V horku ryby berou málo. Jsou nejaktivnější v noci

  10:49aktualizováno  10:49
Letošní vysoké letní teploty mají významný vliv na chování ryb. Ve vodě v teplých dnech totiž ubývá kyslíku a intenzita osvětlení je pro některé druhy dravců přes den příliš velká na to, aby se cítily při lovu pohodlně.

Zajímavou záležitostí pro noční přívlač je wobler Norizi, který se noří maximálně do 30 cm a některá jeho provedení v horní části ve tmě svítí, což pomáhá rybáři při orientaci, ale rybu neplaší. | foto: Archiv časopisu Kajman

Rybaření v noci je účinné prakticky v jakoukoli roční dobu, včetně těch nejmrazivějších zimních nocí. V létě je ale přeci jenom ještě o něco efektivnější a navíc má zvláštní atmosféru.

Jednou z disciplín nočního rybolovu je přívlač. Spolu s muškařením se jedná o nejaktivnější u nás praktikovanou rybářskou techniku. Temnota mnohé komplikuje, ale i ulehčuje.

Výhody noční přívlače

Mnozí dravci skutečně po určitou část léta vyčkávají na soumrak a teprve tehdy začínají aktivně lovit. Často tak můžeme lovit v tu nejlepší denní dobu. Typicky se jedná o sumce, candáty a zkušené velké kusy ostatních dravých ryb. Například mnoho velkých štik, okounů a bolenů se chytne v noci, přestože se jedná o ryby, jejichž dominantním smyslem je při lovu zrak.

Fotogalerie

Velkou výhodou je to, že se často vydávají hledat kořist ke břehům a do mělčin, které jsou pro rybáře snadno dostupné a lépe prochytatelné. Za tmy se tu navíc dravci cítí v bezpečí a můžeme je tak snadno zastihnout nepřipravené.

Záběr samozřejmě může v noci přijít i nad tou největší hloubkou, ale i tam vám doporučuji lovit co nejblíže k hladině. Zanedbatelné není ani to, že noční přívlačí stále mnoho rybářů neloví, takže si s nimi nekonkurujeme. Navíc se noční lovy dají dobře zkombinovat s pracovními povinnostmi. Po provláčené noci (pozor, na drtivé většině svazových vod se nesmí lovit od půlnoci do čtyř do rána), není problém být ráno včas v práci.

Úskalí noční přívlače

Noční přívlač není pro začátečníky. K tomu, aby si v noci u vody člověk nepočínal jako slon v porcelánu, je třeba mít určité zkušenosti. Je také dobré provést pár náhozů do vybraného místa ještě za světla, abychom získali cit pro směr a délku náhozu a za tmy příliš netrhali a celkově minimalizovali pocit nejistoty.

Skoro vše musíme být také schopni provádět bez světla. Neustálým svícením "čelovkou" bychom totiž nejdříve rozplašili rybičky a za nimi by nenajeli dravci. Ti nejotrlejší noční vlci dovedou bez světla vázat i uzly a tlumeným světlem si "bliknou" jenom ve finální fázi zdolávání, při podebírání ryby.

Každý zvuk je v noci mnohem více patrný. Vyplatí se tak vsadit na malý počet míst lovu (pokud možno jedno) a podél vody se příliš nepřesouvat. Z hlediska počtu záběrů je lepší lovit o samotě než s parťákem. Zároveň je nutné myslet i na své bezpečí.

Bratrův bolen 69 cm ulovený za úplné tmy. Přestože jde o rybu lovící hlavně...

Bratrův bolen 69 cm ulovený za úplné tmy. Přestože jde o rybu lovící hlavně zrakem, na některých vodách jsou noční úlovky bolenů spíše pravidlem.

Pokud chytáme zabrodění ve vodě, musíme si být jisti, že v noci najdeme cestu zpět na břeh. Pobyt na vlastní pěst u temné řeky, když se z nedalekého lesa co chvíli ozývají skřeky volavek, kvakošů, chrochtání prasat a zvuky jiných zvířat, není pro každou náturu. Věřím, že si ale v naději zajímavých úlovků nějaké to dobrodružství neodepřete.

Vybavení a nástrahy

S výjimkou kvalitního osvětlení (využívaného po zralé úvaze) a letos i vyzkoušeného odpuzovače hmyzu ("havěti" je opravdu po povodních více než jiné roky), žádné speciální vybavení oproti běžné přívlači na noc nepotřebujete.

Mnoho rybářů věří v (ne)blahý vliv úplňku. Já se snažím chytat za každých...

Mnoho rybářů věří v (ne)blahý vliv úplňku. Já se snažím chytat za každých okolností.

Sumec zdolaný při noční přívlači na plovoucího woblera

Sumec zdolaný při noční přívlači na plovoucího woblera

Nebojte se snad pouze používat o něco silnější vlasce a šňůry. Náhozy budou o něco kratší. Za tmy ale nemáme takovou orientaci například v tom, kde se nacházejí vázky. Při zdolávání tak musíme být o něco důraznější. Navíc je naděje na větší úlovky. Osobně používám na běžnou noční přívlač splétanou šňůru o nosnosti 10 - 15 kg, pokud cílím na sumce, tak přitvrzuji na asi 25 kg, což je mnohdy i málo.

Z nástrah opět najdou uplatnění všechny běžně používané. Nejraději ale v noci chytám s plovoucími woblery. Pokud dravci loví na hladině, používám mělce potápivé a hladinové woblery. Ty někdy vodím i mimořádně pomalu. Při tomto způsobu vedení bývají velmi efektivní dělené woblery, které vystoupají na hladinu, kterou pomalu rozrážejí svým ocáskem.

Na řekách nám bývá limitem síla proudu, která nástrahu vytlačuje z ideálních míst. Rád lovím i s jednodílnými plovoucími woblery se zalomenými a krátkými lopatkami ve velikosti devět a více centimetrů. Neloví-li dravci na hladině, bývá dobrou volbou plovoucí wobler vedený středem vodního sloupce. Záběr ale může přijít i z hladiny nebo ze dna.

Jakmile ráno vyjde slunce, bývá často po srandě. My rybáři pak budeme muset "přečkat" dlouhý bílý den.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.

Autoři:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Candáti, štiky a okouni. Takhle se závodí na World Predator Classic 2018

Unikátní fotografie z letošního  mistrovství z lovu dravců v Nizozemsku.

Český tým ve složení Radek Filip a Martin Štěpka se i letos vydal na světový šampionát v lovu dravců z lodi – World...

Rybář Jakub Vágner má nový projekt. Z Katlova chce mít rodinný areál

Molo 4

Cestovatel a rybář Jakub Vágner se po úspěšném projektu Návrat přírody do škol, v rámci kterého přednášel na školách o...

Češi ulovili neuvěřitelnou trofejní hlavatku, měla 122 centimetrů

Čeští rybáři Václav Sviták, Radek Filip a Jan Matějka ulovili před pár dny...

Hlavatka je považována za královnu mezi evropskými dravci a chytit metrový úlovek je obrovský úspěch. Trojici českých...

Najdete na iDNES.cz