VIDEO: Lov sumců na vlastní ruku. Odvážlivci z USA se rybích obrů nebojí

aktualizováno 
Na internetu můžeme vidět videa chytání sumců holýma rukama. Poměrně velký sumec se při této technice zakousne do končetiny odvážného lovce. Dokonce tak chytají i křehké dámy. Je to skutečnost, nebo šikovně sestříhaná fikce?

Ve skutečnosti jde o starou techniku lovu ryb praktikovanou na jihu a středozápadě USA. Sumci se tak chytali už v době velké hospodářské krize. Říká se jí „noodling“. Dnes se tak chytají především sumečci plochohlaví, ale loví se tak i jiné druhy ryb běžně o hmotnosti nad dvacet kilogramů.

Fotogalerie

Lovec při noodlingu nalezne díru, ve které se sumci skrývají v období tření. Samice sumce se drží u vajíček a samec díru hlídá. K díře se lovec dostane vodou. Někdy se do ní dokonce sám potopí. Do této díry pak strčí  ruku, většinou chráněnou rukavicí.

Někdo má rukavici jenom po zápěstí, jiný až po loket. Když všechno jde podle plánu, sumec zaútočí a do ruky se zakousne. Někdy ji polkne až do jícnu.

Sumci nemají zuby jako žraloci, takže se svým „kartáčem“ ruky při obraně nebo snaze o únik spíš podrží. Lovec pak rybu většinou za pomoci parťáka na břehu nebo v lodi táhne z vody. Sumci někdy nechává ruku v tlamě, jindy ho drží za čelist. Technika lovu se v USA dědí z generace na generaci. V noodlingu se pořádají i různé turnaje. O jednom z nich vysílal National Geographic Channel seriál Mudcat. 

Není to právě bezpečné

Tato technika samozřejmě není příliš bezpečná. To, co prostého diváka nejvíce vyděsí, tedy samotné zakousnutí sumce do ruky lovce, je přitom nejméně rizikovou částí lovu.

Mnohem větší nebezpečí plyne z toho, že lovec nikdy neví, co se v díře pod vodou skrývá. Někdy to bývá aligátor, želva nebo jedovatý had, kteří obsazují prázdné sumčí díry. 

Hrozí i utonutí. Někteří lovci se pro sumce potápějí až do šestimetrové hloubky, kde mohou snadno uváznout. Přítomností kolegy se nebezpečí snižuje, ale neeliminuje.

Kvůli bezpečí lovců a lovkyň a udržitelnosti rybích populací byl noodling v některých amerických státech zakázán. V mnoha státech, jako třeba v Texasu, je však noodling zcela legální a zřejmě ještě hodně dlouho bude.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Největší kaprařský závod na světě patřil Litevcům, Češi měli nejtěžší kousek

Největší kapr závodu o hmotnosti 26 kg

Na maďarském Balatonu skončil největší kaprařský závod na světě IBCC 2019. Zúčastnilo se ho 249 týmů, což znamená, že...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Rybář Jakub Vágner má nový projekt. Z Katlova chce mít rodinný areál

Molo 4

Cestovatel a rybář Jakub Vágner se po úspěšném projektu Návrat přírody do škol, v rámci kterého přednášel na školách o...

Najdete na iDNES.cz