Mlsní zmutovaní švábi sladkou glukózu nežerou. Vědí už, že je to jed

  • 7
Kdo ztratí chuť na sladké, zvítězí v boji o přežití. Alespoň to, zdá se, platí pro šváby, proti kterým lidstvo bojuje od nepaměti. A bohužel to podle posledních výzkumů vypadá, že mají tito neoblíbení spolubydlící díky mutaci úžasnou schopnost naučit se odolávat nástrahám, které jim člověk připraví.

Profesor Coby Schal z entomologického oddělení North Carolina State University zjistil, že některé kolonie švábů, obsazující domácnosti, pravděpodobně zmutovaly a vytvořily si rezistenci vůči jedům na bázi glukózy, které se používají zhruba třicet let. To považuje za důvod, proč přestaly tradiční způsoby jejich zabíjení fungovat.

Schal provedl s německými šváby, kteří se rádi usídlují v potravinářských skladech, poměrně jednoduchý srovnávací test, který je vidět na videu. Vzal dvě skupiny švábů: běžné a ty zmutované. Oběma skupinám nabídl želé s glukózou a arašídové máslo. Zatímco ti běžní hodovali na obou hromádkách, zmutovaní se vyhnuli želé a hnali se na arašídové máslo.

Podobný pokus udělali s 19 vzorky různých kolonií švábů z různých oblastí a zjistili, že glukózu nenávidělo pouze sedm z těchto devatenácti různých populací.

Experiment se šváby

Experiment se šváby

Vědci se tedy domnívají, že jakási mutace u některých kolonií švábů způsobuje, že místo aby mozek švába reagoval na sladké želé s glukózou pozitivně, naopak ho varuje, aby se konzumaci glukózy vyhnul. Publikovali to minulý týden v prestižním vědeckém časopise Nature.

Mlsné kolonie švábů se už objevily v jižní Kalifornii, Cincinnati, Indianě, Puerto Ricu, Jižní Koreji i v Rusku. Vědci zatím nedokážou vysvětlit, jak se jim podařilo chování změnit tak zásadně. Nicméně na tom pracují a snad se jim brzy podaří určit příčinu oné neznámé mutace.