Rybáři čekají náhrady za škody způsobené kormorány, řeky to však nepoznají

aktualizováno 
Produkční rybáři by mohli dostat náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Počítá s tím poslanecká novela zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Českých rybářských revírů se však náhrady netýkají.

Kormorán černobílý | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Skupina poslanců různých stran navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za loňský, letošní a příští rok. Předlohou chtějí opravit dřívější novelu, která předpokládala náhrady pro stejné tříleté období. 

Kormoráni

Obývají, vyjma polárních oblastí, téměř celý svět. Někteří se zdržují na mořském pobřeží, jiní přebývají u vnitrozemských sladkovodních jezer, močálů a brakických ústí řek, vždy však u dobře zarybněných vod. 

Kormoráni jsou rybožraví ptáci, za potravu jim slouží především ryby o ideální velikosti 10 až 20 cm, mořské i sladkovodní. 

Vzhledem k tomu, že žijí a loví v početných hejnech, spotřebují velké množství potravy. Jednotlivec sežere v průměru denně 0,5 kg ryb a tím je mnohde rybáři považují za své konkurenty. 

Zdroj: Wikipedia

Rybáři však podle poslanců peníze nedostali, neboť ministerstvo financí odmítlo náhrady proplácet kvůli nejasným pasážím platné novely. Nyní ji ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila Sněmovna a putuje do Senátu. 

Předkladatelé v nynější předloze navrhli, aby se zákon výslovně vztahoval v letech 2018, 2019 a 2020 i na škody způsobené kormoránem velkým. Za loňský a letošní rok by rybáři mohli stejně jako podle platné novely dostat stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za příští rok osmdesátiprocentní.

Návrh podle poslanců v čele s Janem Volným (ANO) vychází z předpokladu, že během uvedeného tříletého období se podaří postupně omezit početní stavy kormorána velkého, který je podle nich díky někdejší ochraně přemnožen. V Česku jsou těchto ptáků řádově desetitisíce a škody dosahují asi 1,5 kilogramu ryb na jednoho jedince denně, tvrdí autoři novely.

„Co nejširší diskuzi o problematice rybožravých predátorů a škodách, které způsobují na rybí obsádce, samozřejmě vítáme. Bohužel, náhrady škod se týkají (i po případné novelizaci) pouze produkčních rybářů, nikoliv rybářských revírů, potažmo sportovních rybářů,“ říká za Český rybářský svaz její mluvčí Tomáš Kočica.

Ačkoliv Český rybářský svaz každoročně vysadí ryby za více než 200 milionů korun, z pohledu platné legislativy je takto vysazená ryba „res nullius“ - „věc ničí“. Optikou takového legislativního výkladu svazu tedy nevznikla žádná škoda, protože ryby, které do svých revírů vysadil, nejsou jejich, a proto jim nemůže být náhrada škody přiznána. 

Určitou formu kompenzace od státu svaz dostává formou dotačního titulu ministerstva zemědělství „Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů“, nicméně přímé vyplácení škod způsobené kormorány na rybářských revírech je podle rybářského svazu v nedohlednu.

Za zmínku stojí i to, že s poklesem teplot se škody na revírech budou zvyšovat – se zamrznutím „produkčních“ rybníků se kormoráni budou stěhovat na (nezamrzlé) řeky, kde na ně čeká otevřený hodovní stůl v podobě ryb, které do nich v průběhu roku vysadili. 

„Důležité je připomenout, že na rybářských revírech vznikají škody podstatně vyšší, neboť obsádku rybářských revírů tvoří druhy jak hospodářsky tak i ekologicky cenné, a z pohledu genetického prakticky nenahraditelné, neboť jsou dlouhodobě přizpůsobené místním podmínkám. Na rozdíl od kapra je tedy nelze volně koupit na trhu a tak jednoduše kompenzovat vzniklé ztráty,“ připomíná Kočica.

Souhlasí s tím i Radek Filip, šéfredaktor rybářského časopisu Kajman, který se záležitosti dlouhodobě věnuje. „Kormoráni ovlivňují stav rybích obsádek našich vod naprosto zásadním způsobem. Jejich zimující hejna jsou mnohem větší, než mohou naše revíry unést. Dovedou prakticky slovit celé řeky. Proto je velmi vítána jakákoli kompenzace škod, které kormoráni způsobí,“ vysvětluje. 

„Nemůžeme se ovšem spokojit jenom s přijmutím náhrady škod a nasazením nových ryb, ze kterých se některé nahradit stejně nedají. Hejna kormoránů musí být zredukována, například odstřelem, na únosnou úroveň, což je ovšem celoevropská záležitost,“ doporučuje.

Autoři: ,

Nejčtenější

Co s uštěkaným psem? Ať se s ním mazlí ti, na které štěká, radí odborník

Rudolf Desenský se seznamuje s brabantíkem Edou rodiny Lucie Benešové.

Ukočírovat domácnost se čtyřmi dětmi, čtyřmi psy a dvěma kočkami není pro vytíženou herečku Lucii Benešovou jen tak....

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Česká akumulátorová sekačka dobývá svět a teď přivezla i cenu za design

Hlavním kladem akumulátorové vřetenové sekačky je její hodně tichý chod.

Výrobu modelu vřetenové sekačky Electra ohlásila společnost Swardman zhruba před rokem a tomuto modelu se podařilo...

Opravdu slovo robot vymyslel Čapek? Co o robotech vůbec víte? Otestujte se

Sophia je inteligentní humanoidní robot vyvinutý v roce 2016 společností...

Nejmodernější technologie jsou nedílnou součástí 21.století, roboti postupně pronikají do našich každodenních životů,...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Další z rubriky

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Češi ulovili neuvěřitelnou trofejní hlavatku, měla 122 centimetrů

Čeští rybáři Václav Sviták, Radek Filip a Jan Matějka ulovili před pár dny...

Hlavatka je považována za královnu mezi evropskými dravci a chytit metrový úlovek je obrovský úspěch. Trojici českých...

Kaprařské eso Steve Briggs bude v Praze přednášet na rybářském veletrhu

Steve Briggs

Steve Briggs je úspěšným závodníkem v kaprařině, který dvakrát zvítězil dokonce na World Carp Cupu. Letos se stane...

Najdete na iDNES.cz