Pro některé rybáře je dnes dokonce rybou číslo jedna. „Největší okouni obřích rozměrů se dnes chytají na španělské Perchzille a na několika revírech v Nizozemsku. Právě tam jsme se na obří okouny před pár dny vypravili,“ popisuje rybář Radek Filip.
Šance na okouna 50 plus
Zatímco u nás je za velkého okouna považován jakýkoli „pruháč“ přes 35 cm a okoun nad 40 cm za trofejní rybu, v Nizozemsku lze chytit okouny nad 45 cm a úlovek nad 50 cm není nereálný.
Navíc tam na rozdíl od České republiky hájí ryby tak, jak by to mělo být, jenom v době jejich tření, takže sezona nekončí v prosinci, ale až na konci března, a opět začíná poslední víkend v květnu. Přes mnohem kratší hájení tu mají dravců několikanásobně více.
Dají se tak zažít fantastické únorové a březnové lovy, kdy jsou okouni na svojí maximální hmotnosti plní jiker a mlíčí. Je tu reálná šance chytit bájného okouna nad 2,5 nebo dokonce 3 kg. U nás se okouni nad 2 kg prakticky nechytají.
Gigantické ryby tu už zaznamenali
Před naší výpravou se tu chytily fantastické ryby. Například Daniel van der Post tu z kajaku chytil okouna o délce 52 cm a hmotnosti 3,2 kg. Peter Hampe chytil na woblera Westin Buzzbite dokonce jednoho z historicky největších zdokumentovaných okounů o délce 54 cm a hmotnosti 3,4 kg.
„V Holandsku trávím zhruba měsíc v roce, takže dobře vím, že lov velkých okounů tu není vůbec snadný. Každému velkému úlovku tu většinou předcházejí hodiny házení většinou ve vlnách a bez úspěchu,“ říká rybář.
„Vyrazil jsem sem průvodcovat partu rybářů Pampalini Brothers (Pavel Sofron, Petr Sofron, Filip Mátl), kteří snili o úlovku 50cm okouna. Celé první dopoledne jsme byli ale bez záběru. To se změnilo někdy ve 13 hodin odpoledne, kdy jsme pomocí živé sondy Lowrance ActiveTarget objevili velké hejno cejnů, u kterých se okouni často sdružují,“ popsal Filip.
Filip Mátl tu vytáhl monstrózního okouna o hmotnosti 2,58 kg. Na délku mu chyběli jenom milimetry do bájné 50cm velikosti. Euforie byla obrovská. Ten den se nám povedlo ulovit ještě několik velkých okounů a pár menších štik.
U štik se jednalo o náhodné necílené úlovky na menší nástrahy, protože ty jsou v březnu v Holandsku hájené a na jejich lov jsme se tak nezaměřovali.
Dostali 51cm jikernačku
Druhý den stejně jako ostatní dny začali chytat za rozednění a končili za soumraku. Po několika hodinách házení chytil Petr Sofron rybu blížící se jeho snům – okouna o délce 47 cm a hmotnosti 2,34 kg.
K tomu přidali další čtyři velké okouny, několik candátů, štik a bolena. Byl to tak na počet ryb nejúspěšnější den.
Třetí den byl dnem splněných rybářských snů. Chytili několik okounů nad dva kilogramy. Těm dal korunu Filip Mátl úlovkem okouní jikernačky o délce 51 cm, která měla díky plnému břichu hmotnost dokonce 2,66 kg.
Vytáhl ho na woblera Westin BabyBite SR. Sen party rybářů o „padesátce“, kterému v posledních letech hodně obětovali, se tak právě splnil. Večer Filip chytil několik candátů a vše korunoval dalším osobním rekordem – tentokrát sumce. Při souboji s ním znovu pokřtil svůj nový prut W6 Finess Shad 10–28 g.
Na závěr přišlo ochlazení
Čtvrtý den výpravy se silně ochladilo a aktivita ryb začala klesat. Přesto se povedlo chytit několik candátů, velkých okounů okolo dvou kilo a 76cm velkého bolena.
Poslední pátý den výpravy vycházel na 31. března, což je závěrečný den dravcové sezony v Nizozemsku a měl být teoreticky nejlepší, ale teploty začaly klesat pod nulu a na přehrady začaly padat kroupy, sníh a hnal se přes ně silný vítr.
V hardcore rybářských podmínkách chytili několik štik, candátů a bolenů, jejichž aktivita naopak rostla a jednoho velkého okouna, který byl krásnou tečkou za velmi úspěšnou výpravou.