Zmije obecná je u nás jediným jedovatým hadem.

Zmije obecná je u nás jediným jedovatým hadem. | foto: Profimedia.cz

Mýty o zmijích: milují vysoké teploty, pomůže vysátí jedu a zaškrcení rány

  • 13
Bludy o jediném jedovatém hadovi Čech, Moravy a Slezska jsou nebetyčné. Zmije se prý vyhřívají na kamenech, odkud zákeřně útočí. Ránu po kousnutí vysajeme či zaškrtíme. A na kuráž můžeme postiženému nabídnout štamprlátko. Takové nesmysly odmítněte, správné postupy zná týdeník 5plus2.

Něco málo přes dvacet uštknutí zmijí za rok řeší zdravotníci v České republice. Zdravého člověka sice její kousnutí neohrozí na životě, přesto je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Nesmyslně tradované bludy s vysátím jedu z rány a zaškrcováním pokousané končetiny, nebo dokonce vypalováním či rozříznutím rány, se vyloženě nedoporučují, spíše ještě víc poškozují místo kousnutí. Konzumace kávy a „panáčka“ alkoholu na posilnění v případě dospělých postižených je také úplně nevhodná, protože způsobí nežádoucí zrychlení oběhu.

Nejčastěji jsou v horách a předhůřích

Na jediného jedovatého hada naší přírody, zmiji obecnou (Vipera berus), narazíte v podhůřích a horách celé republiky – v Brdech, Krkonoších, Pošumaví, na Šumavě, ve Slavkovském lese i na Vysočině. Potkat ji můžete i v nižších polohách, kde se zdržuje na vlhkých místech, včetně slatin, mokřadů a rašelinišť.

Lze na ni narazit i ve vodě, když překonává vodní tok. Zmiji zahlédnete třeba na silnici, kde se ráda vyhřívá. Bývá plachá, ale když na ni šlápnete, bude se bránit kousnutím.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Svým jedem dost „šetří“. Pokud ho v obraně a stresu vypustí, tak zpravidla kolem tří miligramů, člověku nebezpečná dávka je od 10 miligramů výše.

Záleží na tom, kam vás kousne, ale není to nic příjemného a nezkoušejte to. Třeba do prstu to bývá vcelku bolestivé, z místa kousnutí se většinou šíří otok a vznikají krevní podlitiny.

K mýtům patří jak jasně viditelná klikatá čára na hřbetě, tak zmijí „slunění“ na placatém kameni. V naší přírodě bývá i spousta úplně tmavých – černých – či „rezavých“ jedinců bez „klikyháku“ na zádech.

A hadi nemívají rádi úplně vysoké teploty, takže o prázdninách je uprostřed dne potkáte výjimečně. Jejich tradované vyhřívání se týká spíše jara a v létě také rána i podvečera.

Jak se chovat při kousnutí zmijí?

Hlavně si zachovat chladnou hlavu. Šetrně manipulovat s poraněnou končetinou a snažit se ji znehybnit, zajistit zvýšenou polohu a chladit třeba studenou vodou.

Zmije je plachá, ale když na ni šlápnete, bude se bránit uštknutím.

Zachovat klid, uložit uštknutého do stínu, podávat studené tekutiny. Jed se nikdy z rány nevysává!

Místo uštknutí se nerozřezává a končetina nezaškrcuje. Zajistit transport do nemocnice nejlépe vozem záchranné služby. Pokud je kousnutý alergik, jde o minuty.

V nemocnici čeká postiženého léčba tlumící celkovou reakci na hadí jed. Podávají se léky proti alergii i bolesti, hormonální léky i antibiotika snižující riziko zánětu v místě kousnutí.

Při uštknutí dítěte je hospitalizace nutností! Nejzazší možností je aplikace antiséra. Používá se výjimečně, protože reakce na něj mohou být neméně závažné jako na samotný jed.