Klatovský karafiát slaví 200 let, daří se mu v tropech i na Sibiři

  17:32aktualizováno  17:32
Letos je to právě 200 let, co rytmistr Josef Volšanský, který se vracel z napoleonských válek, přivezl z Francie do Klatov semena karafiátů. Tyto květiny se pak staly symbolem města. Nyní mají 70 odrůd a letos přibyla nová - karafiát jezuity Vojtěcha Chanovského. Vyšlechtil jej pěstitel Peter Pošefka.

Výstavu klatovských karafiátů navštívila i Eva Chocová. Ani ona neodolala a musela si přivonět. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Novodobou tradici pěstování klatovských karafiátů udržuje od roku 1954 spolek klatovských karafiátníků. Letos přibyl nový druh, který ponese jméno jezuity Vojtěcha Chanovského, ten je těsně spjatý s historií města.

Otcem nového karafiátu je pěstitel Peter Pošefka, který se jejich pěstování věnuje přes třicet let. Za tu dobu vyšlechtil tři druhy.

"Vyšlechtění trvá pět až sedm let. První rok získáte semínko. Druhý rok ho vysejete a vyroste deseticentimetrová sazenička, kterou přezimujete. Ve třetím roce karafiáty vyrostou a vykvetou, ale až sedmdesát procent tvoří původní drobnokvětý francouzský karafiát. Ve čtvrtém roce, pokud si myslíte, že máte nový druh klatovského karafiátu, který splňuje všechny rysy, které má mít, tak si může vzpomenout na geny svých prarodičů, změnit barvu a skončit v popelnici. Takže někdy pět až sedm let pěstování přichází vniveč. Ale někdy máme štěstí," popsal muž, podle nějž je klatovský karafiát pro šlechtitele velkým oříškem.

Ale jeho pěstování na zahrádce je prý poměrně jednoduché. "Jedná se o mrazuvzdornou trvalku, která se dá množit a pěstovat i v extrémnějších podmínkách. Jedna paní inženýrka pěstuje klatovský karafiát dokonce na Sibiři, protože jsem chtěl vědět, co vydrží. Druhý extrém je jeho pěstování v teplém pásmu na ostrově Fidži. A zjistili jsme, že bez problémů vydrží zimu i horko," popsal Pošefka, který přišel do Klatov ze Slovenska před více než třiceti lety.

Jako zkušený pěstitel, který květiny obdivuje od dětství, objevil v karafiátu místní raritu. "Bylo by divné, aby milovník květin pěstoval v Klatovech tulipány," směje se Peter Pošefka.

Ještě před třemi lety se na své zahradě věnoval pěstování mnoha druhů květin. Měl sbírku více než 90 druhů lilií, pochlubit se mohl 70 druhy narcisů, nechyběly ani růže. Nyní už se o zahradu stará jeho syn a jemu zbývá čas jen na karafiáty.

Pošefkovým posledním šlechtitelským kouskem, kterým město oslavilo 200 let klatovského karafiátu, je nový druh nazvaný Chanovský - podle Vojtěcha Chanovského.

Ten do města v roce 1636 přivedl jezuity, aby tu založili gymnázium, které se záhy stalo centrem středoškolské vzdělanosti celého kraje a bylo na počátku 18. století největším neakademickým gymnáziem na území Čech, Moravy a Slezska. Navštěvovalo jej více než 300 studentů.

Výstava klatovských karafiátů. Pěstitel Peter Pošefka.

Pěstitel karafiátů Peter Pošefka.

"V Klatovech je dobrým zvykem, že karafiáty pojmenováváme po význačných osobnostech, které byly s městem spojené, takže na záhonech ve výstavní zahradě proti muzeu je Hostaš, Dobrovský či Palacký. Výjimkou je Milénium, který získal jméno kvůli tomu, že jsem ho vyšlechtil v roce 2000. Názvy se odvíjejí i od barevného provedení - bílý karafiát s názvem Labuť, žlutý je Kanárek, fialový zase Kardinál a další," líčí Pošefka, který se snažil nový druh popsat.

"Není asi člověk, který by dokázal určit, jakou má barvu. Když začíná kvést, tak je světlý, růžovo-fialový, a když odkvétá, tak je tmavě rudý až fialovočerný," popsal šlechtitel.

Pošefka žádný z karafiátů nevyvyšuje nad ostatní. "Jeden si ale pamatuji nejvíce,  jmenuje se Volnost a je pro mě důležitý tím, že to byl první karafiát, který jsem si koupil na výstavě a tím jsem před více než třiceti lety začal s jejich pěstováním," dodal Pošefka.

Hnacím motorem při pěstování klatovských karafiátů mu je prý snaha zachovat květiny pro budoucí generace. "Od roku 1813 vycházejí publikace o klatovských karafiátech a ve všech je napsáno, že karafiátníci zemřeli chudí. Takže pro peníze to určitě neděláme. Je to vše o vztahu k té pěkné květině a ke klatovské raritě," vypráví se zápalem šlechtitel a ředitel technických služeb města.

V Česku podle něj není jiná květina, která by byla tak silně vázaná na město svého vzniku. "Všichni pěstitelé a šlechtitelé soustředění v organizaci pěstitelů klatovských karafiátů jsou z Klatov a nejbližšího okolí. Když nepočítám milovníky květin, kteří karafiáty pěstují pro svoje potěšení po celé republice. Ale taková parta bláznů, nebo raději nadšenců jako jsme my, ta není nikde," myslí si Pošefka.

Další informace o pěstování karafiátů v Klatovech naleznete na webu zde.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Mezi skvosty s vůní benzinu je Imperial Le Baron gabonského diktátora

V plzeňském DEPO2015 zaparkovaly Skvosty s vůní benzínu. Návštěvníci výstavy...

Na tři dny se vrátila do bývalého autobusového depa v Plzni auta. V halách jsou k vidění historické unikáty i...

Pelikán uletěl z plzeňské zoo a užíval si na přehradě, chytili ho hasiči

Pelikána, který odlétl z plzeňské zoo, zachránili až profesionální hasiči.

Neobvyklý výjezd mají za sebou profesionální hasiči z Plzně. Obrátili se na ně s prosbou o pomoc zvířecí záchranáři,...

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Najdete na iDNES.cz