Rybáři čekají náhrady za škody způsobené kormorány, řeky to však nepoznají

aktualizováno 
Produkční rybáři by mohli dostat náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Počítá s tím poslanecká novela zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Českých rybářských revírů se však náhrady netýkají.

Kormorán černobílý | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Skupina poslanců různých stran navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za loňský, letošní a příští rok. Předlohou chtějí opravit dřívější novelu, která předpokládala náhrady pro stejné tříleté období. 

Kormoráni

Obývají, vyjma polárních oblastí, téměř celý svět. Někteří se zdržují na mořském pobřeží, jiní přebývají u vnitrozemských sladkovodních jezer, močálů a brakických ústí řek, vždy však u dobře zarybněných vod. 

Kormoráni jsou rybožraví ptáci, za potravu jim slouží především ryby o ideální velikosti 10 až 20 cm, mořské i sladkovodní. 

Vzhledem k tomu, že žijí a loví v početných hejnech, spotřebují velké množství potravy. Jednotlivec sežere v průměru denně 0,5 kg ryb a tím je mnohde rybáři považují za své konkurenty. 

Zdroj: Wikipedia

Rybáři však podle poslanců peníze nedostali, neboť ministerstvo financí odmítlo náhrady proplácet kvůli nejasným pasážím platné novely. Nyní ji ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila Sněmovna a putuje do Senátu. 

Předkladatelé v nynější předloze navrhli, aby se zákon výslovně vztahoval v letech 2018, 2019 a 2020 i na škody způsobené kormoránem velkým. Za loňský a letošní rok by rybáři mohli stejně jako podle platné novely dostat stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za příští rok osmdesátiprocentní.

Návrh podle poslanců v čele s Janem Volným (ANO) vychází z předpokladu, že během uvedeného tříletého období se podaří postupně omezit početní stavy kormorána velkého, který je podle nich díky někdejší ochraně přemnožen. V Česku jsou těchto ptáků řádově desetitisíce a škody dosahují asi 1,5 kilogramu ryb na jednoho jedince denně, tvrdí autoři novely.

„Co nejširší diskuzi o problematice rybožravých predátorů a škodách, které způsobují na rybí obsádce, samozřejmě vítáme. Bohužel, náhrady škod se týkají (i po případné novelizaci) pouze produkčních rybářů, nikoliv rybářských revírů, potažmo sportovních rybářů,“ říká za Český rybářský svaz její mluvčí Tomáš Kočica.

Ačkoliv Český rybářský svaz každoročně vysadí ryby za více než 200 milionů korun, z pohledu platné legislativy je takto vysazená ryba „res nullius“ - „věc ničí“. Optikou takového legislativního výkladu svazu tedy nevznikla žádná škoda, protože ryby, které do svých revírů vysadil, nejsou jejich, a proto jim nemůže být náhrada škody přiznána. 

Určitou formu kompenzace od státu svaz dostává formou dotačního titulu ministerstva zemědělství „Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů“, nicméně přímé vyplácení škod způsobené kormorány na rybářských revírech je podle rybářského svazu v nedohlednu.

Za zmínku stojí i to, že s poklesem teplot se škody na revírech budou zvyšovat – se zamrznutím „produkčních“ rybníků se kormoráni budou stěhovat na (nezamrzlé) řeky, kde na ně čeká otevřený hodovní stůl v podobě ryb, které do nich v průběhu roku vysadili. 

„Důležité je připomenout, že na rybářských revírech vznikají škody podstatně vyšší, neboť obsádku rybářských revírů tvoří druhy jak hospodářsky tak i ekologicky cenné, a z pohledu genetického prakticky nenahraditelné, neboť jsou dlouhodobě přizpůsobené místním podmínkám. Na rozdíl od kapra je tedy nelze volně koupit na trhu a tak jednoduše kompenzovat vzniklé ztráty,“ připomíná Kočica.

Souhlasí s tím i Radek Filip, šéfredaktor rybářského časopisu Kajman, který se záležitosti dlouhodobě věnuje. „Kormoráni ovlivňují stav rybích obsádek našich vod naprosto zásadním způsobem. Jejich zimující hejna jsou mnohem větší, než mohou naše revíry unést. Dovedou prakticky slovit celé řeky. Proto je velmi vítána jakákoli kompenzace škod, které kormoráni způsobí,“ vysvětluje. 

„Nemůžeme se ovšem spokojit jenom s přijmutím náhrady škod a nasazením nových ryb, ze kterých se některé nahradit stejně nedají. Hejna kormoránů musí být zredukována, například odstřelem, na únosnou úroveň, což je ovšem celoevropská záležitost,“ doporučuje.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ze zahrady v satelitu vytvořila architektka venkovní obývák s bazénem

Pohled z domu na bazén časem milosrdně zacloní vysoká tráva ozdobnice. ...

Zahrada u rodinného domu by podle zahradního architekta Ferdinanda Lefflera měla rodině jednoznačně sloužit v podstatě...

KVÍZ: Víte, jestli může had mrkat, jak dlouho spí medvěd a co umí ťuhýk?

Tušíte například, čím je výjimečný ťuhýk obecný na snímku? Možná jste doteď ani...

Vstaňte od počítačů, mobilů, displejů a obrazovek. Venku čeká skutečný svět, nabízející tisíckrát víc zajímavostí. Ve...

Medvědí česnek je zdrojem síly. Jen ho trhejte rozumně s citem pro přírodu

Košík s "úlovkem česnekových" bylinek: vlevo vpředu česnek podivný, za ním...

Medvědí česnek je zásobárnou látek, které naše tělo po zimě uvítá. V kuchyni se hodí do pomazánek i na výrobu domácího...

Jedovaté ropuchy ohrožují Floridu. Sežerou a otráví, na co přijdou

Ropucha obrovská dorůstá až 30 centimetrů a váhy dvou kilogramů.

Tisíce jedovatých ropuch zaplavily město Palm Beach Gardens, které leží severně od Miami na Floridě. Město s 55 tisíci...

Pěstovat plodiny pro biopaliva na orné půdě je špatně, řekl expert v Rozstřelu

Zemědělství je orientováno hlavně na výkon, prohlásil přírodovědec Hruška

Pesticidy v pitné vodě či v potravinách se bohužel staly součástí našich životů. Jak stav krajiny ohrožuje...

Další z rubriky

Největší akvaristická burza v Praze nabízí rybičky, ale i radu s chovem

Mezi desítkami druhů rybiček si vybere každý.

Každý týden se v prostoru jazykové základní školy na pražské Pankráci setkávají akvaristé. Desítky prodejců a tisíce...

Speciální tomograf odhalí nemocný strom. Nejtěžší je vyhodnotit výsledky

Měří se hlavně staré stromy, u nichž není jisté, zda jsou zdravé.

Stromový tomograf se rychle rozšiřuje do inventáře správců městské zeleně. Kdo s ním pracuje, musí být zároveň...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz