Bylinky na okně vypěstuje i zahradník-začátečník.

Bylinky na okně vypěstuje i zahradník-začátečník. | foto: Profimedia.cz

Základní bylinky do kuchyně: jak je pěstovat a používat

  • 13
Čerstvé i sušené bylinky jsou nepostradatelnou součástí pokrmů, mnohé z nich mají navíc mimořádně kladný vliv na lidské zdraví. Protože nebývají náročné, s jejich pěstováním si snadno poradí i začátečník.

Kdo nemá zahradu ani balkon, může si na jaře postavit na kuchyňské okno alespoň pár kořenáčů a v nich chutné a zdravé čerstvé přísady pěstovat.

Petržel

Pěstování: Petržel (Petroselinum crispum) je dvouletka. Vysejte ji na jaře do řádku. Klíčí i několik týdnů a miluje změnu stanoviště. Dopřávejte jí dostatek vláhy, jinak bude žloutnout. Při ořezávání vždy zachovávejte středové listy.

Použití: Obsahuje množství vitaminu C a železa, přidává se do polévek, salátů, k vaječným, bramborovým a rybím pokrmům. Často se používá jako ozdoba ve studené kuchyni, její žvýkání osvěžuje dech.

Kopr

Pěstování: Kopr (Anetheum graveolens) je jednoletka, dorůstá až do výšky jednoho metru. Vysejte ho v květnu přímo na záhon. Je nenáročný.

Použití: Listy i semena používejte při zavařování, do omáček a studených polévek, na rybí pokrmy. Kopr má prokazatelné účinky při nadýmání, kojencům se dává odvar jako projímadlo.

Rozmarýn

Pěstování: Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je pomalu rostoucí keřík, který miluje plné slunce (pochází ze Středozemí). Pěstujte ho v nádobě, kterou na podzim přeneste na bezmrazé světlé místo a na jaře umístěte opět do zahrady nebo na balkon.

Použití: Povzbuzuje nervovou soustavu a krevní oběh, zlepšuje zažívání. Je typickým středomořským kořením, dochucují se jím omáčky, masa, používá se při grilování. Osvěží vás, když si ho přidáte do lázně.

Bazalka

Pěstování: Bazalka (Ocimum basilikum) je jednoletá rostlina, poměrně choulostivá, nesnáší chlad. Pěstujte ji proto ve skleníku nebo na teplém chráněném místě. Zakoupené sazenice vysaďte po ledových mužích.

Použití: Hodí se skoro ke všemu, tradičně se přidává do pokrmů z rajčat. Nikdy ji nevařte, přidávejte až na konec vaření. Odvar z natí se pije při chorobách ledvin. Bazalka také zklidňuje nervy a tiší žaludeční křeče.

Tymián

Pěstování: Tymián (Thymus vulgaris) je nízký plazivý keřík ze Středomoří. Je to víceletá rostlina. Pěstuje se v mnoha odrůdách, které se od sebe liší i chuťově. Oblíbené jsou takzvané citronové tymiány. Sazenici kupte v zahradnictví a vsaďte do půdy nebo si oddělte kus z větší rostliny u sousedů.

Použití: Výluh uvolňuje hleny při kašli a zklidňuje záněty dýchacích cest, má výrazné antiseptické vlastnosti. V kuchyni je oblíbený pro své aroma, krásně voní. Hodí se hlavně do teplé kuchyně, na drůbež a zvěřinu, do dušených jídel, polévek a nádivek.