Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Rybáři čekají náhrady za škody způsobené kormorány, řeky to však nepoznají

Produkční rybáři by mohli dostat náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Počítá s tím poslanecká novela zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Českých rybářských revírů se však náhrady netýkají.

Kormorán černobílý | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Skupina poslanců různých stran navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za loňský, letošní a příští rok. Předlohou chtějí opravit dřívější novelu, která předpokládala náhrady pro stejné tříleté období. 

Kormoráni

Obývají, vyjma polárních oblastí, téměř celý svět. Někteří se zdržují na mořském pobřeží, jiní přebývají u vnitrozemských sladkovodních jezer, močálů a brakických ústí řek, vždy však u dobře zarybněných vod. 

Kormoráni jsou rybožraví ptáci, za potravu jim slouží především ryby o ideální velikosti 10 až 20 cm, mořské i sladkovodní. 

Vzhledem k tomu, že žijí a loví v početných hejnech, spotřebují velké množství potravy. Jednotlivec sežere v průměru denně 0,5 kg ryb a tím je mnohde rybáři považují za své konkurenty. 

Zdroj: Wikipedia

Rybáři však podle poslanců peníze nedostali, neboť ministerstvo financí odmítlo náhrady proplácet kvůli nejasným pasážím platné novely. Nyní ji ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila Sněmovna a putuje do Senátu. 

Předkladatelé v nynější předloze navrhli, aby se zákon výslovně vztahoval v letech 2018, 2019 a 2020 i na škody způsobené kormoránem velkým. Za loňský a letošní rok by rybáři mohli stejně jako podle platné novely dostat stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za příští rok osmdesátiprocentní.

Návrh podle poslanců v čele s Janem Volným (ANO) vychází z předpokladu, že během uvedeného tříletého období se podaří postupně omezit početní stavy kormorána velkého, který je podle nich díky někdejší ochraně přemnožen. V Česku jsou těchto ptáků řádově desetitisíce a škody dosahují asi 1,5 kilogramu ryb na jednoho jedince denně, tvrdí autoři novely.

„Co nejširší diskuzi o problematice rybožravých predátorů a škodách, které způsobují na rybí obsádce, samozřejmě vítáme. Bohužel, náhrady škod se týkají (i po případné novelizaci) pouze produkčních rybářů, nikoliv rybářských revírů, potažmo sportovních rybářů,“ říká za Český rybářský svaz její mluvčí Tomáš Kočica.

Ačkoliv Český rybářský svaz každoročně vysadí ryby za více než 200 milionů korun, z pohledu platné legislativy je takto vysazená ryba „res nullius“ - „věc ničí“. Optikou takového legislativního výkladu svazu tedy nevznikla žádná škoda, protože ryby, které do svých revírů vysadil, nejsou jejich, a proto jim nemůže být náhrada škody přiznána. 

Určitou formu kompenzace od státu svaz dostává formou dotačního titulu ministerstva zemědělství „Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů“, nicméně přímé vyplácení škod způsobené kormorány na rybářských revírech je podle rybářského svazu v nedohlednu.

Za zmínku stojí i to, že s poklesem teplot se škody na revírech budou zvyšovat – se zamrznutím „produkčních“ rybníků se kormoráni budou stěhovat na (nezamrzlé) řeky, kde na ně čeká otevřený hodovní stůl v podobě ryb, které do nich v průběhu roku vysadili. 

„Důležité je připomenout, že na rybářských revírech vznikají škody podstatně vyšší, neboť obsádku rybářských revírů tvoří druhy jak hospodářsky tak i ekologicky cenné, a z pohledu genetického prakticky nenahraditelné, neboť jsou dlouhodobě přizpůsobené místním podmínkám. Na rozdíl od kapra je tedy nelze volně koupit na trhu a tak jednoduše kompenzovat vzniklé ztráty,“ připomíná Kočica.

Souhlasí s tím i Radek Filip, šéfredaktor rybářského časopisu Kajman, který se záležitosti dlouhodobě věnuje. „Kormoráni ovlivňují stav rybích obsádek našich vod naprosto zásadním způsobem. Jejich zimující hejna jsou mnohem větší, než mohou naše revíry unést. Dovedou prakticky slovit celé řeky. Proto je velmi vítána jakákoli kompenzace škod, které kormoráni způsobí,“ vysvětluje. 

„Nemůžeme se ovšem spokojit jenom s přijmutím náhrady škod a nasazením nových ryb, ze kterých se některé nahradit stejně nedají. Hejna kormoránů musí být zredukována, například odstřelem, na únosnou úroveň, což je ovšem celoevropská záležitost,“ doporučuje.

Autoři: ,

Sledujte krmítko v americkém Ohiu živě

  • Nejčtenější

Na malinkém pozemku vykouzlili zelený dvorek jako z nouze ctnost

Soutěž Téměř se rozpakuje svému dlouhé roky opečovávanému miniaturnímu pozemku u domu říkat zahrada, spíš je to zelený dvorek....

Klíště si lidé pletou s klošem, miniaturním štírkem i kožními výrůstky

Aktuální teplé vlhké počasí je pro klíšťata ideální. Je s podivem, co jsou lidé schopni za klíště považovat. „Zhruba...

Zahradu začali budovat na štěrku průmyslového areálu. Proměny nelitují

Soutěž Před osmnácti lety paní Lenka s manželem koupili středně velký areál na periferii Prahy jako prostor vhodný k jejich...

Proč malí psi bývají agresivní vzteklouni

Premium Drsné chování obvykle čekáme spíš od rotvajlera či pitbula než od čivavy, opak ale bývá pravdou. Právě malí psi do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drobné pomůcky při grilovačce zpříjemní práci. Pak si ji můžete užívat

Léto a s ním spojená sezona grilování je ideálním časem na doplnění grilovacích pomocníků. Dokonalá grilovačka se...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Dokázal přežít šest hodin v ledové vodě. Měl být dávno mrtvý, říká lékař

Rybář po ztroskotání své lodi plaval šest hodin v ledovém Atlantiku. Jak dlouho můžeme přežít tělesné podchlazení? A...

Než půjdete na jarní kapry, dobře si vytipujte místo, radí rybář

Jelikož nám nastalo jarní období a teploty jsou už také příznivější, mnoho rybářů začaly svrbět ruce. U nás má...

Kapr ve vaně je hloupost. Lidé nevědí, jak správně rybu zabít, míní rybářka

Premium Modrooká blondýnka Lucie Somolová bourá představy o rybářích v zelených gumových kalhotách. Muži ji milují i obdivují,...

Čtyři lovné techniky pro začátečníky. Když se rozhodnete rybařit

Rybařina je velmi specifický koníček. Ačkoliv jde většinou o poměrně relaxační záležitost, kterou si oblíbili hlavně...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....