti ji rodina představila také u příležitosti 150. výročí od barončina narození.

Vyšlechtění růže trvalo deset let. Do České republiky se dostaly postupně asi dvě stovky jejích exemplářů, k nimž jejich majitelé, respektive až na jedinou výjimku majitelky, dostávají osobní certifikát s "rodokmenem".

"Výjimečná je tím, že má vzhled historické růže, ale na rozdíl od ní kvete opakovaně po celou sezonu," poznamenala o nové růži Miroslava Paclová ze zahradnického sdružení Hortiservis.

Navíc výrazně voní. "Vyniká také skvělým zdravím a je odolná vůči mrazům, čímž je na Vysočinu ideální," vysvětluje unikátnost nové květiny zahradnice Paclová, která několik těchto rostlin také sama vlastní.

Rosengräfin Marie Henriette

Nová odrůda růže měla premiéru 8. června 2013 na zámku Dolná Krupá nedaleko Trnavy. Růži vyšlechtila německá firma Kordes, čelní světový pěstitel.

Na zámku Dolná Krupá hraběnka Marie Henrietta Chotková strávila celý život a vybudovala tam rozárium. To zaniklo v roce 1947, ale v současnosti tam obnovují výsadby růží v zámecké zahradě. O hraběnčin odkaz se snaží pečovat Ružiarska spoločnosť Márie Henrietty Chotekovej.

"O růži jsem se dozvěděl od své kamarádky zahradnice na jejím premiérovém představení v Česku 13. června a zalíbila se mi. Samozřejmě se mi líbil i fakt, že se stanu prvním mužem, který ji bude u nás pěstovat," prozradil Jan Florian, který růži vysadil na zahradě svého statku, a vytvořil pro ni dokonce zvláštní zákoutí.

Okrasa zahrady

Dlouho si lámal hlavu s jejím umístěním i substrátem, který chtěl obstarat až v Rakousku.

"Nakonec jsem vybral po poradě s odbornicí vhodné místo, vykopal díru a sehnal vhodný kompost tady. Je okrasou zahrady. Plánuju k ní ještě vyvěsit zarámovaný jak rodný list růže, tak i podobiznu hraběnky, po níž dostala jméno, aby bylo zákoutí ucelené," doplnil pěstitel, který se po dvou týdnech raduje z prvních růžových květů.

"Má to jen jednu nevýhodu. Když jsem všude rozhlásil, že mám doma hraběnku, a dokonce s ní i spím, tak sem nikdo nechce jezdit," doplňuje s nadsázkou pěstitel a sochař Florian.

Zájemci si budou moci novou odrůdu koupit v Česku zatím jen v Zahradnickém centru ve Střešovicích. 13. července bude představena v Zahradním centru Hortis v Čáslavi. Její cena se bude pohybovat kolem 700 korun.

Autor:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

VIDEO: Zadržte vodu na pozemku. Se speciálními vidlemi to jde snadno

Aerifikace pro lepší vsakování vody do země

V době nedostatku srážek se za každou kapku z nebe platí zlatem. Trávníkář Tomáš Šena předvedl, jak může pár minut...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Zahrada plná trvalek, kterým kvůli suchu dopřáli automatickou závlahu

Ani se nechce věřit , že se trvalkové záhony tak bujně rozrostly za pouhé čtyři...

Když před čtyřmi lety mladý pár dostavěl dům na okraji Prahy, byl nadšený, že může začít tvořit svou vysněnou zahradu....

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Venkovská usedlost jako oáza klidu nejen pro ptactvo a hmyz

U záhonů se zeleninou je i letní posezení, které zdobí nádherná popínavá...

Když před deseti lety koupili čtenářka Šárka se svým přítelem venkovskou usedlost s velkou zahradou kousek od Nymburka,...

Nůžky, drát, kleště a trpělivost. Tak se začíná s bonsajemi

Výstava bonsají bude mít jako obvykle svoji venkovní expozici. A nebude jediná,...

Za pěstováním těchto mini stromků se neskrývají žádná kouzla, nýbrž kus starého japonského zahradního umění. Při troše...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER SERVISNÍHO ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz